زمانی که صحبت از تحصیل در کشور دیگر می‌شود و تصمیم به مهاجرت تحصیلی می‌گیرید با اصطلاحات زیادی از جمله بورسیه، فاند، اسکالرشیپ و غیره روبرو می‌شوید. در این مقاله قصد داریم مروری بر این اصطلاحات و تفاوت بین آنها بپردازیم.

بطور کلی سه روش وجود دارد که دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، می‌توانند حمایت مالی دریافت کنند: بورسیه تحصیلی(Bursaries)، اسکالرشیپ(Scholaships) و گرنت(Grants)؛ تمام این موارد نوعی کمک مالی برای دانشجویانی که به آن احتیاج دارند ارائه می‌دهند. این سه مورد معمولاً هم به دلیل نحوه‌ی تصمیم‌گیری و شیوه‌های اعطای آنها به دانشجویان با یکدیگر تفاوت دارند.

 

بورسیه تحصیلی(Bursaries) چیست؟

بورسیه تحصیلی در واقع مبلغ هزینه‌ای است که دانشگاه‌ها با توجه به وضعیت مالی والدین دانشجویان به آنها اعطا می‌کنند. این کار در مقیاس طبقه‌ای انجام می‌شود، به این معنا که دانشجویانی که درآمد والدین آنها در زیر یک آستانه مشخصی قرار دارد می‌توانند از کسی که درآمد والدینشان بالاتر از آن آستانه قرار دارد، پول بیشتری به عنوان بورسیه دریافت کنند.  بورسیه ها اصولا بر مبنای نیاز مالی اعطا می‌شوند، اما ممکن است الزامات آکادمیک نیز داشته باشند(مانند نمرات بالا و غیره)؛ اما هدف اصلی آنها پشتیبانی از دانشجویانی است که توان مالی برای ادامه‌ی تحصیل را ندارند.


چگونه می توان بورسیه (Bursary) گرفت؟

تفاوت scholarships و bursiars چیست؟

شما می‌توانید از طریق وب سایت دانشگاه موردنظر خود برای دریافت بورسیه اپلای کنید اما قبل از انجام این کار باید مطمئن شوید که برای دریافت بورسیه واجد شرایط هستید؛ زیرا دانشگاه‌های مختلف همگی در مورد ارائه‌ی بورسیه به دانشجویان، قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارند. همچنین دولت کشورهای مختلف نیز گاهی از طریق مقامات محلی مانند خیریه‌ها اقدام به اعطای بورسیه به دانشجویان واجد شرایط می‌کنند.

 

اسکالرشیپ (Scholaships)  چیست؟

اسکالرشیپ نیز نوعی بورسیه یا جایزه (award) است که بر اساس میزان برتری دانشجویان در زمینه‌های مختلف تحصیلی و آکادمیک، ورزشی یا داشتن استعدادهای دیگر، به آنان تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر اسکالرشیپ  را باید کمک‌هزینه‌ای دانست که از سوی دانشگاه‌ها، مراکز علمی و یا مؤسسات خیریه به دانشجویان دارای شرایط تعلق می‌گیرد. این نوع بورسیه معمولاً برای تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته می‌شود.
اسکالرشیپ معمولاً یا بصورت پرداخت هزینه شهریه دانشجویان و یا به عنوان هزینه‌ای اضافی برای پرداخت سایر مخارج زندگی دانشجویان مانند وسایل کمک‌آموزشی، خوابگاه یا محل اقامت، خوراک، بیمه، سفر و موارد دیگر (بسته به سیاست‌های دانشگاه موردنظر) به آنان اعطا می‌شود.
بیشتر دانشگاه‌ها خودشان نوع اسکالرشیپی که به دانشجویان ارائه می‌دهند را معین می‌کنند؛ برای مثال دانشگاهی که سابقه‌ی خوبی در زمینه‌ی ورزش دارد ترجیح می‌دهد اسکالرشیپ تحصیلی را به به یک دانشجوی ورزشکار اعطا کند تا کسی که در درس شیمی مهارت دارد. البته اگر نمرات شما استثنایی و بالا باشد، بیشتر دانشگاه‌ها به شما پیشنهاد بورسیه و اسکالرشیپ خواهند داد و این معمولاً فقط به این دلیل است که شما را در انتخاب آن دانشگاه برای تحصیل خود ترغیب کنند.

 

چگونه می توان اسکالرشیپ گرفت؟

تفاوت scholarships و bursiars چیست؟

همه دانشگاه‌ها روند اپلای خود را دارند و این امتیاز چیزی نیست که به راحتی به تمام دانشجویان داده شود! برای اعطای اسکالرشیپ های عملی (مثلا در زمینه‌های ورزشی، موسیقی و...) ممکن است یک آزمون عملی یا مصاحبه‌ی حضوری نیز از شما بگیرند تا مطمئن شوند که شما لایق گرفتن این هزینه هستید.  همچنین برای اعطای اسکالرشیپ های تحصیلی و غیرعملی نیز ممکن است از شما امتحان تئوری بگیرند. هرچند بیشتر اوقات اگر تعداد نمرات بالای شما زیاد باشد می‌توانید دانشگاه مورد نظر خود را برای گرفتن بورسیه و اسکالرشیپ متقاعد کنید.

 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در آمریکا

 

 

گرنت (Grants) چیست؟

گرنت در واقع هدیه‌ای نقدی یا کمک هزینه‌ای بلاعوض است که معمولاً برای یک هدف بسیار خاص مانند تحصیل در خارج از کشور یا انجام کارهای تحقیقاتی که هزینه‌ی کمی دارند به متقاضیان اعطا می‌شود. گرنت معمولاً مستقیماً از طرف خود دانشگاه اعطا می‌شود و اعطای آن بستگی به این دارد که آیا علت و هدف درخواست شما ارزش هزینه‌ای را که درخواست می‌کنید دارد یا نه. بنابراین باید دلیل قانع کننده و ارزشمندی برای درخواست خود به دانشگاه ارائه کنید؛ برای مثال اگر می‌خواهید اندازه‌گیری سطح pH خاک اطراف یک کوه خاص در یک کشور خاص را برای به عنوان پایان نامه خود به دانشگاه ارائه کنید، این احتمال وجود دارد که دانشگاه به شما گرنت اعطا کند.
درواقع گرنت را باید بودجه‌ای دانست که به نهادها، مؤسسات یا افراد جهت انجام کارهای پژوهشی اعطا می‌گردد. اکثر گرنت‌ها برای انجام کارهای پژوهشی ارائه می‌شود تا به تشویق و ترغیب پژوهشگران بپردازد و شرایط مناسبی را فراهم آورد تا فعالیت‌های پژوهشی خود را پیش ببرند. البته در این میان گرنت‌های غیر پژوهشی هم وجود دارد که در موارد خاص استفاده می‌شود.


چگونه می توان گرنت گرفت؟

برای انجام یک تحقیق خاص مانند پایان نامه، پروپوزال و پلن می‌توانید به مقام اعطاکننده‌ی این جایزه درخواست گرنت بدهید. همچنین ممکن است یک مصاحبه غیر رسمی یا چت با شما درمورد برنامه‌های مدنظرتان داشته باشند تا مطمئن شوند که شما واقعا چیزی برای ارائه دارید.

 

جهت دریافت مشاوره در زمینه‌ی گرفتن بورسیه، فاند تحصیلی و مهاجرت تحصیلی می‌توانید با زانکو تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

بورسیه تحصیلی در کانادا

انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو