راهنمای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا دارای این دو مسئله مهم است که در اولین مرحله فرم‌های ثبت‌نام و درخواست ابتدایی همراه با مدارک مورد نیاز باید تحویل داده شود. مسئله دوم نیز بحث افسر ویزا است که به شرایط و مسئله اول بسیار بستگی دارد. نکته‌ای که می‌توان به عنوان مهم‌ترین مطلب به آن اشاره کرد این است که اگر کمترین اشتباهی در رابطه با ارائه مدارک پرونده وجود بیاید، افسر ویزا درخواست متقاضی را به راحتی رد خواهد کرد. در این مقاله سعی کرده‌ایم که راهنمای کاملی برای ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا در اختیار متقاضیان قرار دهیم تا بتوانید بدون هیچ مشکلی ویزای کانادا را به صورت آنلاین درخواست دهید و یک سفر خوب را پیش‌رو داشته‌باشید.

درخواست آنلاین ویزای کانادا

با توجه به سیستم یکپارچه دولت کانادا برای ورود مهاجران به این کشور و علاقه‌ی زیاد به مهاجرت به کانادا، نحوه اخذ ویزای کانادا دارای یک پروسه کاملا مشخص است و می‌توان فرآیند آن را به صورت آنلاین انجام داد. در ادامه به صورت کامل به توضیح مراحل ثبت نام آنلاین ویزای کانادا می‌پردازیم.

ثبت نام در سایت دولت کانادا

برای گرفتن ویزای کانادا نخستین کاری که باید انجام شود ثبت‌نام در سایت رسمی دولت کانادا است. برای ثبت‌نام در این سایت باید مراحل زیر را بگذرانید.

۱- مراجعه به صفحه ثبت‌نام سایت

در مرحله اول ثبت نام آنلاین ویزای کانادا باید به صفحه ثبت‌نام سایت دولت کانادا مراجعه کنید و نسبت به ایجاد یک حساب کاربری برای خود اقدام کنید. با ورود به این صفحه گزینه‌ای تحت عنوان Sign in with GCKey را مشاهده خواهید کرد. با انتخاب این بخش، شما به صفحه بعدی منتقل خواهید شد که در آن باید روی دکمه Sing Up کلیک کنید. در صفحه‌ای که با عنوان Terms and Conditions of Use مشخص شده می‌توانید شرایط و قوانین کلی را مطالعه کنید. پس از پذیرش شرایط کلی با انتخاب گزینه Accept در پایین صفحه به بخش ایجاد اکانت وارد خواهید شد.

در صفحه ایجاد اکانت و در کادر مشخص شده باید یک نام کاربری را برای خود انتخاب کنید. باید حواستان باشد که نام کاربری انتخاب‌شده بین ۶ تا ۸ کاراکتر بوده و بیش‌تر از 7 رقم در آن به کار نرود. بعد از انتخاب نام کاربری در مرحله بعد باید یک رمز عبور انتخاب کنید. رمز عبور انتخابی شما باید بین ۸ تا ۱۶ کاراکتر باشد و در آن حتما باید از حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک و یک عدد استفاده شود. علاوه بر آن گذرواژه انتخابی نباید شامل بیش از ۲ کاراکتر متوالی از نام کاربری شما باشد. با کلیک روی Continue به صفحه بعد خواهید رفت.

در صفحه بعد که با عنوان Recovery Questions قابل مشاهده است، باید کادرهای مورد نیاز از جمله کادر سوال و جواب را پر کنید. تکمیل این کادرها به این دلیل انجام می‌شود که در صورت فراموشی پسورد بتوانید آن را دوباره به دست‌ آورید. بعد از تکمیل کادرهای ذکر شده و رفتن به صفحه بعد با پیغام GCKey Sign Up Complete روبه‌رو خواهید شد که به معنای تکمیل فرآیند ثبت‌نام است. اکنون شما یک حساب کاربری در سایت دولت کانادا ساخته‌اید و می‌توانید به مرحله بعدی ثبت نام آنلاین ویزای کانادا که ثبت‌نام در سایت اداره‌ی مهاجرت است، بروید.

۲- ثبت‌نام در سایت اداره مهاجرت کانادا

سایت اداره مهاجرت کانادا زیرمجموعه سایت رسمی دولت کانادا است و امور مربوط به مهاجرت و شهروندی از طریق آن انجام می‌شود. اگر مجددا گزینه Sign in with GCKey را انتخاب کنید وارد صفحه‌ای خواهید شد که در آن باید دکمه I Accept را انتخاب کنید. با کلیک کردن این گزینه، صفحه‌ای برای شما به نمایش خواهد آمد.

در این صفحه باید اطلاعات خواسته شده شامل نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و زبان مورد نظر خود را تعیین کنید. در صفحه بعد باید به سوالات امنیتی جواب دهید و پس از اتمام پاسخ‌ها، دکمه Continue را انتخاب کنید. با انجام این کار صفحه‌ای را خواهید دید که در آن باید گزینه apply to come to Canada را انتخاب کنید.

با کلیک روی این گزینه وارد صفحه Personal checklist می‌شوید که در آن با دو کادر مواجه خواهید شد. در صورتی که قبلا فرم‌های ورود به کانادا یا اکسپرس اینتری را تکمیل کرده باشید یک کد مرجع شخصی دارید که باید آن را در کادر اول وارد کنید. اما در صورتی که این کد را نداشته باشید باید یک سری از سوالات را پاسخ دهید تا واجد شرایط بودن شما مشخص شود. برای ادامه پروسه یکی از سه گزینه مشخص شده را انتخاب کنید:

  • اکسپرس اینتری
  • ویزای توریستی، تحصیلی یا مجوز کار
  • تجربه بین‌المللی کانادا

بعد از انتخاب گزینه مورد نظر از بین گزینه‌های بالا، سایت شما را به صفحه‌ای منتقل خواهد کرد که در آن سوالاتی در رابطه با نوع ویزای درخواستی، مدت زمان مورد نظر برای اقامت در کانادا، ملیت و... پرسیده شده است. در صفحات بعدی نیز سوالاتی در رابطه با مواردی از جمله تاهل، نحوه پرداخت هزینه درخواست و... پرسیده خواهد شد که بعد از جواب دادن به همه‌ی آن‌ها، واجد شرایط بودن شما در زمینه‌ی اخذ ویزای مورد نظرتان سنجیده خواهد شد. در صورتی که واجد شرایط ویزای کانادا باشید می‌توانید به مرحله بعدی درخواست ویزا بروید.

۳- ارسال مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کانادا

بعد از پاسخ دادن به کلیه سوالات باید مدارک لازم را برای درخواست ویزای کانادا را به کنسولگری مورد نظر ارسال کنید. در صفحه ارسال مدارک، آیتم‌های مختلفی که شخص متقاضی باید آن‌ها را ارسال کند، قرار گرفته‌است و با کلیک کردن روی گزینه آپلود می‌توانید مدارک خود را بارگذاری کنید. در همین صفحه هزینه درخواست ویزای کانادا نیز اعلام شده که برای درخواست ویزای توریستی ۱۰۰ دلار کانادا و برای بیومتریک ۸۵ دلار کانادا تعیین شده است.

۴- پرداخت هزینه های مربوطه

بعد از ثبت درخواست و بارگذاری کلیه مدارک مورد نیاز باید هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید. پرداخت هزینه باید به صورت آنلاین و از طریق کارت‌های اعتباری از جمله مسترکارت انجام شود.

پس از آن که تمامی مراحل قبلی را انجام دادید باید نسبت به پرداخت هزینه ویزای درخواستی اقدام کنید. این پرداخت می‌تواند از طریق کارت‌های اعتباری انجام شود.

  • هزینه ثبت‌نام اینترنتی و آنلاین ویزای کار کانادا: 155 دلار
  •  هزینه ثبت‌نام اینترنتی و آنلاین ویزای تحصیلی کانادا: 150 دلار
  • هزینه ثبت‌نام اینترنتی و آنلاین ویزای توریستی کانادا: 100 دلار
  • هزینه ثبت‌نام اینترنتی و آنلاین ویزای هنرمندان: 100 دلار

5- انجام انگشت‌ نگاری

برای ورود به کشوری مثل کانادا باید حتما اقدامات مربوط به بیومتریک را انجام دهید. اقدامات بیومتریک شامل انگشت‌نگاری و ثبت عکس دیجیتال می‌شود. برای انجام بیومتریک باید نسبت به پرداخت هزینه مربوط اقدام کنید و منتظر دریافت نامه تاییدیه اداره مهاجرت برای انجام بیومتریک باشد.

6- ثبت نهایی درخواست

بعد از پرداخت هزینه‌های مربوطه باید درخواست خود را به صورت نهایی ثبت کنید. قبل از ثبت درخواست خود صحیح بودن مدارک خود را دوباره بررسی کنید چون هرگونه اشتباه در مدارک و درخواست ممکن است باعث تاخیر در رسیدگی و حتی ریجکت شما شود. بعد از ثبت نهایی، درخواست شما برای بررسی به افسر مهاجرت ارجاع داده خواهد شد.

۷- انتظار برای بررسی درخواست

بعد از انجام کلیه اقدامات گفته‌شده باید صبر کنید که پرونده شما توسط افسر مهاجرت کانادا مورد بررسی قرار بگیرد. مدت زمان فرآیند بررسی درخواست ویزای توریستی کانادا متغییر است ولی این زمان برای متقاضیان ایرانی به معمولا ۲۸ روز زمان می‌برد. در صورتی که درخواست ویزا مورد تایید افسر مهاجرت کانادا باشد، شما از این موضوع از طریق پست الکترونیک مطلع خواهید شد. در این مرحله از کار باید پاسپورت خود را به مراکز درخواست ویزای کانادا در کشورهای همسایه تحویل دهید تا ویزای کانادا در پاسپورت شما درج شود.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو