دانشگاه‌های ترکیه

در این مقاله به سراغ معرفی‌ دانشگاه‌های ترکیه رفته‌ایم و بررسی‌شان کرده‌ایم.

چند سالی است که دانشجویان زیادی ترکیه را برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور انتخاب می‌کنند و این اتفاق هر سال پررنگ‌تر شده است. به طوری که امروز بیش از ششصد و پنجاه هزار دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند. ناگفته نماند که ترکیه در ارتقای کیفیت و امکانات آموزشی کم نگذاشته است و هزینه‌های پایین‌تر این کشور برای تحصیل آکادمیک و همچنین زندگی در این کشور به نسبت کشورهای اروپایی دیگر در شکل دادن به این استقبال بی‌تاثیر نبوده است.

به علاوه حضور دانشجویان بین‌المللی باعث شده است که روند افزایش کیفیت در سیستم آموزشی ترکیه بیش از پیش باشد. ترکیه بیش از 200 دانشگاه دارد که اغلب آنها دولتی هستند و به تازگی تاسیس شده‌اند. یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه بیلکنت است که در 1984 میلادی ساخته شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و هم اکنون هم از پیشتازان عرصه‌ی آموزشی در ترکیه است. و دانشگاه بین‌المللی آنتالیا است که حدودا هشت سال است که شروع به کار کرده!

 

مهمترین دانشگاههای ترکیه

 

مهم‌ترین دانشگاه‌های ترکیه

یکی از عواملی که باعث می‌شود ترکیه مقصد دانشجویان برای تحصیلات دانشگاهی قرار بگیرد، رتبه‌ی دانشگاه‌های این کشور نیمه‌آسیایی و نیمه‌اروپایی است که در رتبه‌ی 43 در رنکینگ جهانی قرار گرفته است. از رنکینگ جهانی در سال 2019 صحبت می‌کنیم که در آن نام ده دانشگاه ترکیه به چشم می‌خورد. ناگفته نماند که استانبول و آنکارا شهرهایی هستند که بیشتر این دانشگاه‌ها را در دل خود جای داده‌اند.

سه دانشگاه برتر ترکیه که دانشگاه‌ فنی خاورمیانه، بیلکنت و حاجت تپه هستند، در بین پنجاه دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند و هر سه هم در شهر آنکارا قرار دارند. به علاوه دانشگاه‌هایی که در شهر استانبول هستند مثل دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول در بین 30 دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌اند.

معرفی دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University (METU)

دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا و البته رتبه‌ی هشتم رنکینگ EECA قرار گرفته. رشته‌ها و گرایش‌های مرتبط با علوم اجتماعی و طبیعی در این دانشگاه تدریس می‌شوند. این دانشگاه که در سال 1965 میلادی در ترکیه تاسیس شد، یک قدم مهم و بزرگ در راستای معتبر شدن دانشگاه‌های این کشور بوده است و شاید قدمی مثبت در جهت معتبر شدن دانشگاه‌های خاورمیانه هم بوده باشد.

اما امروزه در حدود ۳۱٫۰۰۰ دانشجو در در دانشگاه فنی خاورمیانه‌ی ترکیه درس می‌خوانند. البته این را هم باید گفت که طیف کثیری از آنها نهایتا یک سال مهمان این دانشگاه بوده‌اند و بعد از آن به دانشگاه‌های معتبر امریکایی منتقل شده‌اند! به خاطر همین نکته است که هر سال بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر برای قبولی در این دانشگاه رقابت می‌کنند، و در نهایت فقط یک و نیم درصد از بهترین‌های شرکت‌کنندگان شانس ورود را پیدا می‌کنند.

دانشگاه بغازیچی Boğaziçi Üniversitesi

بعد از دانشگاه فنی خاورمیانه نوبت می‌رسد به رتبه‌ی دهم در رنکینگ EECA که دانشگاه بغازیچی است. این دانشگاه در سال 1863 تاسیس شد و البته به خاطر ارتباط شگفت‌انگیزش با دانشگاه‌ها و موسسات معتبر آمریکایی حسن شهرت دارد! این دانشگاه سیستم آموزشی پیشرفته و کاملا مطابق با سیستم آموزشی دانشگاههای معتبر آمریکا دارد و اغلب دروس هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

دانشگاه کوچ Koc University

رتبه‌ی دوازدم از رنکینگ EECA به نام یک دانشگاه جوان و جویای نام ترکی زده شده است؛ به نام دانشگاه کوچ! این دانشگاه در سال 1993 تاسیس شده است و هر ساله شاهد رقابت عجیب و تنگاتنگی میان داوطلبانش است! امروز حدود پنج هزار و پانصد نفر دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

داشگاه بیلکنت Bilkent University

رتبه‌ی 14 از رنکینگ EECA به نام بیلکنت زده شده است که به معنای شهر علم و آموختن است. همانطور که پیشتر گفتیم بیلکنت قدیمی‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه است و یک کتابخانه‌ی دانشگاهی مشهور و وسیع دارد که به آن بسیار افتخار می‌کند! چیزی حدود سیزده هزار نفر در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و طیف کثیری از آنها خارجی هستند!

دانشگاه سابانچی Sabanci University

هجدهمین دانشگاه ترکی که در رنکینگ EECA قرار گرفته در شهر استانبول است و دانشگاه سابانچی نام دارد و از جوان‌ترین‌های این حوزه است! به این علت که در سال 1999 تاسیس شده و امروز چهار هزار دانشجو دارد. معمولا اغلب دانشجوهای این دانشگاه می‌توانند بورسیه دریافت کنند و این از موارد خوبی است که درمورد این دانشگاه به زبان می‌آید.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

تحقیق و پژوهش چیزی است که باعث شده تا دانشگاه‌های پزشکی ترکیه به آن افتخار کنند و مدام بالا و بالاتر بروند. نام بهترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه را در زیر می‌بینید:

دانشگاه حاجت‌تپه  Hacettepe University

دانشگاه استامبول  Istanbul University

دانشگاه آنکارا  Ankara University

دانشگاه اژه  Ege

دانشگاه مارمارا یا مرمره  Marmara University

دانشگاه دوکوز ایلول  Dokuz Eylul University

دانشگاه قاضی  Gazi University

دانشگاه کوچ  Koc University

دانشگاه آک دنیز  Akdeniz University

 

دانشگاه‌های مهندسی ترکیه

 

برترین دانشگاه‌های مهندسی ترکیه

دانشگاه‌های فنی و مهندسی ترکیه هم به شدت در امور پژوهشی با قدرت عمل می‌کنند. رشته‌هایی که در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند، شامل این موراد می‌شوند: مهندسی هوا و فضا، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و عمران. نام برخی از بهترین‌ دانشگاه‌های مهندسی ترکیه را در زیر می‌بینید:

دانشگاه فنی استانبول  Istanbul Technical University

دانشگاه فنی خاورمیانه  Middle East Technical University

دانشگاه بغاریچی  Boğaziçi Üniversitesi

دانشگاه یلدیز  Yildiz Teknik University

دانشگاه فرات  Firat University

دانشگاه حاجت‌تپه  Hacettepe University

دانشگاه بیلکنت  Bilkent University

دانشگاه قاضی  Gazi University

دانشگاه فنی کارادنیز  Karadeniz Teknik University

دانشگاه اژه  Ege University

دانشگاه‌های علوم انسانی ترکیه

عموما دوره‌های لیسانس در ترکیه چهار سال طول می‌کشد و این با تمام دنیا مشترک است. دوره‌های کارشناسی در اغلب دانشگاه‌های ترکیه امکان گذراندن درس‌ها به شکل آنلاین هم وجود دارد. برنامه‌های زیادی در این دانشگاه‌ها وجود دارد تا امکان تبادل و انتقالی دانشجوها به کشورهای اروپایی را فراهم می‌کند. در زیر نام بهترین دانشگاه‌های علوم انسانی در ترکیه را می‌بینید. رشته‌هایی که در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود فلسفه، زبان‌شناسی، آموزش زبان، زبان و ادبیات و...هستند.

دانشگاه تِد Ted University

دانشگاه بیلکنت Bilkent University

دانشگاه Hasan Kalyoncu University

دانشگاه کوچ Koc University

دانشگاه Istanbul Sehir University

دانشگاه Bahcesehir University

دانشگاه‌های هنر ترکیه

ترکیه در صنعت هنر و سینما پیشرفت شگفت‌انگیزی داشته و به همین ترتیب در آموزش رشته‌های هنری و سینمایی هم دستی بر آتش دارد و خیلی خوب هم عمل کرده است. نام چند دانشگاه برتر ترکیه در زمینه‌ی هنر و سینما را می‌بینید:

دانشگاه  Kadir Has University

دانشگاه بیلکنت  Bilkent University

دانشگاه سابانچی  Sabanc

دانشگاه  Mimar Sinan Fine Arts University

دانشگاه آنکارا  Ankara University

همانطور که گفته شد ترکیه با امکانات مناسب و کیفیت آموزش در دانشگاه‌های خود امکان تحصیل با قیمتی پایین‌تر اما در حد و اندازه‌ی کشورهای اروپایی را ارائه داده است.

پیشنهاد سردبیر زانکو