مونترال از جمله شهرهای فرانسوی زبان کشور کانادا و یکی از بزرگترین شهرهای استان کبک می باشد که به جهت برخورداری از کیفیت و استاندارهای بالا در زمینه آموزشی و فراهم آوردن فرصت های تحصیلی مناسب، توانسته در بین بهترین شهر‌های دانشجویی کانادا قرار گیرد.

بهترین شهر برای دانشجویان در سال ۲۰۱۷

کالج­ های کانادا در آمریکای شمالی از اعتبار بالایی برخوردارند. در بین شهرهای مختلف کانادا، مونترال کبک در سال ۲۰۱۷ توانست شهرهای مهمی همچون پاریس و لندن را شکست دهد و به عنوان بهترین شهر دانشجویی جهان انتخاب شود. این رده‌بندی توسط سایت  QS و با معیارهایی مانند قیمت مناسب، رضایت­مندی دانشجویان و فعالیت کارفرمایان صورت می‌گیرد. بیش از ۱۷۰۰۰ دانشجوی بین­‌المللی در مونترال تحصیل می‌نمایند.

تحصیل در مونترال کانادا

برای تحصیل در مونترال کانادا لازم است تا افراد از سن ۵ سالگی برای آموزش وارد مدارس شوند و در نهایت پس از اتمام ۱۱ سال دوران مدرسه، برای ادامه تحصیلات در دانشگاه های مونترال، یک دوره ۲ ساله در کالج را بگذرانند. با وجود اینکه زبان اصلی و رایج اکثر مدارس دولتی در مونترال کانادا، فرانسوی است اما مدارس دولتی به زبان انگلیسی نیز در مونترال وجود دارد.البته زبان انگلیسی در مدارس فرانسوی زبان نیز همواره به‌عنوان زبان دوم به دانش آموزان آموزش داده می‌شود به گونه‌ای که بسیاری از مدارس موجود در مونترال کانادا بصورت دو زبانه هستند. همچنین مهاجران در صورت تحصیل در مدارس انگلیسی زبان، می توانند از مدارس بین المللی موجود در مونترال کانادا استفاده نمایند.

مونترال دارای برنامه‌­های متنوع پیش­ دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. علاوه بر مقاطع تحصیلی، گواهینامه‌­های تخصصی، دوره­‌های غیر اعتباری و آنلاین، مطالعات تابستانی در مونترال وجود دارد. دانشجویان می‌­توانند در برخی از بهترین دوره­‌های بین المللی MBA در مونترال نیز شرکت کنند.

بیشتر بخوانید:

کدام شهر کانادا برای زندگی بهتر است؟

دانشگاه های مونترال کانادا

امروزه شهر مونترال کانادا به جهت برخورداری از ۱۲ کالج و ۶ دانشگاه برتر در سطح جهان به مقصد مناسبی برای تحصیل دانشجویان تبدیل شده است. شهر مونترال که دارای رتبه چهارم شهرهای برتر دانشگاهی در جهان می باشد با ارائه بیش از ۶۰۰ رشته تحصیلی پذیرای دانشجویان از سراسر جهان می باشد.

همچنین باید توجه شود که زبان اصلی و رایج داشگاه ها و کالج های مونترال کانادا نیز فرانسوی می باشد که افراد در صورت تسلط نداشتن به این زبان لازم است تا در ابتدا با داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره حداقل ۵.۵، پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر دریافت نمایند و سپس بعد از اتمام دانشگاه، برای ادامه تحصیل، جهت فراگیری زبان فرانسوی نیز اقدام کنند.

دانشگاه های انگلیسی زبان مونترال

به جهت رایج بودن زبان فرانسوی در مونترال، تعداد دانشگاه ها و کالج های انگلیسی زبان در این شهر محدود می باشد به گونه ای که از بین ۶ دانشگاه این شهر، دانشگاه McGill و Concordia در همه مقاطع و رشته‌ها، به زبان انگلیسی آموزش داده می شود.

کالج های انگلیسی زبان مونترال

از بین ۱۲ کالج مونترال کانادا، کالج های Dawson College ،John Abbott به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همچنین افرادی که تمایل به تحصیل و فراگیری زبان فرانسوی را دارند می توانند از دانشگاه‌هایی چون دانشگاه مونترال (UQAM ،Sherbrooke University ،(UdeM نیز استفاده نمایند.

هزینه تحصیل در مونترال  کانادا

هزینه تحصیل در مونترال کانادا بسته به مقطع تحصیلی و نوع رشته انتخابی، متغیر است اما بطور کلی این میزان شهریه مبلغی بین ۱۲ الی ۱۹ هزار دلار کانادا  در سال می باشد. همچنین در صورت تحصیل در مدارس بین المللی لازم است تا میانگین ۲۵ هزار دلار کانادا به‌صورت سالیانه پرداخت نمایید.

بورسیه تحصیل در مونترال کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا پذیرش تحصیلی، به میزان درجه علمی و صلاحیت دانشجو بستگی داره به گونه ای که بر این اساس در حال حاضر به دانشجویان کارشناسی ارشد، ۶ الی ۱۵ هزار دلار کانادا و به دانشجویان مقطع دکترا، ۹ الی ۱۸ هزار دلار کانادا بورسیه تعلق می گیرد.

مونترال کانادا

زبان فرانسه در مونترال

مونترال دومین شهر فرانسوی زبان در جهان است. برنامه‌­ها و دوره‌­های زیادی به زبان انگلیسی در این شهر وجود دارد و حتی می‌­توانید بسیاری از برنامه‌­های مطالعه دو زبانه را پیدا کنید. علاوه بر این از گفتگو با مردم در خیابان‌­ها به زبان فرانسه نترسید، اغلب مردم در شهر مونترال دو زبانه هستند.
 

بیشتر بخوانید:

چگونه ویزای کانادا بگیریم؟

فرصت­های کاری در مونترال

مونترال به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تجارت، جهانگردی و سایر بخش­های اقتصادی در کانادا فرصت­های شغلی مناسبی برای دانشجویان فراهم می­‌کند. این شهر دارای برخی صنایع تأثیرگذار مانند هوافضا، الکترونیک، مهندسی نرم­افزار، داروسازی، طراحی، ارتباط از راه دور، نساجی و حمل و نقل است. همچنین قبل از فارغ ­التحصیلی، دانشجویان در مونترال به راحتی می­توانند یک شغل پاره­ وقت وفرصت­های کارآموزی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

حداقل دستمزد در تمامی ایالت های کانادا

ده شرکت برتر در کانادا برای استخدام

هزینه­ های زندگی برای دانشجویان در مونترال

برای دانشجویان بین­ المللی آگاهی داشتن از میزان بودجه­ لازم برای تامین هزینه‌­های زندگی بسیار مهم است. در خصوص هزینه­ های زندگی، مونترال شهری مناسب برای دانشجویان است. با حداقل بودجه ماهانه ۱۰۰۰ دلار کانادا می­توانید هزینه ­های محل اقامت، غذا و فعالیت­های مرتبط با اوقات فراغت را تأمین کنید. مواد غذایی به مدت یک ماه برای شما هزینه­ای در  حدود ۳۵۰ دلار کانادا خواهد داشت و یک وعده غذایی ارزان در یک رستوران به طور متوسط ۱۲ دلار کانادا هزینه دارد.

مزایای تحصیل در مونترال کانادا

  •  استاندارهای بالا در سطح آموزشی
  • ۶ دانشگاه برتر در سطح جهان
  • ارزان بودن هزینه تحصیل در شهر مونترال کانادا واقع در استان کبک
  • معتبر بودن دانشگاه ها برای مشاغل و کاریابی

پیشنهاد سردبیر زانکو