یکی از بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی، کشور کانادا می‎باشد. سطح کیفیت آموزش و امکانات آموزشی و دانشگاه های با کیفیت در کشور کانادا موجب شده رشته پزشکی در کشور کانادا روز به روز تعداد بیشتری متقاضی به خود جذب نماید.

برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی در کانادا

مواردی همچون سختی آزمون ها جهت پذیرش و ظرفیت کم دانشگاه ها موجب شده تا افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند، به جای انتخاب کانادا کشورهای دیگر از جمله ترکیه و روسیه را به عنوان هدف خود قرار دهند. اغلب دانشگاه های موجود در کشور کانادا که رشته پزشکی را ارائه می‌کنند، جزو دانشگاه‌های برار در دنیا هستند. علاوه بر امکانات و کیفیت بالای آموزش در کشور کانادا، هزینه های کلی مانند هزینه های دانشجویی و تحصیلی و هزینه های زندگی برای افرادی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را انتخاب می‌کنند، بسیار معقول و مقرون به صرفه می‎باشد و از بسیاری از کشورهای پیشرفته و مدرن مانند آمریکا و انگلیس هزینه کمتری خواهد داشت.

 • دانشگاه تورنتو: این دانشگاه به عنوان یک نهاد عمومی شناخته شده و در سال ۱۸۲۷ بنا شده است. حدود ۸۰ درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند در مقطع کارشناسی می‌باشند. از نظر طراحی سه محوطه دانشگاهی در دانشگاه تورنتو وجود دارد و اغلب دانشجویان دانشگاه تورنتو در محوطه دانشگاه سن ژوئیه تحصیل می‌کنند.

همه چیز درباره ی تورنتو

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: این دانشگاه یک موسسه و نهاد دولتی به حساب می‌آید که در ایالت بریتیش کلمبیا واقع شده است. سال تاسیس این دانشگاه به سال 1821 باز می‌گردد. در این دانشگاه دو مرکز اصلی در حال فعالیت و ارائه خدمات به دانشجویان خود از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دارند هستند.

معرفی موسسه بریتیش کلمبیا BCIT

 • دانشگاه مک مستر: این دانشگاه به عنوان یک نهاد دانشگاهی تحقیقاتی عمومی در همیلتون کانادا در حال فعالیت می‎باشد و ساخت آن به سال 1887 بازمی‌گردد. محوطه‌های اصلی دانشگاه مک مستر در نزدیکی محل های وست دیل و اینس لای وود و همچنین در مجاورت باغ گیاه شناسی سلطنتی کانادا واقع شده است. این دانشگاه پذیرای دانشجویان مختلف که خواهان تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند می‎باشد.
 • دانشگاه مک گیل: این دانشگاه نیز به عنوان یک دانشگاه دولتی در کشور کانادا شناخته شده می‎باشد و زمان تاسیس آن به اوایل قرن هجدهم و سال ۱۸۲۱ باز می‌گردد. طراحی ساختمان های این دانشگاه به گونه ای است که دارای دو محوطه دانشگاهی می‎باشد که یکی پردیس مرکز شهر در مونترال و دیگری دانشگاه مک دونالد در Sainte Anne de Bellevue است، این دو پردیس و مرکز دانشگاهی حدود ۲۰ مایل از یکدیگر فاصله دارند. همچین امکانات آموزشی و پژوهشی که در این دانشگاه در اختیار دانشجویان می‌گیرد به زبان انگلیسی می‎باشد.
 • دانشگاه مونترال: از دانشگاه های دولتی موجود در کشور کانادا که دارای قدمت نسبتا بالایی نیز می‎باشد و زبان تدریس در این دانشگاه فرانسوی است. دانشگاه مونترال است که تاسیس آن به اواخر قرن هجدهم و سال ۱۸۷۸ باز می گردد. این دانشگاه در ابتدا زیر مجموعه دانشگاه لاوال کبک بود بعد از مدت فعالیت در اوایل قرن نوزدهم و سال ۱۹۱۹ توانست به صورت مستقل فعالیت خود را ادامه دهد. دانشگاه مونترال برای دانشجویانی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند مسکن نیز فراهم می‌نماید.

تحصیل در مونترال

 • دانشگاه آلبرتا: این دانشگاه به عنوان یک نهاد و دانشگاه عمومی شناخته شده و در اوایل قرن نوزدهم و سال ۱۹۰۸ شروع به فعالیت نمود. همانطور که از اسم این دانشگاه پیداست محل این دانشگاه در ایالت آلبرتا واقع در غرب کانادا می‎باشد. حدود ۸۰ درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی می‌پردازند، در مقطع کارشناسی هستند. طراحی ساختمان دانشگاه به گونه ای است که دارای ۵ محوطه می‎باشد که چهار محوطه آن در شهر ادمونتون قرار دارد.

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

 • دانشگاه کلگری: این دانشگاه یک نهاد تحقیقاتی عمومی است که در شهر کلگری در کشور کانادا واقع شده است. زمان تاسیس دانشگاه کلگری مربوط به سال ۱۹۴۴ می‎باشد. همچنین این دانشگاه به عنوان زیر شاخه دانشگاه آلبرتا تاسیس شده و به فعالیت او ادامه داده است.
 • دانشگاه اتاوا:خدمات تحصیلی و آموزشی که در دانشگاه اتاوا به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی به دانشجویان مختلف از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند ارائه میگردد، به صورت دو زبانه می‎باشد. خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه شده به دانشجویان مختلف از جمله دانشجویانی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را به عنوان هدف خود در نظر دارند، در این دانشگاه بسیار متنوع و با سطح کیفیت عالی می‎باشد.

دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

 •  دانشگاه ملکه در کینگستون: دانشگاه ملکه یا همان کویین به عنوان یک نهاد عمومی تحقیقاتی در شهر کینگستون واقع در ایالت انتاریو کانادا به حساب می‎آید. این دانشگاه مربوط به سال ۱۸۴۱ می‎باشد که به واسطه مجوز سلطنتی که از طرف ملکه ویکتوریا در کشور کانادا صادر شد شروع به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی نمود.
 • دانشگاه انتاریو: تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال 1878 باز می‌گردد و تحت عنوان یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی در غرب کانادا به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان مختلف از جمله کسانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند می‌پردازد.
 • دانشگاه لووال: دانشگاه لاوال به عنوان یک دانشگاه عمومی و تحقیقات پژوهشی در منطقه کبک کانادا در حال فعالیت و ارائه خدمات تحصیلی می‎باشد. این دانشگاه نیز توسط حکم سلطنتی ملکه ویکتوریا شروع به فعالیت برای خدمات آموزشی و تحصیلی نمود. زمان تاسیس این دانشگاه مربوط به اواسط قرن هجدهم و سال ۱۸۵۲ می‌باشد.
 • دانشگاه مانیتوبا: یکی از دانشگاه های معتبر موجود در کشور کانادا که در رشته های مختلف از جمله رشته تحصیلی پزشکی در کشور کانادا ارائه خدمات می‌نماید، دانشگاه مانیتوبا است. این دانشگاه دارای یک محوطه اصلی می‎باشد که این محوطه در محله فورت گری در جنوب منطقه وینیپگ قرار گرفته است. این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه غربی موجود در کشور کانادا شناخته می‎شود و زمان تاسیس آن به سال ۱۸۷۷ باز می‌گردد.
 • دانشگاه شربروک: در منطقه جنوبی ایالت کبک و در شهر شربروک قرار گرفته است. این دانشگاه در کشور کانادا به عنوان یک دانشگاه پزشکی بسیار محبوب و معروف شناخته شده و آماده خدمات رسانی به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند می‎باشد. همچنین باید بگوییم خدمات آموزشی و پژوهشی و امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد از سطح بسیار بالایی برخوردار می‎باشد.
 • دانشگاه ساسکاچوان: در مورد زمان تاسیس و شروع به کار دانشگاه ساسکاچوان باید بگوییم که شروع به فعالیت این دانشگاه به قرن نوزدهم و سال ۱۹۰۷ باز می‌گردد و این دانشگاه در کشور کانادا تحت عنوان یک دانشگاه و نهاد تحقیقاتی در حال فعالیت می‎باشد. این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه ساسکاچوان به عنوان یکی از برترین دانشگاه های موجود در کشور کانادا آماده خدمت رسانی به دانشجویان مختلف از جمله افرادی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را در برنامه خود دارند می‎باشد.

بریم ببینیم ساسکاچوان چه خبره؟

 • دانشگاه ویکتوریا: یکی دیگر از موسسات و دانشگاه های پژوهشی آموزشی تحقیقاتی موجود در کشور کانادا دانشگاه ویکتوریا می‎باشد که این دانشگاه در منطقه بریتیش کانادا در حال فعالیت می‎باشد. این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین موسسه پس از دوره متوسطه در ایالت بریتیش به حساب می‎آید و زمان تاسیس آن به سال ۱۹۶۳ بازمی‌گردد.
 • دانشگاه گلف: دانشگاه گلف به عنوان یک نهاد دولتی در حال خدمت رسانی در زمینه های تحقیقاتی و آموزشی به دانشجویان خود در شهر گلف واقع در تورنتو در کشور کانادا می‎باشد. دانشگاه گلف در واقع فعالیت خود را از به هم پیوستن دانشگاه پزشکی مهندسی و کالج کشاورزی انتاریو در سال ۱۹۶۴ آغاز کرده است.
 • دانشگاه سایمون فریزر: این دانشگاه در منطقه بریتیش کلمبیا به عنوان یک از نهاد دولتی آموزشی در حال فعالیت می‎باشد. این دانشگاه برنامه‌های خود را به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد در طول مدت ۳ سال ارائه می‌نماید و با انجمن ملی کالج ملی در کشور کانادا در حال همکاری است.

تحصیل پزشکی در کانادا

افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند بعد از مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت تحصیلی و همچنین دریافت پذیرش تحصیلی، می‎توانند به عنوان یک شهروند کانادایی در این کشور به تحصیل بپردازند. رشته پزشکی در کشور کانادا، جزو پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی به حساب می‎آید. افرادی که که قصد دارند در رشته پزشکی در کشور کانادا تحصیل کنند، ابتدا باید یک دوره چهارساله را در یکی از دانشگاه‌های این کشور در رشته هایی که با رشته پزشکی مرتبط باشند طی کرده و مدرک لیسانس را در زمینه مرتبط اخذ نموده، سپس باید در آزمون سراسری پزشکی MCAT کانادا شرکت نمایند. بعد از اینکه فرد در آزمون شرکت کرد و نمره قبولی را دریافت نمود، می‎تواند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی در کشور کانادا اقدام نماید.

بیشتر بخوانید:

رشته پرستاری در کانادا

شرط های لازم برای اخذ پذیرش پزشکی در کانادا

یکی از شرط های لازم برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا، داشتن معدل دیپلم ۱۵ به بالا می‎باشد. همچنین معدل فرد در دوره پیش دانشگاهی نیز باید ۱۵ به بالا باشد و لازم است تا یک مدرک زبان معتبر، زبان آیلتس 6.5 را اخذ کرده باشد. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند و مدرک زبان رسمی کسب نکرده‌اند، ابتدا باید در دوره های آموزش زبان که در دانشگاه کالج های موجود در کشور کانادا برگزار می‌گردد شرکت کرده و سپس در آزمون‌های آن ها شرکت نموده و نمره قبولی را اخذ نمایند. دانشگاه های در کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی خود، دوره های آموزش زبان برگزار می کنند. ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا حالت رقابتی دارد. این محدودیت و حالت رقابت مربوط به تمامی دانشگاه های موجود در کشور کانادا می‎باشد و افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند باید بهره‌مند از رزومه قوی و همچنین مدرک زبان معتبر  باشند تا شانس بیشتری جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور داشته باشند. به طور کلی تحصیل پزشکی در کشور کانادا 7 تا 9 سال به طول می‌انجامد، دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا یک دوره عملی یک ساله در یک بیمارستان یا یک کلینیک را نیز پشت سر خواهند گذاشت.

بیشتر بخوانید:

داروسازی در کانادا چندسال است

هزینه تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در کانادا به ازای هر سال تحصیلی در حدود 12000دلار کانادا می‌باشد که البته این مبلغ با توجه به دانشگاه و همچنین مقطع تحصیلی متغیر است البته دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود در کانادا از شرایط بورسیه تحصیلی و همچنین وام‌های دانشجویی استفاده کنند و در طول ترم تحصیلی هزینه های تحصیلی خود را به صورت اقساطی پرداخت نمایند و حتی می توانند ۲۰ ساعت در هفته را مشغول به کار شوند و به ازای هر ساعت کار مبلغی حدود ۹ تا ۱۳ دلار حقوق دریافت نمایند که این مبلغ به راحتی بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را تامین می‌کند.

پیشنهاد سردبیر زانکو