چگونه تشخیص دهیم کی برای مهاجرت خود دلار بخریم؟

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ما ایران و نوسانات دلار برای خیلی از افراد دغدغه است تا بتوانند به میزان کافی و هرچه بیشتر برای مهاجرت خود یا برای یکی از اقوام خود پول بفرستند . در این مقاله میخواهیم راهکار هایی را به شما معرفی کنیم که متخصصان بازار سرمایه برای پایین آوردن ریسک خود از این روش ها استفاده میکنند.

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ما ایران و نوسانات دلار برای خیلی از افراد دغدغه است تا بتوانند به میزان کافی و هرچه بیشتر برای مهاجرت خود یا برای یکی از اقوام خود پول بفرستند . در این مقاله میخواهیم راهکار هایی را به شما معرفی کنیم که متخصصان بازار سرمایه برای پایین آوردن ریسک خود از این روش ها استفاده میکنند.

با یک حساب سر انگشتی اگر در پایین ترین قیمت سال 98 میخواستید دلار آمریکا بخرید میتوانستید با نرخ حدود 11 هزار تومن آن را تهیه کنید اما در ماه های پایانی سال 98 دلار به مرز 17 هزار تومن نیز رسید . اگر به طور مثال 300 میلیون بودجه داشتید. با نرخ 11 تومن ، حدود 27 هزار دلار و با نرخ 17 تومن 17 هزار دلار پول داشتید . پس به راحتی متوجه میشوید اگر هزینه ی دانشگاه شما 16 هزار دلار باشد . تنها هزار دلار برای شما باقی میماند ولی اگر به طور فرض در ابتدای سال خرید دلار را انجام داده بود 11 هزار دلار میتوانست هزینه ی یک سال دانشجویی با سطح مینیمم شما را در کانادا فراهم کند. 

استراتژی خرید پله ای 

در گذشته قمار بازان از این روش برای کم کردن ریسک خود استفاده میکردند ، پس از مدتی فعالان بازار سرمایه نظرشان به این موضوع جلب شد و از این روش استفاده کردند . این استراتژی روش های خرید مختلفی دارد مانند خرید در 4 مرحله با فاصله ی زمانی یکسان و مبلغ یکسان . فرض کنید 100 میلیون پول دارید در طی چهار ماه با فواصل زمانی یک ماه هر بار 25 میلیون از پول خود را دلار بخرید. استراتژی دوم خرید برپایه ی توان دو است . یعنی اگر صد میلیون پول دارید آن را به نزدیک ترین مراحل توانی تقسیم کنید به طور مثال : 64 ، 32 ، 16 تومن را در نظر گرفته و به نحوی خرید کنید که اولین خرید شما 16 میلیون تومان ، خرید بعدی 32 میلیون تومان و خرید بعدی 52 میلیون تومان یعنی باقی مانده از پول شما باشد. استراتژی بعدی استراتژی منفی و مثبت است فرض کنید در ماه اول ده میلیون خرید انجام میدهید اگر قیمت دلار بالا رفت دوباره همان ده میلیون را خرید کنید اما اگر قیمت دلار مناسب تر شد مبلغ خود را برای خرید 2 برابر کنید.

 

خرید دلار ارزان

 

تحلیل تکنیکال

تحلیل گران تکنیکال معتقد هستند که همه چیز در تاریخچه و نمودار قیمتی یک چیز خلاصه میشود . روش های مختلفی از قبیل اندیکاتور ها ، تئوری الیوت ، پرایس اکشن ، روش گن و... وجود دارد اگر وقت آن را دارید میتوانید شروع به یادگرفتن آن کنید اگر نه میتوانید از تحلیل چند نفر تحلیل گر استفاده کنید و نسبت به خرید خود اقدام کنید . اگر این خرید ها با استراتژی پله ای همراه باشد بهترین نتیجه را خواهد داد.

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال

تحلیل گران بنیادی به ارزش ذاتی ، اخبار و .. در روند قیمتی بازار های سرمایه معتقد هستند شما میتوانید با استفاده از قیمت طلا ، قیمت سکه ،  قیمت سهام های دلاری حاضر در بورس ، بررسی اخبار گذشته و تاثیر آنها برروی قیمت و ... قیمت دلار را پیشبینی کنید . همچنین در این روش نیز اگر به صورت پله ای خرید کنید ریسک خود را کمتر کرده اید. 

همچنین پس از تهیه ی ارز سعی کنید برای بلیط هواپیمای خود زمان low season را انتخاب کنید تا بلیطی ارزان قیمت را بتوانید تهیه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

به کدام کشور مهاجرت کنم؟

نتورک مارکتینگ در آمریکا

بورس کانادا و آمریکا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو