رشته پزشکی در چین

هرساله بیش از ۱۰.۰۰۰ دانشجو از سراسر دنیا به منظور تحصیل در چین و رشته پزشکی وارد این کشور می شوند. از سال 2004 تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی و جراحی (MBBS) به زبان انگلیسی در چین معروف شده است. دانشکده های پزشکی که کارشناسی رشته پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند، توسط سازمان نظام پزشکی چین و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در «راهنمای دانشکده های پزشکی جهان» به رسمیت شناخته شده اند. همچنین مدرک لیسانس پزشکی چین در سطح جهانی معتبر است.

 تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین در یک نگاه

هرساله بیش از ۱۰.۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل در چین و رشته پزشکی  وارد این کشور می‌شوند. از سال 2004 تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی و جراحی (MBBS) به زبان انگلیسی در کشور چین معروف شده است. دانشکده‌های پزشکی که کارشناسی رشته پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند، توسط سازمان نظام پزشکی چین و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در «راهنمای دانشکده‌های پزشکی جهان» به رسمیت شناخته شده اند. همچنین مدرک لیسانس پزشکی چین در سطح جهانی دارای اعتبار می‌باشد.

تعداد دوره‌های کارشناسی رشته پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی در کشور چین رو به افزایش می‌باشد و تا کنون ۴۹ دانشگاه پزشکی توسط وزارت آموزش و پرورش چین مورد تایید قرار گرفته‌اند. دانشگاه‌های مورد تاییدی که دانشجویان بین المللی را برای دوره‌های کارشناسی پزشکی ثبت نام نموده اند، دارای مجوز جهت اعطای مدرک کارشناسی ارشد در حوزه‌های پزشکی عمومی و پزشکی بالینی (موضوعات سطح اول) و بیمارستان‌های وابسته در رده III، سطح A نیز هستند.

بنابراین تا حدودی آزمایشگاه‌ها و تاسیسات دانشگاه‌های کشور چین از اغلب کالج‌های دولتی آسیا، آفریقا و سایر کشور‌ها از سطح بالاتری برخوردار هستند. بعد از اتمام تحصیلات پایه، دانشجویان باید دوره کارآموزی را به مدت یک سال در یکی از بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه بگذرانند.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

 • داشتن حداقل سابقه تحصیلی معادل با مدرک متوسط در چین؛ یا داشتن معدل دوازده (۲+۱۰)/ سطح A یا معادل آن.
 • گرفتن حداقل ۵۰% الی ۶۰% از نمره فیزیک، شیمی و بیولوژی با توجه به دانشگاه مربوطه
 • کسب حداقل نمره زبان انگلیسی ۴ و داشتن حداقل ۱۷ سال سن تا پایان سال (۳۱ دسامبر).

 

 • تحصیل پزشکی در چین چه مزایایی دارد؟
 • آیا تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی ممکن است؟
 • هزینه تحصیل پزشکی در چین چقدر است؟
 • آیا امکان تحصیل پزشکی در چین به صورت رایگان وجود دارد؟
 • بهترین دانشگاه های چین کدامند؟

شرایط تحصیل پزشکی در چین

بررسی شرایط تحصیل پزشکی در چین

تحصیل رشته و در کشور چین امروزه با توجه به پیشرفت وسیع دانشگاه‌های این کشور و بهتر شدن شرایط تحصیل رشته پزشکی در چین، مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. لازم است توجه داشته باشیم که هزینه تحصیل پزشکی در چین در مقایسه با خیلی از کشورهای سراسر جهان مقرون به صرفه می‌باشد و مدرک دریافتی از دانشگاه‌های این کشور  از اعتبار جهانی برخوردار می‌باشد. در واقع دانشگاه‌های این کشور با ایجاد امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فراهم نمودن شرایط ادامه تحصیل پزشکی در چین، موجب افزایش جمعیت دانشجویان بین المللی خود شده اند. در این مقاله به بررسی معایب و مزایای تحصیل پزشکی در کشور چین می پردازیم. 

اطلاعات کلی درباره چین

کشور چین در آسیای شرقی واقع شده است و یکی از قطب‌های اقتصادی دنیا به شمار می‌رود. این کشور پرجمعیت ترین کشور دنیا می‌باشد و با توجه به پهنه وسیع جغرافیایی، اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی متنوعی را در نقاط مختلف خود تجربه می‌کند. در واقع کشور چین تمام مناطق طبیعی از برکه‌ها و رودخانه‌ها تا کوهستان و کویر را در خود جای داده است. این کشور در هر منطقه زیستی خود، فرهنگ متفاوتی را تجربه می کند و زندگی در چین فرصت آشنا شدن با این ا را به اشخاص می‌دهد.

با ما همراه باشید تا شرایط و مزایای تحصیل پزشکی در چین را بررسی نماییم.

مزایای تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی در چین بسیار است. در واقع می توان ادعا نمود تعداد مزایا از تعداد معایب تحصیل پزشکی در چین بیشتر می‌باشد. از جمله مهم ترینِ این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. هزینه زندگی مقرون به صرفه: کشور چین از نظر اقتصادی در یک ثبات نسبی قرار دارد بنابراین مخارج زندگی در این کشور نیز ثابت و در مقایسه با دیگر کشورها، ارزان می‌باشد. دانشجویان این امکان را دارند که با کمترین هزینه، نیازهای زندگی خود را تامین نمایند.
 2. قدرت انتخاب بالا: صدها دانشگاه و موسسه آکادمیک در چین، رشته پزشکی و جراحی را برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهند بنابراین دست دانشجویان به منظور انتخاب دانشگاه باز است. خوب است بدانید تقریبا تمام دانشگاه‌های پزشکی چین مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO) هستند.
 3. مناسب بودن هزینه تحصیل پزشکی در چین: هزینه تحصیل پزشکی در چین در مقایسه با خیلی از کشورهای دنیا مانند آمریکا، کانادا، بریتانیا و … که بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان را در اختیار دارند، ارزان تر می‌باشد.
 4. کسب سریع صلاحیت طبابت: در مقایسه با خیلی از کشورهای دنیا که پزشک شدن نزدیک به 7 یا 8 سال زمان می‌برد، کسب عنوان پزشکی و صلاحیت طبابت در چین، به مدت زمان کمتری نیاز دارد.
 5. آموزش پزشکی سنتی: دانشگاه‌های پزشکی کشور چین در کنار آموزش پزشکی مدرن، پزشکی سنتی را نیز در برنامه درسی خود دارند. این امر به دانشجویان کمک می کند تا سطح اطلاعات خود را بالا ببرند و درک بهتری از شرایط بیمار پیدا کنند.
 6. امکان تحصیل به زبان انگلیسی: خیلی از برنامه‌های پزشکی چین به زبان انگلیسی ارائه می شوند و این امر موجب جذب دانشجویان بین المللی شده است.

مزایای تحصیل پزشکی در چین

3. شرایط تحصیل پزشکی در چین

دوره تحصیل پزشکی در چین در دو بخش پزشکی و جراحی انجام می پذیرد. دریافت مدرک کارشناسی در این رشته‌ها بین 5 تا 6 سال زمان می برد. این 6 سال تحصیل را می توان به دو قسمت آموزش تئوری (5 سال اول) و دوره کارآموزی در بیمارستان‌ها (سال آخر) تقسیم نمود.

بر اساس شرایط سنی تحصیل پزشکی در چین، دانشجویان باید در بازه سنی 18 تا 25 سال قرار داشته باشند. همچنین متقاضیان تحصیل پزشکی در چین جهت موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی باید حداقل 70 درصد نمره را در دروس اصلی ( فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضی) کسب نمایند.

به منظور تحصیل پزشکی در چین در دوره کارشناسی لازم است دوره 12 ساله تحصیل را گذرانده و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید. همچنین ادامه تحصیل تخصص پزشکی در چین در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور ممکن می‌باشد. در واقع با موفقیت در دریافت مدرک کارشناسی پزشکی، شرایط تحصیل تخصص پزشکی در چین برایتان فراهم می شود.

در ادامه مقاله درمورد شرایط تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنیم و برخی از رشته‌های پزشکی موجود در بهترین دانشگاه‌های چین را معرفی می نماییم.

تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی

یکی از عوامل موثر در جذب دانشجویان بین المللی، امکان تحصیل این رشته به زبان انگلیسی می‌باشد. بیش از 45 کالج پزشکی در چین، برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که تعداد قابل توجهی می‌باشد. در واقع می توان ادعا کرد دانشجویان می توانند در بهترین دانشگاه‌های کشور چین به تحصیل به زبان انگلیسی بپردازند.

فراموش نکنید که اگرچه تحصیل رشته پزشکی در کشور چین به زبان انگلیسی امکان پذیر می‌باشد، ولی به منظور برقراری ارتباط با مردم این کشور نیاز به یادگیری زبان چینی دارید که عده زیادی این امر را از معایب تحصیل پزشکی در کشور چین می دانند.

همچنین بعضی از دانشگاه‌های این کشور به مدرک قبولی دانشجویان در آزمون زبان چینی HSK پیش از فارغ التحصیلی نیاز دارند.

تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی

5. رشته‌های پزشکی در چین

تنوع شاخه در رشته پزشکی در کشور چین بالاست و دانشگاه های گوناگون، طیف وسیعی از رشته های مرتبط با علوم پزشکی را در بر می گیرند. مهم ترین این رشته ها عبارتند از:

 1. پزشکی.
 2. داروسازی.
 3. دندانپزشکی.
 4. طب سنتی چینی.
 5. پرستاری.

خیلی از دانشجویان به دنبال کسب اطلاعات درباره شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی چین می‌باشند. در ادامه مقاله به شرح این موارد می پردازیم.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی چین

جهت دریافت پذیرش تحصیلی چین، بیش از هر چیز باید برنامه پزشکی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. سپس با توجه به توضیحات وبسایت دانشگاه، مدارک خود را آماده و آپلود کنید. در صورتی که مدارک شما مورد تایید دانشگاه قرار گیرد، دعوت نامه رسمی دانشگاه برای شما ارسال خواهد شد. بعضی از مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پزشکی در چین و اخذ پذیرش تحصیلی، عبارتند از:

 1. نامه بیانیه شخصی.
 2. رزومه.
 3. گواهی سلامت.
 4. توصیه نامه.
 5. پاسپورت معتبر.
 6. گواهی تمکن مالی.

توجه داشته باشید که:
1. نامه بیانیه شخصی، یک متن 150 کلمه ایست که به معرفی شما، اهداف و برنامه‌های آینده تان می پردازد.
2. گواهی تمکن مالی توانایی شما در پرداخت هزینه تحصیل در چین را ثابت می کند. در این نامه باید گردش 3 ماه اخیر حساب بانکی شما یا حامی مالی تان نشان داده شود و حداقل مبلغ 7000 دلار در حسابتان باشد.
3. مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا چینی ترجمه شوند.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی چین

7. شرایط اخذ ویزای تحصیلی چین

پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی، دانشجویان می‌توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی چین اقدام نمایند. از جمله مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای تحصیلی چین، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. پاسپورت با اعتبار برای حداقل 18 ماه.
 2. مدارک شناسایی.
 3. عکس.
 4. نامه پذیرش تحصیلی.
 5. هزینه دریافت ویزا.
 6. فیش پرداخت هزینه ثبت نام دانشگاه.
 7. گواهی سلامت.

8. بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین

تعداد بالای دانشگاه در سرتاسر چین و تنوع برنامه‌های پزشکی ارائه شده در آن ها، انتخاب را برای دانشجویان دشوار می کند. در ادامه به معرفی بعضی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین می پردازیم.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه فودان

دانشگاه فودان که در سال 1905 تاسیس شد، شامل 4 پردیس در مرکز شانگهای می شود. تمرکز اصلی این دانشگاه بر جذب دانشجویان بین المللی می‌باشد. شاید به همین علت است که تحصیل پزشکی در دانشگاه فودان چین به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. هدف برنامه پزشکی در این دانشگاه پرورش پزشکانی با سطح دانش بالا و مهارت های بالینی و حرفه ای می‌باشد. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه فودان چین که یکی از بهترین ددانشگا‌ه‌های چین به شمار می رود، حدود 11541 دلار در سال تخمین زده می شود. همچنین بورسیه‌های تحصیلی جهت تحصیل پزشکی در این دانشگاه در دسترس دانشجویان بین المللی قرار دارد.

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه فودان در یک ساختمان اصلی و چند ساختمان تکمیل کننده ساخته شده اند.

8. بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه پایتخت

دانشگاه پزشکی پایتخت (CMU) که در پکن واقع شده است، در سال 1960 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از اصلی ترین دانشگاه‌های پزشکی کشور چین محسوب می‌شود و از 10 دانشکده، 14 بیمارستان وابسته و 1 موسسه آموزشی تشکیل شده است. این دانشگاه برنامه های متنوع پزشکی را در مقاطع گوناگون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای بیش از 9000 دانشجو ملی و بین المللی ارائه می دهد. نکته حائز اهمیت این است که اکثر این برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. از مهم ترین و محبوب ترین این برنامه‌ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. پزشکی عمومی.
 2. پزشکی بالینی.
 3. علوم اعصاب.
 4. چشم پزشکی.
 5. پزشکی سالمندان.
 6. اورولوژی.
 7. سم شناسی.
 8. مهندسی پزشکی.
 9. طب سنتی چینی.
 10. بهداشت.

در ادامه مقاله دیگر دانشگاه های چین را معرفی می نماییم. با ما بمانید.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه نانجینگ

دانشگاه پزشکی نانجینگ (NMU) در سال 1934 تاسیس شد. این دانشگاه امروزه یکی از مدرن ترین دانشگاه‌های پزشکی کشور چین محسوب می‌شود و در مقاطع گوناگون، برنامه های خود را ارائه می دهد. بهتر است بدانید دانشجویان بین المللی می توانند به تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه بپردازند. دانشگاه نانجینگ که به دنبال تبدیل شدن به یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا می‌باشد، با دانشگاه های کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، سوئد، ژاپن، تایوان و هنگ کنگ همکاری می نماید. تمرکز این دانشگاه بر آموزش پزشکی، تحقیقات و نوآوری، خدمت رسانی و ارتقا فرهنگ است.

یکی از مزایای تحصیل پزشکی در دانشگاه نانجینگ چین، امکان بهره مندی از کتابخانه این دانشگاه می‌باشد که حجم عظیمی از منابع چاپی پزشکی، کتب پزشکی الکترونیکی و مجلات پزشکی به زبان‌های گوناگون را در بر می گیرد. دانشگاه نانجینگ همچنین مسئول انتشار 11 مجله پزشکی می‌باشد.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه شانتو

دانشگاه پزشکی شانتو در شهر ساحلی به همین نام واقع شده‌ است. این دانشگاه در زمینه آموزش پزشکی دانشجو-محور، در ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی بیمار-محور و در تحقیقات پزشکی و بالینی برنامه-محور می‌باشد. این دانشگاه به منظور ارتقا رتبه و یافتن جایگاه بالا در میان بهترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا، بر بهبود آموزش، تحقیقات و ارائه خدمات بر اساس استاندارد های جهانی توجه ویژه ای دارد. یکی از مزایای تحصیل پزشکی در دانشگاه شانتو چین، طول مدت تحصیل 5 ساله می‌باشد. برنامه های تحصیلی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند و همین امر منجر به جذب بیشتر دانشجویان بین المللی می شود.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه شانتو

بورسیه تحصیلی دولتی گوانژو برای تحصیل در دانشگاه شانتو در دسترس دانشجویان بین المللی قرار دارد.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه چجیانگ

دانشگاه چجیانگ (ZJU) در سال 1897 در هانگژو تاسیس شد. این دانشگاه در زمینه‌های تحقیقات و نوآوری یکی از دانشگاه‌های پیشرو در چین محسوب می‌شود. از مزایای تحصیل پزشکی در دانشگاه چجیانگ چین، می توان به انواع بورسیه تحصیلی در دسترس دانشجویان اشاره نمود. نکته حائز اهمیت این است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه چجیانگ موجب بهبود شرایط تحصیل پزشکی شده است.

دانشگاه چجیانگ انواع مختلف خوابگاه‌های دانشجویی را با شرایط مناسب و تجهیزات به روز در اختیار دانشجویان قرار می دهد. معمولا اتاق های این خوابگاه ها دو نفره یا چهار نفره هستند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه‌های پزشکی چین مانند رنکینگ جهانی آن ها می‌باشید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

 

بیشتر بخوانید:

دین مردم چین

اقتصاد چین

رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه‌های چین

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان، رتبه دانشگاه‌های چین در رنکینگ بهترین دانشگاه های دنیا است. به منظور کسب این اطلاعات، به جدول زیر توجه نمایید:

دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه چینهوا

16

دانشگاه پکینگ

22

دانشگاه فودان

40

دانشگاه ژجیانگ

54

دانشگاه جیائو تونگ

60

دانشگاه علوم و تکنولوژی چین

89

دانشگاه نانجینگ

120

دانشگاه ووهان

257

دانشگاه تونگجی

265

دانشگاه معمولی پکن

277

دانشگاه HUST

400

دانشگاه BIT

436

دانشگاه شانتو

925

دانشگاه پایتخت

1038

دانشگاه‌های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در چین

دانشگاه‌های پزشکی کشور چین که مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Beijing Normal University
 2. Beijing university of Chinese medicine (در رشته داروسازي و طب سنتی در مقطع تحصیلات تکمیلی براي دارندگان مدرك پزشکی)
 3. Capital Medical University
 4. Central South University
 5. China agricultural university
 6. China Med University
 7. China Pharmaceutical University
 8. Chinese University Hong Kong
 9. East china university of science and technology
 10. Fudan University
 11. Huazhong University of Science and Technology
 12. Jilin University
 13. Jinan University
 14. Nanjing Agriculture University
 15. Nanjing Medical University
 16. Nanjing University
 17. Nankai University
 18. Ocean University of China
 19. Peking University
 20. Shandong University
 21. Shanghai jiao Tong University
 22. Shanghai University
 23. Sichuan University
 24. Soochow University
 25. Southeast University
 26. Sun Yat-Sen University
 27. Tianjin University
 28. Tongji University
 29. Tsinghua University
 30. University Hong Kong
 31. University of Chinese Academy of Science
 32. University of Science and Technology of China
 33. Wuhan University
 34. Xiamen University
 35. Xian jiaotong University
 36. Zhejiang University
 37. Zhengzhou University

هزینه تحصیل پزشکی در چین چقدر می‌باشد؟ آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین وجود دارد؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

. هزینه تحصیل پزشکی در چین

هزینه تحصیل پزشکی در کشور چین در مقایسه با خیلی از کشورهای دنیا مانند آمریکا، استرالیا و بریتانیا ارزان تر و مقرون به صرفه می‌باشد. تحصیل پزشکی در چین در مقطع کارشناسی بین 4000 تا 7000 دلار در سال خواهد بود. این در حالی است که ادامه تحصیل تخصص پزشکی در چین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا حدود  6500 دلار در سال هزینه در پی خواهد داشت. جدول زیر هزینه تحصیل پزشکی در بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین را نشان می دهد:

دانشگاه

هزینه (سالیانه – به دلار)

دانشگاه فودان

11.541

دانشگاه پزشکی پایتخت

5.394

دانشگاه پزشکی نانجینگ

5.226

دانشگاه پزشکی شانتو

6.148

دانشگاه چجیانگ

6.619

دانشگاه پزشکی گوانجو

4.639

دانشگاه پزشکی تونگجی

6.959

دانشگاه پزشکی جینژو

5.412

بهتر است بدانید هزینه تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی در بعضی از دانشگاه ها گران تر از تحصیل به زبان چینی می‌باشد.

. هزینه تحصیل پزشکی در چین

12. بورسیه تحصیلی چین

خیلی از دانشگاه‌های چین با ارائه بورسیه تحصیلی، هزینه و شرایط تحصیل پزشکی در چین را بهبود می بخشند. بعضی از این دانشگاه ها عبارتند از:

 1. دانشگاه پزشکی آنهویی.
 2. دانشگاه پزشکی پایتخت.
 3. دانشگاه پزشکی چونگ کینگ.
 4. دانشگاه پزشکی فوجیان.
 5. دانشگاه پزشکی گوانجو.

همچنین متقاضیان می توانند از بورسیه دولتی چین استفاده نمایند. به طور معمول با موفقیت در کسب بورسیه کامل دولتی، تحصیل رایگان پزشکی در چین تا حد زیادی امکان پذیر می شود. این بورسیه در بیشتر موارد هزینه‌های زیر را پوشش می دهد:

 1. شهریه دانشگاه.
 2. پرداخت مبلغی ماهانه به دانشجو به عنوان هزینه زندگی.
 3. هزینه اسکان دانشجویی.

در آخرین قسمت از مقاله در مورد هزینه زندگی و معایب تحصیل پزشکی در چین حرف می زنیم. با ما بمانید.

 

بیشتر بخوانید:

غذهای چین

تحصیل در چین

هزینه زندگی در چین

باید توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در کشور چین، تنها هزینه ای نمی‌باشد که به عنوان دانشجو متقبل می شوید؛ زندگی در چین نیز هزینه‌هایی را در بردارد. بعضی از هزینه‌های زندگی در کشور چین عبارتند از:

 1. مواد غذایی و خورد و خوراک: 170 تا 200 دلار در ماه.
 2. کتاب و لوازم تحصیل: 30 تا 50 دلار در هر ترم تحصیلی.
 3. حمل و نقل: 15 تا 20 دلار در ماه.
 4. بیمه: 60 دلار برای هر 6 ماه.
 5. اسکان: 150 تا 1000 دلار در ماه.

با جمع کردن هزینه‌های ذکر شده و برخی هزینه های جزئی دیگر، هزینه زندگی در چین را می توان مبلغی بین 600 تا 1.000 دلار در شهرهای ارزان تر و 1.000 تا 1.200 دلار در شهرهای گران تر (مانند پکن، شانگهای و شنزن) تخمین زد.

14. معایب تحصیل پزشکی در چین

در کنار مزایا، باید به معایب تحصیل پزشکی در چین نیز توجه نمایید. اگر آلودگی هوا و احساس غربتی که دانشجویان بین المللی در برابر جمعیت بالای دانشجویان چینی احساس می کنند را معایب کلی تحصیل در چین بدانیم، اکنون مشخصا به ذکر معایب تحصیل پزشکی در چین می پردازیم:

 1. دانشجویان پزشکی به منظور برقراری ارتباط با مریض در زمان فارغ التحصیلی نیازمند یادگیری زبان چینی می‌باشند. اگرچه دانشجویان بین المللی در خیلی از دانشگاه ها در دوره کارآموزی خود از حضور یک مترجم بهره می برند، در هنگام طبابت بعد از فارغ التحصیلی چنین فرصتی ندارند. یادگیری زبان چینی آسان نیست و به همین علت ضرورت یادگیری آن، یکی از معایب تحصیل پزشکی در چین به شمار می رود.
 2. در میان تعداد زیاد دانشگاه‌های چین، اگرچه بسیاری از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های جهان به شمار می روند، تعدادی نیز سطح کیفی آموزشی پایینی دارند و مدرک دریافتی از این دانشگاه ها ارزش چندانی چه در چین و چه در دیگر نقاط دنیا ندارد.
 3. آموزش پزشکی به دانشجویان روی بدن انسان واقعی انجام نمی شود و از عروسک هایی جهت این کار استفاده می نمایند. همچنین در دوره کارآموزی، دانشجویان اجازه لمس بدن بیمار را ندارند.

 

سوالات متدوال تحصیل پزشکی در چین

 • آیا تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی امکان پذیر می‌باشد؟
  • بله! خیلی از برنامه‌های پزشکی دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی ارائه می شوند.
 • شرایط سنی تحصیل پزشکی در چین در مقطع کارشناسی به چه صورت می‌باشد؟
  • دانشجویان برای تحصیلات ب دانشگاهی پزشکی در چین باید در بازه سنی 18 تا 25 سال قرار داشته باشند.
 • شرایط نمرات دریافتی به منظوراخذ پذیرش پزشکی چین چگونه است؟
  • به منظور دریافت پذیرش تحصیلی چین در رشته پزشکی باید حداقل 70 درصد نمره را در دروس ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی دریافت کرده باشید.
 • آیا دانشگاه‌های پزشکی چین مورد تایید وزارت بهداشت جهانی می‌باشند؟
  • بله. سازمان WHO اکثر دانشگاه‌های پزشکی چین را تایید می نماید.
 • آیا تحصیل رایگان پزشکی در چین ممکن است؟
  • بورسیه‌های تحصیلی تقریبا تحصیل پزشکی در چین به صورت رایگان را ممکن می سازند.

 

بیشتر بخوانید:

رشته مدیریت در ترکیه

رشته پزشکی در ترکیه

رشته جقوق در ترکیه

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو