دبی عروس خلیج فارس، بزرگ ترین شهر امارات متحده عربی و یکی از مدرن ترین شهرهای جهان است.

معرفی شهر دبی

دبی، یک شهر بندری است که در کنار خلیج فارس قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین شهر کشور امارات شناخته می شود. این شهر که یکی از هفت شیخ نشین امارات است، برای اولین بار تحت نظر شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم، اولین امیر دبی، به عنوان یک شهر شناخته شد.

شهر دبی به علت حضور در کنار خلیج فارس، به عنوان یکی از مهم ترین بنادر در خاورمیانه و حتی دنیا شناخته می شود. مخصوصا از زمانی که نفت در این شهر کشف شد، توجه بسیاری از قدرت ها از جمله بریتانیا به این منطقه جلب شده و رشد اقتصادی آن به شدت سرعت گرفت. ایجاد مراکز توریستی و دیدنی های مختلف در این شهر، باعث شد تور دبی به یک انتخاب جدی برای گردشگران در سراسر دنیا تبدیل شود.

در گذشته دبی فقط  یک منطقه کوچک بوده که با کشف منابع نفتی در اطراف آن در سال 1966 این شهر از لحاظ اقتصادی پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و امروزه در فرودگاه بین المللی دبی ، تمامی پروازها از شهرهای مهم دنیا و سایر کشورها بصورت مستقیم انجام می پذیرد و اینکه با وجود منابع نفتی زیادی که در اطراف دبی قرار دارند ، تنها و تنها  6 درصد از درآمد این شهر مدرن از صادرات نفت خام است پس بنابراین اقتصاد دبی قطعا به منابع نفتی متکی نیست و گردشگری سهم بزرگی از درآمدزایی این شهر را بر عهده دارد و از دیگر منابع درآمد زایی می توان به ساخت و ساز ساختمان های تجاری اشاره کرد ، همچنین هتل های دبی هر ساله پذیرای بیش از یک میلیون مسافر هستند و بیشترین تعداد توریست را در روز های اول سال نو میلادی در این شهر می بینیم. این آژانس نیز یکی از مجری های مستقیم برگزاری سفرهای خارجی می باشد که با پکیج های مختلف ، هتل های متنوع و پروازهای ایرانی و خارجی میتواند بهترین راهنمای شما برای سفر به شهر دبی باشد.

بیشتر بخوانید:

دبی برای سومین سال متوالی در بین پنج مرکز حمل و نقل برتر جهان قرار دارد

شهر زیبای دبی  اماکن تفریحی و دیدنی بسیاری دارد که هر کدام جذابیت منحصربفرد خود را دارا هستند به همین دلیل است که صنعت گردشگری بهترین و موثرترین منبع درآمدزایی در این شهر به شمار می رود و هر ساله افراد علاقه مند و مسافر زیادی از ایران و سایر نقاط دیگر برای بازدید از مکان های دیدنی زیبا و باشکوه به شهر دبی سفر می کنند دبی دارای مناظر ساحلی بسیار چشم نواز و بی بدیل هست و  آب و هوای گرم دبی نه تنها از جذابیت این منطقه کم نکرده بلکه  بر زیبایی سواحل این شهر نیز افزوده است. در رستوران های دبی می توانید انواع غذاهای لذیذ مانند غذاهای دریایی ، عربی ، اروپایی و انواع خوراک میل کنید.

با وجود منابع نفتی زیادی که در اطراف دبی قرار دارند ، تنها و تنها شش درصد از درآمد این شهر مدرن از صادرات نفت خام است

تاریخچه شهر دبی

کمتر از دو قرن پیش دبی یکی از دهکده های توابع مشایخ ابوظبی بود که از قبیله بنی یاس به رهبری خانواده مکتوم در دهانه خور در سال 1833 ، شهر دبی به سرعت تبدیل به مرکز ماهی گیری ، صید مروارید و تجارت دریایی شد، با آغاز قرن بیستم به بندری موفق تبدیل شد و در اواسط قرن بیستم جمعیت دبی در حدود بیست هزار نفر بود که یک چهارم آن را مردم مهاجر تشکیل می دادند.
با کشف نفت در دبی، درآمدهای نفتی برای توسعه زیر ساخت دبی مورد استفاده قرار گرفت و مدارس، بیمارستان‌ها، جاده‌ها، یک شبکه مخابراتی پیشرفته و موارد بسیار دیگری ساخته شدند و با سرعت به رشد خود ادامه می داد و بزرگترین بندر  دنیا در جبل علی ساخته شده و به دنبال آن یک منطقه آزاد در اطراف این بندر بنا نهاده شد و پس از مدتی دلایل پیشرفت تصاعدی شهر مدرن دبی بر جهانیان آشکار شد و مواردی از قبیل رهبری رویایی، زیرساخت باکیفیت، محیط مهاجر دوستانه، صفر درصد مالیات بر درآمد شخصی و شرکت ها و عوارض کم واردات از جمله عوامل این پیشرفت سریع بودند بدین ترتیب به سرعت به یک قطب توریستی و تجاری در منطقه خاورمیانه تبدل شد که امروزه از مصر تا شبه قاره هند به این شهر رفت و امد دارند.

بیشتر بخوانید:

اقامت دبی + راهنمای کامل زندگی در دبی

اقتصاد دبی

امارات متحد عربی، با شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ، تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا با سرانه تولید ناخالص داخلی سالانه بیش از هفده هزار دلار شد که در سال‌های پایانی دهه 2000 میلادی به خاطر بحران های مالی گسترده در جهان، ساخت و ساز املاک نیز با مشکل مواجه شد و  به مدت سه سال با رکود بدی روبرو بود ولی علیرغم تمام مشکلات توانست با یک برنامه تدریجی سازماندهی شده و مداوم، خود را بهبود بخشد و بدین ترتیب است که در این روزها  این شهر را به عنوان یک شهر جهانی و بازرگانی موفق و مهم در منطقه می شناسند . 

زبان و مذهب مردم در دبی

زبان رسمی مردم دبی عربی است  و بصورت معمول مکالمات روزمره به این زبان انجام می شود اما به دلیل وجود توریست و مهاجرین زبان انگلیسی نیز بسیار رواج دارد و همچنین به خاطر مهاجرت زیاد به این شهر از کشورهای آسیایی، زبانهای هندی، فارسی، بنگالی و چینی هم در میان مردمان مورد استفاده است و مورد بعدی اینکه دین رسمی کشور امارات متحده عربی اسلام است و همچنین اقلیت های هندو، بهائی، مسیحی و بودایی در این شهر زندگی می کنند .

موقعیت جغرافیایی دبی

دبی یکی از شهرهای امارات متحد عربی و به عبارتی مهمترین شهر این کشور می باشد که در سواحل خلیج فارس  قرار گرفته است و شهرهای  ابوظبی از جنوب، شارجه از شمال و عمان از جنوب شرقی با این شهر هم مرز می باشند. این شهر در جنوب  کشور ایران واقع شده و بزرگترین شهر امارات متحده عربی به شمار می رود و مساحت این شهر 4114 کیلومتر مربع بوده و دقیقا در صحرای عرب قرار دارد که به سمت رشته کوه های حجر غربی در کنار مرز دبی با عمان و حتا واقع شده است، راه دارد و در ضمن هیچ رودخانه یا آبادی طبیعی نخواهید دید به جز یک خلیج طبیعی کوچک به نام خور دبی دارد و به اندازه ای عمیق هست که کشتی های بزرگ بتوانند از آن عبور کنند که خور دبی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و باعث تقسیم  این شهر به دو قسمت دیره و بر دبی شده است.

بیشتر بخوانید:

مراکز خرید معروف دبی

جمعیت دبی

طبق آخرین آمار مربوط به سرشماری جمعیت دبی، ساکنان این شهر بیش از 3 میلیون نفر هستند. رشد جمعیت دبی در سال های اخیر رشدی صعودی پیدا کرده است و هر روز به جمعیت ساکنان این شهر افزوده می شود. اعراب بومی درصد اندکی از ساکنان دبی را به خود اختصاص می دهند. بیشتر جمعیت دبی از مهاجران و کارگران آسیایی مانند هندی ها و بنگلادش تشکیل شده است. ایرانیان نیز 25 درصد از ساکنان دبی را به خود اختصاص داده اند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم دبی

فرهنگ و آداب و رسوم مردم دبی ریشه بسیار محکمی در سنت اسلامی اعراب دارد. فرهنگ و میراث امارات متحده رابطه ی تنگاتنگی با مذهب آن دارد با این حال امارات متحده عربی در کنار فرهنگ اسلامی و رسمی کشور خوش آمدگویی را پیشه کرده و توریست ها در تمامی موارد آزاد گذاشته است ، برای مثال  سرو الکل در هتل ها و کلاب های شبانه ، پوشیدن لباس بصورت  آزادانه و موارد مشابه دیگر، همچنین زنان با  تبعیض کمتری مواجه هستند و مردم بسیار مودب و مهمان نواز هستندد و گردشگران رفتار گرم  و دوستانه اماراتی ها روبرو می شوند و می توان دید که ملیت های مختلف بدون داشتن مشکل با یکدیگر در کنار هم زندگی و کار می کنند. 
لازم به ذکر است که در امارات متحده چند همسری قانونی است و اعمال می شود زیرا اسلام به مردان اجازه داشتن  همزمان چهار همسر را داده است و با وجود رشد سریع اقتصادی امارات در طول سی سال گذشته، رهبران این کشور اشتیاق زیادی به ترویج اتفاقات فرهنگی و ورزشی که بیانگر سنت های آن هاست  نشان می دهند.

مردم دبی

واحد پول در دبی

واحد پولی در امارات متحده عربی و شهر مدرن دبی درهم می باشد که با علامت اختصاری  AED مشخص می شود و به طور معمول اسکناس‌ های 5، 10 ،20 ،50 ، 100 ،500 و همچنین 1000 درهمی موجود هستند .

آب و هوای شهر دبی

دبی ، شهر کویری و بسیار گرم و خشک است که میانگین دمای هوای آن در حدود 40 درجه سانتی گراد می باشد و این شهر در زمستان نیز گرم است به طوریکه سردترین شب زمستان  24 درجه سانتی گراد  است. اگر قصد دارید به این شهر گرم سفر کنید حتما برای بهار یا زمستان برنامه ریزی نمایید. در تابستان به دلیل وجود رطوبت بیش از اندازه درهوا زمان مناسبی برای سفر به این شهر نیست. دبی حتی در زمستان ها نیز گرم است و بارش آن نیز مقدار اندکی دارد. شهر دبی که به دلیل زیبایی و جاذبه های گوناگون خود لقب «عروس خلیج فارس» را به خود اختصاص داده است، بزرگترین شهر کشور امارات متحده عربی است. این شهر که در کنار ابوظبی و شارجه جز مهم ترین شهرهای امارات است، یکی از مدرن ترین شهرها در سراسر جهان به حساب می آید. دبی همیشه به عنوان یکی از مراکز توریستی در خاورمیانه شناخته شده و تور دبی برای بسیاری از مردم در سراسر نقاط جهان دارای جاذبه است.

هزینه زندگی در دبی

دبی یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین شهرهای دنیاست البته هزینه های زندگی در آن نسبت به شهرهایی مانند نیویورک یا لندن کمتر است. در حال حاضر طبق تخمین های انجام شده، یک فرد مجرد برای زندگی در دبی باید ماهانه مبلغی معادل 3200 درهم امارات هزینه کند. هزینه سالانه زندگی در دبی معادل حدود 40000 درهم خواهد بود.

جاذبه های دبی

دبی در دو دهه اخیر رشد فوق العاده سریع و باورنکردنی ای داشته است. مرکاز تجاری، تفریحی و توریستی مختلفی در این شهر تاسیس شده اند و همین باعث شده است افرادی که به توریسم و گردشگری علاقه دارند، بسیار بیشتر از قبل جذب تور دبی شوند. دبی مراکز تفریحی گوناگونی دارد؛ مانند پارک های آبی بزرگ، سالن های اسکی، آسمان خراش های باشکوه، شهربازی های مدرن و پیشرفته و رستوران های گوناگون.

برخی از مهم ترین بخش های توریستی و تجاری شهر دوبی عبارتند از:

مهم ترین جاذبه دبی را می توان برج خلیفه دانست؛ بلندترین ساختمان جهان با ارتفاعی معادل 828 متر و 163 طبقه. برج خلیفه دارای مراکز خرید و تفریح فراوان بوده و چشم اندازی زیبا از شهر دارد.
دبی مال یکی دیگر از مراکز مهم موجود در دبی است. دبی مال یک مرکز خرید اصلی در دبی به حساب می آید؛ بسیاری از کسانی که با تور دبی به این شهر می روند، برای خرید از این مرکز بازدید می کنند.
آکواریوم دبی از دیگر جاذبه های دبی است که حتما باید از آن دیدن کرد. این آکواریوم باشکوه و زیبا که به عنوان بزگرترین آکواریوم دنیا نیز شناخته می شود، در طبقه همکف دبی مال قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

ده هتل برتر دبی

هم چنین موزه دبی یکی از مناطق مهم و دیدنی این شهر محسوب می شود. علاوه بر موزه دبی، رستوران های مختلف موجود در این شهر بندری مانند رستوران المنتهی و رستوران المحاره با جاذبه های خاص خود پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان هستند.
از دیگر دیدنی های شگفت انگیز دبی می توان به پالم جمیرا، جزیره مصنوعی زیبایی که به شکل نخل است، آب نمای دبی که منظره ای زیبا و دیدنی دارد و تور سافاری که یکی از جذاب ترین امکانات دبی برای علاقمندان به کویر است اشاره کرد.

برج خلیفه دبی

برج خلیفه آسمان خراشی است که در شهر دبی قرار دارد. این برج با ۱۶۰ طبقه و ارتفاع ۸۲۸ متر (به گفته سازندگان این برج ارتفاع برج خیلفه تا نوک آنتن آن به بیش از یک کیلومتر می ‌رسد هر چند تا کنون ارتفاع واقعی این برج اعلام نشده ‌است چرا که با اصرار اماراتی‌ ها طول این برج در زمان ساخت افزایش یافت و از اعلام اولیه فراتر رفت)، در حال حاضر عنوان بلندترین سازه ساخته شده به دست بشر را به خود اختصاص داده‌است. برج خلیفه در روز چهارم ژانویه ۲۰۱۰ گشایش یافت. این برج در خیابان شیخ زاید در دبی واقع شده و دارای بخش‌هایی با کاربردهای تفریحی، مسکونی، تجاری و اداری می‌ باشد و بخشی از آن نیز به عنوان هتل درنظر گرفته شده‌ است. گل صحرایی اصلی ‌ترین ایده‌ ی طراحی برج دبی را به معماران آن داده ‌است. این طراحی نه تنها از نظر شکل فیزیکی نیروی وارده توسط باد در طبقات آخر را مهار می‌کند، بلکه به ساکنان هر کدام از طبقات نمایی منحصر به فرد و بدون اشراف به سوی سایر واحدها می‌ دهد ، همچنین استفاده از طاق در نمای برج نشان دهنده الهام گرفتن طراحان برج خلیفه از معماری اسلامی است.

برج خلیفه دبی

دبی مال

دبی مال یا به قول عرب ها دبی مول بزرگترین پاساژ جهان است که روبروی برج دبی ، بزرگترین برج جهان واقع شده است . روبروی درب ورودی دبی مال رقص فواره های زیبایی است که هر روز حدود ساعت 7 آغاز می شود که دیدنش خالی از لطف نیست. قسمتی از این پاساژ توسط آکواریوم های زیبا احاطه شده است.

در دل این پاساژ غول پیکر منطقه سردی وجود دارد که پوشیده از برف مصنوعی است و تنها محلی است که در دبی که شما سرما را احساس می کنید. دمای این محل به راحتی به زیر صفر می رسد و شما نیاز به پوشیدن لباس گرم دارید. این مکان پیست اسکی مصنوعی دبی است گه در نوع خودش بی نظیر است.

دبی مال

آکواریوم دبی

آکواریوم دبی با گنجایش 10 میلیون لیتر آب و هزاران حیوان آبزی و جالب ، یکی از بزرگترین آکواریوم های داخلی جهان در شهر دبی  و پر جاذبه در بین گردشگران و مسافران عزیز است . حیوانات و نمایشگاه های جدید به طور منظم به این آکواریوم اضافه می شوند و شما گردشگران با راه رفتن در یک تونل شیشه ای 270 درجه می توانید شگفتی های کف اقیانوس را در سفر به دبی از نزدیک ببینید و لذت ببرید .
ضمنا بدانید که اگه هدف شما فقط خرید و یا جایی واسه لذت بردن از مراکز تفریحی دبی است بهتره بدونید که شهر دبی پر از تفریحات متنوع است و بعضی از این تفریحات تنها مختص این شهر لوکس و مدرن است و شما اگر قصد سوغاتی خریدن و گشتن در پاساژ هستید این محیط را از دست ندهید ، شاید ندونید یکی از دهمین آکواریوم بزرگ دنیا در شهر دبی قرار دارد و گردشگران زیادی برای دیدن این مناطق گردشگری دبی همه ساله سرازیر این شهر می شوند . این آکواریوم یه تونل بزرگ داره که امکان قدم زدن و دیدن این همه آبزیان و حیوانات آبی را از نزدیک دید . آکواریوم دبی رکورد " بزرگ‌ ترین پنل آکریلیک جهان " در کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده است.

آکواریوم بزرگ دبی حدود 10 میلیون لیتر آب برای پر کردن این آکواریوم استفاده شده است و در این آکواریوم  33000 هزار نوع جانور آبی دیده می شود و مهم ترین قسمت این آکواریوم تونل این است که 51 متر طول ، 20 متر عرض و 11 متر ارتفاع دارد و شما حس خواهید کرد که دقیقا زیر آب قرار دارید . ضمنا شما در سفر به دبی میتوانید سوار یه قایق شوید که دارای کف شیشه ای می باشد و از داخل آن از دیدن این همه حیوانات و ماهی های خوشگل داخل آب لذت ببرید.

آکواریوم دبی

پالم جمیرا

به طور قطع مشاهده جزیره ای دست ساز و مصنوعی که توانسته باشد عنوان هفتمین جزیره مصنوعی جهان را به خود اختصاص دهد می تواند برای هر فردی جذاب و جالب باشد ، در واقع به بیان بهتر می توان گفت جزیره پالم دبی چند جزیره زیبا به شکل نخل خرما است که در سواحل خیلج فارس کشور امارات متحده عربی ساخته شده است و البته بد نیست بدانید که این مجمع الجزایر پالم یک جزیره سه گانه است که از جزیره های دیگری به نام پالم جمیرا ، پالم جبل علی و پالم دیره تشکیل شده که جزیره جبل علی توانسته لقب پنجمین جزیره مصنوعی وسیع  جهان را به خود اختصاص دهد و در ضمن نا گفته نماند که این مجمع الجزایر تاسیس و ساخت خود را از ابتدا مدیون یک شرکت دولتی دبی به نام شرکت نخیل هستند و البته نا گفته نماند که طراحی کلی مجمع الجزایر سه گانه پالم دبی به دست معمار مشهور جهانی هلمند هرلی چاروات پیکاک انجام شده است.

پالم جمیرا

هتل برج العرب

ساختمان آن ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و در جزیره‌ای مصنوعی ۲۸۰ متر از خشکی بنا شده ‌است. کوچک ‌ترین اتاق هتل ۱۶۹ و بزرگ‌ ترین اتاق آن ۷۸۰ متر مربع مساحت دارند. رقم دقیق هزینه شده برای ساختمان بنا مشخص نیست، اما گمان می ‌رود بیش از۱ میلیارد دلار آمریکا باشد. برای جبران هزینه‌ها تمامی اتاق‌های هتل بایستی برای ۴۰۰ سال اجاره شوند . صاحبان هتل آن را ۷ ستاره می ‌خوانند، اما در واقعیت بیشتر سازمان‌های رتبه ‌دهنده تنها تا ۵ ستاره رتبه می ‌دهند. هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک ‌ترین اتاق این هتل شبی ۶ هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل کمتر از ۱۰۰۰ درهم نیست.

هتل برج العرب

تور صحرا

این تور یکی از معروف ترین تورهای دبی می باشد. هدف اصلی در ارائه این تور، نشان دادن چهره واقعی کویر و زندگی بادیه نشینان به بازدید کنندگان می باشد. مدت زمان این تور می تواند بین چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. در رایج ترین تور شما حدود ساعت 3 یا 4 بعد از ظهر به طرف صحرا حرکت کرده و در اولین قسمت با ماشین های چهار محور (4WD) به گردش در میان تپه های شنی کویر می پردازید. سپس به یک کمپ می رسید که به صورت سنتی ساخته شده است. صرف شام و نوشیدنی، استفاده از بوفه کامل، موزیک و رقص عربی در زیر آسمان زیبا کویراز برنامه های این قسمت می باشد. این تور با بازگشت به شهر در حدود ساعت 10 شب پایان می یابد. در تورهای یک روزه و یا چند روزه، برنامه هایی از قبیل دیدار از وادی ها و روستاها، مزارع پرورش شتر در کویر، دیدار از کوه های حجر، دیدار از منطقه زیبا و خوش آب و هوای حتا، شنا در استخرها و چشمه های این منطقه، توقف در هتل حتا، صرف غذا در این هتل و استفاده از امکانات ورزشی آن، دیدار از قدیمی ترین مسجد امارات و حضور در جمعه بازار در نظر گرفته شده است. بازدیدکنندگان از دوبی نمی ‌توانند تجربه کاملی از صحرا داشته باشند مگر آنکه در یک سفر صحرای صوفیانه شرکت کنند.

تور صحرا

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو