سرمایه‌گذاری در پرتغال

سرمایه گذاری در پرتغال، شرایط و قوانین اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور و راه های متفاوت سرمایه گذاری در پرتغال و همچنین قوانین اخذ تابعیت و اقامت دائم را ما در این مقاله به صورت کاملاً تخصصی مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با تمام ابعاد آن آشنا شوید.

سرمایه گذاری در پرتغال

پرتغال از قدیمی‌ترین کشورهای حوزه اتحادیه اروپا می‌باشد. آب‌وهوای این کشور گرم و مرطوب می‌باشد و مرز آن به کشور اسپانیا منتهی می‌شود و این کشور در اروپای غربی قرار گرفته شده‌است. سرمایه‌گذاری در پرتغال با استفاده از چند روش می‌تواند صورت گیرد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • خرید ملک
 • خرید سهام و اوراق بهادار
 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و همچنین خودحمایتی

خرید خانه و خودحمایتی پرتغال از اصلی‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور به شمار می‌آیند که آثار اقامتی نیز به دنبال آن می‌آید. در بعضی از کشورها خرید ملک یکی از راه‌هایی است که می‌توان با آن اقامت و تابعیت را دریافت نمود. این مسئله در کشور پرتغال در مدت زمان بسیار کوتاهی امکان دارد صورت گیرد. گلدن ویزا پرتغال در اصل یک اقامت موقت قابل تمدید 5 ساله و بدون شرط حضور و اجبار برای اقامت دائم در این کشور می‌باشد که در نهایت ممکن است شرایط به شهروندی شما ختم یابد. 

افراد زیادی هستند که به فکر مهاجرت به کشوری امن و پیشرفته برای یافتن زندگی مناسب‌تر می‌باشند. یکی از کشورهایی که این روزها شرایط مناسبی برای مهاجرت در اختیار متقاضیان قرار داده‌است، پرتغال می‌باشد.

برای مهاجرت به کشوری چون پرتغال روش‌های زیادی وجود دارد که در اینجا سعی می‌کنیم شما را با راحت‌ترین روش مهاجرت به پرتغال، یعنی سرمایه‌گذاری در پرتغال آشنا نماییم. دلیل آسان بودن این روش هم این است که دولت این کشور به دنبال کسانی می‌باشد که بتوانند با ورود سرمایه، اقتصاد این کشور را بهبود نمایند.

به همین خاطر است که سخت‌گیری که در اکثر کشور‌های اروپایی برای پذیرش مهاجر صورت می‌گیرد، در پرتغال وجود ندارد. حتی می‌شود این مسئله را بیان کرد که شرایط خاصی نیز برای این افراد وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

سرمایه گذاری در پرتغال

استانداردهای اقتصادی که در سرمایه‌گذاری در پرتغال تاثیرگذار می‌باشد

سرمایه‌گذار در پروسه سرمایه‌گذاری در یک کشور، حداقل باید در زمینه سه مسئله مهم که در زیر ذکر کرده‌ایم، مطمئن باشند.

 1. حفظ اصل سرمایه
 2. بازگشت سود سرمایه
 3. امنیت محیط

بدیهی است که سرمایه‌گذاری در گوشه جهان نقاط مزایا و زیان‌هایی به همراه دارد، اما طبیعتا هر سرمایه‌گذاری قصد دارد که امنیت سرمایه خود را حفظ کرده و در ازای سرمایه‌گذاری خود، سود مورد نظر را کسب کند.

برای دستیابی به این مسئله ابتدا باید سه شاخص مهم برای تعیین امنیت و کیفیت سرمایه‌گذاری در پرتغال بررسی شود. که این سه استاندارد در راستای خرید ملک در این کشور به صورت زیر می‌باشد:

 • ریسک مصادره اموال
 • میزان کنترل فساد
 • میزان کنترل کیفیت نظارتی توسط دولت و قوه قضاییه

 

بیشتر بخوانید:

تفاوت بین اقامت و تابعیت

ریسک مصادره اموال (Expropriation risk)؛

ریسک مصادره یا سلب اموال یکی از اصلی‌ترین موارد قابل بررسی قبل از اقدام به دریافت گلدن ویزای پرتغال و خرید ملک در این کشور به شمار می‌آید. بررسی این موضوع که دولت پرتغال تا چه حد در سال‌های اخیر به صورت تبعیض‌آمیز اقدام به سلب مالکیت یک طرفه از سرمایه‌گذار کرده است، برای تضمین امنیت سرمایه وی بسیار تاثیرگذار و کمک‌کننده می‌باشد. بهتر است این نکته نیز بیان شود که بی‌ثباتی و تغییرات مداوم رژیم و تحریم‌ها باعث می‌شود ریسک مصادره اموال بیشتر شود. بازه‌ی تعیین میزان این شاخص از 1 تا 7 است که هر چه این عدد به یک نزدیک‌تر باشد، ثبات و امنیت بالا در کشور پرتغال را نشان می‌دهد.

ریسک مصادره اموال (Expropriation risk)؛

کنترل فساد اداری؛(Control of Corruption)

 • شاخص بعدی نرخ کنترل فساد اداری در دولت پرتغال می‌باشد که بازه عددی آن بین منفی دو و نیم و مثبت دو و نیم می‌باشد. هر چه این عدد بیشتر به سمت منفی دو و نیم برود؛ به منزله این است که تخلفات اداری افزایش یافته‌است و با افراد در برابر قانون به طور برابر برخورد نمی‌شود.
 • نرخ تورم (Inflation Rate)

 • محاسبه تورم در پرتغال و سایر کشورها معمولاً به عنوان درصد تغییر در شاخص بهای مصرف‌کننده از یک سال به سال دیگر صورت می‌گیرد. به واقع تورم توسط شاخص قیمت مصرف‌کننده اندازه‌گیری شده و به طور میانگین تغییر درصدی هزینه سالانه مصرف‌کننده از دستیابی به سبد کالاها و خدمات را نشان می‌دهد. که این امکان وجود دارد که در فواصل زمانی معین مثلاً سالانه، ثابت باشد یا دچار تغییر شده باشد. محاسبه تورم ممکن است با سایر شاخص‌های قیمت مثل شاخص کاهش تولید ناخالص داخلی نیز صورت گیرد. اصولاً کشورها تلاش می‌کنند که تورم را در جایی حدود 2 تا 3 درصد در سال نگه دارند. اما غالباً رسیدن به این هدف کار بسیار دشواری می‌باشد.
 • تولید ناخالص داخلی (GDP)

 • از دیگر موارد مورد بررسی در فرایند مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری و شاخص‌های آن، تولید ناخالص داخلی می‌باشد. در توضیح این شاخص ‌می‌توان به این مسئله اشاره کرد که سرانه تولید ناخالص داخلی از تقسیم میزان تولید ناخالص در یک کشور بر مقدار جمعیت آن کشور به‌دست می‌آید. این عدد که با مقیاس واحدی در میان کشور‌ها به‌دست می‌آید، این را نشان می‌دهد که قدرت خرید در بین کشورها برابر است و با دلار آمریکا محاسبه می‌گردد. منظور از تولید ناخالص داخلی مناسب در یک کشور زمانی است که در واقع برابری قدرت خرید از 35 هزار دلار آمریکا بیشتر باشد. این مسئله این را نشان می‌دهد که اقتصاد در این کشور در وضعیت خوبی قرار دارد.

تولید ناخالص داخلی (GDP)

 • نرخ مالیات

 • یکی دیگر از اصلی‌ترین مواردی که می‌توان در فرایند سرمایه‌گذاری در پرتغال بررسی کرد، بحث مالیات شرکت‌ها می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید:

اراسموس چیست؟

 

سرمایه‌گذاری در پرتغال با استفاده از خرید ملک

در این بخش سعی کردیم که شرایط عمومی دریافت گلدن ویزای پرتغال برای متقاضی و اعضا خانواده او را بررسی نماییم. در این روش محدودیت سنی، ارائه مدرک تحصیلی و مدرک زبان واجب نیست. متقاضی با خرید خانه در پرتغال و یا سرمایه‌گذاری در زمینه املاک در سه بازه قیمتی شامل دویست و هشتاد، سیصد و پنجاه و پانصد هزار یورویی این امکان را دارد که به اقامت پنج ساله در پرتغال و در نهایت دریافت شهروندی این کشور و امکان اقامت در هر کجای اتحادیه اروپا دسترسی پیدا کند.

در این روش متقاضی باید حداقل مبلغ 550.000 هزار یورو برای خرید ملک بپردازد. از مهم ترین مزیت این نوع سرمایه گذاری در پرتغال می توان به اخذ ویزایی به نام ویزای طلایی پرتغال یا گلدن ویزای پرتغال اشاره کرد. با داشتن این ویزا، متقاضی می تواند بعد از 5 سال اقامت دائم و شهروندی پرتغال را از آن خود کند.

در رده‌بندی جهانی پاسپورت‌ها از نظر اعتبار، پاسپورت کشور پرتغال در رده‌ سوم قرار دارد و در کنار آن پاسپورت کشورهایی مثل آمریکا، هلند، دانمارک، سوئیس و اتریش حضور دارد. به‌وسیله خرید ملک در پرتغال علاوه بر دریافت اقامت برای شخص متقاضی و همسر وی؛ فرزندان او تا بیست و شش سال در صورتی که اثبات وابستگی آن‌ها به خانواده با موفقیت انجام شود (دانشجو باشند و شاغل نباشند) و همچنین اخذ اقامت برای والدین متقاضی و والدین همسر وی امکان پذیر می‌باشد. فرایند دریافت ویزای طلایی پرتغال و خرید ملک پرتغال نزدیک به هشت ماه زمان خواهد برد. طبق مسائلی که بیان کردیم به راحتی می‌توان بیان کرد که خرید ملک در پرتغال یکی از راه‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری است که به صورت همزمان منجر می‌شود که فرد سرمایه‌گذار و خانواده او، اقامت خود را دریافت کنند.

افرادی که می‌خواهند در پرتغال ملکی خریداری نمایند، می‌توانند از دو روش زیر استفاده کنند:

 • یک ملک نوساز را به ارزش بالای 500 هزار یورو خریداری کنند
   
 • در نوسازی املاک قدیمی به ارزش 350 هزار یورو مشارکت نمایند

مشتری پس از گذشت 5 سال از زمانی که ملک را خریداری کرده‌است، می‌تواند آن را به دیگران بفروشد که در بسیاری از موارد فروش ملک بصورت تضمینی صورت می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری در پرتغال با استفاده از خرید ملک

سرمایه گذاری در پرتغال از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

همان طور که در ابتدا بیان کردیم، ثبت شرکت در پرتغال یا شراکت در یک شرکت پرتغالی ممکن است اقامت پرتغال را در پی داشته‌باشد. این طرح نیز یکی از برنامه‌های ویزای طلایی پرتغال به شمار می‌آید که ممکن است بعد از گذشت ۵ سال، اقامت دائم و اقامت موقت این کشور را سبب شود. به واسطه ثبت شرکت و کارآفرینی در پرتغال از دو روش زیر این امکان را دارید که ویزای طلایی این کشور را به‌دست آورید.

دولت پرتغال برای جذب سرمایه گذاران همواره راه های متنوعی را ارائه می دهد. به جز دو موردی که در بالا به آن ها پرداخته شد، متقاضیانی که خود صاحب کسب و کار یا شرکت هستند می توانند در فعالیت هایی که در زیر به آن اشاره می شود سرمایه گذاری کنند. لازم به ذکر است که اخذ ویزای طلایی پرتغال از روش های زیر امکان پذیر است.

 •  سرمایه گذاری در فعالیت های تحقیقاتی با حداقل سرمایه 350.000 یورو
 •  سرمایه گذاری در پروژه های هنری یا نوسازی میراث ملی با حداقل سرمایه 250.000 یورو
 •  سرمایه گذاری در سهام یا راه اندازی کسب و کار با حداقل سرمایه 500.000 یورو و اشتغال زایی برای حداقل 10 نفر
 • ایجاد 10 شغل تمام وقت

این امکان برای شما فراهم شده‌است که نسبت به ثبت شرکت در پرتغال اقدام کنند و با استخدام 10 نفر از تبعه یا مقیمان پرتغال، بتوانند در به‌دست آورد اقامت این کشور موفق شوند. مشاغل ایجاد شده باید به صورت تمام وقت باشد و شرکت به طور کامل به نام متقاضی اصلی ثبت گردد. در صورتی که شرکت را در مناطق کم جمعیت پرتغال ثبت کنید، به واسطه استخدام 8 نفر می‌توانید نسبت به اخذ ویزای طلایی اقدام کنید.

 • شراکت در شرکت های پرتغالی به ارزش 350،000 یورو

در صورتی که در یک شرکت پرتغالی به مبلغ حداقل 350 هزار یورو سرمایه‌گذاری انجام‌ می‌دهید، می‌توانید ویزای طلایی پرتغال را اخذ نمایید. مشارکت شما باید 5 شغل تمام وقت جدید به مدت حداقل سه سال ایجاد کند.

 

بیشتر بخوانید:

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری در ۲۰۲۰

سرمایه‌گذاری در پرتغال از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در پرتغال، تمکن مالی یا ویزای D7 است. در این روش نیازی به سرمایه‌گذاری آن چنانی نیست ولی متقاضی باید منابع مالی زیادی برای زندگی و به نوعی گذراندن دوران بازنشستگی‌اش در پرتغال ارائه دهد. ویزای D7 پرتغال برای متقاضی 1 تا 2 سال اقامت این کشور را دارد. سپس، فرد این امکان را دارد که آن را تمدید و بعد از 5 سال اقامت دائم پرتغال را به دست آورد.

سرمایه‌گذاری در پرتغال از طریق تمکن مالی

مزایای سرمایه‌گذاری در پرتغال

کشور پرتغال از شرایط آب‌وهوایی خوبی برخوردار می‌باشد و همچنین هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای پیشرفته دنیا پایین‌تر است. سرمایه‌گذاری در پرتغال از طریق برنامه ویزای طلایی مزایایی دارد که این مزایا شامل موارد زیر می‌باشد.

 • امکان فروش ملک پس از گذشت 5 سال
 • عدم نیاز به حضور در کشور پرتغال برای حفظ مجوز اقامت
 • رشد قیمت ملک به میزان 5 الی 15 درصد
 • اعطای مجوز اقامت به همسر، فرزندان زیر 18 سال، فرزندان بالای 18 سال وابسته و والدین سرمایه گذار با بیش از 66 سال سن
 • امکان سفر یه کشورهای عضو شنگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان تحصیل رایگان در پرتغال برای فرزندان
 • امکان سرمایه‌گذاری بدون نیاز به مدرک تحصیلی و مدرک زبان
 • بدون نیاز به سابقه کار
 • بدون محدودیت سنی

مزایای سرمایه‌گذاری در پرتغال

اصلی‌ترین مزیت سرمایه‌گذاری در پرتغال دریافت اقامت دائم این کشور می‌باشد که در نهایت خود منجر به این می‌شود که متقاضی بتواند به راحتی به تمام کشور‌های اروپایی در حوزه شینگن بدون ویزا سفر انجام دهد. از طرف دیگر، برای کسانی که اقامت پرتغال را از این راه کسب کرده‌اند درخواست اقامت کل اعضای خانواده به همراه پدر و مادر وجود دارد.

به علاوه، برای سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور قوانین مالیاتی خاصی تنظیم شده‌است که همه چیز را به نفع سرمایه‌گذار تمام می‌کند. نکته جالب برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی این مسئله می‌باشد که ارزش بالای یورو باعث می‌شود که سود دریافتی‌شان به مراتب بیشتر و بیشتر گردد.

از طرف دیگر، برای کسانی که به واسطه خرید ملک می‌خواهند در پرتغال سرمایه‌گذاری انجام دهند، نرخ خرید زمین در پرتغال پایین‌تر از کشورهای اروپایی می‌باشد و همین مسئله باعث می‌شود که ملک با متراژ بالاتری خریداری نمایند.

همچنین این سرمایه‌گذاران در صورت عدم استفاده شخصی از ملک این امکان را دارند که آن را اجاره دهند و از سود ملکشان بهره ببرند.

سرمایه‌گذاری در پرتغال و تحلیل استانداردهای سرمایه‌گذاری

یکی از الزامات سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی همانند پرتغال، این است که شاخصه‌هایی مانند نظام حقوقی و قضایی و استاندارد‌های مالیاتی آن کشور را در ابتدا بررسی کنید. این عوامل تعیین کننده‌ امنیت سرمایه‌گذاری در یک کشور می‌باشند. به همین دلیل است که متقاضیان سرمایه‌گذاری در پرتغال وظیفه دارند که به مسائلی که در ادامه بیان خواهیم کرد، دقت نمایند.

نظام حقوقی پرتغال بر اساس Civil Law یا حقوق مدنی تنظیم شده‌است و این کشور به خصوص در چند سال اخیر شرایط مناسبی را برای علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در پرتغال ایجاد کرده‌است. همچنین قراردادهای سرمایه‌گذاری دو جانبه با تقریباً 50 کشور علاقه دولت پرتغال برای بهبود سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را نشان می‌دهد. پرتغال از سال 1988 عضو آژانس تضمین سرمایه‌گذاری چند جانبه شده‌است. آزادی مالکیت برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در پرتغال و پروسه آسان آن، کمترین محدودیت‌ها برای سرمایه‌گذاران را به همراه دارد. علاوه بر آن، این امکان برای سرمایه‌گذاران فراهم شده‌است که بتوانند در پروژه‌های مشارکتی با سرمایه‌گذاران پرتغالی مشارکت داشته باشند. دولت پرتغال یارانه‌هایی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. سیستم حقوقی در این کشور براساس عدم تبعیض و توجه به منشا ملی سرمایه‌گذار صورت می‌گیرد. میزان مالیات در پرتغال یکی از اصلی‌ترین شاخص‌ها به شمار می‌آید که در این کشور همیشه در حال تغییر می‌باشد و مالیات شرکت‌ها حدود 21% بوده و مالیات بر درآمد شخصی ممکن است تا حدود 41% هم برسد.

معمولا یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران در کشورهای خارجی مبحث مصادره املاک است. برخورد دولت‌ها در رابطه با اموال خارجیان از جمله شاخصه‌های مهم برای بررسی میزان امنیت سرمایه‌گذاری در یک کشور است. شاخصه خطر مصادره املاک احتمال تغییر رفتار دولت با خارجیان و مصادره املاک خارجیان را نشان می‌دهد که در بازه 1 تا 7 امتیاز بندی می‌گردد. امتیاز 1 این مفهوم را می‌رساند که ریسک در پایین‌تر مقدار خود قرار دارد. امتیاز کشور پرتغال در این شاخصه 1 در نظر گرفته شده‌است، که نشان‌دهنده‌ این است که سرمایه‌گذاری در این کشور از امنیت بالایی برخوردار است.

سرمایه‌گذاری در پرتغال و تحلیل استانداردهای سرمایه‌گذاری

بیشتر بخوانید:

مهاجرت به پرتغال

سرمایه گذاری در پرتغال و شاخصه‌های اقتصادی تاثیرگذار

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در کشور پرتغال نسبت به سرمایه‌گذاری خود اقدام نمایند، طبیعتا آگاه هستند که این فرایند یک پروسه علمی بایستی داشته باشد از همین روی باید پارامترهایی را که ممکن است در تصمیم‌گیری آنان تاثیر داشته‌باشد، دقت نمایند.

تولید ناخالص داخلی در این کشور در سال 2015 معادل 299.6 دلار آمریکا گزارش شده است و در سال 2016 این رقم به 303.8 دلار و در سال 2017 با رشد بیشتر به رقم 311.3 درصد نزدیک شده‌است. رشد تولید ناخالص داخلی (نرخ رشد واقعی) کشور پرتغال در سال 2015 معادل 1.6% برآورد شده و این رقم برای سال 2016 به عدد 1.4% ولی در سال 2017 با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده و به عدد 2.5% دست‌ یافته‌است.

یکی دیگر از شاخصه‌های اقتصادی تاثیرگذار در یک کشور، نرخ تورم است. 

سرمایه گذاری در پرتغال و شاخصه‌های اقتصادی تاثیرگذار

شرایط سرمایه گذاری در پرتغال

همان گونه که در ابتدا بیان کردیم، برای سرمایه‌گذاری در کشور پرتغال روش‌های متفاوتی برای متقاضیان فراهم شده‌است که هر کدام از آن‌ها از شرایط و مدارک خاصی برخوردار است. اما به طور کلی به جز داشتن سرمایه کافی، می‌توان بیان کرد که هر متقاضی باید واجد شرایط زیر باشد.

 •  سن متقاصی 18 سال به بالا باشد
 •  پاسپورت معتبر با حداقل چند ماه اعتبار داشته باشد
 •    مدارک کافی و قانونی برای اثبات سرمایه داشته باشد
 • عدم داشتن سو سابقه کیفری
 •  هزینه های ویزا و تقاضانامه را پرداخت کند
 •  ورود اولیه اش به پرتغال با ویزای شینگن باشد
 •  حداقل 7 روز در سال به صورت فیزیکی در پرتغال حضور داشته باشد

شرایط سرمایه گذاری در پرتغال

سوالات متداول 

 • آیا می توان از طریق سرمایه گذاری در پرتغال حق شهروندی این کشور را گرفت؟

  • بله. متقاضیانی که سرمایه خود را حداقل برای 5 سال در کشور پرتغال نگه دارند می توانند با یادگیری زبان پرتغالی شهروند این کشور شوند.
 • آیا می توان با سرمایه گذاری در پرتغال اقامت این کشور را دریافت کرد؟

  • بله. متقاضیان با فراهم نمودن حداقل سرمایه در هر کدام از روش ها می توانند اقامت پرتغال را از آن خود کنند.
 • آیا با خرید ملک می توان بالافاصله پاسپورت اروپایی دریافت کرد؟

  • خیر، تنها در صورتی که 5 سال از سرمایه گذاری با حداقل مبلغ ذکر شده گذشته باشد، متقاضی می تواند شهروند پرتغال شده و پاسپورت اروپایی دریافت کند.
 • مزایای حق شهروندی پرتغال چه می‌باشد؟

  • کسانی که موفق به دریافت حق شهروندی این کشور باشند می توانند از خدمات درمانی، آموزشی، فرصت‌های کاری و حق رای در پرتغال بهره مند شوند. به علاوه که می توانند با پاسپورت خود به کشور های زیادی بدون ویزا سفر، کار یا تحصیل کنند.
 • آیا می‌توان پاسپورت پرتغال را خرید؟

  • خیر. تنها در صورتی که 5 سال از سرمایه گذاری گذشته باشد فرد حق دریافت پاسپورت به صورت قانونی را دارد.

 

بیشتر بخوانید:

روش مهاجرت

بولونیا چیست؟

 

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو