مهندسی برق را در کانادا می توان بعد از مهندسی عمران و مکانیک سومین رشته برتر کانادا دانست که از بازار کار پر رونقی برخوردار است. برای کار به عنوان یک مهندس برق در کشور کانادا باید جواز مهندس حرفه ای P.Eng از سازمان نظام مهندسی کانادا دریافت شود. درآمد مهندس برق در کانادا از 52000$ تا 91000$ می باشد

مهندسی برق به کاربرد الکترونیک و الکترو مغناطیس در طراحی سیستم های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی و طراحی سیستم های کامپیوتری و سامانه های مخابراتی می پردازد. مهندسی برق دارای چندین گرایش تخصصی می باشد که در لیست زیر آمده است:

 • کامپیوترهای دیجیتال
 • سیستم های کنترل
 • سیستم های مخابراتی
 • تجهیزات الکترونیک
 • مهندسی فرکانس رادیویی
 • مهندسی برق و قدرت
 • مهندسی الکترونیک

برای کار در کانادا به عنوان یک مهندس برق فعالیت حرفه ای در این زمینه همراه با مدرک لیسانس برق از الزامات اولیه می باشد. لازم به ذکر است که 5 سال سابقه کاری حرفه ای می تواند جایگزین مدرک رسمی دانشگاهی شود اما در برخی از شرکت ها و سازمان ها این موضوع قابل قبول نیست. برای افزایش درآمدها متقاضیان باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در گرایش های گوناگون مهندسی برق از دانشگاه های کانادا دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته ها برای اپلای

عناوین شغلی پر درآمد مهندسین برق در کانادا

مهم ترین عناوین شغلی رشته مهندسی برق در کشور کانادا به شرح زیر می باشند:

 • مهندس تست الکترونیک
 • مهندس طراحی الکتریکی
 • مهندس کنترل و ابزار دقیق
 • مهندس برنامه ریزی توزیع برق
 • مهندس سیستم های هدایتی
 • مهندس سیستم های الکتریکی
 • مهندس ایونیک هواپیمایی

در کشور کانادا مهندسین با توجه به پروژه ای که در آن مشغول هستند یا در محیط های صنعتی کار می کنند یا در محیط های اداری و آزمایشگاهی کار می کنند. برای دریافت عنوان مهندس حرفه ای از سازمان نظام مهندسی کشور کانادا حداقل چند سال سابقه کار و تجربه بالا مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:

ده رشته تحصیلی برتر در کانادا

درآمد مهندس برق در کانادا

درآمد مهندسان برق در کانادا

از آنجا که کشور کانادا، کشوری صنعتی و بزرگ است، همیشه به مهندسانی برجسته و با استعداد نیاز  دارد. مهندسانی که به خوبی آموزش دیده باشند. از همین رو، بهترین سیستم آموزشی را برای رشته‌ی مهندسی برپا می‌کند. به همین ترتیب، هر سال دانشجویان مهندسی زیادی جهت تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند.

یکی از زیرشاخه‌های محبوب و پرطرفدار مهندسی در کانادا، مهندسی برق است. این رشته هم طرفداران زیادی دارد هم بازار کار گسترده‌ای برای آن‌ در نظر گرفته شده است. پس مطمئنا اگر قصد دارید این رشته را در کانادا یاد بگیرید، آینده‌ی بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته های برای گرفتن بورسیه

با توجه به گزارشات به دست آمده، تقریبا 50 درصد مهندسان برق در کانادا، سالانه حدود 162000 دلار به دست می‌آورند. این حقوق معمولا هزینه‌های خوراک، پوشاک، مسکن و زندگی را پوشش می‌دهد. حتی در کنار آن می‌توانید حجم زیادی از درآمد خود را پس انداز کنید.

به همین ترتیب، 25 درصد مهندسان برق در کانادا کمتر از 110.000 دلار به دست می‌آورند. این درحالی است که 75 درصد آن‌ها حقوقی بیش از 110000 دلار دارند. مطمئنا با وجود چنین گزارشات و ارقامی، شما نیز می‌توانید یکی از آن 75 درصد باشید. با توجه به این آمار، 25 درصد مهندسان سالانه بیش از 206000 دلار درآمد دارند.

درآمد مهندس برق در کانادا

در ادامه حقوق مهندسان برق را بر اساس سطح تجربه تفکیک خواهیم کرد:

کمتر از دو سال سابقه کار: سالانه 95000 دلار
دو تا پنج سال سابقه کار: سالانه 120000 دلار
پنج تا ده سال سابقه کار: سالانه 155000 دلار
ده تا پانزده سال سابقه کار: سالانه 200000 دلار
پانزده تا بیست سال سابقه کار: سالانه 212000 دلار
بیش از بیست سال سابقه کار حرفه‌ای: سالانه 228000 دلار
مدرک تحصیلی تاثیر بسیار زیادی در حقوق دریافتی خواهد داشت. مطمئنا حقوق شما با کسی که بیست سال به عنوان مهندس برق فعالیت می‌کند، کمتر است. اما نسبت به همرده‌های خود، حقوق بیشتری دریافت خواهید کرد. برای نمونه، حقوق یک مهندس برق با مدرک لیسانس، سالانه 110.000 دلار است. اما حقوق یک مهندس برق با مدرک کارشناسی ارشد، 190.000 دلار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو