دکتر گلاره زاده، به ریاست مرکز جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تورنتو منصوب شد. وی نخستین زني است كه در کانادا توانسته به سمت رياست یکی از بزرگترین مراکز جراحی مغز و اعصاب جهان منصوب ‌شود.

به گزارش خبر کانادا،دکتر گلاره زاده، به ریاست مرکز جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تورنتو منصوب شد. وی نخستین زني است كه در کانادا توانسته به سمت رياست یکی از بزرگترین مراکز جراحی مغز و اعصاب جهان منصوب ‌شود.

به گزارش «گلوب اند میل»، دکتر زاده رسماً از اول سپتامبر در این سمت فعالیت‌های خود را آغاز می‌کند. وي مسئول آموزش و مدیریت ده‌ها جراح مغز و اعصاب در اين دانشگاه خواهد بود. او همچنین به عنوان رئیس جراحی مغز و اعصاب در شبکه بهداشت و درمان دانشگاه  (University Health Network)، رئیس موسسه مغز « Krembil» و رئیس انجمن عصب‌شناسی فعالیت کرده است.

تعداد جراحان مغز و اعصاب زن رو‌به‌رشد است، اما هنوز مردان در اكثريت هستند. بر اساس داده‌های سال 2018 که توسط انجمن پزشکی کانادا گزارش شده است، فقط 37 نفر از 333 جراح مغز و اعصاب در کانادا، زن هستند.

تولد و مهاجرت

گلاره زاده، متولد 1971 در شهر شیراز است. پنج سال بيشتر نداشت كه به دلیل ادامه تحصیل مادرش به همراه خانواده به انگلستان رفت. در سن نه‌سالگي به ایران بازگشت و سپس در سال 1983، همراه خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کردند.

سابقه تحصیلی

پس از پایان دوره دبیرستان، گلاره برای ورود به دانشکده پزشکی باید در یکی از رشته‌های علوم تحصیل می‌کرد. پس در رشته ریاضی دانشگاه منیتوبا ثبت‌نام کرد و پس از پایان تحصیلات، دوره چهارساله پزشکی را آغاز کرد.

وی در مصاحبه‌اي با «ایسنا» گفته است: من از سال دوم پزشکی علاقه زیادی به مغز و اعصاب داشتم و با توجه به اینکه سالانه فقط حدود 10 نفر براي جراحی مغز و اعصاب در کانادا پذیرفته می‌شوند. خيلي درس خواندم تا در رشته مغز و اعصاب در دانشگاه تورنتو قبول شدم. بعد از آن تحصیلاتم را در مقطع PhD بیولوژی مولکولی ادامه دادم که موضوع تحقیقاتم جلوگیری از رسیدن خون به تومورها و توقف رشد آن بود.»

 

دکتر گلاره زاده، رئیس انکولوژی جراحی شبکه بزرگ درمانی دانشگاه (UHN) نيز بوده است

دستاوردهای پزشکی

دکتر گلاره در سال 2006 به انگلستان رفت و به ایجاد مرکزی برای سرطان مغز یاری كرد. او در سال 2007 توانست با به کارگیری شیوه‌ای از جراحی تومور مغزی، به ترخيص زودتر بیماران كمك كرد. چنين اتفاقي در كاهش استرس و نگراني‌هايي كه درباره جراحي مغز وجود دارد، مفيد واقع شد و روحيه بيماران را تقويت بخشيد. در روش‌های معمول بیمار باید چندين هفته را در بیمارستان سپري مي‌كرد كه موجب ناراحتي و نگراني بيمار مي‌شد. این مهمترین دستاورد در تکنیک‌های نوین جراحی بود.

وی در سال 2008 به کانادا بازگشت و به عنوان  دانشمند و پژوهشگر در  CIHRو جراح مغز و اعصاب در بیمارستان «وسترن تورنتو» و «دانشگاه تورنتو» مشغول به کار شد. دکتر زاده در جولای ۲۰۱۶ به ریاست بخش جراحی آنکولوژی « University Health Network » منصوب شد.

به نوشته «گلوب اند میل»، دکتر گلاره در شکل‌گیری آینده جراحی مغز و اعصاب در کانادا نقشی تعیین‌کننده خواهد داشت.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو