کانادا یک شبکه‌ گسترده از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها است که یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان را در مقاطع دانشگاهی و پیش از آن ارائه می‌دهد. اما نکته‌ی مهمی که دغدغه‌ی بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کانادا می‌باشد، این است که برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها و کالج‌ها، زمان ثبت نام یا ددلاین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد و دانشجویان باید برنامه ریزی‌های مربوط به مهاجرت تحصیلی خود را پس از دانستن این موارد انجام دهند.


کانادا یک شبکه‌ گسترده از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها است که یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان را در مقاطع دانشگاهی و پیش از آن ارائه می‌دهد. اما نکته‌ی مهمی که دغدغه‌ی بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کانادا می‌باشد، این است که برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها و کالج‌ها، زمان ثبت نام یا ددلاین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد و دانشجویان باید برنامه ریزی‌های مربوط به مهاجرت تحصیلی خود را پس از دانستن این موارد انجام دهند.
اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در ترم ورودی شهریور (سپتامبر) و دی (ژانویه) اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌کنند. با توجه به زمان آغاز ترم‌های ورودی، برای حضور به موقع در کلاس‌ها، بهتر است یک ترم جلوتر برای دریافت پذیرش اقدام کنید؛ زیرا برخی دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک و رزومه تحصیلی زمان زیادی نیاز دارند.

 

تعریف ددلاین

ددلاین (ضرب العجل) دانشگاه‌ها به معنی آخرین تاریخی است که می‌توان اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را Submit (ارائه) کرد. تعریف دیگر برای ددلاین در واقع تاریخی است که از طرف دانشگاه تعیین می‌شود و متقاضیان باید برای ثبت نام در آن سال قبل از این تاریخ ثبت نام را انجام دهند.
اما تاریخ دقیق ددلاین ممکن است در دانشگاه‌های مختلف متفاوت باشد. بدین معنی که برخی از دانشگاه‌ها صرفا ایجاد اکانت در وبسایت ثبت نام قبل از ددلاین را به منزله ثبت نام تلقی می‌کنند. در این مواقع شما تا مدتی بعد از ددلاین فرصت دارید مدارک را کامل کنید. در موارد دیگر، تاریخ ددلاین آخرین تاریخ برای ثبت نام و ارسال مدارک کامل است.
از آنجایی که در بیشتر ثبت نام‌ها، ارسال مدارک بصورت الکترونیکی انجام می‌شود و آماده کردن مدارک زمان بر است، متقاضیان باید زمان لازم برای آماده شدن مدارک را نیز در نظر بگیرند.
از سوی دیگر، برخی مواقع هنگام ثبت نام برخی از مدارک باید بصورت فیزیکی برای دانشگاه پست شوند؛ در این صورت متقاضیان باید زمان مورد نیاز برای ارسال مدارک را نیز در نظر بگیرند. حال در اینجا دانشگاه‌ها آخرین زمان یا ددلاین تحویل مدارک فیزیکی را نیز تعیین می‌کنند.

 


ددلاین یا زمان ثبت نام برای دانشگاه های کانادا

معمولا جذب در دانشگاه‌های کانادا دو بار در سال یعنی پاییز و زمستان انجام می‌شود. به همین دلیل دو تاریخ ددلاین اعلام می‌شود؛ یکی برای پاییز و یکی هم برای زمستان. همچنین برخی از کشورها مثل کانادا دانشجویان بومی و بین‌المللی را نیز از هم جدا می‌کنند. به این صورت که دو تاریخ ددلاین برای این دو دسته دانشجو اعلام می‌شود. بنابراین در دانشگاه‌ها 4 تاریخ ددلاین اعلام می‌شود. همچنین ثبت نام تا آخرین روز ددلاین اعلام شده هم انجام می‌شود.
هر دانشگاه تاریخ متفاوتی را به عنوان ددلاین یا آخرین مهلت ثبت نام برمی‌گزیند. ددلاین دانشگاه های کانادا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برخی از دانشگاه ها در سال دارای ۳ ورودی و برخی دیگر تنها ۲ ورودی دارند. برخی برای هر چهار ترم در سال پذیرش دانشجو دارند و تعدادی فقط یک بار در سال دانشجوی جدید قبول می‌کنند. اما در کل می توان گفت اکثر دانشگاه ها و مراکز تحصیلی برای ترم سپتامبر فقط تا اول ژانویه ی همان سال پرونده جدید قبول میکنند.
شما باید با مراجعه به وب سایت دانشگاه انتخابی خود، از این که ددلاین ترم تحصیلی مورد نظرتان دقیقا چه زمانی است، مطمئن شوید.

 

نکاتی در رابطه با زمان ثبت نام برای دانشگاه های کانادا

  • ددلاین دانشگاه‌های کانادا برای ترم پاییز از ماه دسامبر آغاز و تا پایان فوریه ادامه می‌یابند. ددلاین‌های بسیاری از دانشگاه‌ها، پس از ماه دسامبر هر چند روز یک بار فرا می‌رسند (به طور معمول هر دو هفته) و با گذشت هر روز از اول دسامبر هر سال، تعداد دانشگاه‌های کمتری را برای انتخاب در آن سال خواهید داشت، بنابراین ددلاین 1 دسامبر را می‌توان نقطه آغاز زنجیره ددلاین‌های مهم دانشگاه‌ها دانست. در نتیجه چنانچه تاریخ اول دسامبر را برای ددلاین خود در نظر بگیرید و مدارک خود را تا آن زمان آماده کنید، دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.
  • برخی دانشگاه‌های کانادا، ترم بهاره (۲ ماهه) و ترم تابستانی (۲ماهه) یا ترم ۴ ماهه تابستانی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند؛ در این صورت، گرچه سپتامبر ماه آغاز سال تحصیلی محسوب می‌شود، اما برای بعضی از رشته‌ها در بعضی دانشگاه‌ها تنها باید در ماه ژانویه ثبت‌‌نام کرد.
  •  از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یکسال برای ددلاین بعدی منتظر بمانید.
  • پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد، اما معمولا پس از مدتی (مثلا سه ماه بعد) صفحه مربوط به ثبت نام دوباره باز می‌شود و متقاضیان می‌توانند فرم اپلیکیشن را پر کنند.
  •  آخرین روز پذیرش معمولا زمان شلوغی دانشگاه ها است. با در نظر داشتن این نکته به متقاضیان پیشنهاد می‌کنیم که برای اخذ پذیرش تحصیل در کانادا، به موقع و حداکثر از ۶ ماه قبل برای این کار اقدام نمایند.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با زمان ثبتنام و ددلاین دانشگاه های مختلف کانادا با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو