خبر کبک کانادا

پلیس زبان کبک گزارش داده است که ۵۰۰۰ بازرسی در پی شکایات و عملیات مربوط به علائم تجاری در تابستان و پاییز ۲۰۱۹ انجام شده است

بر اساس سندی که روز چهارشنبه در شورای ملی ثبت شده، پلیس زبان کبک طی سال گذشته بیش از ۵۰۰۰ بازرسی و راستی آزمایی انجام داده است.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، گزارش سالانه دفتر کمیسیون زبان فرانسه و اسم مکان کبک، Quebecois de la» «Langue Francaise and Toponymie Commission توسط وزیر دادگستری و سیمون جولین بارت، مسئول زبان فرانسه ارائه شده است.

در این گزارش اقداماتی که سال گذشته در رابطه با توسعه و تقویت زبان فرانسه در استان صورت گرفته به ثبت رسیده است.

بیش از ۵۰۰۰ بازرسی پلیس زبان کبک طی یکسال 

از جمله مهم ترین موارد در این گزارش، پنج هزار و ۲۵ بازدید توسط «OQLF» طی سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ است که در پی شکایات و عملیات مربوط به علائم تجاری در تابستان و پاییز ۲۰۱۹ انجام شد.

جولین بارت، همچنین از عملیاتی خبر داد که با هدف آگاه سازی شرکت‌ها در مورد قوانین جدید علائم تجاری که نیاز به اصلاحات توصیفی فرانسوی در محتوای خود دارند انجام شده است.

تا ۳۱ مارس امسال در مجموع ۷۲۵۷ شغل در «OQLF» ثبت نام کرده‌اند که حدود ۸۳ درصد آن‌ها را کسانی تشکیل می‌دهند که گواهی دریافت کرده‌اند.

این گزارش همچنین در رابطه با تکامل زبان نشان می‌دهد که ۶ کلمه جدید در زمینه‌هایی مانند تجارت الکترونیک، ارز رمزنگار و پردازش داده‌ها وارد این زبان شده است.

اقدامات جدید دولت در رابطه با زبان های بومی

صرف نظر از زبان فرانسه، در این گزارش آمده است که دولت قول داده به عنوان بخشی از تلاش برای حفظ میراث فرهنگی، زبان های بومی بیشتری را در سطح استان به رسمیت بشناسد.

روز دوشنبه نیز دولت استانی اعلام کرد در رابطه با توسعه و ترویج زبان فرانسه بالغ بر ۵ میلیون دلار در دفتر جدید «OQLF» سرمایه گذاری کرده و نیروهای بیشتری برای توسعه زبان فرانسه جذب کند.

پیشنهاد سردبیر زانکو