کانادا یکی از کشور‌هاییست که به اصل خاک عمل می‌کند. بنابر این اصل اگر فرزندی در خاک کانادا متولد شود، حتی اگر پدر و مادر او ویزای موقت داشته باشند، آن فرزند شهروند کانادا محسوب خواهد شد.

خوب یا بد؟

در مورد این روش نظرات ضد و نقیض بسیاری وجود دارد. بعضی از والدینی که فرزند خود را در کشوری دیگر به دنیا می‌آورند، هدفی جز دو پاسپورته بودن فرزند و داشتن گزینه‌های بیشتر در آینده ندارند. برخی نیز برای دریافت اقامت دائم کانادا از فرزند خود استفاده می‌کنند که این مورد اخیر محل بحث بوده و بسیاری آن‌ را از لحاظ اخلاقی رد می‌کنند.

وضعیت والدین

مهاجرت از طریق تولد فرزند در کانادا

پس از تولد فرزند در خاک کانادا، والدین نمی‌توانند بلافاصله اقامت دائم بگیرند. دولت کانادا برای حمایت از  کودکان و جهت بهره‌مندی آن‌ها از وجود پدر و مادر، امکان مراقبت از فرزند را تحت عنوان اقامت موقت برای والدین فراهم آورده است. 
این اقامت موقت با اقدامات خود پدر و مادر، پتانسیل تبدیل شدن به اقامت دائم را دارد؛ اما امتیازات اصلی به خود فرزند مربوط می‌شود. گزینه‌ی دیگری که پیش روی والدین است بازگشت به کشور خود به همراه فرزند می‌باشد. در این صورت فرزند آن‌ها دو پاسپورته بوده و هر زمانی بخواهد قادر است به کانادا سفر کرده و برای مدت دلخواه اقامت داشته باشد. 
از دیگر چالش‌های پیش روی والدین، می‌توان به هزینه‌های بسیار بالای خدمات پزشکی در کانادا اشاره کرد. زایمان در این کشور چیزی در حدود 15هزار دلار هزینه بر روی دست شما خواهد گذاشت.

تبدیل موقت به دائم

وضعیت والدین پس از تولد فرزند در کانادا

پدر و مادر از سه راه می‌توانند اقامت موقت حاصل از به دنیا آوردن فرزند را دائمی کنند. دو راه اول مربوط به کسانی می‌شود که با ویزای کاری یا تحصیلی وارد این کشور شده و سپس بچه‌دار شده اند. اما اگر سفر آن‌ها با ویزای توریستی بوده باشد، فقط یک راه پیش روی آن‌هاست؛ لازم است تا رسیدن فرزند به سن قانونی صبر کنند. شهروند کانادا که به سن قانونی رسیده باشد، می‌تواند از طریق اسپانسرشیپ، اقامت پدر و مادر خود را دائمی کند.

 

بیشتر بخوانید:

شهرهای ایرانی نشین کانادا

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟

پیشنهاد سردبیر زانکو