روسیه پهناورترین کشور دنیا در شمال اوراسیا یعنی در آسیای شمالی و اروپای شرقی است با مجموعه ‌ای از جاذبه‌ های گردشگری متنوع و بی ‌نظیر است

تاریخچه کشور روسیه

روسیه تا پیش از قرن هفدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگانجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی مهمترین و بزرگ ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود ، در سال 1991 میلادی شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست. در قرن 14 میلادی بازمی ‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به عنوان بازیگر اصلی در بین چندین منطقه کوچکتر مشابه مطرح شد ، ایوان چهارم معروف به ایوان مخوف ، نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید و در قرن هفدهم رومانف به حکومت روسیه دست یافتند و تا سیصد سال بعد بر این کشور حکومت کردند،  پتر کبیر و کاترین کبیر از معروف ‌ترین این پادشاهان بودند که اصلاحات زیادی را در جهت مدرنیزاسیون این کشور انجام دادند.
 در اوایل قرن بیستم نارضایتی ‌های عمیق در میان بخش‌ های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده ‌ای در این کشور تبدیل شد. واقعه معروف به دوشنبه خونین در سال 1905 میلادی شکست از ژاپن در جنگ همان سال و شکست‌ های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی ‌ها دامن زد و سر انجام در سال 1917 میلادی  انقلابی به رهبری حزب بلشویک  و تحت تأثیر آموزه‌ های کارل مارکس تشکیل شده بود ، به حکومت پادشاهی در این کشور پایان بخشید.
اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی علیه حامیان سلطنت همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت و  وی در سال 1924  درگذشت و استالین 5 سال بعد به رهبری بلامنازع حزب کمونیست شوروی دست یافت ، سیاست های استالین به صنعتی‌ سازی سریع کشور پرداخت اما حکومت او با حجم غیرمنتظره ‌ای از پاکسازی ‌های سیاسی ، تبعید های دسته ‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن 1941  آلمان به شوروی حمله کرد و جنگی چهارساله درگرفت که 27 میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند و روسیه در جنگ جهانی دوم پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد  استالین تا زمان مرگش در سال 1953  در قدرت باقی‌ ماند و در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌ های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط پیدا کرد  و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان ‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد.

بیشتر بخوانید:

ویزای روسیه

در حال حاضر کشور روسیه دارای دولتی فدراتیو و دموکراتیک می باشد که به صورت جمهوری اداره می گردد. رئیس جمهور هر چهار سال یک بار طی انتخابات مردمی تعیین می گردد و این کشور دارای دو پارلمان می باشد. قانون اساسی این کشور پس از فروپاشی شوروی سابق در یک همه پرسی عمومی در سال 1993 میلادی تصویب گردید.

موقعیت جغرافیایی روسیه

روسیه با وسعت 17.075.400 کیلومتر مربع، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است. فدراسیون روسیه کشوری است اروپایی- آسیایی که با مساحت 17075200 کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان محسوب می گردد و به تنهایی یک هشتم مساحت کل کره ی زمین را شامل می شود. کشور روسیه از غرب با کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای حوزه ی بالتیک، اکراین، بلاروس و لهستان هم مرز است. در جنوب غربی، روسیه از طریق دریای خزر با ایران و از طریق دریای سیاه با ترکیه دارای مرز مشترک می باشد. در جنوب با کشورهای آسیای میانه، چین، مغولستان و در شرق با ژاپن، کره ی شمالی و ایالت آلاسکای آمریکا همسایه است. امتداد این کشور از غرب به شرق 9000 کیلومتر می باشد. چنانچه یک هواپیمای مسافربری از غرب به شرق روسیه پرواز نماید، مدت این پرواز 10 ساعت خواهد بود.

نقشه روسیه

نقشه روسیه

جمعیت روسیه

روسیه با حدود ۱۴۵ میلیون نفر جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۴ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور زندگی می‌کنند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه هستند.

زبان و مذهب روسیه

زبان رسمی روسیه زبان روسی است ولی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ‌ها و مناطق این کشور وجود دارد ، روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده ‌است و شامل 83 واحد فدرال از جمله 21 جمهوری مستقل می ‌شود ،  روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند ، ادیان در روسیه متنوع اند و قانون مصوب 1997 میلادی  مسیحیت ، اسلام ، بوداگرایی و یهودیت را در تاریخ روسیه حائز اهمیت می داند. دین مسیحیت بزرگترین دین و دین سنتی روسیه است که بخشی از میراث تاریخی روسیه است ، کلیسای ارتدوکس روسی دین غالب در روسیه است و بیش از 95% کلیسا های ارتدکس ثبت شده به کلیسای ارتدوکس روسی وابسته ‌اند.

واحد پول روسیه

واحد پول روسیه روبل است ،  روسیه با تولید ناخالص داخلی 2118  میلیارد دلار هشتمین اقتصاد بزرگ جهان وششمین بر مبنای قدرت برابری خرید است . روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌ است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است ،  درآمد سرانه این کشور سالانه بیش از ۱۸ هزار دلاراست . این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل ، عضو گروه هشت ،  شورای اروپا ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است ، واحد پول روسیه روبل بوده و با نماد "Rub "  شناخته می ‌شود ، واحد کوچکتر از روبل کوپک می ‌باشد که ارزش هر 100 کوپک برابر با 1 روبل است.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بجای روبل شوروی روبل فدراسیون روسیه به جریان افتاد ، در طی سالهای 1992 تا 1995 میلادی چندین شکل اسکناس به چاپ رسید و به دلیل تورم موجود در آن زمان تعداد صفرهای حک شده بر کالاها حالت نجومی به خود گرفت ، پس از ثبات نسبی روبل در سال 1996  دولت تصمیم گرفت برای حل مشکل ، روبل جدیدی را عرضه کند که ارزش این روبل جدید برابر 1000 روبل قدیم  بود یعنی در واقع سه صفر آخر اسکناس ها حذف شد.

بیشتر بخوانید:

رشته پرستاری در روسیه

این کشور به 10 منطقه ی زمانی تقسیم شده است. غربی ترین نقطه ی این کشور کالینینگراد با زمان بین المللی 2:00+ و شرقی ترین نقطه ی آن منطقه ی کامچاتکا با زمان بین المللی 12:00+ می باشد.

رود ولگا بزرگ ترین رود اروپا به طول 3531 کیلومتر در این کشور جاری است. این کشور دارای 120 هزار رود با طول بیش از 10 کیلومتر می باشد. بیش از 2 میلیون دریاچه ی شور و شیرین در این کشور وجود دارد. بلندترین نقطه ی روسیه قله ی البروس با ارتفاع 5642 متر در جنوب و عمیق ترین نقطه ی آن دریاچه ی بایکال با عمق 1637 متر می باشد. این دریاچه که عمیق ترین دریاچه ی دنیا نیز می باشد، 20 درصد از ذخایر آب شیرین دنیا را در بر می گیرد.

 جاذبه گردشگری روسیه

این کشور دارای هزاران مکان جذاب طبیعی، تاریخی و فرهنگی برای گردشگران بین المللی می باشد. هفده اثر فرهنگی و تاریخی این کشور در لیست یونسکو به عنوان میراث فرهنگی مشترک جهانیان ثبت شده است. به عنوان نمونه می توان به میدان سرخ، کرملین مسکو، موزه ی ارمیتاژ و مرکز تاریخی شهر سن پترزبورگ اشاره نمود. در کشور روسیه به علت وجود ادیان مختلف شما می توانید تمامی نمادهای هر مذهب را در آن ببینید. در این کشور از کلیساهای زیبا گرفته تا مسجد و صومعه و انواع عبادتگاه ها با معماری بسیار زیبا و شکیل خودنمایی می کند.

کلیسای سنت باسیل

 این کلیسا با تمام شکوه و زیبایی، یکی از نمادهای این کشور به حساب می آید. این بنای تاریخی در میدان سرخ مسکو با قدمتی به حدود 5 صده به دستور ایوان مخوف؛ خونخوارترین امپراطور روسیه در 3 ساختمان و 7 گنبد رنگارنگ و زیبا ساخته شده است. در هنگام سفر به روسیه دیدار از این بنای زیبا را به تمام گردشگران توصیه می کنیم.

کلیسای سنت باسیل

کاخ کرملین

 این بنا که به صورت یک مجتمع بسیار بزرگ در مرکز شهر مسکو ساخته شده است. از شرق به میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر و از جنوب به رودخانه مسکو مشرف است. این مکان محل زندگی رئیس جمهور روسیه است. معنای کاخ کرملین به زبان روسی یعنی دژ است.

کاخ کرملین

دریاچه بایکال

 این دریاچه از عمیق ترین دریاچه های جهان است که در شرق سیبری در روسیه قرار دارد. این دریاچه با عمقی معادل 1500 متر از زلال ترین آب ها در دنیا برخوردار است.

دریاچه بایکال

شهرهای بزرگ روسیه

کشور روسیه با دارا بودن مساحتی برابر با نیمی از مساحت قاره آفریقا دارای شهرهای بسیار بزرگ و گردش پذیری است که از جمله آنها می توان به مسکو، کازان، سن پترزبورگ، ولادی وستوک و نیژنی نووگورود اشاره کرد.

مسکو

پایتخت بزرگ و وسیع روسیه که از بزرگترین شهرهای جهان به شمار می رود. این شهر با مناطق گردشگری بسیار و جاذبه های منحصر به فرد از توریستی ترین شهرهای دنیا به حساب می آید و هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است. در این شهر از تفریحات شبانه بیشترین بهره را خواهید برد.

سن پترزبورگ

این شهر زیبای روسیه با فضاهایی چشم نواز که بیشتر مناسب کارت پستال های رویایی است یکی از گردش پذیرترین شهرهای روسیه است. در این شهر می توانید از قصرهای زیبا، کلیساهای تاریخی، و موزه آرمیتاژ یکی از بزرگترین و زیباترین موزه های جهان دیدن فرمایید.

ولادی وستوک

 این شهر روسیه که به آن سان فرانسیسکوی روسیه هم می گویند پر از خیابان و ناو دریایی است.

نیژنی نووگورود

 این شهر به علت داشتن کاخ کرملین و موزه ساخاروف و صومعه ای در نزدیکی شهر به نام صومعه ماکاروف بسیار مشهور است.

بهترین زمان سفر به روسیه

در این کشور به علت تفاوت دمای بسیار زیادی که وجود دارد گردشگران باید از وضعیت آب و هوایی با اطلاع باشند تا بتوانند از سفر به این کشور لذت کافی را ببرند.

زمستان ها در روسیه بسیار سرد و توان فرسا است. این سرما تا 50 یا 60 درجه زیر صفر هم می رسد. اما اگر شما هم مانند بسیاری از مسافران به سرما و برف علاقه داشته باشید از سفر به این کشور لذت می برید. پس اگر شما علاقه مند به سفر به روسیه هستید؛ ماه مرداد و اوایل شهریور بهترین و مناسب ترین زمان برای سفر به این کشور است.

بیشتر بخوانید:

بورسیه تحصیلی روسیه

زیرا در فصل بهار یخ ها ذوب می شوند و برای رفت و آمد برای شما مشکل ایجاد می شود. به علت خشکی هوا در روسیه در مناطقی نزدیک سیبری هنگام تابستان دمای هوا به 20 درجه می رسد و در این زمان شما می توانید از مناطق سیبری دیدن نمایید. در شهرهای مانند مسکو و سنت پترزبورگ دمای هوا بین 20 تا 30 درجه تغییر می کند.

آب و هوا روسیه

در روسیه انواع آب و هوا به استثنای آب و هوای مناطق است وایی را می توان مشاهده نمود. به علت تنوع آب و هوا، گردشگرانی که قصد سفر با تور روسیه را دارند بایستی قبل از سفر اطلاعات لازم در مورد وضعیت جوی را مطالعه نمایند.

امنیت روسیه

بنا به آمار سازمان جهانی جهانگردی (WTO) روسیه کشوری امن است. با توجه به آمار موجود در این سازمان موارد نا امنی در شهرهای بزرگ مسکو و سنت پترزبورگ برای گردشگران بسیار کم است و این دو شهر در مقایسه با اکثر پایتخت های اروپایی و آمریکایی از درجه ی امنیت بالاتری برخوردار می باشند.
پس از حوادث 11 سپتامبر سال 2001، تمام کشور های توریستی جهان حداقل با 5/1 درصد افت جذب گردشگر مواجه شدند، در صورتی که روسیه با 3 درصد افزایش گردشگر بین المللی مواجه گردید. یکی از بهترین گزینه ها برای سفر به این کشور پهناور تور روسیه دلتابان می باشد.

غذای روسیه

در روسیه تنوع غذایی فراوانی را می توان مشاهده نمود. در کشور روسیه می توان انواع غذاهای محلی روسیه، قفقازی و تاجیکی را صرف نمود. علاوه بر آن در رستوران ها و هتل ها، انواع غذاهای اروپایی و آسیایی تهیه می گردد. از غذاهای محلی روسی می توان به اُخا (سوپ ماهی)، شیچی (سوپ گیاهی)، سوپ بورش، پلمنی (نوعی غذا که از پخت خمیر و گوشت در آب تهیه می شود) اشاره نمود. با توجه به تنوع غذایی فراوان به خصوص در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ، در انتخاب غذا با مشکلی مواجه نخواهید شد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو