داروسازان نقش بسیار مهمی را در صنعت مراقب های درمانی ایفا می کنند. بنابراین باید یک سری مهارت ها و دانش های عالی را درمورد دارو و موارد استفاده از آن را داشته باشند. درحال حاضر در کانادا ۳۳۰۰۰ داروساز با مدرک معتبر داروسازی در حال فعالیت می باشند. برخی از آن ها در بیمارستان، برخی در انجمن داروسازی، برخی در سازمان های دولتی مربوط به دارو و برخی در دانشگاه های داروسازی مشغول کار می باشند.

جهت تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، متقاضی تحصیل در کانادا باید ابتدا وارد دوره عمومی در مقطع تحصیلی لیسانس یا دوره های معادل فوق دیپلم شود که در این دوره دروس شیمی و بیولوژی و زبان و ریاضی را با نمره بالای ۷۵٪ گذرانده و سپس در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا یا همان آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT شرکت کرده و قبول شود.

شرایط تحصیل رشته داروسازی درکانادا

برای تحصیل در رشته داروسازی، مدرک دیپلم  و پیش دانشگاهی و معدل بالای ۱۵نیاز است و متقاضیان باید در کانادا بسته نوع دانشگاه انتخابی  یک یا دو سال الزما درس های علوم پایه بگذارند  و مدرک لیسانس اخذ کنند. رشته داروسازی در کانادا  ۵ سال است و زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا بر اساس نوع ایالتی که انتخاب می شود بستگی دارد. در ایالت کبک تسلط به زبان فرانسوی، و در همه ایالت های دیگرکشورکانادا مسلط بودن به زبان انگلیسی الزامی می باشد، در صورت نداشتن مدرک زبان، متقاضی می تواند دوره های کالج زبان انگلیسی را بگذارند و پس از قبولی در آزمون ورودی وارد تحصیل در رشته داروسازی در کانادا بشود.

بیشتر بخوانید:

انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

مزایای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا و تحصیل در کانادا با این وجود که جز کشورهای توسعه یافته محسوب می شود، نسبت به کشورهای انگلستان، آمریکا، استرالیا و نیوزلند کمتر می باشد. هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی  میانگین ۲۰ تا۴۰ هزار دلار در سال می باشد.
امکان تحصیل رایگان در کانادا برای فرزندان دانشجو درکانادا (به زبان انگلیسی  و فرانسوی ) وجود دارد.
امکان کار برای همسر دانشجو بدون هیچ محدودیتی وجود دارد.
دانشجو رشته داروسازی در کانادا می تواند در روزهای تحصیلی۲۰ساعت، و در روزهای غیر تحصیل بدون هیچ محدودیتی به صورت تمام وقت کار کند.
دانشجویان در کانادا حداکثر ۲ سال پس از فار غ التحصیل شدن می تواند اقامت دائم  اخذ کند.
بعضی از ایالت های کانادا شهریه هایی که برای تحصیل پرداخت می شود، به عنوان معافیت مالیاتی پس از پایان تحصیل تا حدود ۷۰ درصد پس خواهد داد.
دانشجویانی که تحصیل خود را در کانادا به پایان می رسانند اجازه کار دارند، که زمان آن به طول دوره ای که تحصیل کرده اند بستگی دارد. مثلا اگر دوره تحصیل در داروسازی ۵ سال است، دانشجو پس از فار غ التحصیل شدن نهایتا ۳ سال اجازه کار در کانادا دارد و پیش از آن اجازه کار، امکان پذیر نمی باشد.
امکان استفاده از بورسیه های  از دانشگاه های دولتی برای رشته داروسازی امکان پذیر می باشد، که نیازی به بازگشت ندارد.
مورد تایید بودن دانشگاه های کانادا توسط وزرات بهداشت ایران از مزایای آن به حساب می آید.

حقوق داروسازی در کانادا

هم اکنون حدود ۴۳۶۰۰ داروساز مورد تائید در کانادا وجود دارد. ۶۰٪ داروسازان زن و ۴۰٪ مرد هستند. ۹۶۰۰ داروساز در داروخانه ها و ۶۵۰۰ دارو ساز در بیمارستان ها کار میکنند و مابقی داروسازها در سایر بخش ها مانند صنایع داروسازی و بخش های دولتی و کالج ها و دانشگاه ها فعالیت دارند.داروسازان نسخه هایی دارو که توسط پزشکان نوشته شده اند را تهیه و مهیا میکنند. همچنین آنها نحوه استفاده از دارو های مختلف را به بیماران توصیه میکنند. بیشتر داروسازان در داروخانه ها و بیمارستان ها کار میکنند ولی برخی از آنها شغل های دولتی نیز دارند.حقوق داروسازان در کانادا بین ۸۰ هزار دلار تا ۹۵ هزار دلار در سال است.

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا

وضعیت شغلی رشته داروسازی در کانادا

از آنجا که هنوز آمار تفکیکی مشاغل متاثر از شرایط رکود در کانادا اعلام نشده به روشنی نمی‌توان از وضعیت فعلی این رشته کاری سخن گفت اما در شرایط پیش از رکود نرخ بیکاری برای این شغل در کل کانادا صفر بوده است بدین معنا که هر کس که می‌توانسته تمامی شرایط و آزمون‌ها را پشت سر گذاشته و مجوزهای رسمی را دریافت کند قطعاً بیکار نمی‌مانده است. با توجه به ماهیت این شغل، بعید است که در شرایط اشتغال آن تحول بنیادی اتفاق افتاده باشد. بدیهی است که آمار اشتغال در استان‌های مختلف ممکن است اندکی تفاوت و نوسان داشته باشد. ضمن اینکه به دلیل حقوق بسیار بالاتر شاغلین این بخش در آمریکا (در برخی ایالت‌ها تا دو برابر متوسط پرداختی در کانادا) موج مهاجرت به آمریکا در این شغل مداوم است. از میان شاغلین حدود ۸۰ درصد در فروشگاه‌ها، دراگستورها و داروخانه‌های بخش‌های خصوصی مشغول به کار هستند و نزدیک به ۱۹ درصد در بخش‌های درمانی، بیمارستان‌ها و مراکز ارائه خدمات اجتماعی. با توجه به شرایط رو به افزایش سن کانادا، به احتمال زیاد در آینده نیاز بیشتر به داروساز در کانادا خواهد بود.

اخذ مدرک داروسازی از دانشگاه های معتبر کانادا

اولین قدم جهت داروساز شدن اخذ لیسانس داروسازی از دانشگاه های معتبر این کشور می باشد. در این کشور ده دانشکده داروسازی معتبر وجود دارد که داروسازان باید حتما ازین دانشگاه ها فارغ التحصیل شده باشند. هردانشگاه مدارک مختص به خود را جهت پذیرش دانشجویان داروسازی نیاز دارد. یکی از این مدارک ارائه مدرک لیسانس ۵ ساله می باشد قبل از اقدام جهت داروسازی می باشد. برخی از دانشگاه ها گذراندن یک یا دو سال دروس علوم پایه را قبل از ورود به دانشکده داروسازی الزامی می داند. درضمن طول دوره تحصیل در کانادا در رشته داروسازی حتما باید یا ۵ سال باشد. دارندگان مدرک داروسازی بی شک برای مقطع ارشد نیز خود را آماده می کنند.

به منظور تبدیل شدن به یک داروساز با مجوز در کانادا شما نیاز دارید:

مدرک لیسانس یا دکتری در رشته ی داروسازی را از یکی از ۱۰ دانشگاه معتبر کانادا اخذ کنید.
در آزمون تخصصی ملی از طریق هیئت بررسی داروسازان کانادا (PEBC) شرکت کنید. (به استثنای ایالت کبک)
با استفاده از یک دوره کار آموزی تجربه ی عملی کسب کنید.
به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید.

مدرک زبان برای ثبت نام در آزمون وجود ندارد. ولی دقت کنید که پاس کردن این آزمون برای داروساز شدن در کانادا کافی نیست و شما نیاز به گذراندن آزمون های مربوط به هر استان به صورت جداگانه دارید که در این مرحله استان ها معمولا یکی از مدارک مورد نیازشان مدرک زبان است.

بیشتر بخوانید:

ده رشته تحصیلی برتر در کانادا

رشته داروسازی در کانادا

دانشگاه های معتبر تحصیل داروسازی کانادا

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل و یا اشتغال و کار راپس از فارغ تحصیلی داروسازی  کانادا در این کشور را دارند، باید در دانشگاه های معتبر و مورد تائید این کشور تحصیل کرده باشند. دانشگاه های داروسازی فراوانی در کانادا وجود دارد، اما فقط ۱۰ دانشگاه این کشور در حوزه داروسازی معتبر و مورد تائید کشور کانادا می باشد. از میان۱۰ دانشگاه معتبر داروسازی کانادا به ذکر چند دانشگاه زیر می پردازیم:

 • دانشگاه داروسازی بریتیش کلمبیا با رتبه علمی پزشکی ۳۱
 • دانشگاه داروسازی مونترال با رتبه علمی پزشکی ۷۷
 • دانشگاه داروسازی آلبرتا با رتبه علمی پزشکی ۹۷
 • دانشگاه داروسازی مموریال نئوفاندلند با رتبه علی پزشکی ۱۳۷
 • دانشگاه داروسازی لاوال با رتبه علمی پزشکی ۱۶۸
 • دانشگاه داروسازی دالهوسی با رتبه علمی پزشکی ۱۹۶
 • دانشگاه داروسازی مانیتوبا با رتبه علمی پزشکی ۲۴۰
 • دانشگاه داروسازی ساسکاچوان با رتبه علمی پزشکی ۳۳۳

دانشگاه لاوال: نخستین دانشگاه فرانسوی زبان در کانادا است. این دانشگاه در سال ۱۸۵۲ میلادی تاسیس گردید. زمینه های فعالیت این دانشگاه داروسازی در کانادا، پژوهشی، تحقیقاتی است و در شمار ۱۰دانشگاه برتر جهان قرار دارد که حدودا هرساله ۲۵۰۰ دانشجوی بین المللی داروسازی را از سراسر دنیا، جذب می کند.
دانشگاه ساسکاچوان: در شهر ساسکاچوان می باشد. این دانشگاه در سال ۱۹۰۷ میلادی تاسیس شده است که حدودا ۲۰۰۰۰  دانشجو دارد. بزرگترین دانشگاه در ایالت ساسکچوان است و رنک این دانشگاه در شمار ۱۵ دانشگاه برتر جهان می باشد.
دانشگاه تورنتو: در سال ۱۸۲۷ تاسیس گردیده که  بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه در کشور کانادا است. دانشگاه داروسازی تورنتوی کانادا از نظر رنک جهانی در رتبه شانزدهم قرار دارد و بیش از ۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی شاغل به تحصیل دارد.

بیشتر بخوانید:

جمعیت ایرانیان تورنتو

دانشگاه بریتیش کلمبیا: در سال ۱۹۰۸ تاسیس گردید. مرکز تحقیقات بریتیش کلمبیا بین 50 دانشگاه برتر جهان است. این دادنشگاه دارای ۶۰ هزاردانشجو ازخود کانادا و ۱۴۰ هزار دانشجو در سطح بین الملل می باشد، نسبت به دیگر دانشگاه های  ایالت های کانادا  در سال های اخیر دانشجوی بین المللی بیشتری جذب کرده است.

برترین دوره های داروسازی کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا باید از میان دانشگاه ها و دوره های فراوان داروسازی این کشور، بهترین دوره داروسازی را انتخاب کنند تا پس از فارغ تحصیلی با ارائه مدرک معتبر بتوانند به موقعیت های شغلی و حرفه ای برتر نائل شوند. برخی از بهترین دوره های تحصیل داروسازی به همراه هزینه تحصیل و زمان ثبت نام آن ها عبارت است از:

 • دوره ۲ ساله کالج هومبر/سپتامبر ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۰  / ۱۰۲50 یورو
 • دوره ۴ ساله کالج پزشکی هت/سپتامبر ۲۰۲۱ تا نوامبر ۲۰۲۰ / ۷۴50 یورو
 • دوره ۴ ساله داروسازی ساسکاچوان/سپتامبر ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۰ / ۱۲۳00 یورو
 • دوره ۲ ساله کالج سنتینال/ژانویه ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۰ / ۹۹۰0 یورو
 • دوره ۴ ساله داروسازی ساسکاچوان/ژانویه ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۰ / ۱۲۰50 یورو

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو