ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان قرار دارد.کشور ترکیه دارای شهرهای توریستی بسیاری است مانند استانبول، ازمیر، آنتالیا و …. که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

آشنایی با کشور ترکیه 

در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه ‌است. همچنین کشور ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیاردارد.

جمعیت کشور ترکیه

جمعیت کشور ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر طبق سرشماری سال ۲۰۱۵  است که حدوداً 80 درصد مردم سنی و 20 درصد هم شیعه هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام گرایش و متعهد هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور جزء تعطیلات رسمی می باشد. حدود 75 درصد مردم ترک و ۱۸٪ درصد کرد جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

زبان مردم ترکیه

زبان مردم ترکیه زبان غالب و رسمی ترکی ( استانبولی ) با حروف الفبای لاتین می باشد و زبانهای عربی - کردی و گویش های اقلیت های قومی به صورت غیررسمی مورد استفاده مردم ترکیه قرار می گیرد و همچنین در گذشته با خط عربی ( عثمانی ) نوشته می ‌شد و زبان نوشتاری این مردم از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۹۲۳ خط لاتین می‌باشد. ترکی استانبولی، زبان رسمی ساکنان ترکیه و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیاست. از دیگر زبان های رایج در ترکیه می توان به کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد.

ترکیه

مذهب ترکیه

 ۹۸ درصد از جمعیت ترکیه را مسلمانان و ۲ درصد مابقی آن را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان موجود در جهان تشکیل می دهند و مسلمانان ترکیه اغلب تابع مذهب تسنن هستند که از میان آنها حنفی ها که عموما در مرکز و غرب کشور ترکیه سکونت دارند، بزرگترین گروه مذهب این کشور بشمار می روند و از زمان امپراطوری عثمانی تا به امروز، ادیان مختلف ترکیه در صلح و آرامش در کنار همدیگر به راحتی زندگی کرده اند. استان قارص که در شمال شرقی ترکیه واقع شده است ، یکی از محل‌ های تمرکز شیعیان می باشد نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تصویب شده است و دین رسمی جامعه را اسلام اعلام نموده است. این ماده قانونی در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸ حذف شد و با تاکید بر جدایی دین از سیاست، دولت و حکومت ترکیه با تفکیک دین از سیاست معرفی گردید.

بیشتر بخوانید:

کار در ترکیه

فرهنگ ترکیه

مانند خیلی از کشورهای دیگر ترکیه دارای آداب‌ ورسوم متفاوتی می‌باشد. شاید جالب باشد که بگوییم به‌ راستی این کشور برای اروپایی و آسیایی شدن هنوز تصمیم نگرفته است؛ چراکه به‌ خوبی تقابل سنت و مدرنیته را احساس می‌کنید. از فرهنگ غربی لباس جین، خانه‌ها لوکس، رستوران‌های مدرن و مراکز خرید که خانه دوم برندهای معروف دنیا می‌باشد و از فرهنگ شرق معماری سنتی و اسلامی، مناره‌های مسجد، بازار دست‌فروشان محلی، استفاده از فرش به‌عنوان نماد ایرانی و شرقی در منازل؛ همه و همه بیانگر این هست که پا به کشوری گذاشته‌اید که پل ارتباطی آسیا و اروپاست.

برخی دیگر از رسوم جالب مردم ترکیه

اگر به دیدن مردم ترکیه می‌روید بسیار پسندیده است که با خود، شیرینی به همراه داشته باشید. عموماً مردم ترکیه با باقلوای ترکی از مهمانان خود پذیرایی می‌کند. بعد از غذا معمولاً چایی و قهوه به همراه شیرینی می‌خوردند بهتره قهوه و چای خود را تا ته فنجان نخورید. اگر یکی از دوستان ترکیه‌ای، شما را به رستوران دعوت کردن معمولاً رسم و سنتشان بر این است که میزبان پول غذا را پرداخت می‌کند و این را نشانه احترام به میهمان خود تلقی می‌کنند.

موقعیت جغرافیایی ترکیه و همسایگی با کشورهای اروپایی و وجود توریست ها و مسافران متعددی در ترکیه روی فرهنگ مردم ترکیه نقش با اهمیت و بسزایی را داشته است. به طور کلی ترک‌ ها بسیار خانواده دوست ، مهربان و خونگرم می باشند ؛ ضمنا مرد رئیس و تعیین کننده خانواده محسوب می شود و زن طبق قانون ، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش را می گیرد. چند همسری در کشور ترکیه غیر قانونی است و ازدواج‌ ها باید رسما در ادارات مربوطه ثبت شوند.

بیشتر بخوانید:

قیمت خرید ملک در ترکیه

آب و هوای کشور ترکیه

بهترین فصل برای سفر به کشور ترکیه بهار و پاییز می باشد ، در این فصل هوا نه زیاد گرم است و نه زیاد سرد ، وجود پستی و بلندی در این کشور باعث ایجاد تفاوت‌ های آب ‌وهوایی در بین مناطق این سرزمین می باشد و به طور کلی می توان گفت که ترکیه چهار منطقه آب‌ وهوایی دارد ، سواحل جنوب و سواحل غرب با آب ‌و هوایی مدیترانه ‌ای ، سواحل دریای سیاه با تابستان ‌های گرم و زمستان‌ های معتدل و مرطوب ، بخش ‌های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب ‌و هوای کوهستانی و سرد و بخش‌های مرکزی فلات آناتولی با آب ‌و هوای نسبتا خشک قاره ‌ای .
در طول سرد ترین ماه ‌های زمستان یعنی فصل های دی و بهمن ، اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه‌ های ساحلی از جمله سواحل جنوب این کشور، سواحل غرب و سواحل دریای سیاه و منطقه ‌های سرد داخلی مشاهده می شود و در ضمن در نواحی مرتفع شرقی زمستان‌ ها طولانی ‌تر و سردتر می باشد و در نواحی کوهستانی و شمالی ترکیه باران به مقدار زیاد و به طور منظم در حال باریدن است ولی هرچه از سمت مغرب به سمت مشرق می ‌رویم از مقدار باران کاسته خواهد شد ؛ همچنین گرمترین تابستان این کشور در منطقه آناتولی جنوب شرقی می باشد و میزان بارندگی در فلات آناتولی حدود نصف نواحی ساحلی است و به طورکلی ، این میزان بارندگی مربوط به ماه‌ های اکتبر و آوریل می باشد که بیشتر مواقع ، در زمستان این بارش به صورت برف در می آید .

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.

اب‌وهوای مناسب برای سفر به ترکیه

 برای داشتن یک تعطیلات ساحلی و آفتاب گرفتن در سواحل دریای اژه یا مدیترانه بهترین زمان از ماه ژوئن تا پایان سپتامبر است. البته در نظر داشته باشید که تعداد گردشگران و شلوغی ها در این زمان بیشتر می شود. سواحل دریای اژه و مدیترانه با داشتن دمای حدود 45 درجه سانتیگراد تابستان ‌های داغی دارند اما در اواسط زمستان ممکن است دما به منفی 5 درجه سانتیگراد نیز برسد. دمای هوا در مناطق کوهستانی شرقی بسیار متغیر است. تا حدی که زمستان ها به منفی 43 درجه و تابستان ها به 38 درجه سانتیگراد هم می‌ رسد. 

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در حدود ۹۷ درصد از این کشور در قاره آسیا و ۳ درصد از آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه را آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن را تراکیه می نامند. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه بسفروس و داردانل از یکدیگر جدا می شوند.

تنگه بسفروس دریای سیاه و دریای مرمره را به هم متصل می کند و تنگه داردانل محل اتصال دریای مرمره و اژه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای اژه و مرمره و از جنوب غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. کشورهای هم مرز آن در شرق ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، در جنوب شرقی عراق و سوریه و در شمال غربی یونان و بلغارستان هستند.
پهناوری این کشور ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (۳۷ام) است.  کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک کشور ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

ترکیه

کشور ترکیه کجاست؟

جمهوری ترکیه با داشتن دولتی سکولار و پایتختی به نام آنکارا، یک کشور اروپایی و آسیایی محسوب می شود. این کشور از شمال غرب با بلغارستان و یونان، از شرق با ایران، ارمنستان و آذربایجان، از جنوب با سوریه و از شمال شرقی با گرجستان هم مرز است. این کشور از جنوب به دریای مدیترانه، از شمال به دریای سیاه و از غرب به دریای اژه می رسد. 95 درصد از خاک آن در آسیا و 5 درصد آن در اروپا قرار دارد. بخش آسیایی آناتولی نام دارد و بخش اروپایی در شبه جزیره بالکان واقع در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. آناتولی به نام آسیای صغیر، ترکیه آسیایی یا فلات آناتولی شناخته می شود و شبه جزیره ای بزرگ و مستطیلی بین اروپا و آسیا است. 
بسیاری از نواحی این کشور کوهستانی هستند و آب و هوای خنک و بارانی دارند. این ویژگی های طبیعی باعث شده اند ترکیه کشوری سرسبز با سواحلی زیبا باشد. تاریخ تمدن ترکیه بسیار طولانی است و میراث فرهنگی و باستانی بسیار غنی دارد. می گویند محل پهلو گرفتن کشتی نوح در کتاب مقدس ترکیه بوده است. ترکیه از نظر صنایع غذایی، صنایع معدنی، کشاورزی، فولاد، نفت، نساجی و البته توریسم رونق فراوانی دارد. زبان رایج این کشور ترکی استانبولی است و ارز رایج آن لیر که در حال حاضر برابر است با حدود 2500 تومان ایران. حکومت این کشور سکولار است اما بیشتر مردم آن را مسلمانان تشکیل می دهند. 

بیشتر بخوانید:

کنکور ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

پول کشور ترکیه

واحد پول

واحد پول ترکیه لیر و هر لیر معادل ۱۰۰ قروش است. همچنین علامت اختصاری آن TRY یا TL می باشد. لیر ترک به صورت اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره و سکه های یک قروشی، ۵ قروشی، ۱۰ قروشی، ۲۵ قروشی، ۵۰ قروشی و یک لیره ای می باشند. در گذشته ارزش برابری لیر ترکیه بسیار پایین بود و با توجه به تورم زیاد ارزش آن به مرور کمتر می شد از این رو دولت تصمیم گرفت که از تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۰۵ شش صفر از واحد پول ترکیه حذف کند. به این ترتیب هر لیر جدید ترک برابر با یک میلیون لیر قدیم است.

مناطق توریستی و جاذبه های گردشگری ترکیه

این کشور پهناور شهرهای توریستی فراوانی دارد که هر کدام جاذبه های مخصوص به خود را دارند. معروف ترین شهر استانبول است که شهرت آن از پایتخت هم بیشتر شده و از گردشگران بسیاری پذیرایی می کند. یک شهر تاریخی و فرهنگی و البته ساحلی که مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، گرند بازار و ... از معروف ترین جاذبه های آن محسوب می شوند. شهر دیگری که شهرت بسیاری در میان گردشگران پیدا کرده است آنتالیا نام دارد. سواحل ماسه ای، دریای زیبای مدیترانه، رودخانه و آبشارهای مختلف، ویرانه های باستانی و البته هتل های درجه یک مهمترین ویژگی های آنتالیا محسوب می شوند که باعث شده اند این شهر انتخاب اول کسانی باشد که می خواهند در سفر فقط استراحت کنند! 
مارماریس یک شهر ساحلی دیگر با جاذبه های فراوان است و یک تفریگاه لوکس محسوب می شود. کوش آداسی و جزیره پرنده با مناظر ساحلی و نزدیکی به جزیره های یونان، یکی دیگر از مناطق توریستی ترکیه به شمار می رود. اگر به قصد خرید کردن سفر می کنید وان در نزدیکی مرز ایران با مراکز خرید متعدد یکی از بهترین گزینه ها است. برای دیدن مناظر عجیب و غریب طبیعی و هتل های صخره ای و بالن سواری هم باید به کاپادوکیا بروید. یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های ترکیه با مناظری خیره کنند و خانه هایی که در دل کوه ساخته شده اند! نگین فرهنگی و افتخار ترکیه هم قونیه است. آرامگاه مولانا و جایی که مردم از سراسر جهان برای زیارت مزار یکی از بزرگترین عرفای تاریخ به آن سفر می کنند. 

ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

بهترین غذاهای ترکیه

غذاها و دسرهای خوشمزه ترکیه معروف است. بعضی از خوراکی های این کشور حتی شهرت جهانی پیدا کرده اند. مثلا دونر کباب که همه جای دنیا پیدا می شود یا باقلوای استانبولی که از شیرینی های محبوب جهان است. این کشور کباب های متنوعی دارد که از جمله آن ها می توان به اسکندر کباب، دونر و شیشلیک اشاره کرد.

بهترین غذاهای ترکیه

در شهرهای ساحلی، غذاهای تازه دریایی، ماهی کبابی، میگو و دیگر خوراک های سبک مدیترانه ای به وفور یافت می شوند و طعم بی نظیری دارند. فرهنگ غذایی این کشور تا حدود زیادی به ما نزدیک است و دلمه و کوفته های متنوع ان به مذاق ایرانی ها خوش می آید. بورک یکی دیگر از غذاها یا میان وعده های ترکی است که در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز محبوبیت یافته است. نوعی پیراشکی با خمیر نازک که داخل آن با مواد متنوعی مثل گوشت چرخ کرده، اسفناج، پنیر و ... پر می شود. پیده و لاهماجون هم دو نوع پیتزای ترکی هستند که در آن ها یک لایه نازک خمیر با گوشت و سبزیجات و پنیر پر می شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو