کشور آلمان واقع در قاره اروپاست وجمعیت آن حدود ۸۳ میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است که شاخه ای از زبان های هندو-اروپایی است

کشور آلمان واقع در قاره اروپاست و نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان است. پایتخت این کشور قبلا شهر بن بوده است و هم اکنون برلین می‌باشد. برلین بزرگترین شهر آلمان است و با ۳ میلیون و هفتصد هزار شهروند ساکن در برلین، این شهر پر جمعیت ترین شهر آلمان نیز می‌باشد. وسعت آلمان ۳۵۷۱۲۱.۴۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۸۳ میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است که شاخه ای از زبان های هندو-اروپایی است و به جز آلمان، در اتریش، سوئیس، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، بخشهایی از بلژیک و جنوب دانمارک هم صحبت می‌شود.

درباره آلمان

  • نوع نظام سیاسی کشور آلمان: دولت فدرال دموکراتیک پارلمانی
  • مساحت کشور آلمان: ۳۵۷,۰۳۱ کیلومتر مربع
  • جمعیت کشور آلمان: ۸۳ میلیون نفر
  • تعداد ایالتهای آلمان: ۱۶ ایالت
  • پایتخت آلمان: برلین
  • پول رایج آلمان: یورو
  • دامنه‌ی اینترنتی: de
  • کد تلفن: 49+

داده‌های اداره آمار آلمان فدرال در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که میزان جمعیت این کشور به عنوان بزرگ‌ترین ملت در اتحادیه اروپا، به دلیل مهاجرت‌ها افزایش یافته است. با این وجود، نگرانی از پیر شدن جمعیت این کشور هنوز پابرجا است. رشد جمعیت این کشور ادامه می‌یابد، اما نرخ رشد جمعیت به پایین‌ترین سطح خود از ۲۰۱۲ به این سو رسیده است.

اکنون جمعیت آلمان به ۸۳.۲ میلیون نفر رسیده است که ۲۰۰ هزار تن بیشتر از سال قبل است. اما آمار نشان می‌دهد که این رشد جمعیت تنها ناشی از مهاجرت است. در گزارش آمده است که اگر مهاجرت نمی‌بود، جمعیت احتمالاَ کاهش می‌یافت.

برآوردها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ بین ۷۷۰ هزار تا ۷۹۰ هزار نوزاد در آلمان متولد شده اند، در حالی که ۹۳۰ هزار تن وفات کرده اند. ارزیابی‌های آماری نشان می‌دهد مهاجرت خالص از خارج به آلمان در سال گذشته ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار تن بوده است که برای چهارمین سال متوالی کاهش را نشان می‌دهد.

جمعیت آلمان

نگرانی بخش اقتصاد

آلمان از کسری مزمن در میزان تولدات رنج می‌برد و به این دلیل یکی از پیرترین جمعیت‌های جهان را دارد. این کشور به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سال گذشته بیشتر آمار وفات را از ۱۹۷۲ به این سو داشته است.

جمعیت رو به پیری فشار زیادی را بر سیستم تقاعدی آلمان وارد می‌کند و برای شرکت‌هایی که به دنبال نیروی کاری مسلکی اند مایه نگرانی شده است.

اخیراَ یک نظرسنجی نشان داد که سیاست صدراعظم انگلا مرکل در برابر مهاجرت نگرانی اصلی اکثر آلمانی‌ها می‌باشد. این کشور بعد از سال ۲۰۱۵ شاهد ورود بیش از یک میلیون پناهجوی فراری از جنگ و فقر بوده است.

جمعیت آلمان به ۸۳،۲ میلیون نفر افزایش یافته است
جمعیت آلمان در سال ۲۰۱۹ به ۸۳،۲ میلیون نفر افزایش یافته است. اداره احصائیه آلمان فدرال گفته است با وجودی که تعداد جمعیت به ریکارد جدیدی رسیده است، اما نرخ رشد جمعیت این کشور کندتر شده است.

بیشتر بخوانید:

خیابان‌های برلین آلمان

اداره احصائیه آلمان فدرال در شهر ویسبادن روز جمعه با نشر گزارشی گفته است که جمعیت این کشور در سال گذشته در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی ۰،۲ درصد (۱۴۷ هزار نفر) افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۸ نیز افزایش ۰،۳ درصدی در جمعیت آلمان ثبت شده بود.

این اداره در توضیح رشد جمعیت گفته است که در سال گذشته تعداد کسانی که به آلمان آمده اند نسبت به تعداد کسانی که آلمان را ترک کرده اند، ۳۰۰ هزار نفر بیشتر بوده است. این آمار کاهشی را نسبت به سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که این تعداد ۴۰۰ هزار نفر بود.

افزون بر آن، در سال گذشته شمار مرگ و میر نسبت به تولدات ۱۶۱ هزار تن بیشتر بوده است. به این ترتیب در سال ۲۰۱۹ هم تعداد تولدات و هم تعداد کسانی که به آلمان مهاجرت کرده اند، نسبت به سال قبلی اش کمتر بوده است و این نشان دهنده کندتر شدن نرخ رشد جمعیت است.

رشد جمعیت خارجی‌های ساکن آلمان در  سال ۲۰۱۹  نسبت به سال‌های قبلی بازهم کندتر شده است و همزمان شمار شهروندان آلمانی با کاهش ۰،۲ درصدی ۷۲،۸ میلیون نفر رسیده است.

در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۰،۴ میلیون شهروند خارجی در آلمان زندگی می کرده اند. در مجموع ۱۲،۵ درصد کل جمعیت آلمان را شهروندان خارجی تشکیل می‌دهند.

از سال ۲۰۱۱ به این سو جمعیت آلمان به صورت مداوم افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۱۵ رشد جمعیت آلمان به ریکارد ۱،۲ درصد رسید و از آن به بعد به تدریج رشد جمعیت کندتر یافته است.

جمعیت آلمان

موقعیت جغرافیایی آلمان

آلمان واقع در اروپای مرکزی و در کل با ۱۰ کشور مرز مشترک دارد. به طوری که همسایه های غربی آلمان، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک هستند و از جنوب با اتریش و سوئیس همسایه است. همسایه های شرقی آلمان نیز لهستان و جمهوری چک هستند. دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال هم در شمال آلمان قرار دارند.

آب و هوای آلمان

المان دارای اب‌وهوای متنوعی است. در سواحل و در غرب آلمان در زمستان هوا خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم نمی‌باشد. اما در شرق و در بایرن، آب و هوا دارای اقلیم قاره ای است و تابستان گرم و زمستان سرد است. همچنین در تابستان نیز رعد و برق های مکرر دیده می‌شود. همچنین بارش برف در جنوب و شرق نسبت به مناطق دیگر بیشتر است. در ماه آوریل، تغییرات آب و هوایی اغلب در سراسر آلمان یکسان است و  یک روز آفتابی و شاد و روز بعد از آن ابری و بارانی است و بعد از آن خورشید دوباره می درخشد. گاهی اوقات حتی در ماه آوریل بارش برف نیز اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید:

ویزای آلمان

سیاست آلمان

آلمان دارای ۱۶ ایالت می‌باشد و نظام سیاسی حاکم بر کشور، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. به طوری که ایالت‌ها مجاز هستند در بسیاری از موارد مستقل از حکومت مرکزی تصمیم گیری کنند. آلمان و ایران از حدود ۵۰۰ سال پیش تا کنون با یکدیگر روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشته‌اند و هر چند در طول دوران مختلف دچار فراز و نشیب‌هایی شده باشند، اما هیچ گاه این روابط به صورت کامل قطع نشده و آلمان مهمترین شریک اقتصادی ایران در اروپا است. در حال حاضر ایرانیان زیادی هر ساله با اهداف تحصیلی و کاری به صورت قانونی وارد این کشور می‌شوند.

اقتصاد آلمان

آلمان از نظر علمی و اقتصادی یکی از قدرت های جهانی محسوب می‌شود و عضو سازمان ملل، G8، ناتو و گروه پنج نیز می‌باشد. بر اساس بررسی های سال ۲۰۱۹، آلمان با ۳.۸۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، چهارمین کشور جهان از نظر قدرت صنعتی و اقتصادی است. علاوه بر این، آلمان در سراسر جهان مقام اول را از نظر صادرات محصولات مختلف به خارج از کشور دارد؛ به طوری که بیشتر شرکت‌های آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند. محصولات صادراتی آلمان در بخش های مختلفی از جمله خودروسازی، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی و شیمی است.

آلمان علی رغم اینکه به زوج های جوان و فرزندان آن‌ها، امکانات مالی، تحصیلی و بیمه ای با کیفیتی ارائه می‌کند، اما همچنان با مشکل رشد منفی جمعیت دست و پنجه نرم می‌کند و همین عامل باعث شده است تا درهای خود را به روی متخصصان خارجی بگشاید. سیاستی که با توجه به فرصتهای شغلی فراوان و متنوع این کشور هم به نفع مهاجران است و هم به نفع حاکمیت و منافع ملی آلمان؛ در جهت اینکه همچنان بتواند قدرت اول اقتصادی-صنعتی اروپا باقی بماند.

جمعیت آلمان

اشتغال و درآمد در آلمان

با توجه به آخرین آمار در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲٫۳ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند که نرخ بیکاری بین این افراد (۷۴-۱۴ ساله) ۳٫۲٪ است.

حداقل دستمزد در آلمان در سال ۲۰۲۰، ۹.۳۵ یورو در هر ساعت یا تقریبا ۱۵۸۴ یورو در هر ماه است. حداقل دستمزد فدرال تقریبا به تمام کارکنان، از جمله کارگران خارجی، کارگران نیمه وقت، کارآموزان (تحت شرایط خاص) و افرادی که در دوره آزمایشی مشغول به کار هستند، اعمال می‌شود. اضافه کاری نیز باید در همان سطح پرداخت شود. کارگران موقت در آلمان دارای حداقل میزان دستمزد هستند.

بیشتر بخوانید:

مشاغل مورد نیاز در آلمان

اتباع خارجی در آلمان

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان از خانواده‌های مهاجر و یا افرادی که خود مهاجر بوده‌اند، تشکیل شده است. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده است. بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است.

طبیعت آلمان

آلمان علاوه بر ثروت فرهنگی خود، بسیاری از مناظر طبیعی برجسته را نیز داراست. طبیعت متنوع، سازه های سنگی بزرگ، مناظر سرسبز، صخره های بی پایان سفید یا دریاچه های آبی باورنکردنی و عمیق، افراد زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. در بین دریای شمال و دریای بالتیک در شمال و کوه های آلپ در جنوب، پارک های طبیعت مکانی ایده آل برای تعطیلات تابستانی و یا فقط یافتن آرامش به شمار می‌روند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو