امروزه کشور کانادا جزء مقاصدی است که متقاضیان زیادی را جهت مهاجرت به خود جذب می‌کند؛ از جمله مهاجرت تحصیلی. از سوی دیگر تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا برای بسیاری از دانشجویان تبدیل به یک دغدغه‌ی مهم شده است و به همین دلیل اکثر افراد می‌خواهند در کشوری کار کنند که امکان تحصیل و کار بصورت همزمان برایشان فراهم باشد. کانادا از جمله کشورهایی است که از طریق برنامه‌ی co op، این امکان را به دانشجویان بین المللی می‌دهد که با داشتن ویزای تحصیلی خود بتوانند در زمان‌های آف دانشگاه خود، همزمان با تحصیل، کار تمام وقت انجام دهند.

امروزه کشور کانادا جزء مقاصدی است که متقاضیان زیادی را جهت مهاجرت به خود جذب می‌کند؛ از جمله مهاجرت تحصیلی. از سوی دیگر تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا برای بسیاری از دانشجویان تبدیل به یک دغدغه‌ی مهم شده است و به همین دلیل اکثر افراد می‌خواهند در کشوری کار کنند که امکان تحصیل و کار بصورت همزمان برایشان فراهم باشد.
کانادا از جمله کشورهایی است که از طریق برنامه‌ی co op، این امکان را به دانشجویان بین المللی می‌دهد که با داشتن ویزای تحصیلی خود بتوانند در زمان‌های آف دانشگاه خود، همزمان با تحصیل، کار تمام وقت انجام دهند.

Co-op چیست؟

آموزش co-op یا co-operative، برنامه ای است که به دانشجویان این شانس را می‌دهد که در یک شغل مرتبط با رشته خود به عنوان کارآموز، کار کنند. بیشتر برنامه های کوآپ به گونه ای ساختار یافته اند که هر ترم تحصیلی با یک ترم یا نیمسال کارآموزی جابجا می‌شود. به دوره‌ی کاری خارج از دانشگاه اغلب به اصطلاح work term گفته می شود.
 Co-op در واقع یک همکاری مشترک بین دانشگاه، دانشجو و کارفرما است.


آیا در دوره کارآموزی کوآپ، حقوق دریافت می‌کنید؟

بله، دانشجویان دانشگاه و کالج که در شرکت ها یا سازمان های دیگر کار می‌کنند، برای هر دوره کاری خود حقوق دریافت می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید:

کار دانشجویی در کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا


نمونه ای از یک دوره کاری کوآپ

اگر یک برنامه کوآپ در زمینه‌ی برنامه نویسی کامپیوتر بردارید، یک دوره کاری ممکن است در یک شرکت توسعه نرم افزار باشد؛ دقیقاً مثل یک کارمند معمولی، شما تحت نظارت یک مدیر قرار خواهید گرفت. شما ممکن است برای آن شرکت کدنویسی کنید یا به تست نرم افزارها بپردازید، یا حتی دستیاریک کارمند تمام وقت باشید. همچنین اگر درون یک تجارت باشید، ممکن است نقش دستیار مدیر شرکت یا سرپرست شرکت را انجام دهید.
در پایان مدت کار، از کارفرمایان خواسته می شود فرم ارزیابی عملکرد کارآموز کوآپ را پر کنند.

دانشجویان چگونه می توانند با برنامه کوآپ کار کنند؟

بطور کلی پیدا کردن محل کار در دوره های co op کانادا، به عهده خود کالج می‌باشد اما دانشجو نیز در این امر نقش مهمی ایفا می‌کند. مثلا دانشگاه لیست مراکزی را که کارآموز می‌پذیرد در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا از بین آنها انتخاب کنند.
دانشگاه هایی که دارای برنامه های کوآپ هستند، دارای بخش ها یا خدماتی هستند که به دنبال ایجاد فرصت برای دانشجویان و کارفرمایان هستند. این یعنی دانشجویان می‌توانند مکانی مناسب برای اشتغال خود را نیز ضمن تحصیل در دانشگاه، پیدا کنند. اگر مکانی را پیدا کردید که دوست دارید در آن کار کنید، سرویس یا دپارتمان کوآپ موجود در دانشگاه شما می‌تواند تعیین کند که آیا این شغل برای کارموزی کوآپ شما مناسب است یا نه.

اگریک دوره کارآموزی کوآپ را بگذرانید، آیا هنگام فارغ التحصیلی، شغل داشتن من تضمینی است؟

اینکه شما بطور تضمینی پس از فارغ التحصیلی صاحب شغل باشید تضمینی نیست، اما انجام یک دوره کوآپ به شما این امکان را می دهد که در حوزه تخصص و تحصیل خود تجربه بیشتری کسب کنید، آمادگی بیشتری برای کار در آن حوزه در آینده پیدا کنید و همچنین با افراد هم‌فکری ملاقات کنید که بعدها می‌توانند به شما کمک کنند. یک برنامه کوآپ همچنین این امکان را به افراد می‌دهد که اگر به آنها گفته شود که فاقد تجربه عملی برای گرفتن اولین شغل خود هستند، بتوانند آن دوره کوآپ را حذف کنند.

آیا برنامه های کوآپ بیشتر از برنامه های معمولی هزینه دارند؟

در بعضی موارد پ، برنامه های کوآپ کمی گران‌تر از سایر برنامه ها هستند، اما این مسئله معمولاً در مورد برنامه هایی با خدمات اضافی صادق است؛ زیرا احتمالاً مزایایی که به افراد تعلق می‌گیرد از هزینه ها بیشتراست.

کارفرمایان از استخدام کارآموزان کوآپ چه سودی می‌برند؟

مزایای بسیاری برای استخدام دانشجویان کوآپ وجود دارد. کارفرمایان این شانس را دارند که شخصی پر از ایده های جدید و تازه و با آخرین آموزش ها را به کار بگیرند.

دوره های کواپ کانادا

بیشتر بخوانید:

شرایط گرفتن ویزای همراه کانادا

اسپانسرشیپ کانادا


مدت زمان دوره های Co-op در مقاطع تحصیلی مختلف

 • Graduate Certificate : این دوره ها معمولا هشت ماه تا یک ساله است .
 • Diploma : مدت این دوره دو سال است .
 • Advanced Diploma : این دوره معادل با کاردانی در ایران و مدت آن سه سال است .
 • Bachelor : این دوره معادل با کارشناسی در ایران و مدت آن معمولا چهار سال است.
 •  Post Graduate Certificate Program : مزیت این دوره ها نسبت به Master در این است که افراد را برای کار در کانادا آماده می کند و چون با محیط های متفاوت کاری سرو کار دارند به نوعی از طریق شبکه اجتماعی شانس بیشتری برای جذب در بازار کار دارند .


عوامل واجد شرایط بودن در برنامه های co-op  

 • در دانشگاه محصل تحصیل خود، دانشجوی تمام وقت باشید
 • در یک دوره co-op ثبت نام کرده باشید (آن دوره باید از دوره های معتبری باشد که سازمان های فدرال از آنها نیرو جذب می کنند (PSC))
 • میزان تسلط به زبان انگلیسی، دانش، مهارت، پشتکار، علاقه و استفاده از روابط اجتماعی، همگی در سطح مورد قبولی باشد


ملزومات ثبت نام در دوره های co op

 • داشتن یک ویزای تحصیلی معتبر
 • مرتبط بودن کار مورد نظر به یکی از حوزه های رشته تحصیلی شما
 • کار موردنظر باید جزء پیش نیازهای رشته تحصلی شما باشد.
 • مدت زمان دوره co-op شما نباید بیش از 50 درصد کل دوره تحصیلی شما باشد.

 

 

جهت کسب اطلاعات در خصوص هرگونه امور مهاجرتی و بهره مندی از مشاوره رایگان زانکو به صورت آنلاین و یا حضوری با ما در ارتباط باشید و با شماره های 02122226480 تماس حاصل فرمائید.

پیشنهاد سردبیر زانکو