یکی از سریع‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه، خرید ملک در ترکیه است. ایرانیان بسیاری به سرمایه‌گذاری در ترکیه علاقه‌مند هستند چرا که به دلیل نزدیکی ترکیه به ایران فرایند مهاجرت آسان‌تر خواهد بود. علاوه بر این قیمت خانه در ترکیه تقریبا مشابه و حتی در مواردی کمتر از ایران است و با خرید ملک در ترکیه می‌توانید از مزایای شهروندی ترکیه استفاده کنید.

یکی از دلایل مهم انتخاب ترکیه به عنوان یکی از مقاصد امن مهاجرت و سرمایه گذاری در دنیا، توسعه و رونق اقتصادی است. ترکیه با حضور در فهرست بیست اقتصاد برتر دنیا و به عنوان بزرگترین بازار نوظهور اروپا در زمره فرصتی طلایی برای مهاجرت و سرمایه گذاری است.

ترکیه انتخابی مطمئن

اخذ سریع اقامت و شهروندی
ترکیه یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی دنیاست زیرا با بهره مندی از قوانین آسان بستر مناسبی جهت مهاجرت و سرمایه‌گذاری و خرید ملک ایجاد کرده است.
کیفیت بالای زندگی
انتخاب ترکیه برای خرید ملک و مهاجرت به عنوان کشوری در حال توسعه و بهره مندی از خدمات اجتماعی گسترده یعنی «انتخاب ارتقا کیفیت زندگی».
سود سرمایه و رشد اقتصادی
خرید ملک در ترکیه به عنوان یکی از سه اقتصاد برتر دنیا در صنعت ساخت و ساز تضمین کننده بازگشت اصل و سود سرمایه گذاری شماست.

خرید ملک در ترکیه

اخذ شهروندی و پاسپورت
با خرید ملک به ارزش ۲۵۰٬۰۰۰ دلار، می توانید تابعیت و پاسپورت ترکیه را برای خود و اعضای خانواده دریافت کرده و از کلیه حقوق شهروندی ترکیه بهره مند شوید. 

اقامت ترکیه برای ایرانیان

ترکیه کشوری در همسایگی ایران است و از لحاظ ارزش پولی و فرهنگی نزدیکی های زیادی با ایران دارد. به همین دلیل اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان محبوبیت بیشتری نسبت به سایر روش های مهاجرتی دارد، چرا که سازگار شدن با زندگی در ترکیه سریع تر از زندگی در سایر کشورها رخ می‌دهد. چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور ترکیه و نحوه زندگی در ترکیه دارید، می‌توانید مقاله بررسی کامل زندگی در ترکیه را بخوانید. روش های بسیار گوناگون و راحتی برای اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در مقاله معرفی کامل روش های اخذ اقامت ترکیه بخوانید؛ اما محبوب ترین روش اخذ اقامت برای ایرانیان، اخذ اقامت ترکیه با خرید یا اجاره خانه در ترکیه است. بنابراین در این مقاله جنبه های مختلف این روش اقامتی را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد و سعی می‌کنیم تمام نکات و شرایط خرید خانه در ترکیه را مورد پوشش قرار دهیم.  

اقامت ترکیه با خرید خانه

بر طبق قوانین ترکیه، ایرانیان اجازه خرید ملک در ترکیه را دارند و تقریبا می‌توانند در تمام شهرها و مناطق ترکیه، خانه خریداری کنند. ترکیه کشوری وسیع و چهار فصل است که به دلیل نوع موقعیت جغرافیایی خود در جهان از اهمیت بسزایی برخوردار است. از سال 2004، خارجی‌ها به خرید املاک در ترکیه علاقه مند شده‌اند، به طوری که آمار منتشر شده توسط سیستم اطلاعات ثبت املاک و زمین TAKBIS نشان می‌دهد که سالانه ملیت‌های مختلف به منظور اخذ اقامت ترکیه، اقدام به خرید املاک و مستغلات در ترکیه می‌کنند. در ابتدا فروش املاک تنها به ملیت‌هایی که با ترکیه توافق متقابل داشتند محدود می‌شد. در سال 2013 دولت ترکیه این قانون را لغو کرد و همین امر موجب شد که بازار فروش املاک به خارجی‌ها تقویت شود. هرساله خرید ملک توسط خارجی‌ها در ترکیه افزایش می‌یابد و این افزایش در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت. دولت ترکیه تا حد ممکن فرایند خرید را برای خارجی‌ها ساده کرده است. اما در عمل هنوز هم بین فرایند خرید املاک توسط ملیت های خارجی‌ و ترک‌ها تفاوت‌هایی دیده می‌شود که در ادامه با آنها اشاره خواهد شد.

اقامت ترکیه با خرید خانه

چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم؟

 اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه بسیار ساده است؛ با خرید ملک در ترکیه با هر قیمتی شما مشمول اخذ اقامت ترکیه خواهید بود. اگر قیمت ملک و یا مجموع قیمت خانه هایی که در ترکیه خریداری کرده‌اید، کمتر از 250 هزار دلار باشد، مشمول اقامت یکساله ترکیه خواهید بود. اقامت یکساله ترکیه قابل تمدید است و با آن می‌توانید در ترکیه حساب بانکی باز کنید، اما با این نوع از اقامت اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت و برای کار در ترکیه باید حتما مجوز کار در ترکیه (چالیشما ایزین) دریافت کنید.

نکته طلایی در مورد خرید ملک در ترکیه این است که اگر قیمت ملک و یا مجموع قیمت خانه هایی که در ترکیه خریداری کرده‌اید، بیشتر از 250 هزار دلار (حدود 6 میلیارد تومان) باشد، امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای شما وجود دارد و می‌توانید در کمتر از دو هفته پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. با اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید خانه، شما شهروند ترکیه محسوب می‌شوید و از تمام حقوق مربوط به یک شهروند ترک بهره‌مند هستید. می‌توانید در ترکیه کار کنید، حساب بانکی باز کنید، تحصیل کنید و بدون نیاز به تمدید اقامت برای همیشه در ترکیه زندگی کنید. در بین کشورهای جهان ترکیه راحت ترین سیاست اعطای پاسپورت و حق شهروندی را دارد و به همین دلیل به کسانی که قصد دریافت پاسپورت دوم دارند، توصیه می‌کنیم که این روش بدون دردسر را انتخاب نمایند.

اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان


معمولا یکی از سوالاتی که اغلب در مشاوره ها از ما پرسیده می‌شود این است که آیا اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان نیز امکان پذیر است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که دریافت اقامت ترکیه با خرید مسکن، محدودیت قیمتی ندارد، یعنی اگر شما خانه ای را به صورت رسمی و قانونی در ترکیه خریداری نمایید، شامل اقامت ترکیه می‌شوید. بنابراین اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان در ترکیه امکان‌پذیر است؛ اما اگر قصد دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک را دارید، باید حتما خانه ای با ارزش بیش از 250 هزار دلار (حدود 6 میلیارد تومان) خریداری کنید، یا اینکه مجموع قیمت خانه های خریداری شده توسط شما بیش از 250 هزار دلار باشد. در ضمن گفتنی است که حتی اگر اقامت ترکیه را با خرید ملک ارزان به دست آوردید، باز هم اجازه آن را خواهید داشت که خانه خود را اجاره دهید و از این طریق به کسب درآمد بپردازید.

اخذ اقامت تركيه با خريد آپارتمان نیز امکان پذیر است ؟


برای دریافت اقامت ترکیه با خرید مسکن هیچ محدودیتی در نوع خانه خریداری شده وجود ندارد. شما می‌توانید در ترکیه آپارتمان و یا ویلا خریداری کنید و اخذ اقامت تركيه با خريد آپارتمان کاملا امکان‌پذیر است. همچنین شما می‌توانید چند آپارتمان در شهرهای مختلف ترکیه خریداری کنید و با اجاره دادن همه آن ها به کسب درآمد بپردازید. اگر شما جز آن دسته سرمایه گذارانی هستید که به خرید و فروش ملک علاقه دارید، خرید خانه در شهرهای مختلف ترکیه هم می‌تواند برای شما سود در پی داشته باشد و هم اینکه اگر مجموع قیمت خانه های خریداری شده توسط شما بیش از 250 هزار دلار شود، می‌توانید پاسپورت ترکیه را نیز دریافت کنید.

اخذ اقامت تركيه با خريد آپارتمان نیز امکان پذیر است ؟

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک


همانطور که در قسمت های قبل گفتیم، در میان تمام کشورهای جهان، آسان ترین روش اخذ شهروندی یا پاسپورت دوم مربوط به کشور ترکیه است. شما می‌توانید با خرید یک خانه با ارزش بالای 250000 دلار در ترکیه در مدت بسیار کم (در حدود چند ماه) حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را برای خود و خانواده تحت پوشش ( همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ) دریافت نمایید. چند تابعیتی بودن در کشور ترکیه مجاز است، بنابراین شما به صورت همزمان می‌توانید شهروند ترکیه و شهروند ایران باشید.

برای آنکه با خرید خانه در ترکیه بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، باید خانه خود را با شرایط زیر بخرید:

ارزش خانه خریداری شده یا مجموع ارزش خانه های خریداری شده شما در ترکیه، باید بالاتر از 250000 دلار باشد.
خانه به صورت نقد خریداری شود.
تا سه دست قبل به تحت مالکیت افراد خارجی نبوده باشد. (یعنی سه مالک قبلی این خانه خارجی نباشند.)
تا سه سال اجازه فروش خانه ای را که به منظور دریافت حق شهروندی خریداری می‌کنید، نخواهید داشت.
هر فرد خارجی فقط می‌تواند حداکثر 30 هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند.
شهروندان خارجی حق تملک و یا اجاره زمین‌ها در مناطق نظامی و امنیتی را ندارند.
اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.
هیچ نیازی به حضور در ترکیه نیست و بدون حضور در ترکیه نیز می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.
 

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

مراحل اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک


افرادی که تمایل به خرید ملک در ترکیه دارند باید تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید اراضی را داشته باشند. ایرانی ها جزو افراد مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند. مالک یا وکیل قانونی خریدار باید درخواست خود را مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند و انجام کارهای اداری پیش از انجام معامله و عقد هرگونه قرارداد به وزارت خانه مربوطه ارائه دهد. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان تعیین شده ، انتقال سند و عقد قرارداد نیز به تاخیر می افتد. برای خرید ملک در ترکیه به گذرنامه و شماره مالیات محلی خود نیاز دارید، همچنین برای باز کردن حساب بانکی هم به آنها نیاز خواهید داشت. به منظور تشخیص هویت هم به چند عکس گذرنامه نیاز پیدا خواهید کرد

مراحل اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاس دوم ترکیه با خرید ملک


دو قطعه عکس 6*4 از فروشنده و مالک
مدارک مالک اعم از کارت ملی، پاسپورت و شناسنامه همراه با ترجمه رسمی به زبان ترکی
دو نفر شاهد عادل برای انجام معامله
پرداخت عوارض شهرداری برای خرید ملک مورد نظر
حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی و تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده
حضور مترجم همزمان در صورت آشنا نبودن به زبان ترکی
 

مدت زمان اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک


هنگامی که یک شهروند ترک ملکی خریداری می‌کند، فرآیند پرداخت و امضای سند (به ترکی Tapu) دو یا سه روز به طول می‌انجامد. خارجی‌ها معمولاً به خاطر نقل و انتقال پول از حساب‌های خارجی، این فرآیند را تقریبا در پنج روز به اتمام می‌رسانند، یعنی دو روز برای مشاهده و عقد قرارداد و سه روز هم بابت انتقال پول، دریافت گزارش تعیین قیمت و درخواست سند صرف می‌شود. پس از خریداری ملک در ترکیه باید مراحل اداری دریافت پاسپورت ترکیه را انجام دهید. موسسه مهاجرتی زانکو می‌تواند مراحل اداری اخذ پاسپورت ترکیه را در حدود دو هفته برای شما انجام دهد. بنابراین دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک برای متقاضی و خانواده اش در کمتر از یک ماه امکان پذیر خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر زانکو