زندگی در کانادا

در این مقاله به سراغ زندگی در کانادا رفتیم و از جوانب گوناگون مخارج و هزینه‌های زندگی در آن را بررسی کردیم.

زندگی در کانادا یک تجربه‌ی تمام عیار برای تغییر و زیر و رو شدن یک زندگی است. کانادا کشوری است که در عین طراحی و شهرسازی مدرن، با زیبایی‌های طبیعی خود عقل و هوش بیننده را می‌رباید. البته این کشور جوان در شاخص توسعه‌ی انسانی سالانه‌ی سازمان ملل رتبه‌ی اول را از نظر فرصت‌های شغلی، کیفیت آموزش و مدارس، امید به زندگی و هزینه‌های زندگی کسب کرده است. کانادا دارای یکی از قدرتمندترین اقتصادها است. در مقاله‌های پیشین به فرهنگ مردم کانادا پرداختیم و از ضرورت آن سخن گفتیم، در این مقاله به زندگی در کانادا می‌پردازیم و از زوایای گوناگون به آن نگاه می‌کنیم و در انتها هم به مزایا و معایب زندگی در کانادا می‌پردازیم. پس با زانکو همراه باشید!

کانادا؛ مقصد مهاجرها از سراسر دنیا

پیش از این که پای اروپایی‌ها به کانادا باز شود، یعنی قبل از قرن‌های هفده و هجده میلادی این کشور سرزمین قبیله‌های بومی خود بود و اکنون هم در نقاط مختلف کانادا زندگی می‌کنند. در مقاله‌ی کانادا به تفصیل به گذشته‌ی کانادا پرداخته‌ایم.

کانادا از جمله کشورهای تابع بریتانیا باقی ماند و همچنان برای مهاجرهای بریتانیایی و فرانسوی مقصد محبوبی به شمار می‌رود. کانادا شباهت‌های ظاهری بسیاری به اروپا دارد اما از نظر اجتماعی و اقتصادی بیشتر به آمریکا شبیه است. به همین دلیل به مقصد محبوب مهاجرین آمریکایی بسیاری هم تبدیل شده که به دنبال کسب تجربیات در خارج از مرزهای وطن خود هستند. البته اقتصاد قدرتمند کانادا هم بی‌تاثیر نبوده و این زمینه را برای این کشور مهیا کرده تا میزبان مهاجران زیادی از سراسر دنیا باشد و بیش از هر کشور غربی دیگری مهاجر بپذیرد.

مخارج زندگی در کانادا

عموما افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، خیلی زود متوجه می‌شوند که هزینه‌های زندگی در کانادا با کشور خودشان تفاوت‌های بسیاری دارد. قیمت خانه در کانادا در مقایسه با دیگر کشورها بسیار پایین‌تر است. افراد در کانادا با توجه به میزان بودجه‌ای که دارند می‌توانند خانه‌ی مناسبی را پیدا می‌کنند.

البته عده‌ی زیادی هم عقیده دارند که کانادا کشور گرانی است و میزان مالیات سنگین و مخارج زندگی در آن (به خصوص شهرهای مونترال، ونکور و تورنتو) را کمرشکن می‌دانند! شاید این گفته درست باشد، اما صحت تمام این موارد برمی‌گردد به میزان درآمد افراد! کمی‌جلوتر و در ادامه‌ی همین مقاله بیشتر درمورد جزییات هزینه‌های زندگی درکانادا برایتان صحبت خواهیم کرد.

زبان در کانادا

جمعیت در کانادا در حدود 32 میلیون نفر تخمین زده شده است. زبان رسمی در این کشور انگلیسی و فرانسوی است.

اقلیم کانادا

کانادا کشوری چهار فصل است که شامل زمستان‌های سرد و طولانی و تابستان‌های گرم می‌شود. نواحی ساحلی در فصول زمستان معمولا گرم‌تر از فضاهای شهری است.

فرصت‌های شغلی در کانادا برای مهاجرها

دولت کانادا اشتیاق زیادی برای استخدام نیروی کار خارجی را از خود نشان داده و البته نیروی متخصص کار خارجی در رشد اقتصادی این کشور نقشی غیرقابل انکار داشته است. البته کانادا در گذشته با مساله‌ی وجود کمبود مهندسان متخصص مواجه شده بود، به همین خاطر مهاجرین متخصص در مدیریت پروژه، پردازش و مهندسی برای جذب در اولویت قرار گرفتند.

نرخ بیکاری در کانادا در سال 2008 چیزی در حدود 8.4% بوده و در سپتامبر سال 2020 به میزان 9% درصد رسید.

نکات کلیدی که هر مهاجر باید درمورد زندگی در کانادا بداند:

 • اگر برای زندگی در کانادا اقدام کرده‌ایده، حتما با برنامه‌ریزی پیش بروید و البته در نظر داشته باشید که این فرایند احتمالا مدت زیادی به طول خواهد انجامید.
 • اگر کارهای مهاجرت شما برای اخذ ویزای کانادا به خوبی انجام شده، باید بدانید که به محض ورود به خاک کانادا احتمالا با کارهای اداری مهاجرت‌تان مواجه خواهید شد، پس حتما درمورد آن از مشاور و وکلی مهاجرت‌تان اطلاعات دقیق بگیرید. مثلا باید مدارکی که نشان بدهد شما تمکن مالی دارید یا به منبع مالی دسترسی دارید که می‌تواند حداقل تا شش ماه مخارج زندگی در کانادا را تامین کنید، یا یک لیست کامل از تمام چیزهایی که با خود به کانادا آورده‌اید و همچنین لیست کاملی از وسایلتان که در حال رسیدن به کانادا هستند را ارائه بدهید.

 

هزینه‌های زندگی در کانادا

 

مزایا و معایب زندگی در کانادا

زندگی در کانادا در کنار مواهب و مزایایی که دارد، قطعا معایبی را هم به دنبال خواهد داشت. البته تمام این موارد نسبی هستند.

 • وضعیت اقتصادی کانادا

کانادا صاحب دهمین اقتصاد بزرگ دنیا و کشوری است که به آزادی اقتصاد شهرت دارد. راه‌اندازی یک کسب‌وکار در کانادا فرایند پیچیده‌ای ندارد و مسیر سرراست، مشخص و واضحی دارد. چنین اقتصاد سالم و قدتمندی قطعا برای کسب‌وکار جدید شما فرصت‌های رشد و شکوفایی بسیاری خواهد داشت. اگر هم قصد راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان را ندارید، نگران نباشید! وسعت بازار کانادا به اندازه‌ی قدرت اقتصادی آن است و همانطور که پیشتر گفته شد نرخ بیکاری در کانادا از کشورهای زیادی در دنیا خیلی کمتر است.

 • سیستم سلامت و درمان کانادا

سیستم بهداشت، سلامت و درمانی رایگان کانادا برای اغلب کشورهای جهان یک نمونه و الگو محسوب می‌شود. اما منظور از سیستم بهداشت و درمان رایگان این نیست که تماما رایگان و بی‌هزینه است! این هزینه از طریق مالیات تامین می‌شود که چیزی در حدود 4000 دلار کانادا در سال برای هر فرد است. در واقع وقتی شما در کانادا زندگی می‌کنید، پیش از این که بیمار شوید، هر سال به عنوان هزینه‌ی درمان پرداخت می‌کنید و علاج واقعه را پیش از وقوع انجام می‌دهید! به این صورت که شما می‌توانید از کلیه‌ی خدمات پزشکی در کانادا استفاده کنید، بدون این که به شکل مستقیم پولی پرداخت کنید. سیستم سلامت و درمانی کانادا از جهاتی مزیت و از جهاتی می‌تواند عیب شمرده شود؛ درست مثل یک شمشیر دو لبه!

 • آمار جرم پایین در کانادا

از سال 1991 تا به امروز آمار جرم در کانادا به شکل دائمی پایین آمد،  جرائم خشن در کانادا بسیار نادر است و همین مورد کانادا را تبدیل به یکی از امن‌ترین کشورهای جهان کرده است.

 • هزینه‌ی پایین آموزش و تحصیل در کانادا

مثل بسیاری از کشورهای دنیا، اموزش در مقاطع پیش از دانشگاه برای شهروندان رایگان است و کانادا هم از این قاعده مستثنی نیست. افراد تا پیش از 18 سالگی در مدارس دولتی کانادا مشغول به تحصیل می‌شوند.

سیستم آموزشی کانادا معتبر، باکیفیت و مثال زدنی است. شهریه‌ی دانشگاه‌های کانادا به نسبت دانشگاه‌های کشورهای اروپایی کمی بالاتر است. اما هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکا همچنان اقتصادی‌تر است.

در جدول زیر به شما اطلاعاتی درمورد هزینه‌ی تحصیل در کانادا می‌دهد.

 

                      مقطع تحصیلی 

     متوسط هزینه 

                            پیش‌دبستانی و مهدکودک از 450 دلار کانادا به بالا (در ماه)
                           مدرسه تا پیش از دانشگاه رایگان
                                 دانشگاه تورنتو  از 6100 تا 57200 دلار کانادا
                                   دانشگاه یورک از 7037 تا 32460 دلار کانادا

 

 • طبیعت کانادا

کانادا به طبیعت و مناظر فوق‌العاده، جذاب و منحصر به فردش شهرت جهانی دارد. تنوع تفریحات در طبیعت کانادا خیلی زیاد است؛ از کوهنوردی و صخره‌نوردی گرفته تا اسکی و قایق‌رانی و...

 • احترام و پذیرش در کانادا

مردم کانادا در تمام دنیا به پذیرش‌گری، مهربانی، رفتار دوستانه و محترمانه بسیار شهرت دارند. کانادا در سطح جهانی هم دارای حسن شهرت است و بخشی از این خوش‌نامی به سیاست‌های ترقی‌خواه این کشور برمی‌گردد.

البته درمورد فرهنگ و تاثیر فرهنگ هم در مقاله‌های پیشین زانکو بسیار صحبت کرده‌ایم که می‌توانید به آنها سر بزنید.

کافه‌داری در کانادا

موزه‌های کانادا

هتل‌های کانادا

هاستل‌های کانادا

کافه‌های کانادا

 • دولت کانادا

دولت کانادا در ریزترین و جزئی‌ترین موارد هم تصمیم‌گیرنده است. از موضوعات بزرگ و کلان مثل سیاست خارجی گرفته تا تنظیم میزان مجاز چربی ترانس در غذاهایی که رستوران‌ها ارائه می‌دهند، همگی تحت نظارت مستقیم هستند. قانون‌مند بودن در کانادا انقدر اهمیت دارد که اگر فردی قانون‌مدار نباشید زندگی در کانادا برای شما بسیار سخت خواهد بود!

 • سختی‌های دریافت شهروندی کانادا

گفتنی است که کانادا به سختگیری درمورد قوانین مهاجرت هم شهرت دارد. عموما گفته می‌شد که کانادا سالانه فقط 250000 مهاجر می‌پذیرد که البته این مقدار در سال 2020 با شرایط ویژه‌ای که پاندمی کرونا به وجود آورد، کمی تغییر کرد و چندی پیش اعلام شد که این میزان تا سه سال آینده (2023) به بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر مهاجر خواهد رسید.

دریافت ویزای کار در کانادا به خودی خود فرایند طولانی و پیچیده‌ای دارد و می‌تواند بیش از چند هزار دلار کانادا برای هر فرد هزینه در پی داشته باشد. البته این فرایند برای افراد متخصص در زمینه‌های مختلف می‌تواند راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. اما اگر شما نتوانید ثابت کنید که برای اقتصاد کانادا ارزش افزوده‌ای خواهید داشت، فرایند دریافت ویزای کار در کانادا برای شما یک سربالایی تند و سخت خواهد بود.

سیستم بهداشتی و درمانی، دولت ترقی‌خواه، حسن شهرت جامعه برای مهربانی و البته طبیعت منحصر به فرد خصوصیاتی است که باعث می‌شود دلیل این که افراد زیادی کانادا را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت انتخاب می‌کنند را راحت‌تر درک کنیم.

 

هزینه‌های زندگی در کانادا

 

هزینه‌های زندگی در کانادا

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به دنبال مهاجرت به کانادا هستید، پیش از هر چیز باید از هزینه‌ها و مخارج زندگی در کانادا مطلع باشید. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم از هزینه‌های زندگی در کانادا سر در بیاوریم.

مخارج زندگی در کانادا در مقایسه با دیگر کشورها

ارزش ارز کشور مقصد برای هر فردی که مهاجرت می‌کند یا قصد مهاجرت دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. وقتی از زندگی در کانادا صحبت می‌کنید، حتما باید بدانید که ارزش پول کشور خودتان و دلار کانادا چه نسبتی با همدیگر دارد.

در ادامه لیستی می‌بینید که هزینه‌های سکونت، خورد و خوراک و حمل‌ونقل را در ساده‌ترین حالت ممکن در دو شهر تورنتو  و مونترال کانادا و چهار کشور دیگر مقایسه کرده‌ایم

 

مقایسه‌ی هزینه‌های زندگی در کانادا و کشورهای دیگر

 

اجاره‌ی هر ماه برای یک خانه‌ی یک خوابه هزینه‌ی سه وعده‌ی غذایی معمولی برای دو نفر هزینه‌ی حمل‌ونقل
تورنتو - کانادا  2237 دلار کانادا 90 دلار کانادا 151.15 دلار کانادا
مونترال - کانادا 1290 دلار کانادا 65 دلار کانادا 86.50 دلار کانادا
لندن - انگلستان 3064 دلار کانادا 104.89 دلار کانادا 262 دلار کانادا
نیویورک - آمریکا 4323 دلار کانادا 130.67 دلار کانادا 165.95 دلار کانادا
برلین - آلمان 1412 دلار کانادا 63.78 دلار کانادا 127.56 دلار کانادا
سیدنی - استرالیا 2534 دلار کانادا 96.12 دلار کانادا 208.95 دلار کانادا

 

شهرهای گران و ارزان برای زندگی در کانادا

شهرهای مختلف کانادا بر اساس گرانی یا ارزانی متفاوتند، اما در لیست زیر پنج شهر کانادا را مشاهده می‌کنید که به ترتیب گرانی تا ارزانی هزینه‌های زندگی مرتب شده‌اند.

 1. ونکوور، بریتیش کلمبیا
 2.  تورنتو، انتاریو
 3.  مونترال، کبک
 4.  کالگری، آلبرتا
 5.  اتاوا، انتاریو

یک زندگی معمولی در کانادا شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟

در زیر دو جدول می‌بینید که هزینه‌های کلی یک زندگی خیلی معمولی (تنها هزینه‌های خورد و خوراک، مسکن و رفت‌وآمد) در شهرهای تورنتو و مونترال کانادا برآورد شده است.

 

هزینه‌های کلی زنئدگی در تورنتو میزان هزینه‌ی متوسط به دلار کانادا
یک نفر، ماهانه، بدون قسط 1242.83 دلار کانادا
یک نفر، سالانه، بدون قسط 14904 دلار کانادا
یک دانشجو، ماهانه، بدون قسط 879.95 دلار کانادا
یک خانواده‌ی چهار نفره، ماهانه، بدون قسط 4517.95 دلار کانادا
یک خانواده‌ی چهار نفره، سالانه، بدون قسط 54215.4 دلار کانادا

 

هزینه‌های کلی زندگی در مونترال میزان هزینه‌ی متوسط به دلار کانادا
یک نفر، ماهانه، بدون قسط 1049.19 دلار کانادا
یک نفر، سالانه، بدون قسط 12590.28 دلار کانادا
یک دانشجو، ماهانه، بدون قسط 675 دلار کانادا
یک خانواده‌ی چهار نفره، ماهانه، بدون قسط 3836.28 دلار کانادا
یک خانواده‌ی چهار نفره، سالانه، بدون قسط 46032 دلار کانادا

 

متوسط حقوق در کانادا

بعد از این که از هزینه‌های یک زندگی خیلی معمولی بدون هیچ خرج اضافه‌ای در کانادا مطلع شدیم، نوبت می‌رسد به این که در معمولی‌ترین حالت ممکن حقوق یک فرد در کانادا چه قدر می‌تواند باشد. البته بسته به این که در چه نقطه‌ای از کانادا سکونت داشته باشید، حقوق شما به عنوان یک کارمند به طور ملموسی تغییر می‌کند. در جدول زیر برای چند موقعیت شغلی در دو شهر تورنتو و مونترال متوسط حقوق را با هم مقایسه کرده‌ایم.

 

موقعیت شغلی متوسط حقوق در تورنتو متوسط حقوق در مونترال
صندوق‌دار 22747 دلار کانادا 22180 دلار کانادا
کپی‌رایتر  49303 دلار کانادا 46084 دلار کانادا
تحلیل‌گر مالی  59827 دلار کانادا 58774 دلار کانادا
طراح گرافیک  45069 دلار کانادا 39985 دلار کانادا
توسعه‌دهنده‌ی موبایل 64988 دلار کانادا 60482 دلار کانادا
مدیر محصول  84250 دلار کانادا 75995 دلار کانادا
مسئول پذیرش  26643 دلار کانادا 24670 دلار کانادا
مهندس نرم‌افزار  78246 دلار کانادا 70828 دلار کانادا
معلم  73292 دلار کانادا 50000 دلار کانادا
توسعه‌دهنده‌ وب  58372 دلار کانادا 51294 دلار کانادا

 

هزینه‌های سکونت در کانادا

تفاوتی نمی‌کند که از کجای دنیا صحبت کنیم، چون در همه‌ جا هزینه‌ی سکونت بیشترین سهم را در هزینه‌ها به خود اختصاص می‌دهد. اجاره‌ی مسکن معمولا چیزی بین 35 تا 50 درصد از هزینه‌های ماهانه‌ی زندگی را شامل می‌شود. ناگفته نماند که در کانادا بیشتر مردم از طریق گرفتن یک وام برای مسکن صاحب خانه می‌شوند. درواقع افراد با پرداخت ماهانه‌ی اقساط آن وام خرد خرد بهای آن را در سال‌های طولانی صاحب خانه می‌شوند. در سه جدول زیر نرخ حدودی اجاره‌ی مسکن را در سه شهر مهم کانادا (مونترال، کالگری و تورنتو) مقایسه کرده‌ایم.

 

اجاره در مونترال متوسط هزینه‌ها در ماه
آپارتمان نسبتا بزرگ 1100 دلار کانادا
آپارتمان معمولی  930 دلار کانادا
آپارتمان کوچک  730 دلار کانادا
یک اتاق در خوابگاه دانشجویی 500 دلار کانادا
اینترنت  38 دلار کانادا

 

اجاره در تورنتو  متوسط هزینه‌ها در ماه
آپارتمان نسبتا بزرگ 1900 دلار کانادا
آپارتمان معمولی  1600 دلار کانادا
آپارتمان کوچک  1300 دلار کانادا
یک اتاق در خوابگاه دانشجویی 750 دلار کانادا
اینترنت  41 دلار کانادا

 

اجاره در کالگری متوسط هزینه‌ها در ماه
آپارتمان نسبتا بزرگ 1400 دلار کانادا
آپارتمان معمولی  1200 دلار کانادا
آپارتمان کوچک  990 دلار کانادا
یک اتاق در خوابگاه دانشجویی 600 دلار کانادا
اینترنت  46 دلار کانادا

 

هزینه‌های سلامت و درمان و دندان‌پزشکی در کانادا

همانطور که در همین مقاله توضیح دادیم، یکی از مزایای زندگی در کانادا بهره‌مندی از خدمات درمانی رایگان این کشور است که در آن هزینه‌ای به صورت مستقیم پرداخت نمی‌کنید، بلکه مثل دیگر کشورهایی که چنین سیستم درمانی دارند بخشی از مالیات به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند. براساس اطلاعاتی که از سال 2019 به دست آمده، متوسط میزانی که هر فرد سالانه پرداخت کرده تا شامل خدمات درمانی بدون هزینه شود، 7068 دلار کانادا بوده است.

البته مبلغ مالیات می‌تواند برای برخی از مهاجرین  رقم سنگینی به نظر برسد، اما از نظر کانادایی‌ها این مبلغ ارزش این را دارد که از خدمات نامحدودی مثل درمان رایگان استفاده کنند.

هزینه‌های حمل‌ونقل و سفر در کانادا

کانادایی‌ها درست مثل مردم آمریکا به سفر کردن و به این طرف و آن طرف راندن علاقه دارند. از طرفی رفت‌وآمد با دوچرخه به محل کار هم هر روز محبوب‌تر می‌شود. گفته می‌شود که 20 درصد از افراد در ونکور، هالیفاکس و کبک با دوچرخه به محل کار خود می‌روند. البته این آمار در ماه‌های سردتر در کانادا کاهش پیدا می‌کند.

به علاوه تعجبی ندارد که در شهرهای بزرگ مردم زیادی برای رفت‌وآمد روزانه از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند. همچنین رفت‌وآمد با اتومبیل شخصی هم یک گزینه‌ی مرسوم است. کانادا کشور وسیعی است و همین باعث می‌شود که میزان سفرهای هوایی در این کشور بی‌اندازه قابل توجه باشد.

یک زندگی آسوده در کانادا

وقتی صحبت از زندگی آسوده و درآمد کافی به میان می‌آید، هر کس استاندارد مخصوص خودش را دارد. بیشتر شهروندان کانادایی در این مورد اعتقاد دارند که اگر در سال 250 هزار دلار کانادا درامد داشته باشند، می‌توانند یک زندگی راحت در کانادا داشته باشند. افراد زیادی در کانادا برای دوران بازنشستگی‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند تا درامدی در حدود 398347 دلار کانادا در سال داشته باشند تا بدون دغدغه‌ی مالی به خوشی و راحتی این دوران را سپری کنند. اگرچه این میزان درامد از آنچه که اغلب کارمندان کانادایی دریافت می‌کنند بسیار فاصله دارد.

روی هم رفته باید گفت که کانادا جای خوبی برای زندگی است اما هزینه‌های زندگی  در این کشور می‌تواند تفاوت و اختلاف بسیار زیادی با آنچه که قبلا تصور کرده‌اید، داشته باشد.

امیدواریم که از این مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید.

زانکو

مهاجرت کاری

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو