خلیج کالیفرنیا در حاشیه‌ی اقیانوس آرام، آرام گرفته است. نام دیگر آن «دریای کورتِز» (به افتخار «هرنان کورتِز»، کشورگشای اسپانیایی) بوده و توسط «باجا کالیفرنیا پنسیلوانیا» از اقیانوس آرام جدا می‌شود. خط ساحلی این دریا در حدود 4000 کیلومتر بوده و 6 رود با نام‌های کلورادو، فوئرته، مایو، سینالوآ، سونولا و یاکوی به آن می‌ریزند.

مشخصات کلی

خلیج کالیفرنیا روی نقشه

دریای کالیفرنیا 1126 کیلومتر طول و بین 48 تا 241 کیلومتر عرض دارد. مساحت آن 177هزار کیلومتر مربع بوده به طور میانگین عمقی برابر 818 متر دارد. در کنار این‌ها، دریای کالیفرنیا دارای یکی از غنی‌ترین زیست‌بوم‌های جهان است و بیش از 5000 نوع مختلف از بی‌مهرگان در آن ساکنند. به همین دلیل، یونسکو این دریا را به عنوان «میراث جهانی» شناخته است.

شکل‌گیری

فشارهای تتونیک برای ایجاد دریای کالیفرنیا

دانشمندان جغرافیا معتقدند در نتیجه‌ی فشار‌های تتونیک، «باجا کالیفرنیا پنسیلوانیا» از بشقاب آمریکای شمالی جدا شده و در نتیجه این خلیج به‌وجود آمده است. این دریا می‌توانست تا شهر «ایندیو» از ایالت کالیفرنیای آمریکا نیز ادامه داشته باشد، اما توسط دلتای ایجاد شده توسط رود کلورادو، پیشروی آن متوقف شد. این دلتا همچنین از سیلابی شدن دریای کالیفرنیا و آسیب رسانی آن به شهرهای حاشیه‌ای مکزیک جلوگیری می‌کند

اقلیم

اقلیم دریای کالیفرنیا

آمریکای شمالی قاره‌ی طوفان‌هاست. اکثر سواحل این قاره دائما در حال تجربه‌ی طوفان هستند. سواحل دریای کالیفرنیا طوفان‌های کمتری را تجربه می‌کنند اما همچنان از خطر طوفان مصون نیستند. خصوصا طوفان‌هایی همانند «چوباسکو» که قادرند آسیب‌های چشم‌گیری به سواحل وارد کنند.

دمای آب خلیج کالیفرنیا به صورت کلی بین 16 تا 24 درجه است. هرچه از خلیج به سمت اقیانوس حرکت می‌کنیم میانگین دما افزایش پیدا می‌کند. در بخش‌های شمالی نیز دما در زمستان‌ها گاهی به زیر 8 درجه افت کرده و باعث مرگ تعدادی از جانداران آبی می‌شود.

جزایر

جزیره ای در دریای کالیفرنیا

دریای کالیفرنیا 37 جزیره‌ی اصلی دارد؛ اما تعداد کل جزایر آن عدد 90 را نشان می‌دهد. بزرگترین بین این جزیره‌ها «ایزلا آنخل د لا گواردا» و «تیبورون آیلند» هستند. بسیاری از این جزایر در نتیجه‌ی فعالیت‌های آتشفشانی از ساحل جدا شده اند. اگر بخواهیم جزایر خیلی خیلی کوچک را نیز به حساب بیاوریم با عدد 900 روبرو خواهیم شد. این جزایر روی هم رفته مساحتی در حدود 420 هکتار دارند.

حیات دریایی

حیات در دریای کالیفرنیا

همانطور که اشاره شد، زیست بوم خلیج کالیفرنیا بسیار غنی می‌باشد. بعضی از موجودات ساکن در این زیست‌بوم بی‌نظیر بوده و مختص همین منطقه می‌باشند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها «واکوئیتا»ست که خطر انقراض نیز در کمین آن می‌باشد. واکوئیتا نوعی پستاندار است. این دریا به غیر از 5000 نوع مختلف از بی‌مهرگان، محل سکونت تعداد زیادی پستاندار کمیاب و در معرض انقراض می‌باشد.
این زیست‌بوم همچنین مقصد مهاجرت‌های بسیاری از جمله انواع وال‌ها، لاک‌پشت‌های دریایی و مانتا رِی هاست. حیات دریایی متنوع و غنی این منطقه منجر به محبوبیت تاریخی آن نزد ماهی‌گیران شده است و سواحل این دریا سال‌ها میزبان مسابقات ماهی‌گیری بوده اند. از همین رو مشکلات زیادی برای جانداران این منطقه به‌وجود آمده است که حاصل آن تلاش‌های بسیاری برای جلوگیری از ادامه‌ی تخریب این «میراث جهانی» بوده است. دولت مکزیک و یونسکو با احداث مناطق محافظت شده و وضع قوانین سعی در مبارزه با این جریان داشته‌اند و تا حدودی نیز موفق بوده اند.

 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در کالیفرنیا

بورس کانادا و آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو