امروزه زندگی کردن در شهری خلوت و تمیز با آب و هوایی بسیار پاک برای تعداد بسیار زیادی از مردم به یک رویا تبدیل گشته است که دست نیافتنی بوده است اما این نکته نیز وجود داشته که شهرهایی هستند که جزو تمیزترین شهرهای دنیا به شمار می‌رود و با ایجاد کردن یک برنامه‌ریزی به صورت پیوسته و اصولی به این رویا دست پیدا کردند و جزو تمیزترین شهرها در جهان بوده است.

تمیزترین شهرهای جهان:

در این مقاله که برای شما ترتیب داده‌ایم تمیزترین شهرهای جهان را به شما معرفی کرده و تعریف مختصری از ویژگی‌های این شهر به شما بیان خواهیم کرد. البته به صورت تخصصی معیاری مهم برای انتخاب کردن این شهرها وجود داشته که باهم به آن ها اشاره خواهیم کرد و مورد بررسی قرار خواهیم داد و نکته‌ی مهم دیگر که بایستی بررسی شود میزان پاک بودن هوای این شهرها بوده است. این معیارها براین اساس تقسیم‌بندی شده‌اند که موارد مهمی از قبیل تعداد فضای سبز عمومی یا همان پارک‌ها و جنگل‌ها، جمعیت کلی کشور و جمعیتی که در این کشورها از وسیله نقلیه‌ی شخصی یا عمومی برای انجام کارهای روزمره‌ی خود به طور مثال رفتن به محل کار یا دانشگاه و ... استفاده می‌کنند و در صورت کلی استفاده کردن‌ از انرژی‌های تجدید‌پذیر را شامل گشته و جزو مهم‌ترین نکته‌ها بوده است. مواردی دیگری نیز به عنوان فاکتورها به حساب می‌آیند که عبارت‌اند از: میانگین آلودگی هوا، متوسط مصرف آب، سرانه‌ی پیاده‌روی در این کشورها، سیستم بازیافت کردن شهری، میزان تهیه و تولید کود از زباله‌‌ی شهری و وجود بازارهای فروش رسمی جهت محصول‌های کشاورزی در این تقسیم‌بندی‌ها که مربوط به تمیزترین و سبزترین شهرها در نقاط جهان بوده که از عوامل مهم به شمار می‌رود.

تمیزترین کشورها

این نکته همیشه صادق بوده است که شهرهای پاکیزه و تمیز به صورت کلی جزو شهرهای پرطرفدار در نقاط مختلف جهان در جهت سپری کردن تعطیلات برای خانواده‌ها بوده است و مسافرت بی‌دغدغه‌ای برای آن‌ها فراهم کرده است، زیرا این کشورها جزو پاک‌ترین و سرسبزترین شهرها در میان شهرهای دیگر از نظر آلودگی به شمار می‌رود و مسافرین در این شهرها این امکان را دارند که هوایی سالم استشمام کرده و از آن لذت ببرند، به دور از آلودگی و مشکلات تنفسی و طبیعتا همه‌ی اشخاص خواهان این مهم بوده که هوا همیشه تمیز و زیبا باشد، اما با نهایت تاسف دلیل‌های مختلفی سبب شده تا روزبه‌روز هوا درحال آلوده‌تر شدن قرار گرفته باشد. اما نکته‌ي بسیار مهم این بوده است که هنوز امید وجود داشته است، زیرا با تمام این اوصاف هنوز بسیاری شهرهای پاک و تمیز در سطح جهان موجود بوده است و می‌توان از آن لذت برد. ما در این مقاله شما را با شهرهای تمیزی که در سطح جهان موجود بوده آشنا کرده و این شهرها را به شما معرفی خواهیم کرد. البته ذکر این نکته مهم بوده است که درجهت تمیز بودن یک شهر به گزینه‌هایی بیشتر از قانون‌های دولتی و نظارت آن‌ها وجود داشته است که آن مورد اعلان‌های عمومی و آگاهی مردم بوده است. به علاوه‌ اقدام‌هایی که دولت موظف به انجام آن ها بوده، مردم هر کشور نیز میبایست دوستدار طبیعت بوده باشند و تا جایی که ممکن بوده است بتوانند وظیفه‌ی خود را در قبال طبیعت و پاکیزگی آن به صورت کامل انجام دهند. این مقاله بیانگر شهرهایی بوده است که توانسته‌اند تا با تلاش فراوان به این مهم دست پیدا کنند تا محیط کشور خود را پاک‌تر کنند و سلامتی و شادی را به خود وخانواده‌ی خود و دیگران هدیه کنند.

نیوزلند

لیست تمیزترین شهرها به شرح زیر بوده است:

1-زوریخ، سوئیس:

این فهرست را با شهری شروع می‌کنیم که در تمام نقاط جهان تحت عنوان یکی از سبزترین و تمیزترین شهرها قلمداد گشته است. زوریخ در کشور سوئیس، جمعیت این شهر چیزی در حدود ۴۰۰ هزار نفر بوده است، این زیبایی و پاکیزگی دلیل‌هایی از قبیل گسترش و احیای سیستم حمل‌ونقل عمومی، استفاده‌ و ترغیب به دوچرخه‌سواری، انجام تحقیق‌های علمی و سرمایه‌گذاری کردن بر انرژی‌های تجدیدپذیر و پوشاندن بزرگراه‌ها از قبیل این کارها بوده شده است.

2-ولینگتون، نیوزیلند:

ولینگتون جزو بزرگ‌ترین شهرها و پایتخت کشور نیوزیلند بوده است؛ با وجود تعدادی جاذبه‌ی طبیعی بسیار زیبا که به خوبی از آن حفظ و مراقبت شده است، این شهر سابقه‌‌ی بسیار زیاد در لیست تمیزترین شهرها در جهان را داراست. به طور متوسط بیشتر از یک سوم جمعیت در این شهر به صورت عادی به‌جای استفاده از ماشین، از وسیله‌های نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌گردد که این کار تأثیر مهمی در کاهش دادن آلودگی هوا در این شهر دارا بوده است.

سويیس

3-افران، مراکش:

در میان شهرهای معدود آفریقایی این شهر این ‌توان را دارد که به عنوان محیط زیست پاکیزه در آفریقا را دارا شود، و این شهر جزو مشهورترین این شهرها بوده است. این شهر در نواحی کوه‌های اطلس میانه قرار گرفته و در ارتفاع حدود ۱۶۶۵ متری قرار گرفته است و هیچ فعالیت صنعتی در این شهر ندارد و با این اوصاف ساکنان و گردشگران این شهر از آب و هوای تمیز بهره‌مند بوده است. این شهر در فصل زمستان به صورت کامل زیر برف خواهد رفت و درنتیجه جزو تمیزترین شهرهای موجود در جهان بوده است، این شهرها جزو پیست‌های اسکی پرطرفدار هم محسوب می‌گردد.

4-اسلو، نروژ:

پایتخت کشور نروژ جزو یکی از گران‌ قیمت‌ترین شهرهای نروژ و شهرهای موجود در جهان بوده است، اما کسی که توانایی زندگی کردن در این شهر را دارا باشد، از هوایی تازه و تمیز و محیط‌زیست کاملا پاکیزه برخوردار خواهد شد‌. سرویس حمل‌ونقل در شهر اسلو بیشتر از راه وسیله‌های نقلیه‌ی عمومی یا دوچرخه‌های کرایه‌ای انجام می‌شود تا پاسخگوی جمعیت نروژ و مردمان این کشور باشد. در حدود سال ۲۰۰۷ مجله‌‌ی Readers Digest در رتبه‌بندی جزو سبزترین و زیباترین شهرها در میان شهرهای دیگر بوده است، اسلو به عنوان چهارمین شهر در این لیست قرار گرفته است و پاسپورت نروژ از پاسپورت‌های دارای اعتبار محسوب می‌گردد.

5-ال هیرو، اسپانیا:

ال هیرو در واقع جزیره‌ای در کشور اسپانیا بوده است؛ و جزو یکی از هفت جزیره‌ی مجمع‌الجزایر قناری در کشور اسپانیا بوده است، اما به دلیل توجهی که در طی سال‌های اخیر به این جزیره شده آن را در این لیست قرار داده‌ایم. ال هیرو توانسته است تنها با استفاده کردن از نیروی طبیعی و بدون استفاده از انرژی‌های غیرطبیعی، برق کل این شهر که از ۷۰۰۰ نفر تشکیل شده است را به مدت ۲۴ ساعت به صورت کامل تأمین کنند. این جزیره‌ي زیبا از جنگل‌های بسیار زیبا و کهن و پربار و از تعدادی تپه‌های آتشفشانی غنی تشکیل گشته است که جزو ذخایر طبیعی در یونسکو به ثبت رسیده است کشور اسپانیا یکی از بهترین کشورها برای زندگی بوده است و اگر خواهان دانستن قانون مهاجرت اسپانیا بوده‌اید با مشاوران ما در تماس باشید.

اسپانیا

6-فرایبورگ، آلمان:

این شهر با دارا بودن جمعیتی در حدود ۲۲۰ هزار نفر جزو محدودی از جمعیت آلمان را تشکیل می‌دهد، جزو گرم‌ترین و آفتابی‌ترین شهرهای موجود در کشور آلمان به حساب می‌آید. به دلیل وجود پارک‌های زیبا در این شهر، خیابان‌های تمیز و پاکیزه، هوایی تازه و طبیعت‌دوستانه‌اش بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این شهر محا مهمی برای پرورش انگور بادن بوده است، به‌دلیل زیبایی زیباد این مناظر اسم آن «جنگل سیاه» بوده و اولین محل توقف گردشگران برای بازدید به این مکان بوده است به همین دلیل مهاجرت به آلمان همه ساله خواهان زیادی داشته است.

7-تورنتو، کانادا:

تورنتو شهری از کشور کانادا بوده است که بیان می‌کند یک کلان‌شهر با این جمعیت ۲/۶ میلیونی نیز توان داشتن هوای پاکیزه را دارا می‌باشد. شهر تورنتو که به‌خاطر فناوری‌های جدید زیست محیطی شهرت یافته است، به شکل زیادی در کاهش گازهای گلخانه‌ای به صورت موفق عمل کرده است. این شهر با دارا بودن سیستم حمل‌ونقل عمومی به شکل بسیار پیچیده و بسیار مفید و کارایی که دارد توانسته در حفظ کردن پاکیزگی محیط زیست تاثیر به‌سزایی بگذارد و همه ساله مردمی از سراسر جهان با گرفتن ویزای توریستی کانادا خواهان تفریح و گردش به این کشور هستند.

8-آمستردام، هلند:

شهر آمستردام با داشتن ۶۰۰ هزار دوچرخه‌ به صورت کرایه‌ای، در سرتاسر این شهر به بهشت دوچرخه‌سوارها شهرت یافته است و این سیاست هوشمند کمک شایانی به پاکیزه نگه‌داشتن این شهر کرده و کیفیت زندگی در این شهر بسیار بالا بوده است و بر این اساس و دلیل‌های زیادی که گفته شد رتبه‌ی دوازدهم را در بین کشورهای جهان دارا می‌باشد.

9-بریزبن، استرالیا:

شهرهای استرالیا در این کشور اکثرا دارای محیط‌زیست بسیار تمیزی بوده‌اند و نسبت انواع آلودگی در این شهرها به جاهای دیگر به نسبت کمتر بوده است. اما دلیل اینکه بریزبن را از شهرهای دیگر متمایز کرده حفظ کردن تمیزی این شهر با توجه به وسعت شهر و جمعیت ۲/۳ میلیونی این شهر بوده است. این شهر زیبا دارای به صورت متوسط چند پارک جنگلی، باغ گیاهشناسی و مراکز تفریحی به شدت زیبا بوده است.

هلند

10-پورتلند، ایالات متحده:

پورتلند تحت عنوان «شهر رزها» هم شهرت یافته است، به‌دلیل قابلیت پیاده‌روی کردن در این مسیرها، جمعیت زیاد دوچرخه‌سوارها از سراسر مناطق، غذاهای بسیار طبیعی از تولید به مصرف، سیستم حمل‌ونقل عمومی به شیوه‌ي همگانی و متنوع و بیشتر از حدود ۴ هزار هکتار پارک‌های جنگلی و زیبای عمومی، یکی از بهترین شهرها در زمینه‌ی محیط زیست به شمار می‌آید.

11-استکهلم، سوئد:

شهر استکهلم در کشور سوئد به عنوان تمیزترین پایتخت‌ها در کل جهان بوده است و در طول سال‌های اخیر جایزه‌ی «پایتخت سبز اروپا» نیز به این شهر تعلق گرفته است که این جایزه این شهر را به عنوان اولین پایتخت سبز در اروپا قرارداده است. این شهرها که واجد دریافت جایزه هستند، میبایست از جهات مختلفی از قبیل 1-تغییرهای آب‌وهوایی، 2-حمل‌ونقل به صورت عمومی، 3-پارک‌های عمومی سبز، 4-کیفیت و 5-پاکیزگی هوا، 6-آلودگی صوتی، 7-زباله‌ها ، 8-کاربری زمین، 9-تنوع زیستی و ...  مورد ارزیابی قرار بگیرند.

