زمانی که قصد تحصیل در یک کشور دیگر و یا مهاجرت تحصیلی داشته باشید به دو لغت کالج (college) و دانشگاه (university) برمی‌خورید که ممکن است تفاوت بین کالج و دانشگاه را ندانید؛ از این رو قادر به تصمیم‌گیری درمورد انتخاب بین این دو جهت تحصیل خود در کشور مورد نظر نخواهید بود.

بسیاری از افراد تصور می كنند كه کالج نوعی موسسه‌ی خصوصی و دانشگاه نوعی موسسه‌ی دولتی و عمومی است. همچنین برخی دیگر ممکن است فکر کنند که دانشگاه آموزش‌های بهتری نسبت به کالج ارائه می‌دهد؛ اما در واقعیت تفاوت بین کالج و دانشگاه کمی پیچیده‌تر از اینهاست. به‌طورکلی کالج و دانشگاه، هر دو به‌صورت متناوب مورداستفاده قرار می‌گیرند و معنای آن در کشورهای مختلف، متفاوت است.
ما در این مقاله قصد داریم به معرفی کالج و دانشگاه و تفاوت بین این دو بپردازیم تا شما متقاضیان مهاجرت تحصیلی بتوانید در انتخاب بین این دو برای تحصیل خود، تصمیم مناسبی بگیرید.

 

کالج چیست؟

کالج موسسه کوچک‌تری نسبت به دانشگاه است که به طور معمول مدرک تحصیلی کارشناسی به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. برخی کالج ها مانند کالج های دولتی (community college) و کالج های جونیور (junior college) ممکن است فقط مدارک دو ساله به دانشجویان ارائه دهند. همچنین بیشتر کالج ها مدرک لیسانس و برخی از کالج ها نیز مدرک کاردانی ارائه می‌دهند.
کالج ها نسبت به دانشگاه ها مستقیمأ برای تربیت نیروهای حرفه ای برای بازار کار فعالیت می کنند. این به این معنی است که آنها آموزش عملی یا حرفه ای ارائه می‌دهند.
به طور کلی یک برنامه دوره آموزشی یا فنی و حرفه ای (Certificate) به مدت 1 سال یا کمتر است و برنامه دیپلم، لیسانس یا کارشناسی ارشد به مدت  4- 2 سال است.

 

دانشگاه چیست؟

دانشگاه موسسه‌ای است که تمام مدارک تحصیلی  کارشناسی، کارشناسی ارشد  و دکتری را به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشگاه‌ها همچنین ممکن است یک دانشکده پزشکی یا حقوقی برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در رشته‌های حرفه ای هستند نیز داشته باشند.
برخی دانشگاه‌ها برنامه‌های ویژه‌ای ارائه می‌دهند که دانشجویان آنها می‌توانند هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد در مدت زمان کمتری تحصیل کرده و مدارک تحصیلی خود را کسب کنند. به طور کلی تعداد دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام می‌کنند بسیار بیشتر از کالج است؛ از این رو دانشگاه ها برنامه‌های تحصیلی و کلاس‌های بیشتری نسبت به کالج ها به دانشجویان ارائه می‌کند.
اگر تمام وقت تحصیل می کنید، دوره های کارشناسی معمولا 3-4 سال طول می کشد و اگر می‌خواهید به یک برنامه تحصیلات تکمیلی (مدرک کارشناسی ارشد) برسید، مدرک کارشناسی شما نیز مورد نیاز می‌باشد.

 

آیا کالج ها می‌توانند مدرک تحصیلات تکمیلی نیز ارائه دهند؟

بعضی اوقات تفاوت بین کالج و دانشگاه می‌تواند کمی مبهم باشد. به عنوان مثال، کالج ویلیام و مری در ویرجینیا کالج نامیده می‌شود اما این کالج مدرک تحصیلات تکمیلی در رشته‌های تجارت، حقوق، آموزش و علوم دریایی را نیز ارائه می‌دهد.
چرا بسیاری از موسساتی که مدرک تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند به نام کالج هستند(درحالی که کالج‌ها بطور کلی فقط مدرک کارشناسی و کاردانی ارائه می‌دهند)؟ پاسخ این موضوع گاهی اوقات سنت این کالج‌هاست؛ به این معنا که کالج‌هایی که سال‌های زیادیست که "کالج" نامیده می‌شوند، نمی‌خواهند با تغییر نام خود به "دانشگاه"، ریسک اینکه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود را ناراحت کنند، بپذیرند. برای نمونه، زمانی که کالج Mt. Union در اوهایو پیشنهاد تغییر نام خود به دانشگاه Mt. Union را مطرح کرد، بسیاری از دانشجویان این کالج  در رسانه‌های اجتماعی اغلام نارضایتی و اعتراض کردند.

 

نحوه انتخاب بین کالج یا دانشگاه مناسب

تفاوت کالج و دانشگاه

سوالی که در ذهن متقاضیان مهاجرت تحصیلی مطرح می‌شود این است که کالج بهتر است یا دانشگاه؟! در پاسخ به این موضوع باید بدانید که یک کالج و دانشگاه به طور کلی از نظر آکادمیک با یکدیگر یکشان هستند؛ اما بسته به نوع نیاز دانشجو، هر کدام از این دو موسسه می‌تواند انتخاب مناسب‌تری نسبت به دیگری باشد.
به عنوان مثال اگر دانشجویی بخواهد در انتخاب برنامه‌ها و کلاس‌های درسی از تنوع زیادی برخورار باشد، ممکن است دانشگاه انتخاب بهتری برای او باشد. از سوی دیگر اگر دانشجویی از کلاس‌های کوچک و محدود و رابطه نزدیک‌تری با اساتید برخوردار باشد، ممکن است کالج بهترین انتخاب برای او باشد.
 همچنین اگر شما دانشجویی هستید که بطور کلی قصد اخذ مدرک لیسانس یا فارغ التحصیل شدن از یک موسسه در کشور دیگر را دارید، نام کالج یا دانشگاه شما مهم‌تر از این است که آیا آن کالج یا دانشگاه برای شما مناسب است یا خیر. به این فکر کنید که دوست دارید تجربه‌ی مهاجرت و تحصیل  شما در کشور دیگر چگونه باشد، سپس کالج یا دانشگاهی را انتخاب کنید که انتظارات شما را برآورده کند.

همچنین جهت دریافت مشاوره‌ی بیشتر در زمینه‌ی مهاجرت با زانکو تماس حاصل فرمایید.

 

بیشتر بخوانید:

کالج‌های کانادا

بهترین رشته‌های کالج‌های کانادا

زمان ثبتنام برای دانشگاه های کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو