کانادا به‌عنوان یک مقصد تحصیلی چند فرهنگی، گزینه‌ای عالی به‌منظور تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین‌المللی است. دوره دکتری در کانادا به دلیل استاندارد بالای آموزش و اعتبار دانشگاه ها، در سطح بین المللی شناخته شده است. دانشگاه ها و کالج های برتر و با کیفیت موجب شده است دانشجویان بین‌المللی زیادی کانادا را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

شرایط پذیرش مقطع دکترا در کانادا

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های این کشور متفاوت است اما به‌طورکلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در مواردی ممکن است بتوان از طریق پذیرش سریع و بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد به تحصیل در مقطع دکترا پرداخت. در این فرایند، به نمرات ممتاز در دو سال پایانی تحصیلی در مقطع کارشناسی و نیز مدارکی از سایر قابلیت‌های تحصیلی‌ مثل پژوهش و مقالات نیاز می‌باشد.

مدت زمان دوره دکتری در کانادا

گذراندن کامل دوره‌های دکترا در کانادا با توجه به دانشگاه و رشته متغیر است اما اغلب حدود 4 تا 6 سال طول می‌کشد.

نحوه پذیرش دکتری در کانادا

برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا پس از انتخاب دانشگاه و تعیین نوع دوره دکتری، استاد راهنمای خود را انتخاب می‌نمایید. سپس پروپوزال پژوهشی خود را تکمیل نموده وهمچنین مدارک زیر را ضمیمه می‌فرمایید:

 • بیانیه‌ی هدف
 • توصیه نامه از هیئت علمی دانشگاه
 • رزومه‌ی کاری
 • نتایج آزمون زبان آیلتس یا تافل یا زبان فرانسه
 • نمونه آثار (برای رشته‌های هنر و علوم انسانی)
 • مصاحبه حضوری

بیشتر بخوانید:

ترم های تحصیلی در کانادا

زمان ثبتنام برای دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کانادا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌ها متغیر است. هزینه تحصیل بین 6000 تا 12000 دلار برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد.

بورسیه دوره دکتری در کانادا

انواع متعددی بورسیه تحصیلی برای  تحصیل در مقطع دکترا در کانادا وجود دارد که به سه مورد اشاره می‌کنیم:

 • بورسیه‌ی (The Vanier Canada Graduate Scholarships)، که به ازای هر سال مبلغ 50000 دلار کانادا را به دانشجویان عالی داخلی و خارجی در مقطع دکترا و در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، علوم مهندسی و علوم بهداشت می‌پردازد.
 • بورسیه‌ی پیر الیوت ترودیا (The Pierre Elliott Trudeau Foundation doctoral scholarships)، که به مدت 3 سال به ازای هر سال مبلغ 40000 دلار کانادا را به شهروندان کانادا و دانشجویان خارجی پرداخت می‌کند.
 • بورسیه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا (The University of British Columbia Four Year Doctoral Fellowship) به ازای هر سال حداقل مبلغ 18000دلار کانادا را تأمین می‌کند.

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

 • فرصت های شغلی بهتر
 • حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین المللی
 • تنوع بورسیه های تحصیلی

کار پاره وقت مقطع دکتری در کانادا

دانشجویان تمام‌وقت با مجوز تحصیل قانونی می‌توانند در طول نیمسال تحصیلی تا سقف 20 ساعت در هفته و در حین تعطیلات بین دو نیم سال در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند که به عنوان کار دانشجویی یاد می‌شود. همچنین می‌توان به‌عنوان یک دستیار پژوهشی به یک عضو هیئت‌علمی از طریق همکاری در جمع‌آوری داده، آنالیز، گزارش‌نویسی، ساماندهی آزمایشگاه یا دفتر و وظایف دیگر فعالیت کرد. به‌عنوان یک دستیار آموزشی دپارتمان در بخش کارشناسی می‌توان فعالیت‌هایی نظیر تدریس یک یا دو درس، مدیریت یا انجام بخش‌های آزمایشگاهی، مدیریت زمانی دفتر و تصحیح اوراق امتحانی دانشجویان انجام داد. 

اقامت دائم در کانادا از طریق دکتری

با اخذ مجوز کار پس از تحصیل (PGWPP) کانادا امکان اقامت و کسب تجربیات کاری تا حداکثر سه سال فراهم می‌گردد. در ادامه برای ارائه‌ی درخواست اقامت دائم در کانادا می‌توان از طریق اکسپرس اینتری کانادا درخواست نمود.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری به کانادا با قانون 2020

مهاجرت تحصیلی به کانادا

پیشنهاد سردبیر زانکو