یکی از بزرگترین دغدغه های امروز جوانان رفتن به سفر خارجی بدون کارت پایان خدمت است. در ایران پسران از سن هجده سالگی مشمول خدمت سربازی شده و تا زمان دریافت کارت پایان خدمت(یا معافیت) درگیر آن هستند..

یکی از محدودیت‌های ایجاد شده به خاطر مشمولیت که شاید مهم ترین آن باشد همین مسئله‌ی سفرهای خارجی است؛ زیرا تا زمانی که مشمول باشید برای خروج از کشور نیاز به اجازه‌ی دولت دارید. همچنین باید واجد شرایطی باشید تا این اجازه صادر شود.

 

شرایط لازم برای صدور پاسپورت بدون داشتن کارت پایان خدمت

اگر فرد مشمول بدون دلیل موجه از معرفی خود سرباز زده باشد غیبت برای او ثبت خواهد شد. برای صدور پاسپورت مشمول نباید غیبتی در پرونده ی خود داشته باشد. همچنین باید در وضعیت تحصیلی مشخصی باشد. به طور مثال دانشجو یا فارغ التحصیل. هر نوع سفر نیز وثیقه ی خاص خود را دارد و مبلغی خاص برای آن تعیین شده است. همراه داشتن نامه ی اشتغال به تحصیل یا درخواست مجوز خروج از کشور نیز از دیگر شرایط لازم برای مشمولان متقاضی صدور پاسپورت خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت است.


انواع سفرهای خارجی ممکن برای مشمولان

  • سفرهای علمی: وثیقه ای به ارزش 8 میلیون تومان لازم است. سقف زمانی آن 30 روز برای شرکت در کنفرانس ها و 45 روز برای دوره های آموزشی.
  • سفرهای زیارتی: وثیقه ی 3 میلیونی است و سقف زمانی با توجه به نوع سفر تعیین می گردد.
  • سفرهای مطالعاتی: مخصوص دانشجویان است و در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار اجازه ی آن داده می شود. وثیقه ی 8 میلیون تومانی مورد نیاز بوده و سقف زمانی 6 ماه برای کارشناسی ارشد و یک سال برای دکترا می باشد.
  • سفرهای سیاحتی: 15 میلیون تومان وثیقه نیاز است و سقف زمانی آن 20 روز می باشد(برای دانشجویان تا 30 روز هم ممکن است).
  • سفرهای ورزشی: 15 میلیون تومان وثیقه نیاز است.
  • خروج از کشور برای متعهدین خدمت به سازمان‌ها: 3 میلیون در صورت زیارتی بودن سفر و 15 میلیون برای سفرهای سیاحتی وثیقه نیاز است.
  • خروج از کشور به منظور مداوای بیماری: نیازمند تاييد شورای عالی پزشكی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و يا شورايی عالی پزشكی سازمان وظيفه عمومی ناجا بوده و مدت زمان آن بسته به طول درمان قابل تمدید است.
  • خروج از کشور فرزندان مامورین دولت در خارج از کشور: تا زمان پایان ماموریت والدین معتبر بوده و هربار صدور آن برای سه ماه می باشد.

 

ثبت درخواست خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت و دریافت گذرنامه

برای این کار دو روش حضوری و غیرحضوری وجود دارد. شما می توانید با در دست داشتن گواهی اشتغال به تحصیل به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم ها و افتتاح حساب در بانک قوامین درخواست خودرا ثبت کنید. که در این صورت درخواست شما برای بررسی به ناجا ارسال شده و نتیجه آن پس از چند روز با صدور یا عدم صدور پاسپورت اعلام می گردد. همچنین با دریافت کد سخا از پلیس+10 و مراجعه به سایت services.epolice.ir می توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

 

بیشتر بخوانید:

مراحل خروج از کشور دانشجویان مشمول

مدت زمان جواب دادن سفارت کانادا

 

پرینت بانکی برای ویزای کانادا

 

چگونه ویزای کانادا بگیریم؟

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو