کانادا دارای بالاترین نرخ پذیرش مهاجران در میان کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته دنیا بوده و از جوانب کشوری سرامد می باشد و کانادا جزو بهترین کشورها برای زندگی، کار و ادامه تحصیل محسوب می‌شود. رشته مهندس نفت در کانادادر کانادا از رشته های پر درامد محسوب می شود.

مهندسی نفت در کانادا (Petroleum Engineering) که در برخی موارد مهندسی نفت و گاز نیز نامیده می شود، شاخه ای از رشته های مهندسی مربوط به فعالیت های مرتبط با تولید هیدروکربن هایی است که به حالت خام یا گاز طبیعی در لایه های زیرین زمین یافت می شوند. بهره برداری و تولید در بخش بالایی صنعت نفت و گاز در نظر گرفته می شوند. این رشته بر ماکزیمم سازی بازیابی اقتصادی هیدروکربن ها از مخازن زیرزمینی تمرکز دارد. در سال های اخیر به دنبال تغییراتی که در رویکرد سرمایه ها به سوی منابع جدید انرژی صورت گرفته است، بسیاری از دانشگاه ها همچون استنفورد و کالیفرنیا این رشته را به مهندسی منابع انرژی تغییر داده اند. این رشته دانش، فناوری، ریاضیات و اقتصاد را برای اکتشاف، استخراج، برآورد مخازن و توسعه ی نفت و گاز و سایر ترکیبات هیدروکربنی از مخازن زیرزمینی و انتقال آنها به پالایشگاه، صنایع پایین دستی و مصرف کننده ها به کار می گیرد.

بیشتر بخوانید:

بورسیه تحصیلی در کانادا

حوزه های مرتبط با مهندسی نفت در کانادا

این رشته یکی از پردرآمدترین مشاغل در کانادا میباشد که تضمین کننده ی یک زندگی لوکس و مجلل برای افراد دارنده ی این عنوان شغلی است. مهندسی نفت حوزه ای فعال در سطح جهانی و دارای فرصت های شغلی بسیار در کل دنیا می باشد. به علت وابستگی دنیای امروز به نفت و محصولات مرتبط نفتی برای تولید انرژی، فرصت های شغلی این حوزه بسیار چالش برانگیز و پویا است. سفر در کل دنیا و حتی نقاط دور بخشی از کار یک مهندس نفت است که می تواند فرصت خوبی برای تجارب جدید، بسط افق دید و ارتقای سطح دانش فرد باشد. فاند ها, بورسیه ها و کمک هزینه های بسیاری توسط دانشگاه های برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند، ارائه می شود.
تقاضا برای مهندسان نفت در صنایع نفت و گاز بسیار بالا است.

گرایش های رشته مهندسی نفت در کانادا

 • مهندسی اکتشاف
 • مهندسی مخازن
 • مهندسی حفاری
 • مهندسی بهره برداری

بیشتر بخوانید:

ترم های تحصیلی در کانادا

رده بندی شغلی در کانادا

رشته مهندس نفت در کانادا

تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

دوره های آموزشی در رشته ی مهندسی نفت در اکثر دانشگاه های کانادا به بخش های مختلف زمین شناختی، مهندسی مخزن و مهندسی تسهیلات نفت و گاز می پردازند. پذیرش در رشته ی مهندس نفت در کانادا بسیار رقابتی است و اخذ مدرکی در این رشته ی تحصیلی در یکی از دانشگاه های کانادا باعث می شود که فرد بتواند در اکثر کشورهای جهان در صنایع مختلف مبتنی بر نفت و گاز، شغل پردرآمدی بدست آورد.

بیشتر بخوانید:

رشته مدیریت پروژه و ساخت در کانادا

دانشگاه های برتر کانادا در رشته ی مهندسی نفت

دانشگاه کلگری

دوره ی لیسانس با تخصص های تکمیلی:

 • کارآفرینی و توسعه ی شرکتی (MEED)
 • مدیریت و جامعه

تحصیلات تکمیلی (ارشد با پایان نامه (MSc) – ارشد با دوره ی آموزشی و پایان نامه (MEng) – دکترا (PhD) در تخصص های:

 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی بیوپزشکی (فقط با پایان نامه)
 • مهندسی محیط زیست (میان رشته ای)
 • انرژی و محیط زیست (میان رشته ای)
 • انرژی و سیستم های محیطی (میان رشته ای، فقط با پایان نامه)
 • مهندسی مخازن نفت (فقط مختص دوره های آموزش محور MEng)
 • مهندسی بهره برداری نفت (فقط مختص دوره های آموزش محور MEng)
 • مشخصه یابی مخزن (فقط مختص دوره های آموزش محور MEng)

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص مهندس نفت

کشور کانادا در حال حاضر درخواست کار را از کشورهای خارج از کانادا قبول می کند. مهندسان نفتی که به دنبال زندگی و کار در کانادا هستند می توانند با استفاده از زیرگروه نیروهای متخصص فدرال (FSW) یا نیروهای متخصص استانی در سیستم اکسپرس اینتری برای مهاجرت اپلای کنند. متقاضیان واجد شرایط برای ورود سریع خود و خانوادشان به کانادا، مجوز کار دریافت خواهند کرد. دریافت این مجوز کار، فرصتی استثنائی برای اخذ اقامت دائم کانادا توسط متقاضیان می باشد.

بیشتر بخوانید:

درآمد دانشجو در کانادا

بهترین شهرهای کانادا برای بازار کار مهندسی نفت

صنعت نفت و گاز در یک دوره ی ترقی بسیار عالی قرار دارد و یکی از پردرآمدترین صنایع در کشور کانادا محسوب می شود. این رشته از چشم انداز شغلی بسیار خوبی در چند سال آینده برخوردار است. اکثر مشاغل مهندسی نفت در کانادا در منطقه ی آلبرتا می باشد اما فرصت های شغلی بسیاری در استان های بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوفاندلند، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا نیز یافت می شود.

حقوق رشته ی مهندسی نفت در کانادا

مهندسی نفت از گذشته یکی از رشته هایی بوده است که بالاترین حقوق و درآمد را داشته است. میانگین حقوق مهندسان نفت در کانادا بین 85,000 تا 125,000 دلار است. که این میانگین برای مهندسان ماهر به بالاتر از 105,000 دلار نیز می رسد. طبق آخرین اخبار بالاترین حقوق در این رشته مربوط به استان کلگری شهر آلبرتا با 69.71 دلار در هر ساعت و پایینترین مقدار در شهر ادمونتون آلبرتا با 46.93 دلار در هر ساعت می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو