بر اساس قوانین جامع کمیسیون اروپا متقاضیان ویزای شینگن ملزم هستن که از کشور مقصد خود نسبت به تعیین وقت سفارت ویزای شینگن اقدام کنند و اگر در برنامه سفر خود به اروپا، قصد بازدید از چند کشور متفاوت را دارند، باید از کشوری که بیشترین زمان اقامت را در آن خواهند داشت وقت سفارت ویزای شینگن را تعیین کنند.

تعیین وقت سفارت

وقت سفارت کشور‌ها یا به وسیله‌ی خود سفارت مشخص می‌شود و یا به وسیله‌ی شرکت‌های کارگزاری تعیین می‌شود. بزرگ‌ترین شرکت کارگزاری در ایران، شرکت VFSGlobal است که وقت سفارت کشورهای اتریش، بلژیک، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، نیوزلند، نروژ، پرتغال، آفریقای جنوبی،‌ سوئیس، هلند، انگستان و اوکراین توسط این‌کارگزار انجام می‌شود.
تعیین وقت سفارت آلمان به وسیله‌ی شرکت ویزامتریک انجام می‌شود و مسئول وقت سفارت ایتالیا  نیز شرکت CKGSIR است. برای گرفتن وقت سفارت دیگر کشور‌ها، باید به خود سفارت‌خانه و یا کنسولگری کشور مقصد نسبت به درخواست خود اقدام کنید.

همان‌‌طور که آگاه هستید، برای سفر به کشورهای خارجی نیاز به درج ویزای کشور مورد نظر در پاسپورت خود هستید. اجازه ورود به کشورهای خارجی در حقیقت همان ویزا است. شهروندان ایرانی برای سفر به بیشتر کشورهای خارجی باید ویزای این‌کشورها را در پاسپورت خود درج کنند. البته باید این‌موضوع هم گفته شود که ایرانیان می‌توانند به هجده کشور بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند و از سفر خود لذت ببرند.

اکثر کشورهایی که شهروندان ایرانی برای ورود به آن نیاز به اخذ ویزا دارند در حوزه شینگن قرار دارند. برای سفر به اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی باید نسبت به اخذ ویزا اقدام کرد.

با افزایش متقاضیان برای سفر به کشورهای خارجی، سفارت‌ها راهکاری را ایجاد کردند. این‌چاره همان گرفتن وقت سفارت است که متقاضیان باید داشته باشند. در این‌مقاله بیشتر با مفهوم وقت سفارت آشنا خواهید شد.

وقت سفارت چیست؟

اگر می‌خواهید ویزای یکی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و … را اخذ کنید، باید قبل از مراجعه به سفارت از این مرکز وقت بگیرید. با گرفتن وقت سفارت از کنسولگری، شما باید در تاریخ و ساعتی که برای شما به وسیله‌ی سفارت مشخص شده است به سفارت مراجعه کنید.

در حقیقت وقت سفارت نظم بیشتری را بین متقاضیان در سفارت ایجاد می‌کند. به این ترتیب خبری از صف های طولانی، هرج و مرج و بی نظمی در سفارت نیست. متقاضیان اخذ ویزا می‌توانند به راحتی و بدون هدر رفتن زمان نسبت به ارائه درخواست خود مبنی بر اخذ ویزا به سفارت اقدام کنند.

3 روش برای تعیین وقت سفارت وجود دارد. برای اخذ وقت سفارت می‌توانید به صورت فوری، عادی، حضوری یا آنلاین اقدام کنید. اما نکته‌ای که در تمام این‌ها وجود دارد اهمیت زمان است. چون هدف اصلی تعیین وقت سفارت برای جلوگیری از هدر رفتن زمان شماست، مهم‌ترین موضوعی که انواع مختلف وقت سفارت را از هم متمایز می‌کند، سرعت‌‌عمل در به اتمام رساندن کار متقاضیان است.

اما چرا باید برای تعیین وقت سفارت به آژانس‌های مسافرتی مراجعه کنیم؟

آژانس‌های مسافرتی، معمولا به خاطر سابقه‌ی کار طولانی مدت در زمینه اخذ ویزا و تعیین وقت سفارت کشور‌های مختلف و تجربه‌ی زیادی که در این زمینه‌ها دارند، با سیستم‌های تعیین وقت سفارت آشنایی کامل دارند و با زمان دقیق باز شدن وقت‌های سفارت را آشنا هستند. از طرفی دیگر، شما برای مراجعه به سفارت‌خانه‌ها باید فرم درخواست ویزای خود را تکمیل کنید که پر کردن این‌فرم نکات مهمی دارد و اگر اشتباهی در پر کردن فرم رخ دهد، می‌تواند این‌مسئله به دلیل رد شدن درخواست ویزای شما در کنسولگری تبدیل شود. همچنین، باید رزرو بلیط رفت‌‌وبرگشت هواپیما، واچر هتل و بیمه مسافرتی خود را به افسران ویزا تحویل دهید.

اگر به توانایی خود در تهیه مدارک و پر کردن فرم ویزا اطمینان کامل دارید، خودتان برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید.

 

آموزش مراحل اخذ وقت سفارت

برای این که بتوانید وقت سفارت بگیرید باید مراحل زیر را انجام دهید. این پروسه به این شکل است که شما می‌توانید در زمان مورد نظر خود به سفارت مراجعه نمایید:

 • انتخاب کشور مورد نظر

برای این که بدانید به کجا می خواهید سفر کنید ابتدا باید تحقیقات زیادی انجام دهید. این که از چه کشوری راحت‌تر می توانید ویزا بگیرید و سپس سفر خود را آغاز کنید ‌مسئله‌ی مهمی است. برای انتخاب مقصد بهتر است با افراد کارشناس در این زمینه مشورت کنید.

 • اخذ وقت از سفارت به صورت آنلاین

باید بررسی کنید که با توجه به شرایط و قوانین سفارت اقدام به اخذ وقت سفارت کنید. در صورتی که زمان کمی برای سفر دارید باید پیگیر وقت فوری سفارت باشید تا بتوانید سفر خود را در سریعترین زمان ممکن شروع کنید.

 • دریافت تایید وقت و مراجعه به سفارت

به سفارت مراجعه کنید و مدارک خود را در تاریخ و ساعت مشخص تحویل دهید. پس از این باید منتظر بررسی سفارت باشید.

وقت سفارت فوری و عادی

همان‌طور که بیان کردیم نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد ‌مسئله‌ی زمان است. این‌مسئله را با یک مثال توضیح می‌دهیم. فرض کنید می‌خواهید در یک سمینار هنری در کشور ایتالیا شرکت کنید. شما به این‌سمینار دعوت شده‌اید و باید در تاریخی مشخص در این سمینار شرکت کنید.

 1. وقت فوری را باید در زمانی که نیاز هست در زمان سریعتری به سفارت برای اخذ ویزا مراجعه کنید باید دریافت کنید. با وقت فوری شما این امکان را دارید تا در کمتر از دو هفته به سفارت بروید. در غیر این‌صورت با اخذ وقت عادی ملزم هستید در بازه‌ی ‌زمانی طولانی‌تری به سفارت مراجعه کنید. در برخی موارد هزینه وقت سفارت در دو حالت یک مقدار می‌شود.
 2. وقت عادی زمانی به کار می‌آید که عجله‌ای برای سفر نداشته باشید و در حقیقت تحت تاثیر برنامه مشخصی برای سفر قرار نگرفته‌باشید. در این‌صورت زمان بیشتری هم برای سفر خواهید داشت و می‌توانید در این مدت مدارک و ترجمه‌ی آن‌ها را جمع‌آوری کنید. در این حالت زمان بیشتری برای مراجعه به کنسولگری مورد نظر خواهید داشت.

وقت سفارت فوری، به شما اجازه می‌هد حتی در ۱ ساعت بعد در سفارت خانه حضور پیدا کنید. معمولا کارگزاران و آژانس‌ها برای وقت سفارت فوری هزینه بیشتری نسبت به وقت معمولی سفارت دریافت می‌کنند. اما اگر بخواهید به اصل مطلب نگاه کنید، کار سخت و زمان‌گیری انجام نمی‌شود بلکه فقط دقت بیشتری در تعیین وقت سفارت خرج می‌کنند و شما هزینه بیشتر را، فقط بابت شناخت کامل سفارت کشور مقصد و تجربه بالای آن‌ها متحمل می‌شود.

مزایا و معایب وقت آنلاین و حضوری

برخی از کشورها در ایران سفارت‌خانه ندارند و به همین دلیل شهروندان ایرانی برای اخذ ویزای این کشورها باید به کشورهای دیگری به اصطلاح کشورهای واسطه مسافرت نمایند. در واقع برای اخذ وقت از سفارت این کشورها باید به کشورهای همسایه ایران سفر کنند تا بتوانند ویزای کشور مورد نظر را اخذ کنند.

کشورهایی مانند کانادا، آمریکا، انگلیس و … در کشورهای همسایه سفارت‌خانه دارند. برای اخذ ویزا باید به کشورهای ارمنستان، ترکیه، امارات و … مراجعه کنید. فرض کنید که قصد اخذ وقت سفارت کانادا را دارید. با توجه به قوانین سفارت این کشور کلیه امور انگشت نگاری به وسیله‌ی مراکزی به نام مراکز وک انجام می‌شود.

مراکز وک مراکزی اداری هستند که در کشورهای همسایه ساخته شده تا متقاضیان با مراجعه به آن‌ها بتوانند مراحل اخذ ویزا را بگذرانند. برای این که بتوانید به این‌مرکز مراجعه کنید باید وقت بگیرید. به دو صورت حضوری و آنلاین می توانید وقت سفارت را تعیین کنید.

وقت حضوری به این طریق است که باید به صورت حضوری به این مرکز بروید. با مراجعه به این مرکز می‌توانید وقت انگشت نگاری را نیز تعیین کنید. البته برای اخذ این وقت یک سفر اضافی به برنامه شما اضافه خواهد شد زیرا برای انگشت نگاری هم در تاریخ گفته شده باید به سفارت مراجعه کنید.

اما وقت سفارت آنلاین بدون این که نیاز باشد متحمل سفر به جایی شوید، قابل اخذ است. از جمله مزایای این وقت می‌توان به سریع‌تر بررسی شدن مدارک، تصحیح و ویزایش فرم قبل از ثبت، ثبت نام به صورت غیر حضوری و … اشاره کرد. البته برای واریزی سفارت نیاز به یک کارت بین المللی بانکی خواهید داشت.

ده نکته مهم درباره سفارت‌ها، به این‌نکات توجه کنید

 • وقت واقعی بگیرید.

در این‌راه ممکن است برخی از افراد سودجو قصد فریب شما را داشته‌باشند و با اخذ پول‌های زیادی وقتی برای مراجعه به شما ارائه ندهند و به نوعی از شما کلاه‌برداری کنند. برای اطمینان از واقعی‌بودن، حتماً برگه وقت را از شخص دریافت کنید و استانداردهای آن را بررسی کنید.

 • وقت‌شناس باشید!

برای مراجعه به سفارت به‌خصوص هنگام وقت سفارت کشورهایی مثل کشور آلمان تلاش کنید سی دقیقه قبل در محل حضور پیدا کنید. درصورتی‌ که با تاخیر حاضر شوید، سفارت شما را قبول نمی‌کند و در نتیجه باید دوباره نسبت به تعیین وقت سفارت اقدام کنید.

 • با همراه داشتن پول نقد سفر کنید.

برای این که هزینه صدور ویزا را به سفارت بپردازید باید کل هزینه را به صورت یورو یا دلار ( با توجه به قوانین سفارت) همراه داشته باشید. همچنین حواستان باشد که درگیر باقی مانده پول نشوید.

با توجه به تعداد مراجعه کنندگان به سفارت بهتر است پول سفارت را بدون کم ‌و زیاد بپردازید تا درگیر باقی مانده پول نشوید؛ ممکن است باقی مانده‌ای به شما برنگردانند.

 • با لباس رسمی وارد شوید.

لباس رسمی بپوشید و مرتب وارد سفارت شوید. نوع برخورد شما در نحوه‌ی برخورد کارمندان سفارت با شما نقش مهمی را ایفا می‌کند.

 • برخورد با افراد غریبه

سعی کنید با افرادی که نمی‌شناسید ارتباطی برقرار نکنید و باکسی صحبت نکنید.

 • وسایل ممنوعه

ورود به سفارت همراه با انواع سلاح سرد، گرم، وسایل آتش‌زا، سوزن، سنجاق و … ممنوع است. البته داشتن وسایل دیجیتال مانند تلفن همراه و ساعت دیجیتال و … نیز ممنوع است.

 • رمز موفقیت آرامش است.

در صورتی که با شما مصاحبه کردند، آرامش خود را حفظ کنید و بدون استرس پاسخ دهید.

 • صداقت مهم‌ترین رکن ویزا

دقت کنید که در تمام مراحل سوالات کارکنان سفارت را صادقانه بدهید. از استقاده کردن از مدارک تقلبی و جعلی خودداری کنید و هر سؤالی که از شما را با آرامش جواب دهید. در غیر این‌صورت سفارت از عدم صداقت شما مطلع خواهد شد و درخواست شما رد خواهد شد.

چگونه وقت سفارت بگیرم؟

برای این که بتوانید به کشورهای حوزه شینگن که در قاره اروپا واقع‌شده‌اند، سفر کنید؛ باید ویزای شینگن اخذ کنید. ویزای شینگن به شما این امکان را می‌دهد تا در کمترین زمان وارد این حوزه شوید. ویزای شینگن روادیدی است که امکانات ویژه‌ای را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

به عنوان مثال در صورتی که شخص ویزای شینگن اسپانیا در پاسپورتش درج شده‌باشد، توانایی این را دارد که به دیگر کشورهای این حوزه هم سفر کند. به این‌ترتیب با یک سفر از چند کشور دیدن می‌کند. برای این که بتوانید ویزای شینگن را اخذ کنید باید ابتدا وقت سفارت را از کشور مورد نظر خود تعیین کنید. پس از این باید کلیه مدارک خود را آماده کنید. در حقیقت این که شما قابلیت ویزا شدن را دارید و یا خیر مربوط به داشتن همین مدارک است. اگر مدارکی که شما در اختیار سفارت قرار می‌دهید صداقت کافی را نداشته باشد، احتمال ریجکت شدن شما بالا افزایش می‌یابد.

این‌مدارک را پس از آماده سازی باید به دست دارالترجمه بسپارید و نسبت به ترجمه‌ی آن‌ها اقدام کنید. دارالترجمه این مدارک را ترجمه می‌کند و پس از آن مهر رسمی بر روی آن ها قرار می‌دهد. مدارک ترجمه شده شخص در حقیقت نسخه اصلی مدارک شخص به زبان دیگر است و مهر دارالترجمه تأییدی بر صحت آن‌ها است.

پس از این باید در تاریخ و ساعت مشخص مدارک را به کنسولگری مورد نظر تحویل دهید. سفارت مدارک را در اختیار می‌گیرد و بررسی مدارک ترجمه شده را شروع می‌کند. پس از دو تا چهار هفته پاسخ را به شما ابلاغ می‌کند و پس از آن می‌توانید قدم بعدی را برای اخذ ویزا و یا تلاش مجدد برای اخذ ویزا بردارید.

سوالات متداول و ناگفته‌های تعیین وقت سفارت

همیشه متقاضیان با سوالات زیاد و متفاوتی در رابطه با تعیین وقت سفارت و مدارکی که باید به سفارت تحویل دهند، روبه‌رو می‌شوند. ما در این‌مقاله تلاش خود را خواهیم کرد که به کلیه سوالاتی که متقاضیان در مورد وقت سفارت ممکن است برایشان پیش بیاید، پاسخ دهیم.

 

 •  چگونه می‌توانیم به زمان‌های موجود وقت سفارت دسترسی پیدا کنیم؟

این کار، فقط براساس تجربه به دست می‌آید. اگر می‌خواهید به وقت‌های خالی سفارت هر کشوری دست پیدا کنید، باید در روز‌های مختلف و در ساعات مختلف روزانه به سایت تعیین وقت سفارت کشور مورد نظر رجوع کنید تا با الگوریتم آن به طور کامل آشنا شوید.

 • چرا برای وقت سفارت بعضی کشور‌ها هزینه‌های گزاف گرفته می‌شود؟

مراحل تعیین وقت سفارت بعضی از کشورها، مثل کشور ایتالیا و یا آلمان، به سختی گذرانده می‌شود. به طوری که در بعضی از مواقع، در ۱ ساعت تمامی وقت‌های موجود تکمیل می‌شود. برخی از آژانس‌ها و یا کارگزاران ویزای این کشور‌ها، با برنامه‌ریزی دقیق و یا استفاده از نرم افزارهای قدرتمند، می‌توانند وقت سفارت این کشور‌ها را تعیین کنند. در حقیقت، این عاملان پول استفاده از امکانات خود را از شما می‌گیرند.

 • آیا کارگزاران برای تعیین وقت سفارت، به سفارت خانه‌ها هزینه‌ای پرداخت می‌کنند؟

برای بعضی از کشورها، کارگزاران ملزم هستند تا برای تعیین وقت سفارت به سفارت‌خانه‌ها هزینه‌ای را متحمل شوند. به طور مثال برای تعیین وقت سفارت آلمان، باید ۱۹۰ هزار تومان به کارگزاری آن پرداخت کنید. این هزینه، یک نوع غربالگری بین متقاضیان ویزا و کسانی که فقط می‌خواهند شانس خود را محک بزنند، است.

 •  از چه راهی می‌توانیم خودمان وقت سفارت بگیریم؟

ابتدا باید مشخص کنید که وقت سفارت کدام کشور را می‌خواهید. پس از آن، مشخص کنید که وقت سفارت آن کشور را کارگزاری تعیین می‌کند و یا سفارت ‌خانه و کنسولگری آن، آن‌مراحل را می‌گذراند. پس از آن می‌توانید خودتان با ورود به سایت کارگزار و یا سفارت مربوطه، نسبت به تعیین وقت سفارت اقدام کنید. این که خودتان وقت سفارت بگیرید یک مزیت دارد و آن این است که می‌توانید برنامه ریزی دقیق تری نسبت به سفر‌تان داشته باشید.

 •  آیا با مراجعه حضوری به سفارت‌ها، می‌توان وقت سفارت گرفت؟

خیر. در تعریف وقت سفارت گفتیم که تعیین وقت سفارت، برای جلوگیری از ازدحام متقاضیان در سفارت خانه کشور مبدا می‌باشد و در مراجعه برای تعیین وقت سفارت، کسی پاسخگوی شما نخواهد بود.

 

 • در هنگام مراجعه در سفارت، چه مدارکی باید همراه داشته باشیم و چه مبلغی را باید به سفارت پرداخت کنیم؟

زمانی که در سفارت حضور پیدا می‌کنید، باید دو نوع مدرک همراه خود ببرید. یک نوع مدارک عمومی که در همه ویزاها یکسان است و یک نوع مدارک اختصاصی که بسته به ویزای انتخابی شما متفاوت است. هزینه پرداختی در سفارت هم، بسته به نوع ویزای انتخابی شما متغیر می‌باشد.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو