از اوایل سال 2015 میلادی، اداره مهاجرت کانادا برای متقاضیانی که دارای تخصص دانشگاهی و یا حرفه و مهارتی هستند، روش مهاجرتی جدیدی در دسته برنامه‌های اقتصادی معرفی کرد. برای این منظور، افراد علاقمند مهاجرت به کانادا باید پروفایل خود را که شامل اطلاعات سوابق تحصیلی، سن، سابقه‌ی کار، جب آفر در کانادا، داشتن اقوام درجه یک در کانادا، مهارت‌های زبان مانند نمره آیلتس و وضعیت تاهل می باشد را ایجاد و تکمیل نمایند.

 به مجموعه این پروفایل‌ها در سیستم اکپرس انتری به اصصلاح استخر یا pool گفته می‌شود. این استخر که حاوی اطلاعات و پروفایل متقاضیان می‌باشد به این منظور تشکیل می‌شود که اداره مهاجرت کانادا براساس الویت بندی، دارا بودن امتیاز بالای متقاضی، متناسب بودن امتیازات و صلاحیت‌های متقاضی با نیاز بازار و در بازه‌های زمانی مشخصی، نیروهای متخصص را انتخاب و برای آنها دعوتنامه صادر نماید. کسانیکه در سیستم اکسپرس انتری پذیرفته می‌شوند می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.
سیستم استخر اکسپرس انتری به این صورت است که در طی سال در بازه‌های زمانی مختلف، از کسانی که امتیاز بالاتری در سیستم امتازدهی کسب کرده‌اند دعوت به عمل می‌آید. در صورتی که برای متقاضی دعوتنامه فرستاده شد، 60 روز برای ارائه‌ی درخواست کامل خود به صورت آنلاین جهت اخذ اقامت دائم کانادا زمان خواهد داشت. سپس از تاریخ ارسال درخواست، اداره مهاجرت کانادا ظرف مدت 6ماه به درخواست متقاضی پاسخ خواهد داد.

 

محاسبه امتیازات اکسپرس انتری

در سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری 6 فاکتور مهم وجود دارد که متقاضیان مهاجرت به کانادا از این روش باید امتیازات لازم برای این فاکتورها را به حد لازم کسب نمایند. اما این شش فاکتور نمره دهی برای تایید صلاحیت مهاجرت به کانادا عبارتند از:

  • سن
  • تحصیلات
  • تجربه کاری
  • مهارت های زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
  • شغل هماهنگ شده و مشخص یا جاب آفر در کانادا
  • انطباق پذیری

اگر متقاضیان بتوانند حداقل امتیاز لازم برای هر مهارت را کسب نمایند، امتیاز مهاجرت به کانادا را دریافت خواهند کرد. در مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری، امتیازبندی به دو صورت 100 و 1200 محاسبه می‌شود. در این امتیاز بندی، امتیازی که شما را واجد شرایط برای اقامت دائم می‌کند، حداقل 67 امتیاز است.  به این صورت که امتیاز شما را دوبار می‌سنجند؛ بار اول از 100 بررسی می‌شود یعنی پس از کسب حداقل امتیاز 67  ، ثبت نام اولیه‌تان در سایت اداره مهاجرت کانادا  انجام می‌گیرد و سپس اگر صلاحیت شما تایید شد، پروفایل خود را تشکیل می‌دهید و سراغ کسب امتیاز حداکثر 1200 می‌‌روید که به دو بخش 600 امتیازی تقسیم می‌شود.
بخش اول، امتیازات مربوط به مشخصات فرد متقاضی است که به عواملی مانند سن، تحصیلات، تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه، سابقه کاری در داخل یا خارج از کانادا بستگی دارد. اگر از این 600 امتیاز چیزی دریافت کنید، 600 امتیاز دوم در صورتی به شما تعلق می‌گیرد که از یکی از استان‌های کانادا دعوت نامه داشته باشید. متقضیان همچنین باید مدرک آیلتس با حداقل نمره CLB7 را داشته باشند تا شرایط لازم برای ثبت پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری را داشته باشند.
 


حداقل امتیاز اکسپرس انتری 2020

حداقل امتیاز اکسپرس انتری 2020

طبق آخرین آپدیت‌های ارائه شده، پس از شیوع ویروس کرونا حداقل امتیاز اکسپرس انتری  در پنج کلاس تجربه کانادایی (CEC) اکنون حداقل امتیاز اکسپرس انتری در سیستم رتبه بندی  CRS از 467 به 447 کاهش یافت زیرا کانادا آخرین استخراج از استخر اکسپرس خود را با هدف گرفتن نامزدهای کلاس تجربه کانادایی انجام داد.
همچنین در استخراج تاریخ 14 می 2020 که نتیجه‌ی آن در 15 می اعلام شد، مشاهده شد که 3 هزار و 371 نامزد برای دریافت اقامت دائم، نامه‌ی دعوت به درخواست اقامت یا  ITA را دریافت کرده‌اند.

شما می‌توانید برای محاسبه ی آنلاین امتیازات خود در سیستم اکسپرس انتری به مقاله‌ی بعدی ما مراجعه نمایید.

 

بیشتر بخوانید:

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه‌ی اسکیلد ورکر فدرال

شرایط اقامت فدرال کانادا - معرفی اسکیلد ورکر و اکسپرس انتری

مهاجرت از طریق اکسپرس انتری

پیشنهاد سردبیر زانکو