در مورد تحصیل رشته مدیریت در ترکیه شاید بهتر باشد در دوره های مرتبط از جمله برنامه ریزی، مدیریت ریسک، اخلاق حرفه ای شرکت کنید. برای همین بخشی از شرایط تحصیل مدیریت در ترکیه به خلق و خوی دانشجویان برمی گردد

یکی از اصلی ترین نکاتی که برای تحصیل رشته مدیریت در ترکیه باید در نظر داشت، داشتن روحیه کار تیمی، روحیه رهبری و مدیریت می باشد. به همین منظور شرکت در دوره هایی مانند برنامه ریزی، مدیریت ریسک، خلاقیت و غیره می تواند به دانشجویان کمک کند. یکی دیگر از شرایط تحصیل در این رشته قبولی در آزمون ورودی (آزمون YOS یا SAT) می باشد. داشتن مدرک زبان نیز برای تحصیل در این رشته الزامی خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

مدارکی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مدیریت در ترکیه به آن ها نیاز است به شرح زیر می باشند:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • قبولی در آزمون ورودی
 • انگیزه نامه
 • تمکن مالی
 • رسید پرداخت هزینه پذیرش

دانشگاه های مدیریت در ترکیه

سطح علمی دانشگاه های کشور ترکیه وضعیت قابل قبولی دارد. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته مدیریت در ترکیه به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه یاشار
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه اوزیگین
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه فیرات
 • دانشگاه آکدنیز
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه سابانچی

هزینه تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور دولتی ترکیه در مقایسه با موسسات هم سطح در اروپا یا ایالات متحده مقرون به صرفه می باشد. دانشجویان بین المللی بین 100 تا 4000 یورو در  سال پرداخت می نمایند. دانشگاه های خصوصی در ترکیه گران تر از دانشگاه های دولتی هستند. هزینه سالانه آن ها بیش از 20،000 یورو می باشد. دانشگاههای دولتی ترکیه در مقایسه با دانشگاه های مشابه در اروپا و امریکا بسیار از نظر میزان شهریه، مناسب تر هستند. دانشجوی بین المللی در دانشگاه های دولتی ترکیه حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال شهریه پرداخت خواهد کرد. دانشگاه های خصوصی ترکیه، نسبت به دانشگاههای دولتی، شهریه ی بیشتری داشته باشند که در مقایسه امکانات دانشگاه های خصوصی با دانشگاه های دولتی کاملا مطلوب می باشد. برای رشته مدیریت در ترکیه، شهریه های مناسب ۲۵۰۰ تا ۸۷۰۰ دلار پرداخت خواهید کرد. هر دانشگاه هر سال، ظرفیت بورسیه های تحصیلی خود را اعلام می نماید.

بیشتر بخوانید:

کنکور ترکیه

مزایای تحصیل رشته مدیریت در کشور ترکیه

از مهم ترین دلایل انتخاب کشور ترکیه برای تحصیل در رشته مدیریت می توان به چالش های پذیرش در دانشگاه های اروپایی و هزینه های تحصیلی به نسبت بالا این دانشگاه ها اشاره کرد. کشور ترکیه مزایایی برای تحصیل و زندگی دارد. از جمله مزایای تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های ترکیه می توان موارد زیر را ذکر کرد:

بر اساس رتبه بندی های جهانی، ترکیه از لحاظ کیفیت آموزشی در بین 45 کشور جهان قرار دارد. دانشگاه های کشور ترکیه از توافق بولونیا پیروی می کنند. در صورت دریافت بورسیه تحصیلی دانشجویان از حقوق ماهانه، پوشش هزینه های بیمه سلامت، پوشش هزینه های رفت و آمد به ترکیه و خوابگاه رایگان برخوردار می شوند.

کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور ترکیه

دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته مدیریت فرصت انجام کارهای پاره وقت در حین تحصیل را خواهند داشت. متوسط درآمد دانشجویان در این کشور ماهیانه بین 85 تا 220 یورو می باشد.

بیشتر بخوانید:

کار در ترکیه

مدیریت در ترکیه

تنوع بسیار بالای گرایش های مدیریت در ترکیه، سطح بالای آموزش، فرصت های مطالعاتی بسیار، شهریه های مناسب و امکانات زیاد از جمله مزیت های تحصیل در ترکیه برای علاقمندان به رشته مدیریت می باشد. 

مدیریت در ترکیه

شرایط تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

روند تحصیل در ترکیه به صورت زیر خواهد بود:

 • ارائه درخواست آنلاین به دانشگاه مورد نظر
 • ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه
 • شرکت در آزمون های ورودی و اخذ حداقل نمره
 • مراجعه حضوری به واحد پذیرش دانشگاه

رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه

متقاضیان برای پذیرش در رشته مدیریت باید در آزمون YOS یا SAT شرکت نمایند. فرصت های شغلی مناسب و نیز امکان اخذ اقامت ترکیه از جمله مزایای تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه است. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی تا دکتری در دانشگاه های ترکیه وجود دارد.
دانشجویان باید 134 واحد درسی را در مدت زمان چهار سال پشت سر بگذارند. از جمله دروسی که در این مقطع تحصیلی ارائه می شوند عبارتند از: روانشناسی کسب و کار، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، ریاضی و کاربرد آن در مدیریت، اصول حسابداری، اصول مدیریت، زبان تخصصی و غیره.

از جمله گرایش های پرطرفدار در مقطع تحصیلی ارشد می توان به بازرگانی بین الملل، مدیریت استراتژیک، تجارت الکترونیک و بازاریابی اشاره کرد. مدت تحصیل در این مقطع دو سال است و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان  فراهم است.

زمان تحصیل در این مقطع چهار ساله می باشد و از جمله گرایش های پرطرفدار در این رشته تحصیلی می توان مدیریت بازاریابی، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت سیاست گذاری بازرگانی و مدیریت منابع انسانی نام برد.

بیشتر بخوانید:

دانشگاه های ترکیه

تمام مقاطع رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاههای ترکیه ارائه می شود. به عنوان یک کارشناس مدیریت بازرگانی می توانی کارهای زیادی را انجام دهید. اگر می خواهید به پژوهشگر و متخصص در این زمینه تبدیل شوید، باید تحصیلات خود را تا دکتری ادامه دهید.
لیسانس مدیریت بازرگانی در ترکیه یک دوره ۴ ساله با ۱۳۴ واحد درسی است. از جمله درس هایی دوره کارشناسی مدیریت در ترکیه می توان به روانشناسی کسب و کار، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، ریاضی و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، حقوق، اصول حسابداری، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اصول مدیریت، حقوق بازرگانی، تحقیقات بازاریابی، تحلیل طراحی سیستم، سمینار در مسائل مالی، سیستم های اطلاعاتی مدیریت، زبان تخصصی، بازاریابی بین الملل، سیستم های انبارداری و خرید، و مدیریت تولید اشاره کرد.

بازرگانی بین الملل، مدیریت استراتژیک، تجارت الکترونیک، بازرگانی داخلی و بازاریابی از گرایش های پرطرفدار ارشد مدیریت بازرگانی در ترکیه است. دوره ارشد ۲ ساله است و نیازمند گذراندن ۳۲ واحد درسی است.

دوره دکتری ۴ ساله است و متقاضیان زیادی جذب گرایش های متنوع آن از جمله مدیریت بازاریابی، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت سیاستگذاری بازرگانی و مدیریت منابع انسانی هستند. 

مدیریت در ترکیه

رشته مدیریت گردشگری در ترکیه

اگر به حوزه گردشگری و تخصص گرفتن در جدیدترین گرایش های آن علاقه دارید، رشته مدیریت گردشگری در ترکیه را انتخاب کنید. تعدادی از بهترین دانشگاههای این کشور، رشته گردشگری، هتلداری و گرایش های تخصصی مرتبط با اینها را ارائه می دهند. دلیل آن هم واضح است، صنعت گردشگری یکی از پولسازترین صنایع ترکیه به حساب می آید. دوره مدیریت گردشگری در ترکیه به دانشجویان این امکان را می دهد که شبکه تخصصی خود را گسترش دهند، چرا که با متخصصان، افراد حرفه ای و دانشجویان رشته های مرتبط در ارتباط خواهند بود. دانشجویان رشته مدیریت گردشگری می توانند در پایان تحصیل بعنوان راهنمایان تور، آژانس گردشگری، بازاریاب گردشگری و دیگر موقعیت های شغلی مرتبط مشغول به کار شوند.

رشته مدیریت گردشگری در ترکیه یکی از رشته های جذابی است که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شود. صنعت گردشگری یکی از پول ساز ترین صنایع در این کشور محسوب می شود. دوره مدیریت جهانگردی در ترکیه این فرصت را به دانشجویان می دهد تا با متخصصان و افراد حرفه ای در ارتباط باشند. فارغ التحصیلان می توانند به عنوان راهنمایان تور، مدیر آژانس گردشگری، بازاریاب گردشگری و غیره مشغول به کار شوند.

سطح کیفیت آموزش در دانشگاههای ترکیه بسیار بالا است. برای تحصیل رشته مدیریت گردشگری شما باید توانایی رویارویی با مسائل و مشکلات مختلف، ارائه سریع راه حل ها و انتخاب هوشمندانه را داشته باشید. صبر و قدرت تصمیم گیری در این رشته بسیار مهم است. از جمله دانشگاه های ارائه دهنده این رشته می توان به دانشگاه باشکنت، دانشکده آتاتورک، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه اوکان و دانشگاه یاشار اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در ترکیه

مقطع کارشناسی مدیریت گردشگری در ترکیه: دوره ای ۴ ساله که شامل ۱۳۴ واحد درسی می باشد. البته دوره های دو ساله نیز در دانشگاههای ترکیه ارائه می شود.
مقطع کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری در ترکیه: دوره ای ۲ ساله که برای گرفتن پذیرش آن باید مدارک قبلی خود به همراه ریز نمرات و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها را ارائه دهید.
مقطع دکتری مدیریت گردشگری در ترکیه: تحصیل در این مقطع ۴ سال به طول خواهد انجامید و مهمترین بخش ان تز دکتری خواهد بود.

رشته مدیریت جهانگردی در ترکیه

یکی از بهترین وجذاب ترین رشته هایی که این روزها تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه آن را ارائه می دهند. اگر شما نیز به این رشته علاقه دارید، بدانید موقعیت های شغلی و آینده کاری بسیار خوبی در انتظار شما است. شرایط تحصیل در این رشته بسته به مقاطع مختلف، مقداری متفاوت است. اما شما در هر صورت باید کپی و ترجمه معتبر مدارک تحصیلی دوره های قبل، ریز نمرات، قبولی آزمون های ورودی دانشگاهها، نمره آزمون زبان، توصیه نامه، انگیزه نامه، پاسپورت معتبر و عکس را به دانشگاه ارائه دهید.

مقطع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی در ترکیه: در کنار دیگر گرایش های رشته جهانگردی از جمله سفر و جهانگردی، جهانگردی و رویدادها، جهانگردی و بازاریابی، رشته مدیریت جهانگردی از رشته های پرمتقاضی است. شما میتوانید از لیسانس جهانگردی یا رشته های مرتبط وارد این رشته شوید. یک دوره یک یا دو ساله است که دورس مدیریتی و تحقیقاتی در آن ارائه می شود و شما به درک کامل و درستی از صنعت جهانگردی خواهید رسید.
دوره دکتری مدیریت جهانگردی در ترکیه: می توانید تحصیلات خود را تا پایان دکتری ادامه دهید و به متخصص و اسپشیالیست حرفه خود تبدیل شوید. دوره دکتری مدیریت گردشگری ۳ تا ۵ ساله است و هدف کلی این دوره تربیت مدیران برتر حوزه جهانگردی، متخصصان و کارآفرینان این زمینه است.
میانگین هزینه های این رشته در دانشگاههای مختلف ۲۹۰۰ تا ۸۷۰۰ لیر است. برای زندگی در ترکیه نیز حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در ماه خرج خواهید داشت. تقریبا می توان گفت که ماهانه از ۴۱۹۵۲ لیر تا ۵۰۰۷0 لیر درآمد خواهید داشت. حتی بسته به تلاش و توانایی شما این مقدار بیشتر هم می تواند باشد.

رشته مدیریت مالی در ترکیه

مدیریت مالی در ترکیه شغلی نیست که بیکار بماند. شما با تحصیل مدیریت مالی در ترکیه می توانید در بخش امور مالی و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت ها مشغول به کار شوید. البته که باید برای تحصیل در این رشته به حوزه هایی از جمله ریاضیات، هوش مالی، استراتژی های سرمایه گذاری علاقه داشته باشید. مدیریت مالی از رشته های پرطرفدار است. فارغ التحصیلان رشته های حسابداری و مدیریت در ترکیه می توانند در مقطع ارشد و دکتری، وارد گرایش مدیریت مالی شوند. میانگین درآمد یک مدیر مالی در ترکیه ۱۵۸۰۰ لیر در ماه است. حداقل حقوق رشته مدیریت مالی در ترکیه ۸۰۵۰ لیر و حداکثر آن ۲۴۳۰۰ لیر است. البته این مسئله به میزان توانایی، سابقه کار و شهری که در آن مشغول به کار شوید، بستگی خواهد داشت.

دانشجویان با تحصیل در رشته مدیریت مالی در ترکیه می توانند در بخش امور مالی و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت ها مشغول به کار و فعالیت شوند. فارغ التحصیلان رشته هایی مانند رشته حسابداری و رشته مدیریت در ترکیه می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وارد گرایش مدیریت مالی شوند. بهترین دانشگاه های ترکیه به ارائه این رشته مهم می پردازند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی چهار ساله است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فرصت انجام کارهای دانشجویی و تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

رشته حقوق در ترکیه

کارشناسی مدیریت مالی در ترکیه: یکی از مقاطع پرطرفدار که ۴ سال طول خواهد کشید و در آن ۱۳۴ واحد ارائه خواهد شد. در دوسال اول، دروس و کتاب های عمومی بیشتر ارائه خواهند شد. در سال سوم و چهارم نیز دروس تخصصی و مناسب وارد شدن به بازار کار را باید پاس کنید. در پایان تحصیل مقطع لیسانس مدیریت مالی یک دوره کارآموزی برای دانشجویان ارائه می شود که بهترین شیوه با شرایط وارد شده به بازار کار آشنا شوید.
مقطع کارشناسی ارشد مدیریت مالی در ترکیه: حتما می دانید که دو درس ریاضی و آمار نقش مهمی در پیشبرد کاری یک مدیر مالی ایفا می کنند. در دوره ارشد که دوساله است، شما با مبانی پژوهشی، روش های تحقیق کمی و کیفی بیشتر آشنا خواهید شد.
مقطع دکتری مدیریت مالی در ترکیه: از شانس بورسیه تحصیلی استفاده کنید و به متخصص امور مالی تبدیل شوید. دوره دکتری یک دوره ۴ ساله است که از دانشجویان این رشته متخصص بار خواهد آورد.

مدیریت پروژه در ترکیه

دکتری مدیریت پروژه نیز از دوره های پرطرفدار است که به در تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه ارائه می شود. این رشته به دنبال برنامه ریزی، اجرای استراتژی ها، کنترل و هماهنگ کارهای تیمی است. مسئله خیلی مهم در هر پروژه ای این است که بتوان در مدت زمان مشخص شده، به این موارد رسیدگی کرد و پروژه را تمام کرد. این دقیقا تمام آن کارهایی است که از یک مدیر پروژه انتظار می رود انجام دهد. هر کاری و هر پروژه های، حال هرچه بزرگتر و جهانی تر، بیشتر به مدیریت پروژه نیاز دارد. از توسعه یک نرم افزار گرفته تا پروسه ساخت و احداث ساختمان ها! دکتری مدیریت پروژه یک دوره ۴ ساله است و شما در طول این دوره به تخصص کامل در زمینه های نوآوری، برنامه ریزی، اجرا، نظارت کنترل و اتمام کار خواهید رسید.

افرادی که به تحصیل دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد مدیریت پروژه در ترکیه مشغول می شوند چگونگی مسئولیت پروژه ها و استراتژی های یک سازمان را یاد خواهند گرفت. مدیریت پروژه به دانشجویان آموزش می دهند که بودجه ها را مدیریت کنند و به اهداف تعیین شده توسط شرکت دست پیدا کنند. یکی از مهم ترین مهارت هایی که دانشجویان در طول تحصیل خواهند آموخت، مدیریت ریسک است

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در مدیریت پروژه ترکیبی از مفاهیم مدیریت بازرگانی، بازاریابی و اقتصاد است. مدیران پروژه همچنین باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشند، تا بتوانند کارها را هماهنگ کرده و وظایف را به اعضای مختلف تیم واگذار کنند. دانشجویانی که با مدرک مدیریت پروژه فارغ التحصیل می شوند موقعیت های شغلی را به عنوان هماهنگ کننده پروژه، تحلیلگران پروژه، مدیران تولید صنعتی، مدیران اداری و کارشناسان کیفیت پیدا می کنند.

مدیریت در ترکیه

رشته مدیریت هتلداری در ترکیه

مدرک کارشناسی در مدیریت هتلداری در ترکیه، تدوین استراتژی های تجاری برای صنعت گردشگری را آموزش می دهد. دانشجویان هتلداری می آموزند که چگونه دستیابی به رضایت مشتری، غذای با کیفیت، محل اقامت و فعالیت های سرگرم کننده را مدیریت کنند. طول مدت تحصیل در این رشته برای مقطع کارشناسی سه ساله خواهد بود. گرایش های ارائه شده در این رشته شامل مدیریت هتل، مدیریت رستوران، مدیریت رویداد، مدیریت برند و غیره می شود.
دوره های ارائه شده در مقطع کارشناسی مدیریت هتلداری از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. با این حال، دانشجویان می توانند در دوره های آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم جهانی، رهبری خدمات، اصول مدیریت هتلداری، مدیریت مالی و درآمد، طراحی و توسعه گردشگری و غیره شرکت کنند. این کلاس ها به دانشجویان کمک می کنند تا طیف گسترده ای از مهارت های خاص را توسعه دهند. این موارد از مهارت های خدمات مشتری، آگاهی فرهنگی و ارتباطات، زبان های خارجی، کار گروهی و توجه به جزئیات را شامل می شود.

رشته مدیریت در دانشگاه های ترکیه

دانشگاههای دولتی و خصوصی بسیار خوبی پیش روی شما هستند. در ادامه لیست تعدادی از این دانشگاهها را مشاهده می‌کنیم:

 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه فرات
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه چانکایا
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه استانبول بیلگی
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه بالیکسیر
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه آک دنیز
 • دانشگاه عدنان مندرس
 • دانشگاه آجی بادام
 • دانشگاه آبانت عزت بایسال
 • دانشگاه ینی یوزیل
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه اولوداغ
 • دانشگاه تورک هاوا دورومو
 • دانشگاه تراکیا
 • دانشگاه سیواس جمهوریت
 • دانشگاه تد
 • دانشگاه ساکاریا
 • دانشگاه سلجوق
 • دانشگاه عثمان قاضی
 • دانشگاه مصطفی کمال
 • دانشگاه موغلا
 • دانشگاه مرسین
 • دانشگاه مدنیت
 • دانشگاه مال تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه هالیک
 • دانشگاه استانبول تکنیک
 • دانشگاه کلسیم
 • دانشگاه قاضی آنکارا

بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته مدیریت

 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه کادیرحاص

درآمد رشته مدیریت در ترکیه

خیلی بستگی دارد که در کدام گرایش مدیریت در ترکیه مشغول به کار شوید. هر کدام از آنها زمینه های کاری و رنج درآمد خود را دارند. اما اینکه شما بیکار نخواهید نشست شاید بهترین خبری باشد که برای شما دارید. بسته به میزان مهارت، شهر و سابقه کار درآمد شما نیز متفاوت خواهد بود. اما می توانید در حالت عادی به طور متوسط ۴۱۹۵۲ لیر در ماه درآمد داشته باشید. پیش بینی شده است که این مقدار با رشد ۵۰ درصدی به ۶۱۲۴۰ لیر در سال ۲۰۲۶ برسد.

بازار کار رشته مدیریت در ترکیه

متوسط درآمد رشته مدیریت نسبت به دیگر رشته ها، بالاتر است. شرکت های بزرگ حقوق و درآمد بسیار بالایی به مدیران کسب و کار خود خواهند داد. برای همین از این بابت اصلا جای نگرانی وجود ندارد. شما کافیست بر روی مسائل مربوط به حوزه خود و برنامه های جدید جهانی تسلط داشته باشید تا تمام شرکت ها، اداره ها، ارگان ها و صاحبان کسب و کارهای از شما استقبال کنند. در میان گرایش های مختلف مدیریت در ترکیه، ارشد مدیریت کسب و کار، مدیریت مالی و مدیریت بازاریابی از شغل های پردرآمد به حساب می آید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو