روانشناسی در آمریکا

با تحصیل رشته روانشناسی در آمریکا دانشجویان و متقاضیان شانس تحصیل و کار در یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا را پیدا می کنند. برای کسانی که به تعالی علمی علاقه مند هستند، تحصیل در ایالات متحده باید در بالای لیست اولویت ها باشد، جایی که می توان در هر تخصصی یا رشته ای ثبت نام کرد.

روانشناسی در آمریکا

روانشناسی یکی از زیر گروه‌های پزشکی به شمار می‌آید که به بررسی ذهن و رفتار انسان‌ها تمرکز می‌کند. هر ساله افراد زیادی مشتاق به فعالیت در رشته روانشناسی در آمریکا می‌باشند. روانشناسان در آمریکا از بیش‌ترین میزان رضایت شغلی برخوردار می‌باشند. دانشجویان رشته روانشناسی، به بررسی ارتباط بین علوم طبیعی با علوم مرتبط با زندگی انسان‌ها می‌پردازند. رشته روانشناسی در آمریکا زیرشاخه‌های زیادی دارد و دانشجویان کشور آمریکا برای این رشته اهمیت بالایی قائل هستند.

چون رشته روانشناسی یکی از رشته‌های اصلی علوم انسانی می‌باشد، دانشجویان بین‌المللی که در این رشته مدرک دیپلم خود را به‌دست آورده‌اند، این امکان برایشان فراهم شده‌است که بورسیه تحصیلی در کشور آمریکا را به‌دست آورند.

کار روانشناسی در امریکا از جمله مشاغل پردرآمد در این کشور نیز به شمار می‌آید و دانشجویان پس از پایان دادن به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی، این امکان را دارند که نسبت آغاز فعالیت خود در این رشته اقدام نمایند. البته باید به این مسئله نیز دقت کنید که دانشجویان با مدرک تحصیلی در مقاطع بالاتر برای پیدا کردن شغل در رشته روانشناسی در آمریکا، شانس بیشتری نسبت به دانشجویان با مدرک تحصیلی در مقاطع پایین‌تر دارند. روانپزشکانی که تحصیلات خود را در خارج از آمریکا به پایان رسانده‌اند، برای کار کردن در این کشور باید مدارک تحصیلی خود را معادل‌سازی کنند تا بتوانند مجوز کار آمریکا را دریافت نمایند.

روانشناسی در آمریکا

بررسی کار روانشناسی در آمریکا

می‌توان به این نکته اشاره کرد که روانشناسی یکی از جذاب‌ترین رشته‌های علوم انسانی به شمار می‌آید. بازار کار روانشناسی در آمریکا از شرایط خوبی برخوردار است و بیشتر روانشناسان در این کشور از بازار کار روانشناسی در آمریکا راضی می‌باشند. نرخ اشتغال روانشناسان در آمریکا 22% تخمین زده شده‌است و در حال حاضر بیش از 174000 روانشناس در بخش‌های مختلف در حال فعالیت می‌باشند.

روانشناسان با توجه به زیرشاخه‌های تحصیلی خود، درک و عواطف، باورها و تأثیرات آن‌ها، ارزیابی توانایی‌های ذهنی بشر و روابط و رفتار انسان‌ها را بررسی می‌نمایند. با توجه به بازار کار روانشناسی در امریکا دانشجویان با دریافت مدرک کارشناسی خود، این امکان برایشان فراهم شده‌است که کارهایی مثل آموزش و دیگر مشاغل اداری و بازگانی را انجام دهند.

اما دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در این رشته به دست آورده‌اند، این امکان را دارند که در مشاغل مرتبط با رشته روانشناسی، فعالیت انجام دهند. روانشناسان بین‌المللی برای آن‌که بتوانند به عنوان یک روانپزشک در آمریکا فعالیت خود را آغاز نمایند، ملزمند ابتدا موفق به به‌ دست آوردن نمره قبولی در آزمون حرفه‌ای روانشناسی که از سوی سازمان‌های ناحیه‌ای انجام می‌شود، بشوند. این سازمان در 13 زیرشاخه متفاوت مجوز کار در اختیار روانشناسان قرار می‌دهد. البته بهتر است این مسئله نیز ذکر شود که روانشناسان برای انجام کار در برخی از مشاغل مجبورند که مدرک دکتری روانشناسی را ارائه دهند.

 

بیشتر بخوانید:

جمعیت آمریکا

درآمد و بازار کار روانشناسی در آمریکا

همانطور ابتدا بررسی کردیم نرخ اشتغال روانشناسی در آمریکا 22% تخمین زده شده‌است و این آمار این موضوع را نشان می‌دهد که دانشجویان با اتمام تحصیلات خود در این کشور امکان انجام کار در آمریکا را خواهند داشت. میانگین حقوق روانشناسان در آمریکا 111810$ (دلار) در سال تخمین زده شده که البته این میزان حقوق ارتباط مستقیم با مدرک تحصیلی و زیرشاخه‌های تخصصی متخصصین این رشته دارد.

در قسمت زیر سعی کردیم که شما را با میانگین حقوق زیرشاخه‌های مختلف رشته روانشناسی در آمریکا آشنا کنیم.

 • روانپزشک: 167000 دلار میانگین درآمد سالانه
 • مهندسی روانشناسی: 79818 دلار میانگین درآمد سالانه
 • روانشناس بالینی: 79000 دلار میانگین درآمد سالانه
 • مشاور: 47500 دلار میانگین درآمد سالانه
 • روانشناس قانونی: 59500 دلار میانگین درآمد سالانه

درآمد و بازار کار روانشناسی در آمریکا

وظایف روانشناسان در آمریکا

روانشناسان نیز مثل بقیه متخصصین در زمینه‌های کاری خود، وظیفه‌های خاصی دارند. از اصلی‌ترین وظایف روانشناسان در بازار کار روانشناسی در آمریکا به شرح زیر می‌باشد:

 • مطالعه پژوهش‌های مرتبط با رفتار و عملکرد مغز
 • یافتن الگوهای رفتاری
 • تهیه و اجرای برنامه‌های درمانی
 • بالا بردن دانش عمومی در زمینه روانشناسی
 • جمع آوری اطلاعات با استفاده از روش مصاحبه، مشاهده و دیگر روش‌ها
 • همکاری با روانپزشکان و مددکاران در درمان بیماران
 • شناسایی و بررسی اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی افراد

با مشاهده بازار کار روانشناسی در آمریکا این مسئله برداشت می‌شود که دورنمای شغلی این رشته را در این کشور به شکل زیر می‌باشد:

 • بیشتر شدن فرصت‌های شغلی در بخش‌های بالینی و مدرسه‌های آمریکا
 • با رشد پژوهش در زمینه بیماری‌های خاص مثل اوتیسم، فرصت‌های شغلی این زمینه‌ها افزایش می‌یابد.
 • رقابت برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر می‌شود.
 • روانشناسی سازمانی و صنعتی که در حال حاضر تعداد معدودی از این دسته از روانشناسان در آمریکا در حال فعالیت می‌باشند، در آینده با ایجاد فرصت‌های شغلی بسیاری در این بخش روبه‌رو خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

مراکز پژوهشی و تحقیقاتی روانشناسی در آمریکا

همانطور که مطلع هستید کشور آمریکا دارای بیشترین مراکز مجهز و پیشرفته تحقیقاتی در رشته‌های متفاوت تحصیلی است. این کشور به دستاوردهای پزشکی در طی سال‌های اخیر کسب کرده‌است. از معروف‌ترین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی روانشناسی در آمریکا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مرکز تحقیقات رشد کودکCDRC متعلق به دانشگاه تگزاس
 • مرکز تحقیقات روانشناسیPRSC وابسته به دانشگاه هوستون
 • مرکز تحقیقات رشد کودک Alabama
 • کلینیک‌های رفتار درمانی دانشگاه واشنگتن
 • مرکز تحقیقات رشد کودک CELEVELAND
 •  مرکز تحقیقات اعتیاد
 • بررسی شخصیت و عواطف کاپلر متعلق به دپارتمان روانشناسی مریلند

یکی از بزرگترین انجمن‌های حرفه‌ای روانشناسی در آمریکا موسوم به The American Psychological Association  می‌باشد که یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های حرفه‌ای روانشناسی در کشور آمریکا به‌شمار می‌آید. در حال حاضر بیش از 137000 روانشناس در این مرکز کار انجام می‌دهند.

مراکز پژوهشی و تحقیقاتی روانشناسی در آمریکا

دریافت پذیرش تحصیلی روانشناسی در آمریکا

دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در رشته روانشناسی در آمریکا ادامه تحصیل انجام دهند، ملزمند که شرایط زیر را داشته‌باشند:

 • کسب نمره قبولی در آزمون GRE
 • برخورداری از مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
 • برخورداری از تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه زندگی درآمریکا

به دست آوردن پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی کار سختی نمی‌باشد، اما پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به‌صورت رقابتی و محدود صورت می‌گیرد. بهتر است این مسئله ذکر شود که دانشجویان می‌توانند بورسیه تحصیلی رشته روانشناسی را نیز دریافت کنند و دانشجویانی که از سوابق و رزومه‌های تحصیلی قوی در این رشته دارا می‌باشند، از شانس بالاتری برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا برخوردارند.

 

بیشتر بخوانید:

تابعیت آمریکا

دانشگاه های برتر برای اپلای روانشناسی

به دلیل آن که رشته روانشناسی از اهمیت و حساسیت بسیاری برخوردار است، دانشجویان این رشته بهتر است که در بهترین دانشگاه‌های روانشناسی نسبت به تحصیل خود اقدام نمایند. در ادامه سعی خواهیم کرد شما را با برترین دانشگاه‌های این رشته آشنا نماییم.

طبق آمار رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۰، ۳۰۱ دانشگاه در جهان جزو بهترین‌ها برای تحصیل و اپلای روانشناسی می‌باشند. ده دانشگاه برتر اول بیشتر در کشورهای آمریکا و انگلستان قرار دارند. البته بهتر است از این نکته نیز آگاه باشید که بیش از ۷۰ درصد تحقیقات روانشناسی در آمریکا صورت می‌گیرد. بنابراین تحصیل این رشته در این دانشگاه‌های آمریکایی امتیاز بزرگی برای دانشجو به حساب می‌آید.

دانشگاه های برتر برای اپلای روانشناسی

ده دانشگاه برتر اول جهان شامل این موارد است:

 1. دانشگاه هاروارد آمریکا
 2. دانشگاه استنفورد آمریکا
 3. دانشگاه کمبریج انگلستان
 4. دانشگاه آکسفورد انگلستان
 5. دانشگاه کالیفرنیا برکلی آمریکا
 6. دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس آمریکا
 7. دانشگاه UCL انگلستان
 8. دانشگاه یل آمریکا
 9. دانشگاه ماساچوست آمریکا
 10. دانشگاه میشیگان آمریکا

دیگر دانشگاه‌ها در قاره‌های مختلف:

 • در آسیا، دانشگاه‌های سنگاپور، چین، هنگ کونگ، ژاپن و کره‌جنوبی رتبه‌های برتر برای تحصیل روانشناسی می‌باشند.
 • در اروپا، علاوه بر انگلستان، کشور هلند، بلژیک و آلمان ده کشور اول برا اپلای روانشناسی مناسب می‌شوند.
 • در آمریکای شمالی، آمریکا و کانادا هستند و در آمریکای لاتین، شیلی، مکزیک، برزیل و آرژانتین بهترین مراکز آموزشی روانشناسی را دارند.
 • در آفریقا، آفریقای جنوبی و در اقیانوسیه هر دو کشورهای استرالیا و نیوزیلند دارای سطح علمی بالایی در رشته روانشناسی هستند.

 

بیشتر بخوانید:

رشته گرافیک در آمریکا

ساختار درسی و آموزشی در رشته روانشناسی

در دوره تحصیلی روانشناسی با این مسئله آشنا می‌شوید چطور پژوهش و تحلیل انجام دهید، چطور ارزیابی و درمان کنید و با برنامه‌های نرم‌افزاری تخصصی کار کنید. اپلای دکترای روانشناسی به ویژه در آمریکا به معنای تحقیق و پژوهش در این رشته می‌باشد.

کارشناسی روانشناسی در اکثر دانشگاه‌هایی که در بالا ذکر کردیم، روانشناسی عمومی می‌باشد و در دوره‌های تحصیلات تکمیلی بعدی تخصصی می‌گردد. واحد درسی آمار برای این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است و باید نمره خوبی در آن به دست آورید زیرا در تحقیقات این رشته باید از آن استفاده نمایید.

این مسئله نیز جالب است که در این دانشگاه‌ها به ویژه در آمریکا واحدهای درسی که به معرفی فرهنگ‌های مختلف جهان می پردازد، تدریس می‌شوند. بدیهی است که فرهنگ در بروز مشکلات روانی نقش اساسی دارد، بنابراین با اپلای روانشناسی برای کار در فرهنگ کشورهای مختلف هم آماده می‌شوید. می‌توان این مسئله را بیان کرد که آمریکا بهترین مکان برای تحصیل در رشته روانشناسی می‌باشد.

با ادامه تحصیل در روانشناسی با مفاهیم تخصصی‌تر آشنا می‌شوید که به فرآیندهای شناختی، علوم اعصاب و روانشناسی برخی از افراد، همچون جنایتکاران، قربانیان سوءاستفاده یا تروما، و سالمندان اشاره دارند. در سال آخر نیز برای انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات علمی از طریق مشاهدات و بررسی فعالیت مغز آشنا خواهید شد. تخصص شما کاملا به واحدهایی که می‌گذرانید بستگی دارد.

ساختار درسی و آموزشی در رشته روانشناسی

طول دوره تحصیل روانشناسی در خارج

تحصیل در دوره لیسانس روانشناسی در اکثر دانشگاه‌ها ۴ سال زمان می‌برد. دوره لیسانس این دانشگاه‌ها با یک سری دروس شروع می‌شود که مفاهیم اصولی روانشناسی در آن‌ها به صورت کلی معرفی می‌شود. در این واحدهای درسی مباحثی در رابطه با سلامت روانی، کودکی و رشد انجام می‌شود. از همان دوره لیسانس در آمریکا این امکان برای شما فراهم شده‌است برای دکترا هم اپلای بدهید. به این ترتیب در دوره تحصیل مدرک فوق لیسانس به شما ارائه می‌گردد.

در پایان بیشتر دوره‌های روانشناسی دانشجویان ملزمند در موسساتی همچون بیمارستان‌ها، زندان‌ها و مراکز توانبخشی نسبت به شروع کار اقدام نمایند. در پایان این دوره کارورزی به شما مجوز درمان پس از فارغ‌التحصیلی اعطا می‌گردد. داشتن تجربه درمانی به صورت عملی برای کارفرمایان آینده از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما در مورد یک کشور اروپایی همچون آلمان، از آنجا که مهد جامعه شناسی می‌باشد، اهمیت بالایی برای رشته روانشناسی قائل هستند. در آلمان هم باید ۶۰۰ ساعت تئوری و ۱۸۰۰ ساعت دوران تجربی برای درمان را بگذرانید و سپس وارد حوزه کار شوید. علاوه بر این سپری کردن ۱۲۰ ساعت به رشد شخصیت شما، ۶۰۰ ساعت با بیمار سرپایی و ۱۵۰ ساعت به عنوان سوپرویژن الزامی می‌باشد.

اگر این دوره کارآموزی به وسیله دانشگاه شما ارائه نمی‌شود، خودتان باید تلاش کنید تا در این زمینه تجربه به دست آورید. این کار چه به صورت داوطلبانه و چه با حقوق شما را در جایگاه خوبی قرار می‌دهد. مثلا کار با کودکان و بزرگسالانی که مشکل یادگیری و به خاطرسپاری دارند و حتی در خانه سالمندان، باعث به دست آوردن تجربه می‌شود.

هر دوره تحصیلات تکمیلی روانشناسی معمولا ۵ سال زمان می‌برد. البته در برخی دانشگاه مدت فوق لیسانس یک ساله می‌باشد. پس، متناسب با دانشگاهی که انتخاب می‌کنید بین ۱ تا ۵ سال وقتتان را خواهد گرفت. در آمریکا فقط دوره کارورزی آن ۳۰۰۰ ساعت می‌باشد که باید آن را به طور کامل بگذرانید.

گرایش ها و تخصص‌های روانشناسی برای اپلای

دانشجویان در سال سوم و چهارم روانشناسی این امکان را دارند که تخصص و گرایش خود را انتخاب کرده و در آن مهارت کسب نمایند. این گرایش‌ها از لیستی که دانشگاه در اختیارشان قرار می‌دهد و به آن علاقه‌مند می‌باشند، تعیین می‌گردد. ممکن است تمام گرایش ها در این لیست قرار نگیرند اما برخی از تخصص‌های اصلی که می‌توان انتخاب کرد در بخش زیر بیان شده‌است:

 • روانشناسی بالینی

این گرایش اختلال‌های روانی و عاطفی و سلامت آن‌ها را بررسی می‌کند. در دوران تحصیل در این رشته با این موضوع آشنا می‌شوید که با به کارگیری بعضی روش‌ها می‌توانید از وضعیت روانی مراجع آگاه شوید. بعد از تشخیص، روش‌های مختلف درمانی و مشاوره تجویز می‌گردد.

 • روانشناسی اعصاب

این زیرشاخه به بررسی عملکرد مغز و ارتباط آن با فرآیند روانی و رفتار می‌پردازد. روش تشخیصی در این تخصص، بررسی مشکلات اعصاب و صدمات مغزی همچون تومور و ناهنجاری‌ها می‌باشد که به دلیل مصرف داروهای سمی و مشکلات متابولیسم بدن ایجاد می‌گردد. متخصصین این رشته، توصیه‌هایی برای درمان فرد و خانواده او ارائه می‌دهند. البته این رشته بیشتر تحقیقاتی می‌باشد و یا باعث کمک به تشخیص روانشناسان دیگر می‌شود.

 • روانشناسی آموزشی

روانشناسی آموزشی به منظور درمان مشکلات یادگیری، نگرانی‌های اجتماعی و عاطفی مرتبط، و روش‌های مختلف برای کمک به بهبود یادگیری انجام می‌نماید. فارغ‌التحصیلان روانشناسی آموزشی مشاغل مربوط به روانشناسی را پیگیری می‌نماید. ممکن است در تماس مستقیم با کودکان، والدین و معلمان، درگیر تحقیق و مشاوره شوند یا نقش مهمی را ایفا نمایند.

 • روانشناسی پزشکی قانونی و جنایی

روانشناسی پزشکی قانونی و جنایی روانشناسی را در جرم و رفتار مجرمانه استفاده می‌نماید. ارزیابی ریسک، سوابق زندانیان، برنامه‌های درمانی و توانبخشی، تجزیه و تحلیل روند جرم و ارزیابی سلامت روان از مسا‌ئلی می‌باشد که در این رشته تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روانشناسان پزشکی قانونی همچنین با حضور در دادگاه به عنوان شاهد خبره، موجب کمک به زندانی و پلیس می‌شوند. هم چنین به خدمات اجتماعی و متخصصان بهداشت اقدام به مشاوره می‌نمایند. حتی این امکان وجود دارد که در پرونده‌های مدنی مثل تصمیم حضانت کودک ورود پیدا کنند. بهتر است حواستان به این نکته نیز باشد که این گرایش تخصصی با توجه به نظام حقوقی همان کشور تدریس می‌گردد. و در کشور ایران با نظام حقوقی متفاوت این امکان وجود دارد که مورد استفاده قرار گیرد.

دیگر زیرشاخه‌های روانشناسی برای تخصص، روانشناسی اجتماعی، ازدواج و خانواده، روانشناسی کار و روانشناسی شناختی می‌باشد. دو مورد اول بیشتر در محیط‌های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. فارغ‌التحصیلان روانشناسی شناختی در آینده با تمرکز بر عملکرد مغز به تحقیق و پژوهش مشغول خواهند شد.

بهتر است به این مسئله نیز دقت کنید که در گرایش‌های بالینی، خانواده و ازدواج و کار اجتماعی باید دوره کارورزی درمانی یا اینترشیپ را بگذرانید تا مجوز درمان به شما اعطا گردد.

گرایش ها و تخصص‌های روانشناسی برای اپلای

مدارکی که اپلای روانشناسی را تضمین می کند

پذیرش لیسانس در این دانشگاه‌ها آنچنان سخت نیست اما در دوره فوق لیسانس به بالا اخذ اپلای روانشناسی کار به مراتب دشوارتری می‌باشد. علاوه بر مدارکی که هر دانشگاه از شما طلب می‌کند،‌ بهتر است به نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد نیز دقت کنید تا در مراحل اپلای موفق باشید.

 1. نمره تافل مورد قبول در هر دانشگاه متفاوت می‌باشد اما اگر دانشگاه‌های آمریکا را به عنوان بهترین‌ها به حساب بیاوریم، باید حداقل نمره ۸۰ را در این آزمون به دست آورید. مثلا در دانشگاه‌های آمریکا اگر این نمره را به دست نیاورید، باید در خود آمریکا دوره‌های زبان را گذرانده و در آزمون شرکت کنید تا بتوانید اپلای روانشناسی را انجام دهید.
 2. معدل نمرات دوره قبلی تحصیلی شما در اپلای روانشناسی بسیار مهم می‌باشد.
 3. معدل GRE، GPA و رزومه یا CV برای شرکت در دوره‌های فوق لیسانس، دکتری و پست دکتری روانشناسی تعیین کننده آینده شما می‌باشد. تجربه کاری و مقالات علمی چاپ شده و تألیفات نیز نقش مهمی در موفقیت شما ایفا می‌کند.
 4. در زمان اپلای روانشناسی و انتخاب استاد راهنمای دوره دکتری، به زمینه تحقیقاتی آن استاد دقت نمایید. زمینه علمی و موضوعات آن باید با رزومه علمی شما ارتباط داشته‌باشد؛ در غیر این صورت احتمال پذیرش شما به وسیله او بسیار پایین می‌باشد.
 5. برای اپلای روانشناسی در آمریکا، دانشگاه قبلی شما مثل دانشگاه آزاد یا پیام نور اهمیت زیادی ندارد. بیشتر سطح علمی شما در آزمون‌های پیش رو و نمرات قبلی شما اهمیت دارد. بهتر است از این نکته آگاه باشید که تمام مدارکی که می‌فرستید با هم در نظر گرفته می‌شود.
 6. البته این امکان وجود دارد که در دوره دکتری برای استاد راهنمای شما نمره GRE یا GPA اهمیت دارد. اما در کشورهایی مثل آلمان فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد برای اپلای روانشناسی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.
 7. اپلای روانشناسی کانادا منحصر به دانشگاه نیست و در کالج‌ها و دانشکده‌ها هم می‌توانید اپلای کنید.

راهنمای کاربردی آزمون GRE در اپلای روانشناسی

آزمون GRE به نمره خوب در زبان انگلیسی کمک می کند. البته برخی دانشگاه‌ها برای نمره GRE اهمیتی قائل نیست. پس بهتر است آن را بررسی نمایید. فقط چند رشته وجود دارند که باید نمره GRE برای اپلای داشته باشید، یکی از آنها روانشناسی می‌باشید. این تست برای دانشجویانی که زبان ملی آن‌ها انگلیسی می‌باشد، برگزار می‌گردد.

اگر قصد دارید به روانشناسی تغییر رشته بدهید، نمرات شما در آزمون GRE بسیار مهم است. راه دیگر برای تغییر رشته و اپلای روانشناسی در دوره دکتری این است که ۴ تا ۵ کورس یا کارشناسی ارشد را در دانشگاه مورد نظر بگذرانید. معدل شما در این دروس هم در فرآیند اخذ پذیرش دوره تحصیلی بعدی اهمیت دارد. اگر رشته تحصیلی شما یکی از علوم انسانی به شمار می‌آید، از شانس بیشتری برای اپلای برخوردار می‌باشید.

آزمون GRE  مرحله به مرحله دشوارتر می‌گردد. به این صورت که تا ۱۵۰ آسان می‌باشد. از ۱۵۰ تا ۱۵۶ دشوارتر و تا ۱۶۰ بسیار دشوار است. برای اپلای روانشناسی در بهترین دانشگاه‌های جهان، باید حداقل نمره ۱۶۰ را اخذ نمایید. خصوصا در بخش‌های وربال یا کلامی، ریاضی و علوم! در این آزمون مهارت استدلال شما مورد سنجش قرار می‌گیرد.

شهریه رشته روانشناسی در خارج

بیشتر دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس روانشناسی ملزمید که شهریه را پرداخت کنید. اما دوره دکتری چون در اکثر موارد به صورت تحقیقاتی ارائه می‌شود، رایگان می‌باشد و یا  مقدار کمی حقوق پرداخت می‌گردد. اگر به عنوان دانشجوی بین‌المللی ثبت‌نام انجام دهید، مبلغی بیش از دیگر دانشجویان باید پرداخت نمایید. در صورتی که بعد از یک سال وضعیت اقامت شما در این کشورها تغییر کند و یا شهروند آنجا شوید، این مبلغ تقریبا نصف می‌شود.

شهریه رشته روانشناسی در خارج

به طور کلی در اروپا بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه زندگی باید در نظر داشته باشید. در کشورهایی مثل آلمان و فرانسه هزینه تحصیل بسیار کم و در واقع نزدیک به صفر می‌باشد.

 • هزینه تحصیل در دوره لیسانس مثلا در آمریکا به طور سالانه حدود ۴۰ میلیون تومان است.
 • در روسیه این مبلغ سالانه بیش از ۴۰۰۰ دلار به اضافه هزینه زندگی معادل ۵۰۰ دلار در ماه است.
 • در دانشگاه های دولتی آلمان شهریه برای هر ترم بیش از ۳۰۰ یورو و در دانشگاه های خصوصی به ۱۰۰۰ یورو می رسد. هزینه زندگی دانشجویی هم ماهانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.
 • در اتریش شهریه هر ترم ۸۰۰ یورو و هزینه زندگی بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.
 • در کانادا شهریه ۱۰ تا ۳۰ هزار دلار و هزینه زندگی ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه است.

بیشتر بخوانید:

هزینه‌های مهاجرت

دانستنی‌های ویزا

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو