دانشگاه‌های کشور کانادا به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بیشترین متقاضی مهاجرت را دارند و تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس و غیره به‌سادگی امکان پذیر است. در متن زیر به شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم می‌پردازیم.

سیستم آموزش و پرورش در کانادا

زبان آموزش در اکثر مدارس کانادا انگلیسی می باشد، به استثنای کبک که زبان فرانسوی زبان اول آموزشی محسوب می شود. کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا را دارد. آموزش رسمی در کانادا متشکل از سه سطح می باشد:

 • ابتدایی
 • دبیرستان
 • آموزش عالی

شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

ادامه تحصیل و اخذ مدرک دیپلم به شما امکان می دهد تا با آخرین تکنولوژی ها آشنا شده، دانش و مهارت های تان را ارتقا بخشید، و فرصت های شغلی تان را هم افزایش بدهید. همچنین اخذ مدرک دیپلم به شما امکان ادامه تحصیل پس از دبیرستان را در مقاطع عالی تر می دهد.

دوره‌های جهت اخذ مدرک دیپلم در کانادا

 • مراکز آموزشی و دبیرستانهای بزرگسالان
 • کالج های عمومی یا CEGEP ها
 • انجمن مدرسه محلی تان یا انجمن آموزش
 • آنلاین، از طریق موسسات آموزش از دور
 • سازمانهای خدمات عمومی

پس شما با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان تان فرصت های شغلی خودتان را افزایش داده و به خودتان در جهت کسب درآمد بیشتر کمک می کنید. شما با در دست داشتن مدرک دیپلم تان در واقع مجوز درخواست برای پذیرش در کالج ها یا دانشگاههای کانادا را در اختیار دارید.

بیشتر بخوانید:

دوره های co op در کانادا

کالج بهتر است یا دانشگاه

اگر شما در انتظار یک دوره کاربردی هستید تا شما در یک کالج ثبت نام بکنید درحالی که اگر هدفتان یک دوره آکادمیک باشد، انتخابتان دانشگاه خواهد بود.  تعداد زیاد رشته های موجود در این مقطع تحصیلی یکی دیگر از مزایای ادامه تحصیل در این کشور است. شرایط تحصیل در دانشگاه ها و یا کالج های کانادایی تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. اغلب کالج های کانادایی دارای فضای کوچکتر  و اختیارات کمتری هستند. علاوه بر این تنوع رشته های آموزشی این موسسات از دانشگاه ها کمتر است و اغلب مجاز به صدور مدرک تا سطح کارشناسی هستند.

این که شما دیپلم دبیرستان یا GED ندارید دلیلی نیست تا از تحصیل در کالج منصرف شوید. اکثر کالج های دولتی و برخی کالج های خصوصی شما را در صورت نداشتن دیپلم دبیرستان یا GED پذیرش خواهند کرد. اگرچه اکثر کالج‌های دولتی به شما اجاز ثبت نام می دهند، اما برخی از کالج ها به شما مدرکی نمی دهند مادامیکه شما GED تان را اخذ بکنید.

اکثر کالج های کانادایی برگزارکننده دوره های آموزشی، فنی و حرفه‌ای، هنری و علمی هستند و دانشجویان بین المللی برای دریافت مدارک کاردانی در این رشته ها به این مراکز مراجعه می کنند. اما علاوه بر این مدارک، کالج ها با برگزاری دوره های کوتاه مدت و فشرده، انواع مدارک دیگر را نیز به دانشجویان ارائه می دهند. دریافت مدرک دیپلم از کالج های کانادایی یک سال به طول می انجامد که اگر دیپلم برای کارشناسی صادر گردد اعتباری در حد دیپلم ایران خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

کالج جورج براون (GeorgeBrown)

کالج سنکا (seneca college)

معرفی موسسه بریتیش کلمبیا BCIT

تحصیل در کانادا

مدارک لازم جهت پذیرش برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

 • مدارک لازم جهت پذیرش به عنوان دانشجوی بین المللی
 • گزارش ارزشیابی اعتباری (CAR)

بسته به برنامه هایی که شما در کانادا متقاضی تحصیل آن هستید، گزارش ارزشیابی اعتباری (CAR) مورد نیاز هست. این گزارش به کارکنان پذیرش کالج این امکان را می‌دهد که تا بفهمد که تا چه حدی تحصیل انجام شده معادل با درجات علمی کسب شده در دانشگاه های کانادا است.

مدرک زبان انگلیسی

به عنوان یک متقاضی بین المللی، اگر شما درخواست برنامه‌ی تحصیلی تدریس شده به زبان انگلیسی هستید، و اگر انگلیسی زبان اول تان نیست، مدرک مهارت انگلیسی (TOEFL, IELTS) جهت پذیرش درخواست، مورد نیاز است.

کالج ها و دانشگاه هایی نیز وجود دارند که فرصت تحصیل در کانادا را بدون مدرک آیلتس برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند، در این صورت متقاضی باید بعد از پذیرش در دانشگاه در همان ابتدا برای گذراندن دوره زبانی که دانشگاه برای وی در نظر گرفته است اقدام کرده و سپس در رشته ای که پذیرش گرفته تحصیل نماید. امکان تحصیل رایگان در کانادا نیز برای افرادی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی از دانشگاه های این کشور می شوند، فراهم است. همچنین دانشجویانی که موفق به کسب نمرات بالا می شوند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی بهره مند شوند.

ویزای تحصیلی کانادا

زمانی‌که شما نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج کانادایی دریافت کردید، لازم است که شما برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست کنید. مدارک لازم که شما جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • در اختیار داشتن مدرکی مبتنی بر توانایی ساپورت مالی خود و وابستگان در طول اقامت در کانادا
 • تایید صلاحیت پزشکی

بیشتر بخوانید:

ده شرکت برتر در کانادا برای استخدام

مراکز اموزشی و دانشگاه‌ها بسته به استان و سایر هزینه های زندگی در کانادا هر کدام شهریه خاص خود را دارند ما به‌طور تقریبی میانگین هزینه‌ها در کانادا به شرح زیر است:

 • میزان تقریبی شهریه و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 13هزار تا 19 هزار دلار کانادا
 • هزینه خوابگاهای دانشجویی ماهیانه بین 300 تا 650 دلار کانادا
 • هزینه زندگی به صورت مستقل ماهیانه بین 750 تا 11000 دلار کانادا
 • سایر هزینه های جاری شامل غذا، رفت و آمد و … حدود 500 دلار کانادا

 

 

جهت کسب اطلاعات در خصوص هرگونه امور مهاجرتی و بهره مندی از مشاوره رایگان زانکو به صورت آنلاین و یا حضوری با ما در ارتباط باشید و با شماره های 02122226480 تماس حاصل فرمائید.

پیشنهاد سردبیر زانکو