ایتالیا محل تلاقی دوران کلاسیک و دوران مدرن در اروپاست. این کشور با وجود پیشرفت‌های اقتصادی و صنعتی بسیار، ساختار کهن و تاریخی خود را نیز در بسیاری از نقاط حفظ کرده است. این کشور زیبا در سال‌های اخیر مهاجران زیادی را به خصوص در زمینه‌ی تحصیلی می‌پذیرد. در این مقاله سعی داریم راه‌های مختلف مهاجرت به این کشور را بررسی کنیم.

شرایط کلی

برای مهاجرت به ایتالیا ابتدا باید شرایط زندگی در این کشور را مطالعه نمایید. یکی از ابتدایی ترین چالش‌ها، تسلط بر زبان ایتالیاییست؛ زیرا مردم این کشور اغلب فقط به ایتالیایی صحبت می‌کنند و برای تحصیل نیز تعداد کمی از مراکز دوزبانه‌اند. واحد پول ایتالیا یورو می‌باشد. آب‌و‌هوای این کشور نیز معتدل رو به گرمسیری می‌باشد. از لحاظ آب‌وهوا این کشور بسیار پرطرفدار بوده و هرساله توریست زیادی را به خود جذب می‌نماید. یکی دیگر از دلایل جذابیت ایتالیا برای مسافران و مهاجران، بعد تاریخی بسیار غنی و جاذبه‌های کم نظیر آن است. آثار کهن در کنار شاهکار‌های هنری بزرگانی همچون میکل آنژ. این کشور همچنین پایتخت مد و لباس نیز به حساب می‌آید. اگر طرفدار فوتبال باشید، ایتالیا جای مناسبی برای شما خواهد بود. طرفداری فوتبال در ایتالیا یک سنت و یک علاقه‌ی بزرگ عمومی می‌باشد.

مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا

این نوع مهاجرت به صورت مستقیم تقریبا غیرممکن است. ما در مطلبی دیگر با نام مهاجرت به ایتالیا از طریق کار به این موضوع به تفصیل پرداخته‌ایم. بهترین راه مهاجرت کاری به ایتالیا تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاریست. نرخ بیکای هم‌اکنون در ایتالیا 9.7 درصد بوده و وضع بیکاری در هر منطقه متفاوت می‌باشد. پس لازم است قبل از تصمیم برای این نوع مهاجرت، ابتدا تحقیقات گسترده‌ای درباره‌ی شهر‌ها و مناطق این کشور انجام دهید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

در حال حاضر یکی از بهترین کشورها در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی ایتالیاست. این کشور دارای دانشگاه‌های سطح بالا و بین‌المللی بوده که در سطح جهانی رتبه‌ی خوبی را به خود اختصاص داده‌اند. بیشتر مراکز در ایتالیا آموزش را با زبان ایتالیایی انجام می‌دهند اما برای کسانی که به زبان انگلیسی مسلط می‌باشند نیز گزینه‌هایی در دسترس می‌باشد. در مقاله‌ی بهترین دانشگاه‌های ایتالیا (وبلاگ زانکو) می‌توانید مراکز آموزشی دو زبانه را بیابید. این راه، بهترین روش مهاجرت به ایتالیا محسوب می‌شود.

‌از طریق سرمایه‌گذاری

اقتصاد ایتالیا هشتمین اقتصاد قدرتمند جهان است. اقتصاد این کشور همچنین به شدت پویاست. صنعت توریسم، مد و لباس و فوتبال از پایه‌های این پویایی می‌باشند. برای سرمایه‌گذاری در ایتالیا لازم است طی سفر‌هایی به این کشور مراحل دریافت کارت ملی، اجازه‌ی کار و تاییدیه‌های مورد نیاز را طی کنید. مدارک لازم عبارتند از: مدارک شناسایی کامل، طرح کسب و کار (برنامه‌ی شما برای گرداندن کسب‌وکار)، پرینت حساب بانکی و گواهی سلامت. داشتن سابقه‌ی کار مدیریتی نیز شانس شمارا برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری افزایش خواهد داد. حداقل مبلغی که باید برای ثبت یک شرکت در اختیار داشته باشید 10 هزار یورو می‌باشد.
اگر یک کسب‌وکار موجود را خریداری نمایید نیز می‌توانید پس از پنج سال اداره‌ی موفقیت‌آن، اقامت دائم ایتالیا را برای خود و خانواده‌ی خود دریافت کنید. راه دیگر نیز کارآفرینی و ایجاد زمینه‌های کاری جدید می‌باشد. برای این کار حداقل باید 100هزار یورو سرمایه داشته باشید.

از طریق ازدواج

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

در صورتی که همسر فردی ایتالیایی باشید می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام نمایید. اگر ساکن ایتالیا باشید، دو سال پس از ازدواج توانایی درخواست را خواهید داشت و در صورت زندگی در یک کشور دیگر لازم است برای درخواست سه سال صبر کنید. در صورت به‌دنیا آمدن فرزند این زمان به یک و یک‌ونیم سال تقلیل می‌یابد. این پروسه به‌صورت آنلاین صورت گرفته و شما می‌توانید حتی از یک کشور دیگر نیز شهروند ایتالیا محسوب شوید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

ما در زانکو، مهاجرت از طریق تولد فرزند را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده‌ایم. به‌طورخلاصه کشور‌ها از دو اصل خون یا خاک پیروی می‌کنند. ایتالیا در زمره‌ی کشور‌هاییست که معتقد به اصل خون می‌باشند. بنا بر این اصل، در صورتی فرزند شامل تابعیت ایتالیایی می‌شود که یکی از والدین او شهروند ایتالیا باشند. 

 

بیشتر بخوانید:

هزینه زندگی در ایتالیا

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

پیشنهاد سردبیر زانکو