زندان رویایی نروژ - جذاب ترین زندان دنیا

زندان «هالدن» Halden دومین زندان بزرگ نروژ است که که در شهر «هالدن» در فاصله 110 کیلومتری از جنوب شهر «اسلو» در میان جنگلهای انبوه و در زمینی به مساحت 30 هکتار واقع شده است.

زندان هالدن  (Halden) نروژ که به انسانی ترین زندان جهان شهرت دارد جدیدترین زندان این کشور است که در سال 2010 با ظرفیت حدود 250 زندانی افتتاح‌ شد. این زندان در سراشیبی جنگل های جنوب نروژ و در زمینی به مساحت 30 هکتار ساخته شده است. و برای ساخت آن مبلغی حدود 1.5 میلیارد کرون (292 میلیون دلار) هزینه و 10 سال زمان صرف شده است.

اکثر زندانیان این زندان جرائمی سنگین همچون قتل ، تجاوز جنسی ، حمله مسلحانه ، فروش و یا قاچاق مواد مخدر و... را مرتکب شده اند اما هدف و آرزوی سازنده این زندان این بوده است که این مجرمان به عنوان یک انسان بهتر به جامعه بازگردند. طبق آخرین آمار، فقط 20% از زندانیان نروژی تا 2 سال بعد آزادی به زندان بازمی‌گردند. در صورتی‌که این آمار در ایالات‌متحده آمریکا حدود 50% الی 60% است. رئیس زندان می‌گوید: «در سیستم زندان نروژ توجه و احترام به حقوق بشر وجود دارد که امری عادی محسوب می‌شود».

زندان هالدن نروژ

این زندان در سراشیبی جنگل های جنوب نروژ و در زمینی به مساحت 30 هکتار ساخته شده است ؛ زیرا سازندگان آن قصد داشتند زندانی در دل طبیعت بسازند. در اطراف زندان تعداد زیادی درخت و زمین‌های ناهموار وجود دارد که فرار از آن و پنهان شدن در جنگل های اطراف راحت است، اما کسی چنین کاری را انجام نمی‌دهد.این زندان امکاناتی بیش از هتل های 5 ستاره دارد و به نوشته روزنامه های محلی از خانه شهروندان نروژی راحت تر و لوکس تر است.

امکانات زندان هالدن

از امکانات این زندان می توان به باشگاه ورزشی، سالن بازی کامپیوتری، استخر، زمین بسکتبال ، کتابخانه ، اجرای موسیقی، مطالعه و تحقیق و یادگیری مهارت های فنی و اجتماعی ، امکان آشپزی و.... اشاره کرد. که در اختیار زندانیان قرار دارد. 

سلول های این زندان امکاناتی همچون تختخواب، یخچال کوچک، قفسه کتاب، تلویزیون، میز و صندلی و سرویس بهداشتی اختصاصی شامل دوش، دستشویی و همچنین یک ظرف‌شویی دارد . همچنین در ساختمان این زندان فروشگاهی وجود دارد که زندانیان می‌توانند وسایل موردنیاز خود را برای آشپزی از آنجا تهیه کنند. 

 

اتاق زندان هالدن

از دیگر امکانات زندان مجهز و نوساز هالدن می‌توان به استودیوی موسیقی، باغ، اتاق عبادت، باشگاه، دیواره صخره‌نوردی، زمین فوتبال، کتابخانه، اتاق کامپیوتر و خانه دیدار با خانواده اشاره کرد. مدرسه زندان فرصت آموزش صحیح زندانیان را فراهم کرده است. معمولا در طول روز، زندانبانان با زندانیان معاشرت دارند. باهم وافل، قهوه و یا غذا می‌خورند، یا حتی والیبال بازی می‌کنند. قسمت‌هایی از زندان دوربین نظارت ندارد و زندانیان می‌توانند آزادانه در آنجا حرکت کنند. در این زندان معمولا اسلحه حمل نمی‌شود زیرا معتقدند که باعث فاصله اجتماعی می‌شود.

تفریح زندان هالدن

 

بسیاری معتقدند مجازات در این زندان به دلیل لوکس بودن آن کاملا بی معنی است برخی دیگر نیز می گویند مجازات سخت و انتقام جویی  نتیجه مطلوبی ندارد و توان‌بخشی مهم‌تر است. حتی اعتقاد دارند که داشتن رفاه کامل ، مسکن مناسب ، درآمد ثابت هنگام آزادی از زندان باعث کاهش میزان بازگشت مجدد مجرم به کار خلاف می‌شود.

 

زندان هالدن به چندین دلیل شهرت یافته و از زندان های دیگر جهان متمایز است در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

  •  معماری منحصر بفرد 

طراحی و معماری منحصر به فرد این زندان به نحوی است که زندان در دل فضای سبز جنگل است. با دیوارهای 6 متری که اطراف زندان را احاطه کرده اند .  در ساخت این زندان تلاش شده تا از مواد بتونی استفاده نشود و بجای آن از نمای آجر، آهن گالوانیزه و چوب استفاده شود تا این زندان بیشترین شباهت به دنیای بیرون را داشته باشد به شکلی که زندانیان احساس نکنند که در جایی محصور شده اند.  طراحان معماری این زندان، پنجره های بلند عمودی را برای اتاق ها انتخاب کرده اند تا به این ترتیب نور آفتاب مدت زمان بیشتری فضا را روشن کند. اصطلاح حبس در پشت میله های زندان در هالدن مفهومی ندارد چرا که اصلا میله ای در این زندان وجود ندارد.

معماری زندان هالدن

 

  •   امکانات و تجهیزات در حد هتل های چند ستاره

در هر اتاق 10متری این زندان که نمی توان به آن سلول گفت ؛ یک تلویزیون بزرگ ، یک تخت خواب راحت ، یک صندلی  و یک میز مطالعه به همراه سرویس دستشویی و توالت وجود دارد. هر 10 تا 12 اتاق دارای یک آشپزخانه و اتاق پذیرایی ست که فضای داخلی آنها با مبلمان راحتی، میز قهوه خوری و سرویس حمام لوکس تجهیز شده است.  یک دستگاه بازی «ایکس باکس» و یک صفحه بازی «دارت» نیز برای زمان سرگرمی زندانیان درنظر گرفته شده است. بر اساس قوانین معمول در زندانها،دسترسی زندانیان به اشیاء تیز و برنده وجود ندارد اما در زندان هالدن نروژ،تمامی زندانیان به قاشق و چاقوهای استیل دسترسی دارند و در عین حال هیچ درگیری فیزیکی بین آنها بوجود نمی آید.

 

زندان هالدن

  • امکانات ورزشی

 یک باشگاه بدنسازی،یک سالن مجهز ورزشی بزرگ جهت انجام فعالیت های ورزشی متنوع، یک کتابخانه برای مطالعه عمومی، یک کلینیک دندانپزشکی برای انجام خدمات درمانی و یک سالن غذاخوری بزرگ از دیگر امکانات رفاهی برای زندانیان زندان هالدن نروژ بشمار می رود.

در زندان هالدن،حتا یک استودیوی موسیقی نیز وجود دارد تا زندانیان بتوانند در مدت اقامتشان در آنجا با دنیای موسیقی و نت‌ها نیز آشنا شوند. مقامات زندان هالدن نروژ معتقد هستند که توجه به هنر و احساسات شخصی باعث می‌شود زندانیان کمتر به فکر خلاف بیافتند. در زندان هالدن،خانه های مستقل دو خوابه ای هم به منظور ملاقات و پذیرایی از اعضای خانواده زندانیان طراحی شده است. 

 

halden

 

پیشنهاد سردبیر زانکو