دانشجویان بسیاری علاقمند به تجربه تحصیل در دیگر کشورها هستند. بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل پرستاری در روسیه به این کشور مهاجرت می نمایند. تحصیل در رشته های پزشکی در میان دانشجویان علاقمندان زیادی دارد و از جمله عوامل مهم برای تحصیل در این رشته کیفیت آموزشی و هزینه تحصیل می باشد.

عواملی نظیر توسعه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… باعث شده تا روسیه در بخش نظام آموزشی پیشرفت چمشگیری داشته باشد. ازین رو متقاضیانی زیادی هرساله جهت ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. مهاجرت از طریق های دیگری به این کشور نیز وجود دارد اما مهاجرت از طریق تحصیل به روسیه از روش های دیگر راحت تر ، سریع تر و کم هزینه تر می باشد.

روسیه واقع در قسمت های شمالی ایران است و از طریق دریای خزر مقداری مرز مشترک با ایران دارد. این کشور که بزرگترین کشور جهان است بالغ بر 70% مساحت آن را سرزمین های وسیع با آب و هوای قطبی و یخ زده تشکیل می دهد . پایتخت آن مسکو و زبان رسمی شان زبان روسی و مذهب اکثریت مردمانشان کاتولیک رومی که از زیر شاخه های دین مسیحیت است می باشد.

روسیه یکی از کشورهایی است که دانشگاه های پزشکی فراوانی دارد که این دانشگاه های پزشکی با ارائه مدرن ترین علوم و تکنولوژی با کیفیت آموزشی بالا ، در میان دانشجویان بین المللی بسیار شناخته شده است.

پذیرش راحت و روند رسیدگی به درخواست دانشجویان باعث شده است تا این کشور یک مکان ایده ال برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی شود. یکی از پرکاربردترین رشته های زیرشاخه پزشکی در دنیا رشته پرستاری است در ادامه به بررسی بیشتر این رشته و شرایط تحصیل آن در این کشور خواهیم پرداخت.

 

تحصیل در رشته پرستاری روسیه

 

شرایط تحصیل در رشته پرستاری روسیه

از آنجایی که شاخص های بهداشتی و سلامت این کشور با توجه به بحران جمعیت در حال کاهش است دانشجویانی که در رشته پرستاری تحصیل می کنند می توانند نقش بسزایی در سلامت ، آموزش و بهداشت این کشور داشته باشند. دانشجویان بین المللی با تحصیل در این رشته می توانند پس از اتمام تحصیل خود وارد بازارهای کاری شوند و با فرصت های شغلی بسیار رو به رو شوند.

تحصیل این رشته در روسیه به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که آموزش عالی با کیفیت دریافت کنند و به عنوان یک فرد حرفه ای با طیف وسیعی از توانایی ها وارد بازار کار شوند. دانشجویان در بخش مدیریت و تکنولوژی های پرستاری مهارت پیدا می کنند.

 به طور کلی شرایط پذیرش رشته ی پرستاری در روسیه مشابه شرایط تحصیل پزشکی در این کشور است و تفاوت چندانی با هم ندارند. متقاضیانی که تمایل دارند به تحصیل در مقطع لیسانس پرستاری در روسیه بپردازند باید دیپلم 12 ساله همراه با پیش دانشگاهی را ارائه دهند و حداقل 50% نمره در دروس زیست ، شیمی و فیزیک را کسب کرده باشند . لازم به ذکر است که روسیه برای دانشجویانی که لیسانس پرستاری را در ایران اخذ کرده اند شرایطی در نظر گرفته است تا بتوانند در روسیه ادامه تحصیل دهند و یا به کار پرستاری بپردازند. پرستارانی که در ایران حداقل 2 سال سابقه کار بیمه ای داشته باشند برای ادامه تحصیل یا کار در کشور روسیه از امتیاز بالایی برخوردار می شوند. 

به دلیل روابط خوب و صمیمی که بین ایران و کشور روسیه است ، دولت این کشور شرایط بسیار مناسب و آسانی را برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفته تا بتوانند بدون هیچ دغدغه و نگرانی به تحصیل در این کشور بپردازند. داوطلبان علاقه مند به رشته پرستاری می توانند فقط با داشتن مدرک دیپلم ریاضی و یا تجربی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.تحصیل در رشته پرستاری دانشگاه‌های روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است.

 از جمله دانشگاه های این کشور که امکان تحصیل پرستاری در آنها وجود دارد عبارتند از:

  • دانشگاه سنت پترزبورگ
  • دانشگاه ملی تحقیقات
  • دانشگاه فدرال اورال
  • دانشگاه ITMO
  • دانشگاه رودن مسکو
  • مدرسه کسب و کار EMAS در مسکو

 

پذیرش رشته پرستاری روسیه

 

شرایط تحصیل دکترای رشته پرستاری در روسیه


تحصیل در روسیه در رشته پرستاری طیف گسترده ای از دانشجویان سراسر جهان را به خود جذب کرده است. در هر ترم تحصیلی بالای 20 دانشجو بین المللی در مقاطع بالاتر تحقیقاتی (یعنی MPhil یا دکترا) ثبت نام می نمایند که برخی به صورت تمام وقت و برخی به صورت پاره وقت مشغول به تحصیل می شوند.
دانشجویان علاقه مند به تحقیقات و تحصیلات در رشته پرستاری مورد استقبال ویژه ای هستند دانشجویان ارشد روسیه سهم ارزنده ای در توسعه پژوهش در تحصیل پرستاری، مدرسه و دانشگاه دارند. 
مدرک افتخارات (حداقل بالاتر از رتبه دوم) یا معادل خارجی مربوط به آن رشته و یک مدرک مناسب از یک موسسه شناخته شده یا کار رضایت بخش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا (که باید شامل برخی از آموزشات پژوهشی باشد) که حداقل معادل یک سال تمام وقت باشد، مورد نیاز است.
علاوه بر آن NB در شرایط استثنایی، ممکن است در شرایطی خاص تقاضای پذیرش دانشجو را بدون داشتن هر دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر بگیرند. به عنوان مثال، اگر آنها تجربه تحقیق داشته باشند.
 

هزینه تحصیل رشته پرستاری روسیه

 

هزینه تحصیل رشته پرستاری در روسیه

آگاهی در مورد هزینه تحصیلی ، یکی از موارد مهم برای دانشجویان که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند می باشد. دانشجویان رشته پرستاری قبل از ورود به این رشته باید دوره های پادفک را در دانشگاه های پزشکی این کشور سپری کنند که هزینه این دوره ها معمولا بین 3،500 تا 5،000 دلار در سال است و نسبت به رشته و دانشگاه متغیر است. هزینه تحصیل رشته پرستاری در روسیه بسیار ارزان تر از کشورهای اروپایی ، آمریکا و کانادا است.هزینه تحصیل در رشته پرستاری روسیه با توجه به دانشگاه متغیر است اما میانگین شهریه دانشگاه های روسیه در رشته پرستاری بین 2،500 تا 3،500 دلار در سال است.متوسط هزینه زندگی دانشجویی 1،000 تا 3،000 دلار است.

 

شغل پرستاری در روسیه

 

بازار کار رشته پرستاری در روسیه


همانطور که گفتیم بازار کار رشته پرستاری در کشور روسیه بسیار عالی است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به راحتی کار پیدا کنند و مشغول به کار شوند.علاوه بر این آموزش و پرورش روسیه نیز مراکزی را برای گذراندن دوره های کارآموزی به دانشجویان این رشته پیشنهاد می نمایند. دانشجویان بصورت رایگان در این مراکز به بیماران خدمت رسانی میکنند و اداره آموزش و پرورش  از درآمدهای دولت حقوق و دستمزدی را به پرستاران پرداخت می نمایند. 
حقوق یک پرستار در روسیه بین 760 دلار تا 2،700 دلار در ماه است. پرستاران در کشور روسیه موظف اند هر 5 سال یکبار برای حفظ موقعیت شغلی خود در مناطق خاص روسیه به انجام کار بپردازند. برخی از پرستاران نیز برای تأمین نیازهای زندگی خود در این کشور مجبور به انجام کار در دو موقعیت شغلی می ¬باشند. که اکثر آنها به انجام کار در بیمارستان ها و یا درمانگاه های این کشور بپردازند.
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از مشاوره آنلاین و رایگان زانکو می توانید با شماره های 02122226480دتماس حاصل فرمایید.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو