امارات متحده عربی به دلیل قرار گرفتن در منطقه جغرافیایی ویژه و داشتن ثبات اقتصادی مناسب در چند سال اخیر به جمع کشورهای اقتصادهای نوظهور پیوسته و سرمایه گذاری در امارات مورد توجه بسیاری از مردم سراسر جهان قرار گرفته است.

امارات متحده عربی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که از جنوب با عربستان و قطر و از شرق با عمان هم­مرز است. مساحت این کشور ۸۳.۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از  ۹ میلیون نفر است که ۳.۳ میلیون نفر از آن در شهر دبی ساکن هستند. بیش از نیمی از جمعیت امارات را مردم غیربومی امارات تشکیل می‌دهند و این جمعیت اغلب مهاجران ایرانی، عرب زبانان و جنوب آسیایی از جمله هند و پاکستان تشکیل می‌دهند. این کشور شامل هفت بخش اعم از ابوظبی، دبی، شارجه، فجیره، عجمان، ام القوین و راس الخیمه می‌باشد.

امارات از اعضای اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس، اوپک، فائو، صندوق بین‌المللی پول، سازمان ملل متحد و سازمان جهانی تجارت محسوب می‌شود. از صنایع مهم این کشور می‌توان به نفت و پتروشیمی، گاز، مس، آلومینیوم، منسوجات، مصالح ساختمانی، کود و ماهی‌گیری اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

مقایسه زندگی در ترکیه و امارات

شهر دبی امارات

دبی شهر رویایی امارات متحده و خاورمیانه که منطقه‌ای منحصر به فرد برای سرمایه گذاری در خاورمیانه به حساب می­‌آید. دبی یکی از جذاب­ترین شهرهای دنیا از نظر تفریح و تجارت است و به دلیل توجه به زیرساخت، ساختار اقتصادی مناسب و امکانات مدرن در یک دهه اخیر همواره سرمایه­‌گذاران را به سمت خود جذب می­‌نماید.

اقتصاد رو به رشد دبی این شهر را به شهری ثروتمند و منحصر به فرد تبدیل کرده است، صنعت گردشگری و توریست در اقتصاد شهر دبی تاثیر به سزایی دارد و ۲۰% از تولید ناخالص داخلی و اقتصاد این شهر را تامین می‌کند. پاسپورت امارات نیز جزو قوی­ترین پاسپورت­‌های دنیاست و با داشتن ان می­‌توان به ۱۹۶ کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد.

در کشور امارات بحث دو تابعیتی وجود ندارد و برای اخذ تابعیت در این کشور باید تابعیت اصلی و اولیه خود را کنار بگذارید. با توجه روش‌های متنوع سرمایه گذاری در امارات مدت زمان اخذ اقامت متغیر است. به طور کلی می‌توان گفت که به سرمایه‌گذاران اقامت موقت دو الی سه ساله تعلق می‌گیرد که با رعایت شرایط قابل تمدید است.

بیشتر بخوانید:

ثبت شرکت در دبی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای امارات

از جمله مدارکی که برای اخذ ویزای امارات نیاز است می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن رزومه معتبر
 • آدرس محل زندگی فرد در امارات
 • فرم درخواست
 • ارائه عکس پاسپورتی جدید با زمینه سفید
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه اصل و فتوکپی از پاسپورت
 • قرار داد مشارکت بین حامی و شریک محلی
 • ارائه صورتحساب بانکی از ۹۰ روز گذشته
 • مدارک پزشکی تایید شده که سلامت جسمی و روحی متقاضی را تایید کند

مزایای سرمایه ­گذاری در دبی

 • ورود به کشوری ثروتمند
 • آزادی انتخاب در محل سکونت
 • شرایط و ضوابط آسان
 • عدم نیاز به پرداخت گمرک در مناطق آزاد
 • امکان اخذ ویزا برای اعضای خانواده
 • پاسپورت قوی کشور امارات در صورت اخذ می‌تواند راه ورود به کشورهای زیادی را برای متقاضی باز نماید
 • امکان تمدید آسان اقامت موقت
 • هزینه‌های گمرکی مناسب در سایر مناطق
 • امکان کار و تجارت با دیگر کسب و کارهای موجود در امارات.
 • داشتن ثبات سیاسی
 • موقعیت جغرافیایی مناسب

معایب سرمایه ­گذاری در امارات

 • به سرمایه گذاران پاسپورت و اقامت دائم اعطا نمی­‌شود.
 • بیش از 49 درصد از سهام یک شرکت محلی نباید به سرمایه گذار خارجی تعلق بگیرد.

بیشتر بخوانید:

ثبت شرکت در شارجه

سرمایه گذاری در دبی

دبی مهم‌ترین شهر و قلب تپنده اقتصادی کشور امارات می‌باشد، بسیاری از سرمایه‌گذران به دنبال سرمایه گذاری در دبی هستند. برخی از ایده‌های کسب و کار مناسب در شهر دبی عبارتند از:

 • هنر و صنایع دستی
 • پوشاک و مدلینگ
 • تبلیغات
 • کسب و کار مرتبط با کامپیوتر
 • تجارت الکترونیک
 • پرورش ماهی
 • ساخت جواهرات
 • توریست و گردشگری
 • نفت، گاز و پتروشیمی

سرمایه گذاری در امارات

سرمایه گذاری در دبی از طریق ثبت شرکت سرمایه ­گذاری در دبی

ثبت شرکت در شهر دبی نیازمند اخذ مجوز از اداره مهاجرت امارات است. انواع شرکت ثبت شده عبارتند از سهامی خاص، مسئولیت محدود، سهامی عام و یا شراکتی باشد. اگر فردی قصد تاسیس شرکت در منطقه آزاد دبی را داشت مجوز آن به طور مستقیم از اداره مهاجرت دبی صادر می‌شود و نیازی به درخواست از اداره کار امارات نمی‌­باشد. برای ثبت شرکت در این کشور در ابتدا نیازمند مجوز می­‌باشید که این مجوز می­تواند در حوزه های مختلف و با توجه به نوع کار و فعالیت شرکت مانند مجوز تجاری و صنعتی صادر گردد. یکی از شروط ثبت شرکت در این کشور این است که باید بخشی از امتیازات و سرمایه شرکت تازه تاسیس به نام اتباع اماراتی باشد.با ثبت شرکت در شهر دبی، سرمایه‌گذار و خانواده‌اش از اداره مهاجرت دبی اقامتی سه ساله دریافت خواهند کرد که این اقامت قابل تمدید نیز می‌باشد.

مزایای ثبت شرکت در دبی

 • برخورداری از تکنولوژی بالا
 • برخورداری از ارتباطات و حمل و نقل مناسب
 • وجود بازار آزاد
 • رقابت‌های تجارتی موجود
 • امتیازهای نظیر اخذ وام در این کشور برای سرمایه گذاران
 • اقتصاد رو به رشد

بیشتر بخوانید:

اقامت سه ساله امارات با ثبت شرکت

سرمایه‌ گذاری در دبی از طریق کارآفرینی

در سال‌های اخیر روند سرمایه گذاری در دبی تسهیل شده و برای تشویق سرمایه‌گذاران برنامه‌های ویژه‌ای مانند اعطای جوایز در نظر گرفته شده است. اخذ اقامت و سرمایه گذاری در دبی نیز از طریق کارآفرینی یک گزینه­ بسیار جذاب برای متقاضیان است؛ امارات از کارآفرینانی که طرح اقتصادی و ایده مناسبی داشته باشند، حمایت می‌کنند. برای کارآفرینی در امارات لازم است فرد یک بیزینس پلن قوی ارائه دهد و پس از تایید بیزنس ­پلن شخص می­‌تواند مکان کار خود را انتخاب نماید.

شرکت ثبت شده، مجوز تجارت در مناطق آزاد دبی را به همراه دارد و امکان درخواست برای اقامت امارات به عنوان یک شریک تجاری وجود دارد. سرمایه گذاران خارجی، شرکت با مسئولیت محدود را ترجیح می دهند. چراکه ساختار مدیریت این نوع شرکت و حفاظت از سهامداران انعطاف پذیر است. همچنین مسیر تاسیس این نوع شرکت طبق قانون تسهیل است و وزارت اقتصاد نقش خاصی در صدور مجوز ندارد.

اگر قصد کار در منطقه آزاد امارات را داشته باشد می‌تواند حق مالکیت کامل کار خود را اخذ نماید در غیر این صورت نیاز به یک شریک است که تابعیت و اقامت امارات را داشته و این شریک باید بیش از نیمی از شراکت این کار را از آن خود نماید. در صورت موافقت دولت امارات برای ایجاد یک شرکت توسط یک کارآفرین خارجی، به وی و خانوادش اقامت ۵ ساله داده می‌شود که پس از پایان، قابل تمدید می‌باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای کارآفرینی در دبی ۵ میلیون درهم می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

ویزای طلایی ده ساله امارات

سرمایه‌ گذاری در دبی از طریق خرید ملک

خرید ملک معمولاً یکی از بهترین روش‌­های سرمایه‌گذاری‌ برای افراد خارجی در یک کشور به شمار می‌آید. متقاضیان می‌توانند ملک مسکونی را به قیمت حداقل یک میلیون درهم در این کشور خریداری نمایند تا بتوانند به اقامت امارات دست یابند. قیمت و حاشیه سود خرید و فروش ملک در امارات نسبت به کشورهای اروپایی یا آمریکا و کانادا به‌صرفه‌تر است.

مالیات خرید ملک در دبی نسبت به روند رایج دنیا به ­صرفه­ تر بوده و همچنین کیفیت مناسب ساختمان‌های احداث شده در دبی با استانداردهای بین‌المللی برابری می­‌کند. از طرفی نرخ اجاره‌ ­بهای ملک در دبی بالا بوده و سرمایه‌گذار می‌تواند روی سود اجاره ملک خود حساب باز کند. همچنین بانک‌های دبی نیز برای خرید ملک به افراد خارجی وام‌های مناسبی اعطا می‌کنند. با خرید ملک در دبی، سرمایه‌گذار و خانوادش اقامت دو ساله کشور امارات را دریافت نموده و در صورت عدم فروش ملک پس از دو سال این اقامت تمدید خواهد شد. افراد برای سرمایه­ گذاری در امارات از طریق خرید ملک نمی‌­تواند برای اقامت دائمی، تابعیت و پاسپورت اقدام کنند.

در بعضی از ایالات امارات خرید ملک و اخذ اقامت امکان پذیر نیست. در دبی، شارجه و ابوظبی با خرید ملک، امکان اخذ اقامت وجود دارد. سی سال سابقه اقامت مستمر در امارات،  در صورت ترک تابعیت قبلی، امکان اخذ تابعیت امارات را به فرد می دهد. اعتبار پاسپورت امارات با توجه به برخورداری شهروندان این کشور از منابع عظیم سرمایه گذاری خارجی و زندگی در کشوری با درصد امنیت اجتماعی بالا، مورد علاقه بسیاری از افراد متقاضی سرمایه گذاری است.

سرمایه گذاری در امارات

سرمایه‌ گذاری در دبی از طریق خرید اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه دولتی کشور امارات از روش های دیگر برای سرمایه گذاری در دبی می‌باشد. این روش یکی از گزینه‌­های با ریسک پایین بوده و مسیر نسبتاً راحتی برای اخذ اقامت امارات را در پیش روی سرمایه­ گذار قرار می‌­دهد. این کشور از لحاظ اقتصادی پایدار بوده و ریسک این سرمایه‌گذاری بسیار پایین است و سودآوری در بلند مدت برای سرمایه‌گذار قابل انتظار خواهد بود. حداقل سن ۲۱ سال برای متقاضی سرمایه‌گذاری می‌باشد و در صورت خرید اوراق قرضه در دبی، متقاضی و خانواده وی اقامت کوتاه مدت دبی را دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

کار در امارات

نرخ مصادره اموال در دبی

نرخ مصادره اموال هر کشور نشان دهنده خطر سلب مالکیت افراد نسبت به سرمایه خود در مواقع بحرانی می‌باشد که برای سرمایه‌گذاری امن باید مورد بررسی واقع شود. این استاندارد در بازه یک تا هفت قرار دارد که هرچه این عدد به ۷ نزدیک‌تر باشد نشان دهنده خطر بیشتر و هر چه به عدد یک نزدیک‌تر باشد نشان دهنده ریسک کمتر است. بر اساس آخرین آمارهای موجود نرخ مصادره اموال در دبی در سال­‌های اخیر برابر عدد ۲ بوده است.

کنترل فساد

از دیگر مسائل مهم جهت سرمایه گذاری و بررسی استانداردهای سرمایه گذاری، میزان کنترل فساد مالی و اداری در کشور هدف است. تمام افراد می‌توانند قبل از اقدام به سرمایه گذاری اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست آورند و با آگاهی قبلی سرمایه گذاری را عملی کنند. کنترل فساد هر کشوری نشان‌دهنده کنترل و نظارت دولت و ارگان‌های آن کشور به سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و غیرمرتبط است. نرخ کنترل فساد در دبی از سال ۲۰۱۱ به بعد تقریبا ۱ درصد بوده است.

مالیات بر درآمد

درآمد شخصی در امارات مالیات نداشته و مالیات بر درآمد شرکت­‌ها در این کشور از سال ۲۰۱۰ تاکنون ثابت بوده و برابر با ۵۵ درصد می‌باشد.

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یا GDP امارات در سال‌های اخیر رشد رو به فزونی داشته و در سال ۲۰۲۰ برابر ۴۲۱ میلیارد دلار می‌باشد.

نرخ بیکاری

امارات توانسته نرخ بیکاری کشور خود را در حد قابل قبولی پایین نگه دارد. در سال­‌های اخیر نرخ بیکاری امارات به حدود ۲.۵ درصد رسیده است.

دلایل سرمایه گذاری در امارات

هزینه های انرژی پایین، دسترسی به منابع نفتی، تنوع در اقتصاد، قدرت خرید بالا و وجود نداشتن مالیات به غیر از بانک ها، شرکت های نفتی و اپراتورهای مخابراتی از دلایل سرمایه گذاری در امارات است. همچنین امارات اقتصاد از رشد خوبی برخوردار می باشد. کشور امارات در رتبه بندی تجاری سال 2017 در رتبه 26 قرار گرفت. دبی، شارجه و ابوظبی قوانین بسیار انعطاف پذیری در مورد کسب مالکیت املاک برای خارجی ها دارند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو