فرق پاسپورت و ویزا در چیست؟

افرادی که قصد سفر یا مهاجرت دارند قطعاً با واژه‌های ویزا، پاسپورت و گذرنامه روبه‌رو خواهند شد. این سه واژه علی‌رغم اهمیت فراوانی که در مبحث خروج از کشور دارند، اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. گذرنامه نام فارسی پاسپورت است و مفاهیم آن با ویزا که فارسی آن روادید است کاملاً متفاوت می باشد. در این مطلب به بررسی تفاوت ویزا و پاسپورت می‌پردازیم.

برای بهتر متوجه شدن تفاوت پاسپورت و ویزا بهتر است ابتدا توضیحاتی که ما درمورد هرکدام بیان کرده ایم را مطالعه نمائید ، تا بهتر متوجه فرق آن ها بشوید.

 

پاسپورت چیست

پاسپورت چیست؟

 

پاسپورت (که معادل فارسی آن گذرنامه است) سندی معتبر یا نوعی شناسنامه بین‌المللی است که حاوی اطلاعات شخصی فرد و نشان دهنده تابعیت اش می باشد، این سند مدرکی بسیار معتبری است که در تمام کشورها به رسمیت شناخته شده و تمام مردم دنیا برای تردد های خود به کشوری غیر از وطن خود از آن استفاده میکنند و مجوزی جهت خروج شهروندان هر کشور است . به عبارتی وقتی شما به یک کشور خارجی سفر می کنید باید با خود پاسپورت به همراه داشته باشید تا نشان دهد که شما مسافر هستید و تابعیت شما برای یک کشور دیگر است ؛ نام کشوری که شما تابعیتش را دارید و حافظ منافع شماست نیز در پاسپورت (گذرنامه) قید شده است. تاریخچه پاسپورت نیز به 450 سال قبل از میلاد بر میگردد  که نخستین بار از آن استفاده شد. 

یکی از ویژه گی های پاسپورت رنگ و رتبه آن است که بسته به کشورهای مختلف به رنگ های آبی، مشکی، قرمز و سبز هستند.پاسپورت در هر کشور طراحی منحصر به فرد خود را دارد و به صورت یک دفترچه کوچک با رنگ و مدل های مختلف صادر میشود اما وجه اشتراک آن در تمام کشورها این است که در تمام پاسپورت های جهان اطلاعات شخصی شما (نام نام خانوادگی، جنسیت، محل تولد، تاریخ تولد، عکس فرد و ملیت )در صفحه اول درج می شود، در بالای صفحه سمت چپ شماره ای هشت رقمی دارد که کد کشور و شماره پاسپورت شما می باشد.

 

ویزا چیست

ویزا چیست؟ 

 

ویزا visa ( که معادل فارسی آن روادید است ) سندی است که توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور مانند سفارتخانه یا کنسولگری به صورت یکی از روش های مهر ، الکترونیکی و یا کاغذی در یکی از صفحات پاسپورت درج میگردد، این سند به شما اجازه می دهد که در مدت محدودی که مشخص شده در کشور مقصد حضور داشته باشید. اتباع خارجی طبق باید برای ورود ، عبور و یا اقامت در کشوری دیگر ابتدا ویزا دریافت کنند در ویزا محدودیت هایی همچون مدت زمان اقامت ، زمان ورود و تاریخ انقضا وجود دارد. ویزا افراد توسط افسران مرزی بررسی می‌ شود و آنها اجازه دارند که ویزا را باطل‌نمایند.

شهروندان بعضی از کشورها  جهت ورود به کشوری دیگر نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت مانند کشورهای عضو شنگن که افراد مقیم در این کشورها برای ورود به کشور دیگر که عضو شنگن است نیاز به دریافت ویزا نخواهند داشت.

ویزا ها انواع مختلفی دارند که بنا به درخواست مسافر متفاوت است  که شامل: ویزای تحصیلی، ویزای کاری ، ویزای تجاری، ویزای سرمایه گذاری، ویزای توریستی ،مهاجرتی و… می باشند.

 

تفاوت پاسپورت و ویزا

تفاوت ویزا و پاسپورت؟

 

از تعریف هایی که در بالا از پاسپورت و گذرنامه بیان کردیم، تا حدودی تفاوت این دو را متوجه شدید. به طور کلی می توان گفت ویزا یا روادید سند و مدرکی است که اجازه حضور شما در کشور مورد نظر را در مدتی خاص صادر می‌کند. پاسپورت نشان دهنده تابعیت و هویت شما و مجوز ورود و خروجتان به کشور مبدا است. یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های پاسپورت و ویزا در نوع ظاهر آنهاست. به طوری که پاسپورت دفترچه ای است که شامل اطلاعات هویتی شخص و در صفحات دیگر مستنداتی از سمت کشور صادر کننده درج می شود. در صورتی که ویزا همانطور که در بالا گفتیم سندی است که توسط کشور مقصد داخل پاسپورت وارد می شود و فرد اجازه ورود به کشور دیگری را پیدا میکند.

 

تفاوت در مدت زمان اعتبار ویزا و پاسپورت

 

مدت زمان اعتبار پاسپورت و ویزا متفاوت است. مدت زمان اعتبار پاسپورت ها معمولا 5 ساله است  و در هر شرایطی  تغییر نمیکند. اما ویزاها مدت زمانشان بستگی به شرایط دارد و تغییر خواهد کرد. از اصلی ترین دلایل متغییر بودن ویزاها هدف متقاضی از سفر به کشور مقصد است که تعیین میکند مدت ویزا چقد اعتبار داشته باشد.

 

تفاوت در چگونگی صدور ویزا و پاسپورت

 

مراحل و چگونگی صدور پاسپورت و ویزا نیز متفاوت است که هر کشو در این امر قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد که توسط وزارت امور خارجه اون کشور تعیین می شود. جهت صدور پاسپورت ایرانی باید به دفتر خدمات الکترونیک ( پلیس + 10) مراجعه کنید و با رائه مدارکی از قبیل اصل شناسنامه و کارت ملی ، عکس و.... اقدام به دریافت پاسپورت نمائید. حدودا 45 روز زمان میبرد تا گذرنامه صادر گردد.

اما برای ویزا شرایط کمی فرق دارد، و این تفاوت به کشور مقصدی که میخواهید ویزای آن را دریافت کنید بستگی دارد.برای دریافت ویزای برخی کشورها باید از طریق سفارت و کنسولگری هایشان اقدام کنید و برخی کشور ها از طریق سایت برخی دیگر نیز در همان فرودگاه صدور ویزا صورت می گیرد. ارائه مدارک هم بسته به نوع ویزا متفاوت خواهد بود.

 

 

نحوه تمدید ویزا و پاسپورت در کشور مقصد

 یکی دیگر از تفاوت های ویزا و پاسپورت نحوه تمدید آن است. اگر مدت  زمان اعتبار پاسپورت شما هنگامی که در کشوری دیگر هستید تمام شود جای نگرانی نیست زیرا که می توانید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری کشورتان در آن کشوری که حضور دارید اقدام به تمدید پاسپورت خود نمائید. اما برای ویزا قوانین متفاوت و سخت تر است و تمدید آن به این راحتی ها نیست.

 

پاسپورت ویزا

 

خلاصه ی تفاوت ویزا و پاسپورت:

  1. پاسپورت یک سند معتبر رسمی حاوی اطلاعات هویتی فرد  جهت سفر است اما ویزا یک اجازه رسمی برای اقامت در یک کشور در مدت زمانی مشخص است.
  2. پاسپورت تعیین کننده هویت شما در هنگام سفر به کشورهای دیگر است اما ویزا نشان دهنده اجازه اقامت شما در کشور مقصد برای مدتی معین است.
  3. پاسپورت یک دفترچه کوچک با رنگ ها و مدل های مختلف با چند صفحه خالی برای ثبت مستندات است اما ویزا یک سند نیست و یک استیکر است که به صورت مهر یا هرچیزی می تواند باشد که داخل پاسپورت درج می شود.
  4. پاسپورت انواع مختلفی همچون: معمولی، رسمی، دیپلماتیک، موقت و خانوادگی و... دارد اما ویزا انواع متفاوتی مانند ویزای توریستی، کاری ، تحصیلی ، ترانزیت، تجاری و... را دارد.
  5. پاسپورت توسط دولت و کشور مبدا برای شهروندان خود صادر می گردد اما ویزا توسط دولت کشور مقصد برای بازدیدکننده صادر میگردد.
  6. دریافت و  درخواست پاسپورت روند پیچیده ‌ای ندارد اما روند دریافت ویزا کمی پیچیده تر و سخت تر است.
  7. پاسپورت دارای عکس و جزئیاتی مانند نام، سن، جنسیت، ملیت، تاریخ تولد، محل تولد، تاریخ انقضا و… است، در صورتی که ویزا حاوی اطلاعاتی چون مدت اقامت، هدف از بازدید، تاریخ انقضا و تعداد بازدیدهای مجاز و… می شود.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با شماره های 02122225334 تماس حاصل فرمائید.

پیشنهاد سردبیر زانکو