مهاجرت به کانادا از طریق رشته های مهندسی طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد، یک از دلایل این امر را میتوان به وجود ۱۰ دانشگاه برتر در رشته های مهندسی در کشور کانادا اشاره کرد. دانشگاه های مهندسی کانادا اغلب رشته های مهندسی بازار کار بسیار خوبی در کانادا دارند. مهندسان بین المللی میتوانند با کار در کانادا درآمدهای بسیار بالایی را کسب نمایند.

برترین دانشگاه های مهندسی در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق رشته های مهندسی طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد، یک از دلایل این امر را میتوان به وجود ۱۰ دانشگاه برتر در رشته های مهندسی در کشور کانادا اشاره کرد. علاوه بر آن اغلب رشته های مهندسی بازار کار بسیار خوبی در کانادا دارند. مهندسان بین المللی میتوانند با کار در کانادا درآمدهای بسیار بالایی را کسب نمایند. دانشجویانی که موفق به مهاجرت تحصیلی به کانادا شوند، قادر خواهند بود پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های مهندسی با کسب سابقه کار کانادایی به اقامت دائم کانادا نیز دست یابند.

لیست بهترین دانشگاه های کانادا در حوزه مهندسی

 • دانشگاه تورنتو (۲۲)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (۴۲)
 • دانشگاه مک‌گیل (۴۵)
 • دانشگاه واترلو (۴۶)
 • دانشگاه آلبرتا (۱۰۷)
 • دانشگاه مونترال (۱۱۳)
 • دانشگاه کوئینز (۱۵۳)
 • دانشگاه مک‌مستر (۱۷۱)
 • دانشگاه وسترن اونتاریو (۱۸۴)
 • دانشگاه کلگری (۱۹۷)
 • دانشگاه اوتاوا (۲۵۶)
 • دانشگاه کونکوردیا (۲۷۸)
 • دانشگاه سایمون فریزر (۲۸۵)
 • دانشگاه کبک (۲۹۶)
 • دانشگاه لاوال (۳۳۱)
 • دانشگاه رایرسون (۳۷۳)
 • دانشگاه دالهاوزی (۴۵۰-۴۰۱)
 • دانشگاه ویکتوریا (۴۵۰-۴۰۱)
 • دانشگاه یورک (۴۵۰-۴۰۱)
 • دانشگاه کارلتون (۵۰۰-۴۵۱)
 • دانشگاه مانیتوبا (۵۰۰-۴۵۱)

هر ساله QS لیستی از بهترین دانشگاه های سراسر جهان منتشر می کند که بر اساس معیار و شاخصهای مختلف رتبه بندی شده اند. این معیار ها شامل اعتبار آکادمیک، اعتبار و اولویت مدرک دانشگاه در میان کارفرما ها، تحقیقات و برخی معیارهای دیگر هستند.

دانشگاه های مهندسی کانادا

در این رتبه بندی دانشگاه هایی از استان های مختلف کانادا قرار دارند که به عنوان بهترین دانشگاه های رشته های مهندسی در این کشور شناخته شده اند.

دانشگاه تورنتو: این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های باکیفیت اموزشی بالا در سطح جهانی است که بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه QS، در جایگاه ۲۹ بهترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار دارد. دانشگاه تورنتو در در سال ۱۸۲۷ تأسیس شده و از جمله دانشگاه‌های پیشرو در زمینه آموزش، پژوهش و دانش است. تاکنون بیش از ۵۶۰,۰۰۰ دانشجو از دانشگاه تورنتو فارغ‌التحصیل شده‌اند و هم‌اکنون بیش از ۷۴,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. دانشگاه تورنتو به عنوان اولین و برترین دانشگاه مهندسی در کانادا شناخته میشود. این دانشگاه در شهر تورنتو کانادا واقع شده است و سالانه متقاضیان زیادی از سراسر دنیا موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه تورنتو میگردند. دانشگاه تورنتو رشته هایی از قبیل مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معدن، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی ارائه میدهد. دانشجویان بین المللی میتوانند با توجه به علاقه، استعداد و بازار کار هر یک از رشته های مذکور، به تحصیل در آنها بپردازند. 

بیشتر بخوانید:

رشته مهندسی برق در کانادا

دانشگاه مک گیل: دانشگاه مک گیل یکی از محبوب‌ترین دانشگاه ها در میان علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا است. دانشگاه مک گیل که در شهر مونترال قرار دارد یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا است که هر سال هزاران دانشجوی بین المللی را از بیش از ۱۵۰ کشور جهان و بالاترین درصد دانشجویان دکتری در بین تمام دانشگاه های تحقیقاتی کانادا را به خود جذب می‌کند. دانشگاه مک گیل دارای ۵۰ مرکز و مؤسسه تحقیقاتی و بیش از ۴۰۰ دوره تحصیلی است. تا اکنون بیش از ۲۵۰۰۰۰ دانشجو از دانشگاه دانشگاه مک گیل فارغ‌التحصیل شده‌اند دانشگاه مک گیل رتبه ۳۵ برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۰ و رتبه دوم برترین دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند این دانشگاه را برای تحصیل در رشته های مهندسی انتخاب میکنند. علت این امر را میتوان به پژوهش ها و تحقیقات بی شماری که در دانشگاه مک گیل انجام میشود، اشاره نمود. مهندسی معدن، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی و مهندسی عمران  از جمله رشته هایی است که در دانشکده مهندسی دانشگاه مک گیل تدریس میگردد. حدود ۳۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

مدارک لازم انواع ویزای کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا: دانشگاه بریتیش کلمبیا جزو ۲۰ دانشگاه دولتی برتر جهان است و حدود ۶۵,۰۰۰ دانشجو و بیش از ۱۶,۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه بریتیش کلمبیا در جامعه دانشگاهی و نیز در بین کارفرمایان، شهرت و جایگاه ویژه‌ای دارد. این دانشگاه اخیراً به عنوان بین‌المللی‌ترین دانشگاه آمریکای شمالی شناخته شده و بین‌المللی بودن هیئت علمی این دانشگاه نیز از امتیازات آن محسوب می‌شود.  دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا همچنین رتبه ۳۸ دانشگاه‌های جهان از لحاظ موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان را دارد. این دانشگاه در برخی از رشته‌ها پیشرو است، از جمله: علوم ورزشی (رتبه ۳ جهان)، جغرافیا (رتبه ۵ جهان)، مهندسی معدن (رتبه ۹ جهان). پس از فارغ التحصیلی با کار در کانادا علاوه بر روادید اقامت دائم کانادا، درآمدهای بالایی را نیز کسب نمایند. دانشگاه بریتیش کلمبیا در جهان تحت عنوان بزرگترین مرجع تحقیقاتی و آموزشی شناخته میشود. دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای درصد بزرگی از دانشجو های خارجی از بیش از ۱۶۲ کشور جهان است. بعنوان یکی از رده بالاترین دانشگاه های تحقیقاتی، دانشگاه بریتیش کلمبیا اغلب بخاطر وسعت، پشتوانه ی قدرتمند اطلاعات و تلاش های بسیار سخت در انجام تحقیقات مورد تحسین قرار میگیرد. دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای رتبه ۵۱ برترین دانشگاه‌های جهان و رتبه سوم برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۲۰ است.

دانشگاه البرتا: دانشگاه البرتا رشته هایی از قبیل مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی و مواد، مهندسی پزشکی، مهندسی عمران و مهندسی محیط زیست ارائه میگرد. چنانچه علاقه مند به یکی از رشته های فوق هستید میتوانید با دارا بودن شرایطی مانند سن، مدرک زبان، پذیرش دانشگاهی و تمکن مالی برا اخذ ویزای دانشجویی کانادا درخواست نمایید. لازم به ذکر امکان اخذ اقامت دائم کانادا از طریق مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دانشجویان بین المللی فراهم میباشد. دانشگاه البرتا  دومین دانشگاه واقع در استان آلبرتا است که در این لیست مشاهده می کنیم و در شهر ادمنتون واقع شده است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های انگلیسی زبان در استان کبک است که در سال ۲۰۱۸ توانست جایگاه خود را  در میان سه دانشگاه برتر کانادا به دست آورد.

دانشگاه مک مستر: در این دانشگاه بیش از ۷۰ مرکز پژوهشی تحقیقاتی وجود دارد و جزء ۱۰ دانشگاه برتر کانادا فعالیت های پژوهشی زیادی نیز در این زمینه انجام میگردد. دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی فیزیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی الکترونیک و مهندسی شیمی هستند. میتوانند با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به کشور کانادا مهاجرت کرده و به تحصیل در این دانشگاه کانادا بپردازند. تنوع رشته های مهندسی در این دانشگاه به قدری زیاد است که رشته ها را در دو مدرسه مهندسی تقسیم کرده اند. هر کدام از این مدرسه ها بر روی فعالیت های تحقیقاتی خاص خود تمرکز دارند. دانشگاه مک مستر دانشگاهی دولتی است که مجموعاً بیش از ۲۴۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های برتر در سطح جهانی است و در رتبه‌بندی QS در رتبه جهانی ۱۴۰ قرار دارد. این دانشگاه هر ساله پذیرای تعداد زیادی دانشجو از سراسر دنیاست و از افراد مختلف با ملیت‌ها و فرهنگ‌های متنوع، استقبال می‌کند. همچنین دانشکده این دانشگاه در همیلتون، در استان اونتاریو کانادا واقع شده است که تنها ۱ ساعت از تورنتو فاصله دارد. دانشگاه مک مستر همچنین در زمینه تحقیقات و آموزش بسیار قوی بوده و در میان سه دانشگاه برتر دنیا در زمینه تحقیقات قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

معرفی رشته MBA کانادا

دانشگاه مونترال: در میان ده دانشگاه برتر مهندسی در کانادا ۲۰۲۰ رتبه ششم آن به دانشگاه مونترال اختصاص دارد. زیرا این دانشگاه توانسته است افتخارات فراوانی را در زمینه های مختلف مهندسی کسب نمایند. در حال حاضر دانشجویان بین المللی زیادی در دانشگاه مونترال مشغول به تحصیل هستند. اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا، کار در کانادا در رشته های مهندسی و اخذ اقامت دائم کانادا را دارید. میتوانید با دارا بودن شرایط مناسب برای پذیرش از دانشگاه مونترال و اخذ ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید. رشته های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی و … از جمله رشته های ارائه شده در این دانشگاه میباشند. دانشگاه مونترئال واقع در شهر مونترئال در استان فرانسوی زبان کبک است. مدرسه مهندسی این دانشگاه با عنوان پلی تکنیک مونترئال نیز شناخته میشود و دانش آموزان امکان تحصیل در رشته های مهندسی شیمیایی، الکتریک، کامپیوتر و دیگر رشته های مهندسی را دارند. دانشگاه مونترال براساس رنکینگ جهانی QS در جایگاه ۱۳۷ و براساس رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۸۵ دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه همچنین به علت حجم بالای فعالیت‌های تحقیقاتی در میان دانشگاه‌های کانادا رتبه سوم را از آن خود کرده است. دانشگاه مونترال در هر سال ۳ ترم تحصیلی (پاییز، زمستان و تابستان) ارائه می‌دهد و این طول دوره تحصیل در این دانشگاه را کاهش می‌دهد؛ برای مثال امکان گذراندن برخی از دوره‌های دکتری طی ۶ ترم تحصیلی (۲ سال) وجود دارد. شهریه دانشگاه مونترال کانادا بر مبنای اینکه دانشجو، اهل کبک (شهروند کبک)، اهل کانادا و یا دانشجوی بین‌المللی باشند، متفاوت است. همچنین شهریه برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد برای ترم‌های تحصیلی با کلاس درس ۸۱۸۰ دلار کانادا در هر ترم و در مقطع دکتری ۷۳۵۰ دلار در هر ترم و برای پایان‌نامه در هر دو مقطع ۴۲۵ دلار در ترم است.

دانشگاه واترلو: دانشگاه واترلو از دیگر دانشگاه های برتر مهندسی در کانادا بوده که دارای بزرگترین دانشکده مهندسی میباشد. رشته هایی از قبیل مهندسی شیمی، مهندسی عمران و مهندسی محیط زیست در این دانشگاه ارائه می‌شوند. دانشگاه واترلو همچنین جز پنجاه دانشگاه برتر جهان در زمینه مهندسی است. این دانشگاه هر ساله تحقیقات بزرگی را ارائه میکند. دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه موقعیت های شغلی بسیار بزرگی پیش رو دارند. تمام دانشجویان این دانشگاه به بزرگترین مراکز دانشجویی در شمال آمریکا دسترسی دارند.

بیشتر بخوانید:

ویزای استارتاپ کانادا

دانشگاه انتاریو غربی: نام دانشگاه انتاریو غربی را میتوان در میان دانشگاه های برتر مهندسی کانادا ۲۰۲۰ مشاهده کرد. در نتیجه این دانشگاه میتواند مقصد مناسبی برای افرادی باشد، که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در رشته های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک، مهندسی شیمی و … را داشته باشند. این افراد قادرند پس از اتمام تحصیلات خود با کار در کانادا آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند. University of Western Ontario یکی از ۱۰ دانشگاه برتر کانادا می باشد. این دانشگاه یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کانادا در زمینه تحقیقات در بسیاری از موضوعات و زمینه ها مانند، علم بهداشت، مهندسی باد، عصب شناسی و… است.

دانشگاه کلگری: دانشجویان مهاجر به کانادا میتوانند در دانشگاه کلگری که یکی از دانشگاه های برتر مهندسی در کانادا است مشغول به تحصیل شوند. مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی معدن و مهندسی الکترونیک از جمله رشته های ارائه شده در این دانشگاه میباشد. مدرک تحصیلی این دانشگاه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. این دانشگاه رشته های مهندسی شیمی، مهندسی نفت، مکاترونیک، مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک را برای تحصیل ارائه میکند.بخش زیادی از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند.

دانشگاه کوئینز: آخرین دانشگاهی که در میان دانشگاه های برتر مهندسی در کانادا قرار میگیرد، دانشگاه کویین میباشد. در این دانشگاه رشته هایی از قبیل مهندسی زمین شناسی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معدن و مهندسی مکانیک ارائه میگردد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا میتوانند با اخذ ویزای تحصیلی کانادا وارد خاک کانادا شده و پس از فارغ التحصیلی نیز به کار در کانادا بپردازند. یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی در کانادا است. این دانشگاه در سال ۱۸۴۱ بنیان گذاری شده است و در شهر کینگزتون در استان انتاریو واقع شده است. این دانشگاه بیش از هر چیز به خاطر سبک معماری قدیمی و امکانات رفاهی دانشجویان شناخته شده است. این دانشگاه همچنین بخاطر تحقیقات علمی برجسته ای که انجام داده است، شهرت زیادی دارد.این دانشگاه هر ساله دانشجویانی را از بیش از صد کشور دنیا به خود جذب می کند و دانشجویان بین المللی هر ساله بیش از 25 درصد از فارغ التحصیلانش را تشکیل می دهند.

دانشگاه های مهندسی کانادا

بیشتر بخوانید:

مهندسی صنایع کانادا

لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم در کانادا

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، لیستی از دانشگاه‌‌های کشورهای مختلف ارائه می‌کند. گروه‌بندی دانشگاه‌‌های مختلف عبارت است از:

دانشگاه گروه الف (ممتاز)

 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه لاوال
 • دانشکده مطالعات بازرگانی مونترال
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک‌مستر
 • دانشگاه کوئینز
 • دانشگاه سایمون فریزر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه اوتاوا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه ویکتوریا
 • دانشگاه واترلو

دانشگاه گروه ب (خوب)

 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه کونکوردیا
 • دانشگاه رایرسون
 • دانشگاه وسترن اونتاریو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی
 • دانشگاه کبک
 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه نیوبرانزویک
 • دانشگاه رجینا
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند
 • دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک
 • دانشگاه ویندزور

دانشگاه گروه ج (متوسط)

 • دانشگاه آکادیا
 • دانشگاه آگوستانا
 • دانشگاه بیشاپ
 • دانشگاه براندون
 • دانشگاه براک
 • دانشگاه کیپ برتون
 • دانشگاه لیکهد
 • دانشگاه لورنتیان
 • دانشگاه مونت آلیسون
 • دانشگاه مانت سنت وینسنت
 • دانشگاه مونت رویال
 • دانشگاه کبک، مدرسه ملی مدیریت
 • دانشگاه نیپیسینگ
 • کالج کشاورزی نوا اسکوشیا
 • دانشگاه سنت آن
 • دانشگاه سنت پاول
 • دانشگاه سنت ماریز
 • دانشگاه سن فرانسیس خاویر
 • دانشگاه کینگز لندن
 • دانشگاه لتربریج
 • دانشگاه سنت جروم
 • دانشگاه وینیپگ
 • دانشگاه ترنت
 • دانشگاه ترینیتی وسترن
 • دانشگاه مونکتون
 • دانشگاه پرنس ادوارد ایسلند
 • مؤسسه فناوری دانشگاه انتاریو
 • دانشگاه کبک شیکوتیمی
 • دانشگاه کبک هول
 • دانشگاه کبک ریموسکی
 • دانشگاه تروسی ریورز
 • دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ
 • دانشگاه شربروک
 • دانشگاه سن میشل کالج
 • دانشگاه سودبری
 • دانشگاه ترینیتی کالج
 • دانشگاه سنت بونیفیس
 • دانشگاه ویلفرد لوریر

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو