کانادا به‌عنوان شبکه‌ای گسترده و مدرن از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها، یکی از بهترین سیستم آموزشی جهان را ارائه می‌دهد. در سراسر کانادا، دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی زیادی میزبان دانشجویان می‌باشند که بسیاری از آن‌ها در رنکینگ‌های جهانی حرفی برای گفتن دارند. در ادامه به ترم‌های تحصیلی کانادا اشاره می‌کنیم.

دوره سرتیفیکیت در کانادا Certificate Programs

مدرک سرتیفیکیت در کانادا معمولا با گذراندن ۳۰ واحد درسی در کالج یا دانشگاه دریافت می‌گردد. دانشجویان بین المللی با ثبت نام در این دوره‌ها شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ندارند. طول این دوره ها معمولا یک سال است. پیش‌نیاز ورود به این دوره دیپلم دبیرستان می‌باشد.

دوره لیسانس در کانادا Bachelor’s

دوره لیسانس در کانادا در تمامی استان‌ها به جز استان کبک پس از سال ۱۲ دبیرستان آغاز می‌شود. دوره لیسانس در کانادا معمولا ۴ سال طول می‌کشد.  در استان کبک پس سال ۱۱ دبیرستان، دانشجو میتواند وارد دوره کالج شود یا در دوره پیش دانشگاهی دو ساله شرکت کرده و سپس وارد دوره لیسانس ۳ ساله شود.

دوره دیپلما در کانادا graduate diploma

این دوره‌ها برای متقاضیانی است که مدرک لیسانس را دارند ولی در دوره فوق لیسانس تمایلی به انجام پایان نامه ندارند و همچنین در دوره فوق لیسانس تمایلی به انجام کارورزی نیز نداشته باشند. این دوره معمولا متشکل از ۳۰ واحد درسی است که در پایان این امکان را به دانشجو می‌دهد که مدرک Graduate Diploma را دریافت کند.

 

ترم‌های تحصیلی کانادا

دوره پری مستر در کانادا Pre-master

دوره پری مستر در کانادا مخصوص متقاضیانی است که قصد ورود به دوره مستر را دارند ولی از نظر آکادمیک و زبان در دوره مستر پذیرفته نشده اند. برای برخی از رشته ها مانند حقوق، شرکت در دوره های پری مستر برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس بسیار رایج می‌باشد. در گروه رشته های مهندسی نیز، برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دوره فوق لیسانس نیاز به نمره آزمون GRE یا GMAT دارند.

دوره فوق لیسانس در کانادا Master’s

دوره فوق لیسانس در کانادا معمولا ۱ تا ۲ سال بوده و به صورت ریسرچ یا کورس ارائه می‌شود. در دوره های course-based دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد‌های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت می‌کند. در دوره های فوق لیسانس research-based دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده و پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های مستر نیز ترکیبی بوده و شامل کورس و ریسرچ می‌شوند. فاند دانشگاه های کانادا در بسیاری از موارد به دوره های مستر با ریسرچ تعلق می‌گیرد و دانشجویان نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند.

دوره دکتری در کانادا Doctoral degree 

دوره دکتری در کانادا ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. در دوره دکترا کانادا دانشجو باید یک پروژه را دنبال کند. بیشتر این پروژه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ اسپانسر شده هستند و به همین دلیل بیشتر پروفسورها در دوره دکتری به دانشجویان فاند یا کمک تحصیلی اعطا می‌کنند. این فاندها شهریه دانشجو را پوشش داده و مبلغی اضافه بر آن نیز به دانشجو داده می‌شود تا هزینه‌های زندگی او نیز پوشش داده شود. دوره دکتری در کانادا دارای کورس نیز می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

شرایط سنی تحصیل در کانادا


ترم‌های تحصیلی کانادا
با توجه به دوره‌های تحصیلی متنوع کانادا که در بالا به آن‌ها اشاره شد، در برنامه‌ریزی تحصیل در کانادا تاریخ و روز دقیقی برای شروع سال تحصیلی دانشگاه در کانادا مشخص نشده است اما به‌طور کلی می‌توان گفت که هر سال تحصیلی در مقطع دانشگاه معمولاً از سپتامبر آغاز شده و تا آوریل یا مِی ادامه می‌یابد. این بازه زمانی دو نیمسال را پوشش می‌دهد.
اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در ترم ورودی شهریور (سپتامبر) و دی (ژانویه) اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌نمایند. با توجه به زمان آغاز ترم‌های ورودی، برای حضور به موقع در کلاس‌ها، پیشنهاد می‌شود دانشجویان بین‌المللی یک ترم جلوتر اقدام برای دریافت پذیرش کنند. زیرا برخی دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک و رزومه تحصیلی زمان زیادی نیاز دارند. هنچنین، مدت زمان دریافت ویزا نیز به‌طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست.در واقع زمان مناسب برای اپلای دانشگاه های کانادا یک ترم جلوتر می‌باشد.
یک نیم‌سال تحصیلی اغلب ۵ درس دارد و دارای ۱۵ واحد می‌باشد. به‌عبارتی دیگر، دو نیم سال تحصیلی برابر با ۳۰ واحد آموزشی می‌شود. در مجموع دوره ۴ ساله دارای ۱۲۰ واحد است.
برخی دانشگاه‌های کانادا، ترم بهاره (۲ ماهه) و ترم تابستانی (۲ماهه) یا ترم ۴ ماهه تابستانی را برای دانشجویان مهیا می‌سازند. در حالی که سپتامبر ماه آغاز سال تحصیلی محسوب می‌شود، اما برای بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها، ثبت‌‌نام فقط در ماه ژانویه کرد. برای اطلاع دقیق از زمان ثبت‌نام بهترین راه مراجعه به سایت دانشگاه یا کالج مربوطه می‌باشد. همچنین می‌‌توانید از مشاوران زانکو کمک بگیرید.

پیشنهاد سردبیر زانکو