برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری استان کبک

به گفته وزیر مهاجرت و یکپارچگی برنامه مهاجرت بر پایه سرمایه گذاری در کبک (برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری استان کبک) که پیش از این قرار بود تا اول ژوئن ۲۰۲۰

 

بار دیگر برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری استان کبک تعلیق شد.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، به گفته وزیر مهاجرت و یکپارچگی Ministry of Immigration, Francization and Integration برنامه مهاجرت بر پایه سرمایه گذاری در کبک Quebec Immigrant Investor (برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری استان کبک) که پیش از این قرار بود تا اول ژوئن ۲۰۲۰ بسته باشد تا اول آوریل ۲۰۲۱ بسته ماند.

این برنامه به کسانیکه بیش از ۲ میلیون دلار سرمایه (یا دارایی نقد شونده) دارند اجازه میدهد با ۱/۲ میلیون دلار سرمایه گذاری برگشت پذیر بصورت مستقیم و یا پرداخت ۳۵۰ هزار دلار به واسطه مالی مورد تایید دولت کبک قرار گیرند و اقامت دائم بگیرند.

منتقدین QIIP معتقدند که استفاده از این برنامه بسیار آسان است درحالی که طرفداران آن می‌گویند این اقدام در کسب منافع مالی برای دولت کبک مفید است.

گرچه هدف اصلی این برنامه برای جذب سرمایه در کبک است اما اکثر مهاجران پس از دریافت اقامت دائم جذب بریتیش کلمبیا و یا انتاریو می‌شوند. انتقاد دیگری که به این طرح وارد است دریافت اقامت دائم از کاناداست.

QIIP نسخه کبکی برنامه Federal Immigrant Investor است که سال ۲۰۱۴ لغو شد. بنابر دستور وزیر جدید وزارت مهاجرت کبک درصدد است این برنامه را بازنگری کند.

انجمن صنعت سرمایه گذاری کانادا Investment Industry Association of Canada در حمایت از برنامه لغو شده سرمایه گذاری فدرال، در اوایل ماه مه از دولت فدرال درخواست کرده بودند که برنامه جذب سرمایه گذار کشور را احیا شود.

svlhdi 'bhvd nv ;hkhnh

این انجمن معتقد است این برنامه می‌تواند به اقتصاد کانادا کمک کرده و از تاثیرات مخرب ناشی از بیماری همه گیری ویروس کووید۱۹ بکاهد.

در حقیقت دولت کبک سود حاصل از برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری استان کبک را با گرفتن وام بدون بهره ۱/۲ میلیونی از سرمایه گذاران مهاجر جذب می‌کند.

تفاوت اصلی این برنامه با جذب کارآفرینان مهاجر این است که کارآفرینان خودشان باید در ازای اقامت دائم مدیریت یک کار تجاری را به عهده بگیرند.

گفتنی است که با این وجود در سال‌های گذشته کانادا بیشتر تمایل خود را برای راه‌اندازی کسب و کار و یا مدیریت توسعه کسب و کارها نشان داده که از این روش‌ها به فرد سرمایه گذار یا توسعه دهنده کسب و کار نخست ویزای کاری و سپس طی پروسه‌ای اقامت دائم داده می‌شود.

برای مهاجرت از طریق اینگونه طرح‌ها نیز امروزه تنها داشتن وکیل و یا مشاور امور مهاجرتی کافی نمی‌باشد بلکه بیشتر تخصص در زمینه مشاوره توسعه کسب و کار یا Business Consultant نیاز است، که با در نظر نگرفتن اینگونه تخصص‌ها برخی مهاجران در طی چند سال گذشته با مشکلات پیشبینی نشده‌ای در کانادا مواجه شدند از جمله این مشکلات را می‌توان به مالیات حقوق و دستمزد مدیریت یا مالک کسب و کار اشاره کرد که مهاجر آگاهی لازم را از قوانین تجاری، شرکتها و مالیاتی در این خصوص ندارد.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو