ویزا راهیست تا کشورها افراد متقاضی ورود به خاکشان را بررسی کند. زمانی که این مدرک را دریافت می‌کنید، در واقع مجوز ورود به کشور مقصد برای هدفی خاص را دریافت نموده‌اید. این مجوز می‌تواند جهت مسافرتی کوتاه یا فرصت مطالعاتی چندماهه و یا حتی برای مهاجرت به کشور مورد نظر باشد. گاهی پروسه‌ی اخذ این مدرک با مشکل مواجه می‌گردد. در این مطلب قصد داریم علل این امر را بررسی کنیم.

چرا ویزا ریجکت می‌شود؟

ریجکتی ویزا دلایل مختلفی دارد. بررسی مدارک و صلاحیت‌های شما جهت صدور ویزا، خصوصا در مورد کشورهای پیشرفته و صنعتی، با دقت خاصی صورت می‌گیرد. هرگونه عدم صداقت در مراحل اخذ ویزا، شما را به‌سادگی به سمت ریجکت سوق خواهد داد. بعضی کشورها به خالی بودن صفحه‌های پاسپورت شما حساسند. همچنین پاسپورت شما باید تمیز و مرتب باشد. پاسپورت کثیف و خراب ممکن است کار شما را با مشکل روبرو کند. 

ریجکتی ویزا
اگر ویزای شما موقتی و مسافرتیست، افسر ویزا باید مطمئن شود شما دلیل لازم برای بازگشت به کشور خود را خواهید داشت. اگر او شک ببرد که شما قصد پناهندگی یا فرار را دارید، ویزای شما ریجکت خواهد شد. هدف شما از سفر، مدارک مربوط به محل سکونت، توصیه‌نامه‌ی موسسه یا دانشگاه و تمکن مالی، این‌ها مدارکیست که باید با صداقت کامل ارائه شده و در صورت وجود عدم صداقت یا مشکل اعتبار در آن‌ها، ویزای شما ریجکت می‌شود.

چه باید کرد؟

شما بلافاصله پس از ریجکت شدن ویزایتان قادر به اعتراض نخواهید بود؛ بلکه باید مدتی (معمولا 6 ماه) صبر کرده و سپس اقدام کنید. اگر قبل از به پایان رسیدن این مدت اقدام نمایید بدون شک ریجکت خواهید شد و از آن به بعد، برای اخذ هرگونه ویزایی با مشکلات جدی و احتمال ریجکتی بسیار بالا روبرو خواهید بود. یک بار ریجکت شدن نیز کم نیست و برای دفعات بعد باید تلاش زیادی در جهت کسب اعتماد کشور مورد نظر و آفیسر ویزا انجام دهید.

رفع ریجکتی ویزا
پس از گذشت 6 ماه از ریجکتی ویزا، باید با کمک یک تیم حقوقی (موسسه‌های مهاجرتی - وکلای مهاجرتی)، نسبت به استعلام دلیل ریجکت شدن ویزا از سفارت مورد نظر اقدام کرده و سپس خلاهای موجود در مدارک خود را کامل نمایید. همچنین اگر اشتباهی در مراحل اخذ ویزا انجام داده اید از آن مطلع شده و از تکرار آن جلوگیری کنید. شانس اخذ ویزا پس از یک‌بار ریجکتی به قدر چشم‌گیری کاهش می‌یابد اما هرگز غیرممکن نیست. با انتخاب وکیل یا موسسه‌ی مجرب و دقت دو چندان در روال انجام کار می‌توان به موفقیت تا حد زیادی امید داشت.

 

 

بیشتر بخوانید:

اعتراض به ریجکتی کانادا

ویزامتریک چیست
 

پیشنهاد سردبیر زانکو