آزمون پادفک چیست

دوره پادفک روسیه یک دوره آموزشی‌ قبل از ورود به دانشگاه یا به عبارتی یک دوره پیش نیاز است که داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه‌ قبل از ورود به دانشگاه باید آن را سپری‌ کنند.‌

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک (padfak) مخفف لغت روسی پادگاتو ویتل نی فاکولتت (подготовительный факультет) است.این دوره یک دوره آموزشی‌ و آماده سازی زبان روسی می باشد که  پذیرفته شدگان دانشگاه های روسیه پیش از آغاز تحصیل در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در حدود یک سال به یادگرفتن زبان روسی و دروس پایه رشته خود به این زبان می پردازند. به عبارتی یک دوره ی پیش نیاز برای دانشجویان بین المللی جهت آشنایی با زبان روسی است که بتوانند در دانشگاه های روسی زبان این کشور به تحصیل بپردازند. این دوره آموزشی فشرده که به مدت زمان 8 تا 10 ماه و حدود 4 - 6 ساعت در روز بوده و در دپارتمان آمادگی دانشجویان خارجی دانشگاه های روسیه برگزار می شود شامل مباحث مکالمه و درک شنیداری، زبان‌شناسی، زبان روسی در تجارت، ادبیات روسی، ترجمه و مطالعات فرهنگی است. دانشجویان در این دوره با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر خود که قصد دارند در آن تحصیل کنند درس های پیش نیازشان را به زبان روسی میگزرانند. پس از گذارندن این دوره یه گواهی تعیین سطح به دانشجویان اعطا میگردد دانشجویان علاوه بر دریافت این گواهی به زبان روسی ، فرهنگ ، شیوه زندگی و تاریخ این کشور آشنا می شوند.

 

دوره پادفک روسیه

مزایای گذراندن دوره پادفک روسیه:

 1.  تسلط به مهارت های خواندن ،نوشتن و گفتگو به زبان روسی
 2.  یادگیری زبان روسی توسط اساتید روس زبان
 3. آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن این کشور
 4.  آشنایی بیشتر با علوم پایه (زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی)
 5. آشنایی و ارزیابی شرایط دانشگاه ها برای ادامه تحصیل و تصمیم گیری درست برای انتخاب دانشگاه مورد نظر
 6.  دریافت مدرک تعیین سطح روسی

 

نحوه ثبت‌نام در آزمون

متقاضیان با ورود به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر و انتخاب زبان روسی ، برنامه مورد نظر را انتخاب نمایند و درخواست ثبت نام ارسال کنند. برای گذراندن این دوره ها بهتر از دانشگاه ها و کالج های واقع در پایتخت را انتخاب نمایید به این دلیل که رفت و آمد شما به سفارت راحت تر شود.

 

زمان ثبت‌نام آزمون پادفک

تاریخ ثبت نام این آزمون بستگی به دانشگاهی که متقاضی میخواهد در آن تحصیل کند دارد ولی معمولاً از اواسط فروردین تا اوایل مرداد زمان ثبت نام خواهد بود. از آنجایی که به دلیل تمایل افراد جهت تحصیل در این کشور ظرفیت این دوره ها سریع تکمیل می شود بهتر است هرچه زودتر جهت ثبت نام اقدام نمایید. شروع دوره هام عموماً از اواخر شهریور بوده و تا تیرماه سال بعد به طول می انجامد.

 

مدارک لازم برای ثبت‌نام

 • اصل پاسپورت به همراه ترجمه آن به زبان روسی
 • ریزنمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به همراه ترجمه 
 • مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ترجمه روسی
 • برگه تائیدیه گرفتن اپلای از دانشگاه موردنظر
 • عکس پرسنلی 3*4

 

هزینه دوره پادفک روسیه

 

هزینه دوره پادفک 

با توجه به کالج یا دانشگاه مورد نظر هزینه دوره ها متفاوت می باشد. اما به طور میانگین بین 1500 تا 4000 دلار درسال می باشد. دانشجویانی که بورسیه دولتی روسیه را دریافت می کنند می توانند به طور رایگان در دوره پادفک شرکت نمایند. به طور کل برخی از هزینه‌ها به‌صورت زیر است: 

 • دوره‌ی عادی: 3500$
 • برنامه یک سال و نیمه: 6780$
 • آموزش تمام‌وقت (26 ساعت در هفته) دوره پیشرفته آموزش زبان روسی:5780$
 • آموزش نیمه‌وقت (18 ساعت در هفته): 4780$

 

منابع آموزشی مورد استفاده در دوره پادفک روسیه

کسانی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه‌های روسیه قبول شوند که دوره پادفک را بگذرانند. در صورتی که این دوره را نگذرانید و تسلط به زبان روسی نداشته باشید شانسی برای این‌که در آینده بتوانید بعد از اتمام تحصیلات، در روسیه بمانید و کارکنید و اقامت بگیرید، نخواهید داشت. فقط دانشجویانی می‌توانند از دولت روسیه، بورسیه تحصیلی دریافت کنند که پادفک داشته باشند و خواهان تحصیل به زبان روسی باشند زیرا که بورسیه تحصیلی به دانشجویان کورس انگلیسی تعلق نمی‌گیرد.

درواقع مدرک پادفک شما معادل پیش‌دانشگاهی ایران است. علاوه بر این دوره پادفک رشته‌های علوم پزشکی یا pre-medical یک دوره اجباری برای دانشجویانی است که متقاضی تحصیل به زبان روسی دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری در روسیه هستند.  البته دوره پادفک را در ایران هم می توان،گذراند. منابع آموزشی مورداستفاده در دوره پادفک روسیه به شرح زیر است:

 1. کتاب های دوره کاربردی آموزش زبان روسی
 2. کتاب آموزش و تمرین رسم الخط روسی
 3. مجموعه کتب مکالمه به روسی بر اساس متد آموزشی روسیه و آمریکا
 4. کتاب صرف افعال روسی
 5. فرهنگ لغت و شیوه استفاده از آن

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوران زانکو کمک بگیرید.

پیشنهاد سردبیر زانکو