زمانی که تصمیم به تحصیل در کشور دیگر و مهاجرت تحصیلی می‌گیرید، در فرآیند اپلای خود برای دانشگاه موردنظر و ارسال درخواست پذیرش (Application Submission) با اصطلاحی به نام ددلاین (Deadline) برخورد خواهید کرد که ممکن است مفهوم آن برای شما روشن نباشد و با خود بگویید که ددلاین چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم ددلاین آشنا ساخته و تعدادی از نکاتی که باید پیرامون این موضوع در فرآیند اپلای خود برای دانشگاه‌های خارج از کشور در نظر بگیرید را برایتان شرح دهیم.

 

مفهوم ددلاین

ددلاین (Deadline) که ترجمه‌ی لغوی آن ضر‌ب‌العجل است به معنای آخرین مهلت ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه یا آخرین تاریخی است که می‌توانید تا آن تاریخ برای دانشگاه موردنظرتان اپلای کنید و اپلیکیشن خود را بصورت آنلاین به دانشگاه ارائه (submit) کنید.
هر دانشگاهی ددلاین مخصوص به خود را دارد و تمام دانشگاه‌ها دارای ددلاین یکسانی نیستند؛ از این رو شما باید با مراجعه به وبسایت دانشگاه موردنظر خود، ددلاین‌های تعیین شده‌ی آن دانشگاه را برای ترم تحصیلی موردنظرتان جستجو و مشاهده نمایید تا در فرآیند مهاجرت تحصیلی خود دچار مشکل نشوید.

برنامه‌ی تحصیلی چیست؟

در نظر بگیرید که ترم یا برنامه تحصیلی (Program) به یک دوره آموزشی گفته می‌شود که برای یک رشته‌ی تحصیلی در ترمی خاص شروع می‌شود و انتظار می‌رود در زمانی مشخص نیز به پایان برسد. به عنوان مثال رشته Mechanical Engeneering در مقطع کارشناسی ارشد برای ورودی فصل پاییز سال 2020 یک برنامه تحصیلی است.

از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یکسال برای ددلاین بعدی منتظر بمانید و این بدین معناست که یک ترم یا یکسال دیرتر تحصیل خود را آغاز می‌کنید.

پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد، اما معمولا پس از مدتی (مثلا سه ماه بعد) بار دیگر صفحه مربوطه باز می‌شود و متقاضیان اپلای، قادر خواهند بود تا فرم اپلیکیشن را پر کنند. بنابراین برای جلوگیری از تاخیر در پر کردن فرم آنلاین اپلای، می‌بایست به تاریخ ددلاین توجه زیادی نمایید.

برخی از دانشگاه‌ها پرونده کسانی را که پس از ددلاین ترمی خاص (مثلا ترم پاییز)، فرم اپلیکیشن خود را پر کنند، به طور خودکار برای ترم بعدی (ترم زمستان) مورد بررسی قرار می‌دهند. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌ها ممکن است که حتی تا یک ماه بعد از اتمام تاریخ ددلاین، فرم اپلای را باز نگاه دارند و پذیرای اپلیکیشن‌ها برای ترم مورد نظر باشند. پس بهتر است تاریخ‌های ددلاین دانشگاه‌ها را جدی بگیرید و برای از دست ندادن آن‌ها برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

ددلاین چیست؟


نکاتی پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها

  • هنگام پرکردن اپلیکیشن آنلاین باید اطلاعات نمره زبان خود را نیز در فرم آنلاین وارد کنید، بنابراین تا پیش از ددلاین دانشگاه، باید در آزمون مورد نظرتان شرکت کرده و نمره آزمون در اختیار شما باشد.
  • تقریبا تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تاکید دارند که همه مدارک از جمله Report نمره زبان، ریز نمرات (Official Transcripts) و دانشنامه رسمی تا پیش از تاریخ ددلاین باید به دانشگاه رسیده باشد.
  • ارسال مدارک با شرکت‌های پستی نظیر DHL و یا TNT بین 5 تا 10 روز طول می‌کشد، بنابراین جهت اطمینان از رسیدن مدارک تا پیش از ددلاین، این نکته را در نظر بگیرید.
  • رزومه یا CV و همچنین SOP شما باید پیش از رسیدن تاریخ ددلاین آماده باشد، اما در مورد توصیه نامه شرایط کمی فرق می‌کند. هنگامی که شما در فرم اپلیکیشن آنلاین استادهایی را برای نوشتن Recommendation Letter (توصیه نامه) مشخص می‌کنید، فرم‌های مربوط به توصیه نامه معمولا بعد از Submit اپلیکیشن برای استادها ارسال می‌شود، بنابراین عملا برای پیگیری این نامه دو تا سه هفته بعد از ددلاین نیز فرصت خواهید داشت.

پرداخت ارزی


ددلاین ارسال درخواست پذیرش کی است؟

برای اینکه قبل از ددلاین تعیین شده درخواست پذیرش خود را ارسال کنید باید مواد درخواست خود را تا ساعت 11:59 شب(pm) تاریخ ددلاین یا آخرین مهلت تعیین شده‌ی دانشگاه موردنظرتان ارسال کنید. نکته‌ی مهم این است که پایان تاریخ ددلاین بر حسب منطقه زمانی محلی شما است نه منطقه زمانی دانشگاه مورد نظر. برای مثال شما در ایران هستید و ددلاین دانشگاه مورد نظرتان که در کشور کاناداست اول ژانویه است؛ شما تا ساعت 11:59 شب به وقت محلی ایران فرصت دارید درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه کانادا ارسال کنید(و نه ساعت محلی کانادا).

 

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته ها برای اپلای

زمان بندی اپلای

ترم های تحصیلی در کانادا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

پیشنهاد سردبیر زانکو