نروژ (Noreg) واقع در شمال اروپا  و همسایگی فنلاند و سوئد ،کشوری  پادشاهی و مستقل است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. مساحت کشور نروژ،حدود 385.203 کیلومتر مربع اعلام شده است و بیش از 6،000،000 نفر جمعیت دارد.

نروژ (Noreg) واقع در شمال اروپا  و همسایگی فنلاند و سوئد ،کشوری  پادشاهی و مستقل است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. مساحت کشور نروژ،حدود 385.203 کیلومتر مربع اعلام شده است و بیش از 6،000،000 نفر جمعیت دارد. 

این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت خام، گاز طبیعی، معدن و آب شیرین است. صنایع پتروشیمی یک چهارم از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می‌دهد.بر پایه فهرست بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نروژ چهارمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه می‌باشد. نروژ به نسبت جمعیتی که دارد، بزرگترین تولیدکننده غیر خاورمیانه‌ای نفت و گاز طبیعی جهان است.

تقریبا بیش از نیمی از خاک نروژ به دلیل سرمای زیاد غیر قابل سکونت است.البته بخش های جنوبی آن هوا گرم تر و قابل سکوت تر می باشد. نروژ از نظر اختلاف ساعتی، 2 ساعت و نیم از ایران عقب‌تر است. 

واحد پول کشور نروژ، کرون است و یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه ماشین آلات و تجهیزات به شمار می‌رود.  

پایتخت و بزرگترین شهر نروژ اسلو است. این شهر، مهم ترین مرکز علمی، فرهنگی، اقتصادی و اداری کشور نروژ محسوب می‌شود.

از دیگر شهرهای مهم نروژ می توان به :

  • السوند که یک شهر بندری با معماری های عجیب است 
  • برگن که یک شهر فرهنگی و پایتخت فرهنگ اروپا است و دارای صنایع نفت و گاز خام بسیاری می باشد 
  •  فردریکستاد که یک شهر قدیمی با بازارهای سنتی است 
  • گرینگر که در بخش غرب نروژ قرار دارد و برای برای یک تفریح خانوادگی آرامش بخش، بهترین گزینه محسوب می‌شود
  • هنینگسواگ که در شمالی ترین نقطه نروژ با زمستان های دلپذیر و زیبا است 
  • رین که شهری مناسب برای ماهیگیری است و دارای بناهایی با رنگ های شاد و به صورت موازی کنارهم می باشد
  • ترومسو که هجدهمین شهر بزرگ نروژ است که جمعیت زیادی دارد
  • تروندهایم که سومین شهر بزرگ نروژ با معماری بی نظیر است اشاره کرد.

 

تورم و آمار بیکاری نروژ

کشوری که تورم نداشته باشد با رکود اقتصادی مواجه خواهد شد اما درصد بالای تورم نیز قطعا برای اقتصاد مضر است و موجب می شود قیمت ها مدام افزایش پیدا کنند و مردم امنیت اقتصادی نداشته باشند. به همین دلیل است کشورهای قدرتمند دنیا سعی می کنند درصد تورم را غالبا بین 1% تا 3% حفظ کنند کما اینکه میزان تورم در کشور سوئیس نیز 1.2% گزارش شده است.

 

 

فرهنگ مردم نروژ

در نروژ خانواده نقش مهمی دارد، در این کشور برای شروع زندگی، نیاز به ازدواج رسمی نیست و سوال در مورد وضعیت تأهل افراد، چندان جالب به نظر نمی‌رسد .در این کشور زنان به اندازه مردان در تجارت و کار نقش دارند، امکان رشد و ترقی نیز به طور برابر دیده می‌شود. در صورتی که زنی تصمیم بگیرد برای مراقبت از فرزند خود در خانه بماند، می‌تواند از دولت حقوق دریافت نماید. در ادارات و شرکت ها نیز به بانوان احترام زیادی گذاشته می‌شود.

در بین مردم این کشور اصل برابری دیده می‌شود؛ در این کشور، مردم هر کس را به خاطر خودش دوست دارند واین روال سبب می‌شود که تظاهر و تجمل کمتری دیده شود. مردم نروژ به وفاداری و صداقت شهرت دارند. دخالت در زندگی یکدیگر در نروژ به هیچ عنوان دیده نمی‌شود. افراد در احوال‌پرسی، اغلب سعی می‌کنند ارتباط چشمی داشته باشند و با هم دست دهند، در این کشور رفتارها بسیار ساده و خودمانی است، مردم سعی می‌کنند با هم مهربان باشند. دست دادن و خدافظی در نروژ یک اصل مهم است؛ با توریست ها نیز به همین‌ صورت برخورد می‌شود. هدیه دادن یک بخش مهم در نروژ است؛ افراد با هم دست می‌دهند به هم دسته گل و شکلات تعارف می‌کنند. نوشیدنی نیز بخشی از هدایای نروژ محسوب می‌شود و هدایا در زمان دریافت باز می‌شوند.

ناهار خوردن در نروژ کوتاه و سبک است، در این کشور از نان و قهوه بسیار استفاده می‌شود؛ قهوه بخش مهمی از زندگی مردم نروژ است.

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو