در اصطلاح توصیه نامه به نامه ای گفته می شود که شخصی معتبر و با درجه علمی بالا برای شخصی دیگر می نویسد و نظر و عملکرد وی را توضیح می دهد .

توصیه نامه تحصیلی یا ریکامندیشن لتر چیست؟

 

توصیه‌نامه یا ریکام که از واژه Recommendation Letter گرفته شده یکی از مدارکی است که برای اپلای تحصیلی خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد استفاده دانشجو قرار می‌گیرد. این نوشته خصوصیات و توانایی های شما را بیان می کند و باید از طرف یکی از اساتید شما در آخرین مقطع دانشگاهی تان باشد  و به همراه دیگر مدارک لازم باید برای دانشگاه مقصد ارسال شود.

یکی از معیارهای دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان، ارزیابی آن ها در کار، تجربه، ذکاوت و شخصیت آنها است. به همین دلیل اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش تحصیلات تکمیلی از دانشجویان توصیه نامه دریافت می کنند.

هدف کلی از ارائه توصیه نامه به دانشگاه مقصد در واقع نشان دادن توانایی و لیاقت شما برای تحصیل در مقطع بالاتر و در رشته تحصیلی مد نظر می باشد که این توانایی باید از طرف اساتید سابق شما که سابقه تدریس یا همکاری در پروژه های تحقیقاتی مختلف را با شما داشته اند، تایید شود.   

 

نکات مهم

  • تعداد توصیه نامه معمولا  2 یا 3 نامه است که بر اساس قوانین دانشگاه مقصد تعیین می شود.
  • توصیه نامه مناسب و قوی می تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش و بورسیه افزایش دهد.
  • اساتیدی که به عنوان استاد مرجع انتخاب می کنید باید از اساتید سابق شما باشند که از شما شناخت کافی دارند یا سابقه تدریس یا همکاری تحقیقاتی با شما دارند.
  • اگر برای مقطع دکترا اقدام می کنید ترجیحاً یکی از توصیه نامه ها را از استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد درخواست کنید.
  • توصیه نامه باید بر روی سربرگ دانشگاه پرینت شود و پس از امضا شدن توسط استاد مرجع باید در پاکتی قرار داده و مهر و موم شود و به همان صورت برای دانشگاه مقصد ارسال شود.
  • اگر دانشگاه مقصد از طریق سیستم الکترونیکی با استاد مرجع شما تماس گرفته است حتماً اطمینان حاصل کنید که استاد شما ایمیل دانشگاه را دریافت کرده و فرم لازم را تکمیل کرده است.

توصیع نامه

چه کسانی توصیه‌نامه می‌نویسند؟

گرفتن توصیه‌نامه کار چندان راحتی نیست. چون بسیاری از اساتید هستند که وقت کافی برای نوشتن ندارند. از طرفی، فرم‌هایی برای توصیه‌نامه‌ها وجود دارد که باید حداقل سه استاد آنها را پر کرده به همراه توصیه‌نامه ارسال شوند. ممکن است استاد حاضر نشود این وقت را برای دانشجو بگذارد. برخی دانشگاه‌ها هم فرم‌های آماده برای توصیه‌نامه آنلاین دارند که باید ایمیل اساتید را در سایت وارد کنید تا لینک برای آنها به صورت خودکار فرستاده شود و بتوانند فرم را پر کنند.

اگر قصد اپلای تحصیلی خارج از کشور را دارید بهتر است از همان ابتدای تحصیل خود با اساتید روابط خوبی را برقرار کنید. بهتر است دانشجوی جستجوگری باشید و سعی کنید سر کلاس و یا بیرون از کلاس از استاد سوال و نظرخواهی کنید. این خصوصیت شما سبب می‌شود که در ذهن استاد به عنوان یک دانشجوی کوشا و دارای خصلت مثبت، ثبت شوید. از طرفی اخلاق خوب و دوستانه شما در این روابط می‌تواند سبب جذب استاد شود. از این رو زمانی که نیاز داشته باشید استاد برای شما ریکام بنویسد، می‌توانید با خیال راحت به وی مراجعه کنید. استاد نیز طبق شناختی که از پیش در باره شما دارد بهتر شما را یاری می‌کند.

اساتیدی که ریکام می‌نویسند

بهترین اساتید برای نوشتن ریکام اساتیدی هستند که شما را می‌شناسند. با شما درس گذرانده و یا کار پژوهشی انجام داده و پیش زمینه مثبتی از شما در ذهن دارد. استاد برای نوشتن زمان کافی داشته باشد و یا کار نگارش را به خود شما واگذار کند. استاد شما باید شهرت و اعتبار کافی و لازم را در کشور خود و حتی در کشور مقصد شما داشته باشد.

اساتید را برای نگارش ریکام می‌توان به سه دسته تقسیم کرد. ۱- اساتیدی که توصیه‌نامه نمی‌دهند. ۲-اساتیدی که توصیه‌نامه می‌نویسند و خودشان ارسال می‌کنند. ۳- اساتیدی که از دانشجو می‌خواهند که توصیه‌نامه را خود وی بنویسید و برای امضا کردن به استاد بدهد. به این شکل شما می‌توانید از اساتید دسته دوم نیز بخواهید که به شما اجازه دهد که توصیه‌نامه را خودتان بنویسید. زیرا شما ممکن است وقت بیشتری نسبت به استاد داشته باشید و بهتر بتوانید تمرکز کنید و در مورد توانایی‌های خود بنویسید. پس از نوشتن می‌توانید توصیه‌نامه را به تایید استاد برسانید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد توصیه نامه و هرگونه امور مهاجرتی می توانید با شماره های موسسه زانکو 02122225334 تماس حاصل فرمائید.

 

بیشتر بخوانید:

چگونه استادی پلن بنویسیم؟

پیشنهاد سردبیر زانکو