پذیرش دانشگاه کمبریج انگلیس

برای آشنا شدن با شرایط تحصیل در دانشگاه کمبریج ،موسسه مهاجرتی زانکو مقاله ای در این رابطه آماده کرده است که در ادامه می توانید مطالعه کنید.

دانشگاه کمبریج (university of cambridge) که در سال 1209 تاسیس شد با قدمتی بالای 800 سال دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان جهان محسوب می شود. این دانشگاه واقع در شهری به نام کمبریج در ۵۰ مایلی ( 80 کیلومتری) شمال لندن قرار دارد جزوه برترین دانشگاه های جهان از نظر علمی است که طبق آخرین رتبه بندی QS سومین دانشگاه برتر جهان شد.

تحصیل در انگلیس بلخصوص تحصیل در دانشگاه های برتر و معتبر این کشور همچون کمبریج ، آرزوی بسیاری از دانشجویان جهان است. اگر شما هم علاقه ای به تحصیل در این دانشگاه و یا کسب اطلاعات درمورد برترین دانشگاه جهان را دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

عکس دانشگاه کمبریج انگلیس

 کمبریج یک موسسه تحقیقاتی عمومی دانشگاهی است که بیش از 18،000 دانشجو از نقاط مختلف جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند.دانشگاه کمبریج دارای بیشترین ساختمان های تاریخی و قدیمی در میان دانشگاه ی دنیا است که علاوه بر 31 دانشکده و کالج بیش از 150 دپارتمان و مرکز علمی مختلف دارد.

افتخارات و دارایی های دانشگاه کمبریج:

دانشگاه کمبریج در کارنامه ی پرافتخاره خود نام بسیاری از فارغ التحصیلان برجسته، از جمله آیزاک نیوتن (که بیشتر عمر خود را در آزمایشگاه‌های این دانشگاه گذراند). فرانسیس بیکن، چارلز داروین، استیون ویلیام هاوکینگ و سران دولت‌های خارج از بریتانیا را دارد. تاکنون 92 جایزه نوبل و 10مدال در رشته های مختلف به دانشجویان ، اساتید ، کارکنان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه کمبریج اهدا شده است. دانشگاه کمبریج بهترین نتایج کسب شده در رشته‌های هوا و فضا، مهندسی الکترونیک، تجارت و مدیریت، شیمی، داروسازی، پزشکی و رشته‌های کلاسیک را در بریتانیا دارد.

دانشگاه کمبریج جزوه ثروتمندترین دانشگاه ها است. درآمد این دانشگاه توسط دولت انگلیس برای امور آموزشی و تحقیقات علمی به دانشگاه داده می‌شود. دارایی آن درحدود 6 میلیارد پوند تخمین زده شده‌است. بخش بزرگی از این درآمد از طریق دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی و تحقیقاتی تامین می‌شود در سال 2000 بیل گیتس مبلغی برابر 210 میلیون دلار را از طریق بنیاد بیل و میراندا گیتس برای ایجاد بورسیه‌ای به‌نام بورسیه گیتس به کمبریج اهدا کرد تا دانشجویان خارج از بریتانیا که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند بتوانند از آن استفاده کنند.

قدیمی‌ترین ناشر جهان و دومین انتشارات دانشگاهی بزرگ جهان به کمبریج اختصاص دارد. بزرگترین کتابخانه این دانشگاه نیز بیش از هشت میلیون نسخه کتاب دراختیار دارد و مجموعه کتابخانه‌های کمبریج نیز بیش از 15 میلیون نسخه کتاب در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

 

دانشجویان دانشگاه کمبریج

امکانات دانشگاه کمبریج:

دانشگاه کمبریج که یک محیط ایده آل برای دانشجویان است علاوه بر امکانات ورزشی، تفریحی و فرهنگی جزو برترین دانشگاه‌های جهان در زمینه‌های آموزشی، تحقیقاتی و علمی است.این دانشگاه دارای تعداد ۹ موزه و نمایشگاه می باشد که بازدید آن برای عموم آزاد است . هرساله رویدادها ،و برنامه‌های متعدد فرهنگی، هنری، اجتماعی و علمی در این دانشگاه برگزار می گردد. از دیگر امکانات متعدد این دانشگاهسالن‌های ورزشی روباز و سرپوشیده و انواع زمین‌های ورزشی و امکانات دیگر است. دانشگاه کمبریج توانسته در طول سال‌های فعالیت خود: ریاضیدانان، محققان، سیاستمداران، نویسندگان، حقوقدانان، هنرمندان و فیلسوفان زیادی را پرورش دهد. کلیه رستوران‌های کالج‌ها و دانشگاه از قیمت مناسب برخوردار هستند. دانشگاه کمبریج دارای ۱۰ کافه در اطراف خود است که برای دانشجویان مناسب است. 

 

امکانات دانشگاه کمبریج

شرایط پذیرش دانشگاه کمبریج:

با تحصیل در دانشگاه کمبریج درهای موفقیت و علمی به روی شما گشوده خواهد شد  از این رو اخذ پذیرش کمبریج مورد توجه بسیاری از دانش آموزان برتر در سراسردنیا است. گرفتن پذیرش از این دانشگاه کار دشواری است و باید دارای سطح علمی بالایی باشید و نمرات  خوبی در دروس مربوط به رشته مد نظر خود دریافت کرده باشید. دانشگاه کمبریج تنها به کسانی مجوز تحصیل در این دانشگاه را می دهد که دارای بالاترین صلاحیت و نمره باشند. برای اخذ پذیرش کمبریج به ریزنمرات دوره دبیرستان خود نیاز دارید که باید به تایید برسد. علاوه بر آن به موارد زیر نیز نیاز دارید:

برای تحصیل در کمبریج باید حداقل معدل ۱۸  و نمره زبان بالایی با نمره کلی 7.5 آیلتس و نمره هر بخش 7 باشد داشته باشید.مدرک تافل نیز در صورتی مورد قبول است که حداقل نمره کلی 110 را کسب کرده باشید به طوری که هیچ یک از آیتم های آن کمتر از 25 نباشد. مهلت ارسال مدارک برای این دانشگاه معمولا تا اواسط اکتبر هرسال است شما باید تا 15 اکتبر فرم مربوطه را تکمیل کرده و به UCAS ارسال نمایید.سپس  پرسشنامه ای از طرف دانشگاه برای شما ارسال می شود که باید آن را نیز تکمیل نمایید.

متقاضیان ایرانی باید علاوه بر مدارک فوق، برنامه مقدماتی آنلاین کمبریج موسوم به COPA را نیز ارسال کنند.

پس از ارسال مدارک مورد نیاز، برای اخذ پذیرش کمبریج باید مصاحبه شوید. دعوت نامه مصاحبه در سه هفته اول ماه دسامبر ارسال می شود. همچنین به یاد داشته باشید که امکان ارسال درخواست همزمان برای آکسفورد و کمبریج وجود ندارد.

 

پذیرش دانشگاه کمبریج

هزینه‌های تحصیل دانشگاه کمبریج :

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج نیز همچون دیگر دانشگاه های جهان به رشته مورد نظر شما بستگی دارد. اما تقریبا هزینه تحصیل حدودا بین 20،000 تا 55،000 پوند می باشد. علاوه بر شهریه تحصیل در رشته های مختلف در کمبریج باید هر سال شهریه کالج را نیز پرداخت کنید که چیزی در حدود 10،000 پوند در سال می شود. 

ناکفته نماند که شما در کنار هزینه های شهریه دانشگاه باید هزینه های زندگی در انگلیس رو نیز در نظر بگیرید. هزینه زندگی دانشجویی در انگلیس به طور میانگین حدود 1000 پوند در ماه می شود ، که این مبلغ برای هزینه های مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه‌ ها است.

دانشجویان مقطع کارشناسی در کشور انگلستان مجوز کار 10 ساعته به صورت هفتگی را دارند. میانگین حقوق آن ها نیز تقریبا 8،000 تا 12،000 پوند به ازای هر ساعت است.

کلیه دانشجویان دانشگاه کمبریج در مقطع کارشناسی می‌توانند در خوابگاه‌های دانشگاه اسکان یابند. این کار حداکثر در طول سال اول تحصیل صورت می‌گیرد. دانشگاه تلاش دارد که برای تمام دانشجویان تازه وارد خوابگاه تهیه کند. در صورتیکه امکان تهیه خوابگاه برای دانشجویان وجود نداشته باشد، دانشگاه حمایت‌های ویژه از دانشجویان به‌عمل می‌آورد. 

 

شرایط دانشگاه کمبریج

بورسیه دانشگاه کمبریج :

بورسیه دانشگاه کمبریج شامل تمام دانشجویان با ملیت های مختلف می شود و شما می توانید با بررسی شرایط بورسیه این دانشگاه اقدام برای دریافت آن نمائید. متقاضیانی که از طریق یک دوره پاره وقت در کمبریج مشغول به کار هستند نمی توانند برای بورسیه اقدام کنند مگر اینکه بخواهند پس از فارغ التحصیلی برای یک دوره بالاتر اقدام نمایند. دانشجویان بین المللی هم می توانند برای بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج اقدام کنند.

 

رشته های دانشگاه کمبریج:

رشته های موجود در دانشگاه کمبریج بسیار زیاد هستند. رشته هایی مثل باستان شناسی، معماری، مطالعات آسیا و خاورمیانه، مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، Education، Classic، جغرافی، مهندسی، تاریخ، تاریخ هنر، تاریخ و سیاست، علوم انسانی، اجتماعی و سیاسی، Land Economy، قانون، زبانشناسی، مطالعات مدیریتی، مهندسی ساخت، ریاضیات، پزشکی، زبان های مدرن و قرون وسطایی، موسیقی، علوم طبیعی، فلسفه، علوم روانشناختی و رفتاری، کلام، دین و فلسفه دین و دامپزشکی از رشته هایی هستند که در این دانشگاه تدریس می شوند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و دریافت پذیرش از دانشگاه های برتر جهانی می توانید با مشاوران زانکو تماس حاصل فرمائید.

 

بیشتر بخوانید:

ویزای انگلیس

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو