آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان واقع در اروپای مرکزی با 10 کشور مرز مشترک دارد.همسایه های غربی آلمان، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک و از جنوب با اتریش و سوئیس و همسایه های شرقی آلمان نیز لهستان و جمهوری چک و دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال هم در همسایگی شمال آلمان هستند. آلمان با ا357.121 کیلومتر مربع مساحت حدود 85،000،000 نفر جمعیت دارد. پایتخت آلمان برلین ، زبان رسمیش آلمانی و دین مردمانشان مسیحیت است.

آب و هوای آلمان

آب و هوای آلمان در هر شهر متفاوت است و در همه جا یکسان نیست. در غرب آلمان و سواحلش زمستان های بسیار سرد و تابستان های خیلی گرم دارد. در سمت شرق و بایرن آب و هوا اقیلم قاره ای است تابستان های نسبتا گرم همراه با بارندگی و زمستان های سرد. بارش برف در جنوب و شرق آلمان نسبت به مناطق دیگر بیشتر  است. در ماه آوریل آب و هوا تقریبا در سراسر آلمان یکسان تغییر می کند و ممکن است یک روز آفتابی پرانرژی داشته باشید و روز بعد روزی بارانی ، ابری و دلگیر شود سپس دوباره خورشید نمایان شود و هوا آفتابی شود. حتی ممکن است در این ماه شاهد بارش برف نیز باشید. یک ضر‌ب المثل معروف آلمانی از آب و هوای آوریل می گوید: آوریل چه می خواهد؟!

سیاست آلمان

نظام سیاسی آلمان جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. به طوری که هر 16 ایالت این کشور مجاز هستند در بسیاری از موارد مستقل از حکومت مرکزی تصمیم گیری کنند. کشور آلمان با ایران از زمان های قدیم و 500 سال پیش با یکدیگر روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشته‌اند. آلمان یکی از مهم ترین شریک های اقتصادی ایران در اروپاست. هرساله ایرانیان زیادی با هدف تحصیل و کار به صورت قانونی به این کشور مهاجرت می کنند.

اقتصاد آلمان

آلمان که قطب صنعت دنیاست از نظر علمی و اقتصادی دارای قدرت جهانی می باشد که عضو سازمان ملل، G8، ناتو و گروه پنج نیز است. بر اساس بررسی های انجام شده آلمان با 4 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی ، چهارمین کشور از نظر قدرت صنعتی و اقتصادی در جهان است.همچنین در صادرات محصولات به خارج از کشور رتبه اول جهانی را دارد، به طوری که بیشتر شرکت‌های آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند.محصولات صادراتی این کشور شامل : خودروسازی ، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی ، شیمی و... است.

آلمان با توجه به اینکه تسهیلات خوبی به شهروندان خود همچون امکانات مالی، تحصیلی و بیمه ای با کیفیتی ارائه می‌کند، اما همچنان با مشکل رشد منفی جمعیت رو به رو است؛ که همین امر باعث شده تا مهاجرانی از کشورهای مختلف دنیا برای کار بگیرد. این سیاست هم به نغع مهاجران بوده است هم به نفع دولت آلمان که بتواند قدرت اول اقتصادی دنیا شود.

اشتغال و درآمد در آلمان

با توجه به آخرین آمار ها در سال 2020 تقریبا 45،000،000 نفر از جمعیت آلمان مشغول به کار هستند که ازین تعداد 53.2% مرد و 46.8% درصد زن هستند. حدود 2،000،000 نفر نیز در آلمان بیکار هستند که سن این افراد بین 14 تا 74 سال است و تقریبا 3.2% جمعیت را تشکیل می دهند.

حداقل دستمزد آلمان در سال 2020 تقریبا 9.35 یورو به ازای هرساعت و 1،584 یورو در ماه است. علاوه بر این اضافه کاری نیز باتوجه به قوانین وزرات کار این کشور نیز به کارگران و کارمندان پرداخت می شود.

اتباع خارجی در آلمان

تقریبا 19% جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می دهند. بالاترین تعداد مهاجر و اتباع خارجی در شهرهای هامبورگ ،هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو