تحلیل موسسه زانکو از نتایج انتخابات آمریکا در تاریخ 13 آبان

خیلی از افرادی که میخواهند مهاجرت کنند یا در خارج تحصیل کنند نتیجه انتخابات 2020 آمریکا می تواند مهم باشد، در این مقاله میخواهیم به تحلیل و پیشبینی نتایج باقی مانده انتخابات بپردازیم.

خیلی از افرادی که میخواهند مهاجرت کنند یا در خارج تحصیل کنند نتیجه انتخابات 2020 آمریکا می تواند مهم باشد، در این مقاله میخواهیم به تحلیل و پیشبینی نتایج باقی مانده انتخابات بپردازیم.

 رای الکتورال چیست؟ کالج الکتورال چیست؟

در زمان تاسیس ایالات متحده آمریکا به دلیل دشواری در رای گیری موسسان روشی را ابداع کردند که هر ایالت به نسبت جمعیت خود رای های الکتورال دریافت میکند که امروزه این تعداد رای برابر است با مجموع تعداد مجلس نمایندگان ( به نسبت جمعیت) + 2 ( تعداد نمایندگان در مجلس سنا) که کل رای های الکتورال ایالات متحده با 538 رای برابر می شود. هر ایالت به نماینده ایالت رای میدهد و نماینده ایالت رای خود را به نامزد انتخاباتی مورد نظر می خواند. معمولا در اکثر اوقات رای عموم و رای نماینده یکسان است اما در برخی موارد پیش آمده است که نمایندگان برخلاف رای عمومی عمل کنند. 

هر نماینده با برنده شدن با اختلاف حتی یک رای در انتخابات آن ایالت کل آرای الکترال آن ایالت را دریافت می کند. به طور مثال اگر آقای بایدن از ترامپ با اختلاف حتی یک رای بتواند کالیفرنیا را ببرد. 55 رای الکترال یعنی حدود بیش از ده درصد انتخابات را برده است. بسیاری از دموکرات های چپ گرا به دنبال برچیدن روش های الکترال هستند چون در چند سال اخیر در انتخابات 2016 و 2000 آرای الکتورال باعث شده است برخلاف داشتن آرای مردمی بازنده انتخابات شوند. البته این روش از جنبه ای مزایای این را دارد که نمایندگان سعی میکنند در تک تک ایالت ها برنامه های مختلفی ارائه دهند تا بتوانند برنده رقابت شوند و فقط برروی ایالت های پرجمعیت تمرکز نمیکنند.

به جز ایالت مین و ایالت نبراسکا که قوانین الکتورال خود را تغییر داده و هر قسمت از ایالت میتواند یک بخش از ایالت را ببرد مثلا آقای بایدن 2 رای الکتورال و ترامپ 2 رای از ایالت مین دریافت کنند.

نتایج انتخابات آمریکا تا این لحظه

رئیس جمهور آمریکا و معاون اول او باید 270 رای الکتورال را کسب کنند در صورت کسب نکردن این تعداد رای مجلس نمایندگان از 3 رئیس جمهور برتر در رای های الکتورال یک نفر و مجلس سنا از دو معاون اول برتر یک نفر را انتخاب میکنند. تا این لحظه 238 رای به جو بایدن و 213 رای به دونالد ترامپ اختصاص یافته است. ایالت های باقی مانده ایالت آلاسکا، نوادا، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی و جورجیا هستند که وضعیت آلاسکا تا حدودی مشخص است و احتمال برنده شدن ترامپ زیاد است این ایالت 3 رای الکتورال دارد. ایالت جورجیا با 16 رای الکتورال و کارولینای شمالی با 15 رای الکتورال با اختلاف کمی دونالد ترامپ برنده رقابت است و در ایالت های نوادا با 6 رای  ویسکانسین با ده رای  و میشیگان با 16 رای الکتورال با اختلاف کمی جو بایدن پیروز است.

در این ایالت ها اکثر رای های باقی مانده رای های پستی و پیش از موعد هستند. حدود صد میلیون رای امسال به صورت پستی اخذ شده است که دموکرات ها تقریبا در اکثر آرای پستی با اختلاف برنده میدان هستند و احتمال دارد آرا در لحظات آخر به نفع دموکرات ها ایالت های پیشرو برگردد. همانطور که در ویکانسین و میشیگان دموکرات ها توانستند رای خود را پس بگیرند. اگر رقابت به همین شکل پیش برود و حتی نتیجه به نفع دموکرات ها برنگردد جو بایدن با دقیقا 270 رای الکتورال برنده انتخابات 2020 آمریکا می شود. البته اگر ماجرای ال گور و جرج بوش پسر تکرار نشود.

چه تاثیری میتواند در برنامه های مهاجرتی ما داشته باشد؟

در صورت انتخاب شدن باید میتواند شکی به بازار ارز اعمال کند در این صورت میتوانید مقداری از ازر مورد نیاز خود را بخرید. اما هر دو نامزد انتخاباتی به صراحت گفته اند که میخواهند با ایران توافق کنند در صورت میتواند در بلند مدت یعنی 2 تا 3 سال وضعیت ارز بهبود پیدا کند. در صورت انتخاب شدن ترامپ ممکن است ارز در کوتاه مدت بالا رفته و نباید در این زمان اقدام به خرید ارز مورد نیاز کنید. همچنین اگر قصد مهاجرت به آمریکا را دارید با روی کار آمدن بایدن شناس بالاتری خواهید داشت.

برای دریافت مشاوره از کارشناسان موسسه مهاجرتی زانکو میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو