افراد زیادی سالانه در تمام نقاط جهان تصمیم به مهاجرت می گیرند که یکی از این روش ها ادامه تحصیل است. یکی از کشورهایی که شرایط و امکانات خوبی برای دانشجویان دارد روسیه است. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در روسیه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

روسیه که کشوری زیبا و منحصر به فرد است توانسته هشتمین اقتصاد دنیا را به دست آورد و با اقتصاد قدرتمند و پویای خود، دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر در دنیا و امکانات رفاهی مناسب برای دانشجویان فراهم کند و اشخاص فرهیخته ای را پرورش دهد.

روسیه بزرگترین کشور جهان از نظر مساحت و جزء پرجمعیت ترین کشور های دنیا است و پایتخت آن مسکو می باشد. حدود 120 گروه قومی در روسیه وجود دارد که بالای 100 زبان صحبت میکنند. روسیه دارای جاذبه های طبیعی ، فرهنگی و توریستی بسیاری است و گونه های نادری از جانوارن همچون خرس های سفید و سیاه آسیایی، پلنگ برفی، خرس های قطبی و پستانداران گوناگونی مانند خرگوش ها در این ناحیه زندگی می کنند. 

امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی در این کشور مهیا است و متقاضیان می توانند با ارائه مدرک زبان روسی و یا انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام نمایند. روسیه دارای 519 موسسه آموزش عالی و 48 دانشگاه است که تاکید زیادی بر علم و و تکنولوژی در آموزش و پرورش دارد.

روسیه دارای تاریخ و قدمت عظیمی است که بسیاری از دانشمندان ، نویسندگان و فرهیختگان بزرگ دنیا را پرورش داده است. از منابع طبیعی این کشور می توان به ذخایر اصلی نفت، زغال سنگ، گاز طبیعی، بسیاری از مواد معدنی استراتژیک، الماس و چوب اشاره کرد.

 

تحصیل در روسیه

 

تحصیل در روسیه

روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. روس­ ها در زمینه آموزش پیشینه غنی دارند و دانشگاه‌ها و مراکز علمی آنها شرایط تحصیلی و اقامتی راحت و خوبی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. دانشگاه‌های روسیه اکثرا در جایگاه دانشگاه های برتر جهانی قرار دارند و به آموزش انواع مختلف تخصص‌ها، در مهندسی و علوم انسانی می‌پردازند. 

دولت روسیه برای اعطای بورسیه‌های دولتی، آزمون EGE را برگزار می‌کند و به افرادی که در این آزمون قبول می‌شوند، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. لازم به ذکر است که هر فرد در هر مقطع فقط یک‌بار می‌تواند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کند.

 

مزایای تحصیل در روسیه

طبق آمار رسمی اعلام شده از سمت  سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ، کشور روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده جهان است که در مقایسه با کشورهای  کانادا، ژاپن و آمریکا  عملکرد بهتری داشته است. بیش از 200،000 نفر در جهان برای ادامه تحصیل به دانشگاه های روسیه سفر می کنند.

 تحصیل در روسیه  نسبت به تحصیل در انگلیس  یا آمریکا بسیار ارزان ‌تر است. علاوه بر این دانشجویان می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی که دولت این کشور به دانشجویان بین المللی اعطا می کند به صورت رایگان  تحصیل کنند.هرساله دولت روسیه از 170 کشور دنیا دانشجویانی را بورسیه ها تحصیلی می کند.

 

دوره های تحصیلی روسیه

 

دوره های تحصیل در روسیه

برای تحصیل در مقطع لیسانس باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشید ، دوره های لیسانس در این کشور 4 ساله است و تمام دروس در این مقاطع به زبان روسی تدریس میشود. دانشجویان می توانند در کنار تحصیل خود کار هم انجام دهند تا هزینه زندگی خود را تامین کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز دوساله است و در صورت اتمام این دوره می تواند با جلب رضایت استاد مستقیم برای مقطع دکترا اقدام نماید و شانس دریافت بورسیه تحصیلی داشته باشد.

 

مقاطع قبل از دانشگاه در روسیه

نظام آموزشی روسیه همچون سیستم اروپا مرکزی است و به چهار قسمت کلی تقسیم می شود که شامل:

 • آموزش ابتدایی
 • متوسطه
 • تحصیلات عالی
 • تحصیلات تکمیلی

تحصیلات در کشور روسیه از ۶ سالگی اجباری می باشد و تا ۹ سال به طول می انجامد. دانش آموزان پس از اتمام ۹ سال تحصیل می توانند از دو طریق به ادامه تحصیل بپردازند.

 1. ادامه دوره دبیرستان
 2. تحصیل در مدارس بازرگانی و آمادگی برای ورود به بازار کار

 

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

 

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

اکثر دانشگاه های روسیه به زبان روسی تدریس میشوند. اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی و خارجی نیز وجود دارد. بیشتر رشته ای تحصیلی در این کشور به هر دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می گردد.به همین علت جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت ، به همین دلیل دانشجویان از کشور های مختلف دنیا به این کشور جذب می شوند. امکان تحصیل در اکثر رشته های تحصیلی مستلزم داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست. فقط کافی است دانشجو مهارت کافی در زبان انگلیسی یا روسی داشته باشد و قبل از ورود به دانشگاه در دوره های آمادگی زبان شرکت کند تا مهارت لازم را کسب کند. تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در روسیه بدون مدرک زبان امکان پذیر است. البته ناگفته نماند که ارائه مدرک زبان و تسلط کافی به زبان انگلیسی یا روسی می تواند یک امتیاز محسوب شود.

 

رنکینگ دانشگاه های روسیه

در روسیه 25 دانشگاه وجود دارند که در لیست رتبه بندی QS دانشگاه های برتر دنیا (QS World University Rankings® ۲۰۲۰) قرار دارند. 13 تا از این دانشگاه ها نیز جزء 400 دانشگاه برتر دنیا است. روسیه در رتبه بندی  QS EECA University Rankings که 300 دانشگاه برتر از اروپا و آسیای مرکزی در آن حضور دارند توانسته 95 دانشگاه برجسته خود را در این رتبه بندی قرار دهد. در طول سال های اخیر روسیه پیشرفت قابل ملاحظه ای در تحصیلات عالیه داشته است و برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی دانشگاه های خود و ارتقاء سطح اساتید بیش از 400 میلیارد روبل هزینه کرده است. همچنین در سال 2003 روسیه توانست عضو  فرایند بولونیا (Bologna Process) بشود تا نظام خود را با نظام کشورهای اروپایی هماهنگ کند. نظام آموزش عالی روسیه، در جدیدترین رتبه بندی نظام های آموزشی (QS Higher Education System Strength Rankings) رتبه 25 جهان را کسب نموده است.

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات بهداشت جهت تحصیل در روسیه

 1. Lomonosow Moscow State University
 2. Novosibirsk State University
 3. Pavlov FirstSaint Petersburg State medical University
 4.  Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry – فقط دندانپزشکی
 5. Sechenov First Moscow State Medical University – فقط داروسازی

 

هزینه دانشگاهای روسیه

برای تحصیل در این کشور و ورود به دانشگاه های آن مبلغی تحت عنوان شهریه وجود دارد که به نسبت شهر و اعتبار دانشگاه متغییر است. به طور میانگین هزینه و شهریه دانشگاه هایی که در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ وجود داردبه نسبت سایر شهره ها و دانشگاه ها بیشتر است. اما به طور کل می توان گفت که متوسط شهریه ی دانشگاه های روسیه برای گروه های علوم پزشکی حدود 5،000 تا 10،000 دلار و برای رشته های غیرپزشکی مبلغی حدود 3،000 تا 5،000 دلار می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه می توانید با شماره های 02122226480 تماس حاصل فرمایید.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو