در سال های اخیر رتبه بندی های جهانی نشان می دهد که کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزش دولتی دنیا را در اختیار دارد. در ادامه به تفاوت دبیرستان های دولتی و خصوصی کانادا می پردازیم

در سال های اخیر رتبه بندی های جهانی نشان می دهد که کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزش دولتی دنیا را در اختیار دارد.

مدارس خصوصی و دولتی کانادایی

شهریه مدارس کانادایی
میزان شهریه پرداختی یکی از بارزترین تفاوت ها بین مدارس خصوصی و دولتی در کانادا است. معمولا مدارس خصوصی شهریه های بسیار بالایی را خصوصا برای دانش آموزان خارجی در نظر میگیرند.

کیفیت آموزش مدارس کانادایی
بنا بر تحقیقات صورت گرفته دانش آموزان مدارس دولتی با طبقات اجتماعی و اقتصادی یکسان عملکرد آموزشی برابر و اغلب بهتر از دانش آموزان مدارس خصوصی دارند. به طور کلی بر اساس یافته های تحقیقاتی موجود شواهد اندکی مبنی بر این وجود دارد که موفقیت تحصیلی دانش آموزان به منابع آموزشی بهتر و کیفیت آموزشی مدارس خصوصی مرتبط باشد.

فرایند پذیرش در مدارس کانادایی

مدارس خصوصی این اجازه را دارند که مانع از ثبت نام قشر خاصی از دانش آموزان شوند. به همین دلیل پذیرش در بسیاری از مدارس خصوصی کانادا مشکل است. در حالیکه همه دانش آموزان با هر مذهب، نژاد ،سابقه تحصیلی و طبقه اجتماعی در مدارس دولتی مجاز به ثبت نام هستند.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در مدارس کانادا

میزان تحصیلات معلمان مدارس کانادایی

تمامی معلمان مدارس دولتی در ایالات کانادا و آمریکای شمالی در کنار داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ملزم به داشتن نوعی مجوز استانی، دولتی و یا فدرال هستند. در مقابل قوانین مربوط به استخدام معلمین در مدارس خصوصی در هر ایالت متفاوت است. برخی معلمان در مدارس خصوصی با رتبه بالاتر از تحصیلات بسیار بالایی برخوردار هستند. روند جذب معلم در مدارس خصوصی و دولتی متفاوت است. اما هیچ کدام به دنبال افراد بی کیفیت نرفته و شاهد حضور مدرسان با تخصصی در مدارس خصوصی هستیم.

ساعات آموزشی مدارس کانادایی

دانش آموزانی که در مدارس دولتی تحصیل میکنند عموما از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵:۳۰ و در دبیرستانها اغلب تا ساعت ۱۴:۳۰ در مدرسه میمانند. ساعات حضور دانش آموزان در مدارس خصوصی با توجه به برنامه های فوق برنامه اغلب طولانی تر است.

تفاوت مدارس ایران و کانادا

مدارس دولتی کانادا برای افراد مقیم کانادا رایگان می باشد ولی برای تحصیل در مدارس خصوصی باید شهریه پرداخت کرد. شهریه این مدارس می تواند حدود 12 تا 14 هزار دلار باشد. از هزینه که بگذریم، سرعت تحصیل در مدارس خصوصی از مدارس دولتی بیشتر است و دانش آموزان می توانند دروس بیشتری را پشت سر بگذارند. تا اینجای کار تفاوتی بین مدارس ایران و کانادا نیست ولی دانش آموزان مدارس دولتی کانادا معمولا از ساعت هشت و نیم صبح تا سه و نیم بعد از ظهر فعالیت می کنند. البته ساعت پایان کار در دبیرستان های دولتی کانادا معمولا تا دو و نیم بعد از ظهر است. اما در مدارس خصوصی به علت وجود امور فوق برنامه، این ساعات کمی متفاوت است و دانش آموزان ساعات بیشتری را در مدرسه سپری می کنند.

تفاوت دبیرستان های دولتی و خصوصی کانادا

مدارس شبانه روزی کانادا

در بین مدارس خصوصی مدارسی که تک جنسیتی هستند و مدارسی مخصوص افراد با استعداد هم دیده می شود. همچنین مدارسی برای افراد دارای معلولیت نیز وجود دارد. در بعضی از مدارس خصوصی شاهد تمرکز روی فعالیت های ورزشی هستیم و در برخی دیگر دیده می شود که بیشتر روی هنر، نمایش یا موسیقی تمرکز می شود و فعالیت هایی انجام می گردد.

بیشتر بخوانید:

مدرسه های کانادا

شهریه مدرسه های خصوصی کانادا

هزینه ها برای تحصیل در مدارس خصوصی کانادا به کیفیت مدرسه و شهرت و جایی که مدرسه در آن قرار دارد بستگی دارد و می تواند متفاوت باشد. هرچند برخی معافیت های مالی فدرال وجود دارد ولی باید حواستان به هزینه های اجباری دیگری که وجود دارد باشد. در برخی از مدارس درخواست کمک و همکاری مالی از والدین می شود اما خبر خوب اینکه بیشتر مدارس خصوصی به دانش آموزان با استعداد و ویژه بورسیه هایی می دهند. این بورسیه بعضا ممکن است فقط برای خانواده های بی بضاعت باشد. در بعضی مدارس نیز بورسیه های بزرگی وجود دارد که باعث می شود بتوانند دانش آموزان زیادی را با وضع مالی ضعیف تر هم پذیرش کند.

شرایط مدارس خصوصی در کانادا

مدارس خصوصی در کانادا در خدمات آموزشی بسیار گسترده عمل می کنند و فعالیت هایی مانند ورزش، نمایش، موسیقی و هنر جزئی جدا نشدنی از این مدارس است. حتی دوره هایی مانند اسب سواری و اسکی هم در بین این مدارس دیده می شود. از دوره های غیر متعارف دیگری که در مدرسه های خصوصی مشاهده شده، می توان از غارشناسی نام برد.

معمولا کلاس ها در مدارس خصوصی کوچک تر هستند و کم جمعیت تر برگزار می شوند. به این ترتیب معلمان برای انتخاب روش تدریس دست بازتری دارند و می توانند به طور مجزا هم با دانش آموزان کار کنند. معلمان و مسئولانی که در مدارس خصوصی کانادا کار می کنند افرادی متخصص می باشد و افرادی برای سرعت بخشیدن به یادگیری، متخصص خواندن و افرادی برای آموزش به افراد دارای مشکل نیز وجود دارد. برنامه های بعد از مدرسه در مدارس خصوصی شامل فعالیت هایی برای تیم های ورزشی، باشگاه ها، برنامه های غنی سازی و کلاس های آموزشی می شود.
بعضی از والدین های ایرانی فکر می کنند که در مدارس ابتدایی کانادا به دروسی مثل ریاضی زیاد اهمیت داده نمی شود و این موضوع به ضرر بچه ها تمام خواهد شد. اما مسئله اینجاست که کانادایی ها در دوره ابتدایی روی مهارت های زندگی و قوانین کار می کنند. چیزی که به نظر خیلی مهم است. به این ترتیب بچه ها می آموزند که روی گرفتن حق خود مصمم باشند و در برابر زورگویی رفتار مناسب را نشان دهند. همچنین آموزش هایی درباره مواقع غیر عادی هم داده می شود. اینکه موقع آتش سوزی و حوادث چه کار باید کرد نیز مهم است.

بیشتر بخوانید:

شرایط بورسیه‌ی تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

پذیرش از مدارس خصوصی کانادا

مدارس از پذیرش دانش آموزان بین المللی استقبال می کنند و داشتن این دانش آموزان مزیتی برای آنها محسوب می شود. توجه داشته باشید که گرفتن پذیرش از مدارس خصوصی در شهرهای بزرگ و برجسته سخت تر خواهد بود ولی همکاران ما آماده انجام صفر تا صد گرفتن ویزای دانش آموزی برای فرزندان شما هستند و حتی می توانند گرفتن پذیرش از مدارس انتاریو و بریتیش کلمبیا را هم انجام بدهند.
بسیاری از افراد اعتقاد دارند که تحصیل در مدارس غیرانتفاعی و یا خصوصی میتواند تاثیر بسزایی در اینده کودکان داشته باشد نه تنها از طریق اموزش تحصیلی بلکه به دلیل پرورش شخصیت فرزندانشان. برخی از افراد به این مساله هم اکتفا نکرده اند و علاقه دارند که فرزندانشان در مدارس معتبر خصوصی خارج از کشور تحصیل کنند تا اینده ای درخشان تر داشته باشند.

تفاوت دبیرستان های دولتی و خصوصی کانادا

تفاوت مدارس دولتی و خصوصی برای تحصیل در کانادا

کشور کانادا همانطور که شاید خودتان هم بدانید یکی از کشورهای مورد تایید جهانی در زمینه تحصیل و بازار کار پس از تحصیل است.
جالب است بدانید که سیستم اموزشی مدارس دولتی کانادا جزو برترین سیستم های اموزشی دولتی جهان به شمار میروند و در این زمینه می توان این کشور را پیشتاز دانست.
نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مدارس دولتی کانادا تنها برای کسانی که اقامت این کشور را دارند رایگان است و بقیه افراد برای تحصیل در این مقاطع باید هزینه بپردازند.

تفاوت کیفیت اموزشی

مطمئنا اولین مساله ای که برای هر والدی در زمینه تحصیل فرزندش در مدارس خارجی وجود دارد کیفیت اموزش در این مدارس است.
همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم مدارس دولتی کشور کانادا از بهترین سیستم اموزشی جهانی برخوردار هستند و لذا از کیفیت مناسبی بهره مند هستند.
اما اگر فکر میکنید که فرزند شما با تحصیل در مدارس خصوصی این کشور شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه های این کشور را دارد باید بگوییم که طرز فکر شما صحیح نیست.
بر اساس امار و تحقیقات و نتایج به دست امده مشخص شده است که دانش اموزانی که در مدارس دولتی این کشور تحصیل میکنند در واقع حتی شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه داشته اند و موفق تر عمل کرده اند.

تفاوت میزان شهریه

اولین تفاوت عمده میان مدارس دولتی و خصوصی این کشور مانند هر کشور دیگری تفاوت در میزان شهریه برای هر دانش اموز است.
مدارس خصوصی کشور کانادا نیز مانند هر مدرسه خصوصی دیگر در سایر نقاط جهان شهریه بیشتری نسبت به مدارس دولتی دریافت میکنند و این شهریه برای دانش اموزان خارجی حتی بیشتر هم هست.
میزان شهریه ای که هر مدرسه خصوصی دریافت میکند به عواملی مانند کیفیت مدرسه، برنامه های فوق درسی، محلی که مدرسه در آن جا حضور دارد و... بستگی دارد.
با این حال برخی مدارس خصوصی بورسیه هایی تحصیلی برای دانش اموزان با استعدادی که در خانواده های بی بضاعت زندگی میکنند قرار داده اند.

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

اگر میخواهید فرزند شما روی رشته ای خاص متمرکز باشد و یا دارای شرایط استثنایی هوشی و یا جسمانی است میتواند در هر یک از مدارس خصوصی که دارای این شرایط هستند ثبت نام کنند.
مثلا در برخی مدارس خصوصی این کشور تمرکز روی رشته های ورزشی، هنری و یا دروسی است که برای افرادی با هوش برتر مناسب است.
هم چنین اگر فرزند شما دارای شرایطی خاص مانند فلج، عقب ماندگی و .... است نیز میتوانید مدرسه خصوصی متناسب با او را انتخاب کرده تا وی به راحتی به تحصیل بپردازد.
برخی از این مدارس نیز به صورت شبانه روزی و تک جنسیتی هستند. بنابراین والدینی که دغدغه این موضوع را دارند، میتوانند از این مدارس استفاده کنند.
مزیت دیگری که مدارس خصوصی این کشور دارند این است که تعداد دانش اموزان در هر کلاس کم است و لذا معلم میتواند راحت  تر اموزش بدهد و زمان بیشتری را برای اموزش به هر دانش اموز اختصاص دهد.

پذیرش در مدارس دولتی کانادا بسیار راحت است و این مدارس تفاوتی میان نژادها، طبقه اجتماعی و... قائل نمیشوند و لذا هر دانش اموزی میتواند در این مدارس ثبت نام کند.
در این میان بسیاری از مدارس خصوصی هستند که علاقه ی وافری به پذیرش دانش اموزان خارجی دارند لذا بهتر است برای اینکه پذیرش سریعتر و راحت تری داشته باشید به این مدارس بروید.

پیشنهاد سردبیر زانکو