12-ناتینگهام، بریتانیا:

بریتانیا در دسته‌های کشورهایی قرار گرفته است که شهرهایی با محیط زیست پاک و تمیز و خیابان‌های بسیار سرسبز و تمیز قرار داشته است. یکی از این شهرها ناتینگهام نام داشته است که در مرکز بریتانیا قرار گرفته است. شهر ناتینگهام برنامه‌های بسیار زیادی در جهت مبارزه کردن با ریختن زباله و نقاشی بر سطح شهر به کار گرفته بوده است و موفق به اخذ جایزه‌ي «تمیزترین شهر بریتانیا» در این کشور شده است.

13-کوبه، ژاپن:

کوبه جزو تمیزترین شهرها در کشور ژاپن بوده و دارای کارآمدترین سیستم‌ها در جهت دفع کردن زباله‌ها در سطح جهان بوده است. مردم در شهر کوبه اهمیت به‌سزایی به سلامت محیط زیست داده و خیابان‌ها در این شهر در بیشتر اوقات تمیز و مرتب بوده است و مردم تمام تلاش خود را در این جهت خواهند کرد و دارای فضاهای سبز و پارک‌های بسیار زیبایی برای استراحت بوده است.

بریتانیا

14-لوکزامبورگ، لوکزامبورگ:

شهر لوکزامبورگ به عنوان «قلب سبز اروپا» نام‌گذاری شده است. این شهر به دلیل دارا بودن  قلعه‌های باستانی زیبا و جنگل‌های سرسبز و متنوع حفاظت شده در همه‌جا شناخته می‌شود، در طی سال گذشته این شهر به عنوان سومین شهر تمیز دنیا معرفی گشت و شناخته شد.

15-کلگری، کانادا:

کلگری به دلیل‌هایی که لایق آن بوده است در چند سال به صورت متوالی به عنوان تمیزترین شهرهای جهان محسوب شده است. دولت 5 اصل به شهروندهای این شهر آموزش می‌دهند تا محیط زیست خود را تمیز نگه دارند. این پنج اصل به صورت زیر بوده است: 1-کیفیت فاضلاب، 2- آب آشامیدنی، 3-دفع زباله و بازیافت، 4-کاهش ترافیک

16-سنگاپور:

سنگاپور تنها شهر در جهان بوده که یه صورت مستقل در جهان اداره می‌شود و به‌دلیل قوانین‌های سخت‌گیرانه‌ای که دارا بوده است از نظر محیط زیست و پاکیزه ماندن شهر جزو شهرهای مهم این کشور محسوب می‌گردد و ازجمله ممنوع بودن جویدن آدامس در این کشور شهرت یافته است. چیزی در حدود ۱۰ درصد از مساحت کل شهر به پارک‌ها و فضای سبز تخصیص داده شده است و برنامه‌هایی زیادی از قبیل کاشت درخت‌ها و بهبود زندگی در برنامه‌ی خود دارا است.

17-کوریتیبا، برزیل:

هرچند کشور برزیل به صورت کشور پاکیزه و تمیز به‌حساب نمی‌آید، ولی شهر کورتیبیا تنها شهر  استثنا در این کشور بوده است. دولت با غذا یا بلیت به ازای هر کیسه زباله مردم را تشویق می‌کند، که شهر را تمیز نگه‌داشته و از ان مراقبت کنند. به این صورت تا حدود ۷۰ درصد از زباله‌ها‌ی شهر  به طور قابل قبولی بازیافت خواهد شد.  نکته اینجاست که بازیافت کاغذ به تنهایی در این شهر به طور معادل روزانه ۱۲۰۰ درخت را حفظ می‌کند.

اتریش

18-ژنو، سوئیس:

شهر ژنو در کشور سوئیس تحت عنوان یکی از گران‌‌قیمت‌ترین، امن‌ترین و بهترین شهرها در جهت زندگی کردن شهرت یافته است، به علاوه این شهر در زمینه‌ی حفظ محیط زیست و تمیزی نیز مشهور بوده است. شهر ژنو تحت عنوان تمیزترین شهرهای جهان قلمداد می‌گردد. «شبکه‌ی زیست محیطی ژنو» به این معنی بوده است که مجموعه‌ای از سازمان‌های جهانی که برای مسئله‌ی محافظت از محیط زیست با تمام تلاش و تمرکز خود کار خواهند کرد و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.

19-وین، اتریش:

وین شهری در اتریش بوده است که پایتخت این کشور و بزرگ‌ترین شهر آن نیز به شمار می‌رود، با توجه به جمعیت زیاد که در حدود ۱/۸ میلیون نفر بوده، جایگاه خود را در لیست تمیزترین شهرها حفظ کرده و جزو بهترین شهرها برای زندگی بوده است. شهر وین در طی دهه‌ی گذشته به سیستم‌های دفع زباله تمرکز خاصی قائل بوده است و نتیجه گرفته‌ و سیستم خوبی تشکیل داده است. به علاوه‌، خود شهروندان بسیار در حفظ  و نگهداری محیط‌زیست و تمیز ماندن آن تلاش کرده و کوشا هستند.

20-ریکیاویک، ایسلند:

کشور ایسلند نزدیک قطب شمال قرار گرفته است، یکی از بهترین کشورها برای زندگی و جزو تمیزترین کشورها در جهان به حساب می‌آید، درنتیجه پایتخت این کشور ریکیاویک جزو تمیزترین شهرهای جهان بوده است. تا حدود قرن 19 هیچ پیشرفتی در این شهر رخ نداده بود و این شهر در زمان حال یکی از بهترین و تمیزترین شهرهای جهان بوده و هیچ آلودگی در این شهر وجود نداشته است.

21-هلسینکی، فنلاند:

شهر هلسینکی بزرگ‌ترین شهر در فنلاند بوده و پایتخت این کشور است. شهروندان در شهر هلسینکی میبایست در حفظ و نگهداری محیط زیست و تمیز نگه‌داشتن آن کوشا بوده باشند. برای صرفه‌جویی و به حداقل‌رساندن مصرف انرژی یک سیستم فوق‌العاده پیچیده‌ طراحی گردیده که از الکتریسیته، تولید گرما می‌کند.

دانمارک

22-هونولولو، ایالات متحده:

هونولولو در ایالات متحده جمعیتی درحدود ۳۴۰ هزار نفر داشته و جزو گمنام‌ترین شهر‌های بزرگ در جهان بوده است. یکی از دلیل‌های مهمی که باعث تمیز ماندن این شهر زیبا شده ممکن بوده است همین فاصله داشتن و دورافتادگی باشد که باعث گردیده هونولولو و بقیه‌ی جزایر در هاوایی یکی از تمیزترین و زیباترین مکان‌ها در کره‌ي زمین بوده است.

23-کپنهاگن، دانمارک:

شهر کپنهاگن در کشور دانمارک که پایتخت این کشور نیز بوده است، یک شهر طبیعت‌دوست‌  در میان شهرهای جهان به حساب می‌آید. شهر کپنهاگن به‌دلیل دارا بودن استانداردهای بالا در جهت محیط زیست و رتبه‌هایی که درسال‌های اخیر کسب کرده است. می‌توان این شهر را به عنوان اولین شهر سبز در دنیا نامگذاری کرد. نکته‌ي بسیار مهم در این شهر این بوده است که سرمایه‌گذاری کردن به صورت تخصصی و عالی در تصفیه کردن آب‌ها باعث شده است که کیفیت آب به حدی برسد که به راحتی بتوان در بندرگاه‌ها و سواحل شنا کرد.

24-شیکاگو، ایالات متحده:

شهر شیکاگو با دارا بودن حدود ۲/۷ میلیون جمعیت باعث شده است که سومین شهر بزرگ در کشور آمریکا باشد؛ با این جمعیت بالا تحت عنوان شهری تمیز و بسیار پاکیزه شناخته می‌شود. در کل شیکاگو تعداد بسیار زیادی باغ‌ها برروی سقف‌های خانه‌ها کاشته شده است تا بر افزایش بهبود کیفیت هوا کمک شایانی کند و شهروندان را تشویق کرده که در حفظ سلامت محیط زیست کوشا بوده و از وسیله‌های نقلیه‌ی عمومی تا حد امکان استفاده کرده تا از آلودگی هوا کم کنند و باعث بهتر شدن هوا شود.

امریکا

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید و بدانید مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران همراه همیشگی شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:

گردشگری اروپا

تفاوت ویزای مولتی، توریستی، مولتیپل چیست؟

جاذبه های توریستی کانادا

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو